Kolumna półkowa


Autor tematu
darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: darex »

:poklon; Witam drogich forumowiczów.
Z uwagi na to że niewiele na forum w tym temacie postanowiłem zbudować taką kolumienkę z Waszą pomocą. Nagromadziłem trochę materiału i zaczynamy budowę.Wszelkie sugestie mile widziane. :poklon;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Jaceq
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 1 sie 2012, 00:02
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Jaceq »

Zapodaj schemat, bo nic nie widzę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 wrz 2012, 23:36 przez pokrec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Zdania zaczynamy wielka literą i kończymy kropką.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: pokrec »

Nie, żebym chciał entuzjazm kolegi studzić, ale kolumna półkowa to rozwiązanie typowo przemysłowe. Łatwe w serwisowaniu, łatwo się skaluje do dużych średnic, można bez problemu zorganizować odbiór i zasilanie kolumny na dowolnej półce. Ta ostatnia cecha jest niezbędna w przypadku destylowania ropy naftowej, bo można z kolumny odbierać jednocześnie wszystkie interesujące nas frakcje - asfalt, mazut, oleje, olej napędowy, benzyny...
Każda półka musi być szczelna względem ścianek kolumny, żeby para nie szła bokiem, tylko przez zawory grzybkowe (albo przez grzybki bełkotkowe) w półkach a ciecz - bokiem, kanałem przez który para nie idzie. To powinno wyglądać tak, że flegma płynie po półce w bok a para przechodzi pionowo przez zawory jednokierunkowe w płycie półki...
Z tego, co czytałem po sieci, w przypadku małych kolumn, laboratoryjnych, kolumna z wypełnieniem jest... lepsza. Zwłaszcza z wypełnieniem strukturalnym, jak sprężynki pryzmatyczne. Rosjanie używali ich ponoć do ekstrakcji ciężkiej wody, co świadczy o ich efektywności. Gdyby kolumna półkowa była lepsza, to NA PEWNO używaliby półkowej.
Kolumny wypełnieniowe zapewniają dużo lepszy kontakt pary z cieczą niż kolumny półkowe.
Kolumny wypełnione w przemyśle są praktycznie nie stosowane. Wyobraźcie sobie serwisowanie, czy czyszczenie kolumny o wysokości 30 metrów i średnicy 2 metry wypełnionej sprężynkami. Pomijając już fakt, że kolumny wypełnieniowe się bardzo źle skalują w górę - fakt, że kolumna o średnicy 60 mm i wysokości 1,5 metra działa świetnie nie oznacza, że jej kopia 10 razy większa będzie działała równie dobrze przy 100 razy lepszej wydajności.

Żeby dobrze oddzielić etanol od wody trzeba tak około 20 półek. Kolumna z półkami rzeczywistymi będzie miała spora wysokość, bo jedna półka będzie miała wysokość rzędu 8 - 10 cm.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Jeśli chodzi o post @Pokręć'ia pozostawię bez komentarza.
Bo ten post nie wiadomo jak skomentować.
Na sąsiednim forum jeden z kolegów napisał - że czasami "...jak się siada za klawiaturą to trzeba wziąć pod uwagę ,że to co się napisze to inni też będą czytać...".
A teraz do meritum.:
@darex widzę ,że jesteś już daleko w polu.Zazdroszczę Ci , bo ja dopiero mam skompletowany materiał - jeszcze bez przycięć.Ale muszę się pochwalić ,że tak jak u Ciebie papuga też jest gotowa.
Nie widzę drzewka..Czyżby dopiero było w planie?
Ile półek masz zamiar robić?
Jakiego typu półki masz zamiar robić?
Jeśli chodzi o deflegmator to wydaje się ,że ten co zamierzasz robić może okazać się za mało wydajny ( chociarz przy odpowiednio dużym przepływie wody może dać radę).
Tu w tym przypadku widziałbym 5-6 rurek o trochę mniejszej średnicy ale przez to większej powierzchni chłodzenia.
Chłodnica wydaje się przewymiarowana jak zresztą przy wszystkich tego typu kolumnach jakie widziałem , ale najważniejsze że się fajnie komponuje wizualnie z całością.
Reszta wydaje się OK.
Ja przymierzam sie do 5.Myślę ,że będzie wystarczająco.W końcu na 5 półkach jak się uprzeć to można 92% wyciągnąć , ale w tych kolumnach nie o procenty chodzi...
Nie wiem czy masz koncepcję dystrybucji wody do deflegmatora i chłodnicy.?
Zwłaszcza do deflegmatora - bo tu jest ważny jej stabilny przepływ .Tak ,że jak korzystasz z wodociągów komunalnych to w dużej mierze jesteś wygrany.
Jeśli masz własny hydrofor -to tutaj zaczynają się schody.
No chyba ,że masz basen - to przy odpowiedniej pompce problem stałego ciśnienia i przepływu masz z głowy... :mrgreen:
P.S.
Wrzucam filmik - dla tych co jeszcze nie mieli okazji zobaczyć takiej kolumny w akcji - z prezentacją działania takowej kolumny.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... caKUU42Szo#
http://www.youtube.com/watch?v=WbO7Z83u ... r_embedded#
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: pokrec »

