kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy

Post autor: rastro »

E... tam kolejny post będzie piszę czwarty raz więc kochany moderatorze przepuść w końcu mój post ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
promocja

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: Imbir »

Powiem tak, maszyna gwizda lecz kierowca ..... ! Szkoda się w ogóle produkować. Gość pierwszy raz w życiu pewnie wypsocił coś z byle jak zrobionej cukrówki, a chciałby mieć "lubelski zbożowy luxusowy" z pierwszego tłoczenia :czytaj: :czytaj: :czytaj:
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: herbata666 »

Spokojnie Panowie, każdy się musi nauczyć, dla osób które to robią po raz setny to oczywiste, ale jak coś robisz pierwszy raz to można zrobić masę błędów i wyjdzie bimber 50 volt.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Darekk50%
20
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 27 kwie 2017, 23:24
Ulubiony Alkohol: Swojski
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: RE: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: Darekk50% »

zając_poziomka pisze:Cześć
Jeżeli uważasz, że zmarnowałeś czas i pieniądze, to wyślij kolumnę do mnie :))) Chętnie skrócę twe cierpienia Obrazek
Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 sie 2017, 12:41 przez Darekk50%, łącznie zmieniany 6 razy.

użytkownik usunięty
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: użytkownik usunięty »

Nawytykaliśmy koledze i zamknął się w sobie, może nie potrzebnie. Bez obaw, wbijaj w temat i pisz śmiało.
Masz zajefajny sprzęcior, aż Ci zazdraszczam i coś podpowiem:
" Zapomniał wół, jak cielęciem był" ?
Pozdrówa

pagon666
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 9 lut 2015, 01:19
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: pagon666 »

Witam Panowie,
Podobnie jak kolega zakupiłem kolumnę Elite. Potrzebuję kogoś kto wytłumaczy mi co nieco. Liczę na konstruktywne uwagi :) Opowiem Wam jak przeprowadziłem swoją pierwszą przygodę:
Nastawem były wina z porzeczki i maliny. Działałem metodą pot-still opisaną w instrukcji którą otrzymałem. Opiszę przeprowadzony przeze mnie proces, ponieważ nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem instrukcję.
1.Złożyłem całą aparaturę.
2.Wlałem zacier i zacząłem gotować. (Cały proces przeprowadziłem na otwartym zaworku LM i maksymalnej mocy grzania), wodę chłodzącą podałem przy 40 stopniach na dolnym termometrze.
3.Odebrałem 1l przedgonów (pisało tak aby przy pierwszym procesie litr wylać.)
4.Gotowałem cały czas na pełnej mocy(tutaj miałem wątpliwości co do tego ale nie pisało w instrukcji żeby coś zmniejszać) aż do uzyskania 100stopni na kotle. Dodam iż temperatura była w kolumnie różna na gorze około 80 stopni na dole 85.
5. Wszystko zebrałem do butelek 0,5l
Uzyskałem różny destylat o mocy od 70 do 40 %. Dodam iż destylat jest mętny, zapewne powinienem użyć wężyka silikonowego do odbioru :D
Ogólnie czuję, że tu coś nie gra, psota leciała szybko. Czy tak przeprowadzony proces jest poprawny? Czy grzać maksymalną mocą w tej metodzie? Proszę o podpowiedz
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika

icemen11
50
Posty: 61
Rejestracja: niedziela, 4 lut 2018, 19:37
Krótko o sobie: https://youtu.be/vIeoLnC_BVg
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: icemen11 »

pagon666 tu jest wszystko napisane ,post80896.html#p80896, szukaj i czytaj .
Nie psoć, destyluj, retyfikuj .
https://youtu.be/vIeoLnC_BVg
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: dynio »

@pagon666 zrobiłeś tzw odpęd. Jeżeli ciągnąłeś do samego końca to wlej to wszystko znowu do kega i przepuść jeszcze raz, ale w momencie jak zacznie kapać wyłącz górną grzałkę a dolną ustaw między 1,0:1,2 kW.
Masz super sprzęt, tylko musisz się go nauczyć. Ja na przedłużanym (130cm) Potstillu z przystawką refluksową też od @zygmunta po drugim gonieniu umiejętnie operując mocą i wodą uzyskuje 96,5° (choć niektórzy twierdzili że sie nie da...)