@lesgo:

Ze strony:
http://lorien.ncl.ac.uk/ming/distil/distilint.htm

"Packings versus Trays
A tray column that is facing throughput problems may be de-bottlenecked by replacing a section of trays with packings. This is because:
- packings provide extra inter-facial area for liquid-vapour contact
- efficiency of separation is increased for the same column height
- packed columns are shorter than trayed columns"

ze strony:
http://www.ncsacidproof.com/index_files ... olumns.htm

" Depending on flow parameters, the capacity of a properly selected and packed columns is greater than tray column. Higher capacities may be obtained when a tray column is revamped by replacing trays with packings. By using small packings, additional theoritical stage can be generated."

Wygląda na to, że w kolumnach półkowych czasem zamienia się część półek na wypełnienie, żeby podnieść ich wydajność.

No, ale na naszym forum obowiązuje jedyny słuszny pogląd: jak cos jest antyczne, miedziane, wypolerowane, opalane drewnem pigwy antarktycznej i cieszy oko, to jest na pewno lepsze od sterylnej, bezdusznej i banalnej kolumny z kwasówki postawionej na kegu od piwa ogrzewanej zwyczajnym prądem z lokalnej elektrowni przez jakąś elektronikę.

Poczytałem trochę na temat kolumn półkowych i chyba wiem, co piszę. Kolumna półkowa może rozbudza wyobraźnię, zwłaszcza, że gminna wieść niesie, że półkowa to musi być dopiero cymes, ale mało kto je robi, bo jest trudna w produkcji (bo jest...), za to jej wydajność BYĆ MOŻE jest mitologizowana w naszych zastosowaniach. Ja tylko zwracam uwagę na możliwe problemy.
Jak jest naprawdę - dowiemy się dopiero wtedy, kiedy ktoś taką kolumnę zbuduje i sprawdzi ja w praktyce. Zwracam uwagę, że są opinie, że kolumny półkowe są konstruowane często tylko ze względu na to, że koszt wypełnienia do danego rozmiaru i zakładanej wydajności byłby astronomiczny. Nie mówiąc już o kosztach obsługi - wyobraźcie sobie mycie kolumny przemysłowej wypełnionej kilkoma wywrotkami sprężynek. Albo choćby modelu o wysokości kilku metrów i średnicy pół metra...
No i kolumny wypełnione nie skalują się dobrze, więc stawianie wypełnionego monstrum o średnicy i wysokości 10 razy większej, niż działającego modelu to spore ryzyko - większy egzemplarz może nie działać...

Reguła kciuka mówiąca, że jak coś jest trudniejsze w produkcji, to musi działać lepiej, że jak coś jest bardziej pracochłonne, to musi dawać lepszy produkt - nie zawsze działa. Możesz sobie np. rzeźbic kolumnę i ozdabiać ją pracowicie rzeźbionymi dłutkiem figurkami dawnych bimbrowników, inkrustowac keg dowolnymi ornamentami, urobić się przy tym i 10 lat, a absolut z niej będzie taki, jak był.

Oczywiście, jeśli chodzi Wam o model, który cieszy oko i akurat taki o 5-ciu półkach rzeczywistych do produkcji akurat tego, co lubimy - to oczywiście inna sprawa. Ja poruszałem kwestie tylko i wyłącznie wydajności od strony otrzymywania absolutu. Jasnym jest, że na 5-ciopółkowej kolumnie prawdopodobnie można dostać za jednym przebiegiem lepszą brandy niż po deflegmatorze wypełnionym, którego wydajności nie bardzo idzie kontrolować. Jeśli chodzi o tak przypadek, to jak najbardziej jestem za budowaniem takiej kolumny. Ja jestem zboczony i jak słyszę "kolumna", to myślę "absolut" i stąd moje dywagacje. Do destylacji smakówek 5 półek jest jak najbardziej w sam raz. Wybaczcie, jak przywaliłem jak gołąb o parapet. Zdarza mi się to po prostu.