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

pagon666
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 9 lut 2015, 01:19
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: pagon666 »

Dziękuję za szybką odpowiedź.;) w takim razie dołączona instrukcja przez nich jest niejasna i niezrozumiala pomimo tego iż uważam, że jestem inteligentnym człowiekiem ;). Tak właśnie czułem, że coś jest nie tak,bo jakoś to nie odpowiada moim wyobrażeniom o procesie destylacji ;) Spodziewajcie się, że pewnie będę aktywny w tym temacie, bo zależy mi na uzyskaniu świetnego produktu, jak nie najlepszego jaki piłem. Lubię dobre rzeczy. Sprawa ma się następująco. Najpierw muszę przerobić instalację elektryczną tak, żeby spokojnie sobie sprzęcik mógł pracować. Dalej mam rozmaite "produkty" przyniesione przez znajomcych, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zainwestowałem w sprzęt, żeby coś z tym zrobić :) Przeczytam te posty, do których daliście odnośniki skrupulatnie, sporządzę szczegółową instrukcję i będę próbował dalej. O następnym procesie poinformuję i mam nadzieję, że będzie już dużo lepiej ;)
P.S. Wymienię też wężyk do odbioru na silikonowy :P
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: Zygmunt »

pagon666 pisze: 4.Gotowałem cały czas na pełnej mocy(tutaj miałem wątpliwości co do tego ale nie pisało w instrukcji żeby coś zmniejszać)
Pewien jesteś? Strona 8, drugi akapit- jakiej mocy używać. A w instrukcji trybu pot-still (strona 16) jest pkt. 9, który wprost mówi o zmniejszaniu mocy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

pagon666
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 9 lut 2015, 01:19
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: pagon666 »

Zweryfikuję to jeszcze raz, na chwile obecną nie mam dostępu do tej instrukcji ;) Oczywiście nie szukam winnego nigdzie indziej tylko u siebie, dlatego piszę o poradę. Być może nie doczytałem ze zrozumieniem, lub zrobiłem to niedokladnie. Dlatego też zagościłem na forum i pytam specjalistów. Obiecuję teraz przygotować się teoretycznie i zdobytą wiedzę zastosować/zweryfikować w praktyce. O postępach i efektach oczywiście poinformuję.
Pozdrawiam serdecznie.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: Drupi »

Może to pomoże innym, ale nigdy nie używamy pełnej mocy oprócz celowego zalewania kolumny z wypełnieniem , bo przepompujemy wszystkie szkodliwe substancje które u cierpliwych zostają w kotle. Jest tego ok. 100 substancji a tylko etanol jest spożywczy.
I like noble drinks.

wlodek_100
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 12 paź 2018, 10:40
Krótko o sobie: MYŚLĘ, że jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wkrótce go poznam
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA
Podziękował: 16 razy
Re: kolumna rektyfikacyja elite i kolpletna destylacyjna porażka...

Post autor: wlodek_100 »

Witam Szanownych Kolegów,
Czytam od dłuższego czasu NASZE FORUM i wypowiedzi "STARSZYCH doświadczeniem” Kolegów.
Ten post sprawił, że po raz pierwszy się odezwę. Zamierzam w nieodległej przyszłości również zakupić u Kolegi ZYGMUNTA w/w wymieniony sprzęt. Cieszę się, że natknąłem się na postach z tym sprzętem. Zapewne w przyszłości również będę korzystał całkiem bezpośrednio z Waszej wiedzy, z oczekiwaniem na pomoc w „sytuacjach krytycznych” lub dyskusyjnych. Na razie ostro się kształcę.
POZDRAWIAM i zagłębiam się w OCEAN bardzo pomocnej LEKTURY.
Wlodek_100
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 lis 2018, 12:43 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”