Ale pomysł jest dobry, zrobię kilka testów. Spróbuję refluksować śliwki na kolumience o wysokości 0.5 metra. Ciekaw jestem, co otrzymam.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Nie przywaliłeś - tylko rozmawiamy o tym samym i w dodatku dwoma różnymi językami.
Nikt nie ma zamiaru pędzić na skalę przemysłową , a tym bardziej robić absolutu na takiej kolumnie.Bo takie kolumny - w zależności od ustawień służą li tylko do różnego rodzaju wódek smakowych.A .że są takich rozmiarów to wynika z ich specyfiki , w otrzymywaniu charakterystycznych trunków, a nie z możliwości turbo produkcji.
A że Tobie słowo kolumna kojarzy się tylko z jednym to Twój problem.
Ale nie możesz być taki kategoryczny ( i to negatywnie) w swoich stwierdzeniach na temat rzeczy ,które znasz tylko z literatury.A także ,które Ci nie pasują , bo akurat Ty robisz to inaczej. ( przykładem może być sprawa babuninych i alembików miedzianych z innych tematów ).
Sam przyznajesz ,że nie do końca znasz procesy jakie zachodzą w poszczególnych aparaturach ( kolumna , alembik , czy też zwykła kana ), a więc nie możesz wszystkiego sprowadzać do poziomu i sposobu w jaki Ty destylujesz.
Jeśli Twój sposób Ci odpowiada to Szczęść Ci Boże - nikt Ci złego na ten temat nie powie.Ale nie utwierdzaj innych w przekonaniu ,że to jedyny i słuszny.

P.S. Piszesz ,że na Twojej kolumnie robisz absolut bezzapachowy i smakowy i to z babuninych...
To mam dla Ciebie propozycję .
Zrób takie doświadczenie.
Zrób jeden nastaw na babuninych w/g najlepszych metod jakie sobie wypracowałeś - przedestyluj to w sposób najlepszy - tak jak umiesz - otrzymując absolut i odstaw na półkę.
Póżniej zrób drugi nastaw na gorzelnianych np. jakiś turbo - i zrób wszystko to samo jak robiłeś z babuninymi.
Teraz weż obie próbki "absolutu" - rozcieńcz do 10% i powąchaj a także posmakuj .
Następnie po opróżnieniu kieliszków powąchaj je jeszcze raz.
Wnioski możesz opisać na forum.
W/g mnie "absolut " nie istnieje.No chyba ,że przyjmniemy wartość względną - to w takim razie każdy z nas robi absolut.Co najwyżej możemy mówić o czystej wódce.
P.S. Ja już takie doświadczenie zrobiłęm i opisałem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Brzydal »

Kolego znowu zaczynasz walczyć o pietruszkę. Dobrze wydestylowany spirytus nie ma prawa capić drożdżami bo to pogony. Mało tego trzykrotnie wydestylowany do 96.5% nie ma prawa niczym capić poza spirytusem. Wszelkie smaczki i posmaczki to efekt kiepskiej destylacji, albo marketingu Polmosów. Zarówno drożdże babuni jak i te super gorzelniane to ten sam szczep drożdży. Osobiście używam gorzelnianych bo krócej capi jak chodzi.
Budowa kolumn półkowych dla naszego hobby to wyłącznie ekstrawagancja inwestora i chęć posiadania czegoś innego czego inni nie mają. Nie maja one najmniejszego wpływu na jakość
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: pokrec »

Wydaje mi się, że wiem o co chodzi. Absolut to jedno, produkt z kolumny półkowej - to drugie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie robił kolumny półkowej do robienia absolutu. Być może opłaca się taką robić, kiedy chcemy uzyskać brandy czy whisky nieco lepiej oczyszczona po jednym przebiegu, niekoniecznie od razu spirytus bezzapachowy.
I jak mówię "absolut" to mam na myśli produkt 96% nie woniejący niczym poza etanolem.
Co nie zmienia faktu, że nad czyściochę laboratoryjna wolę śliwowicę a laboratoryjną pijam tylko po przerobieniu na nalewki.
Kiedyś spróbowałem nalewki na "spirytusie" 85% z kolumny CM i takiej ze sklepowego. Sorry, bardziej smakowała mi ta sklepowa. To był impuls do zmiany CM-a na LM Aabratka z prawdziwego zdarzenia.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

@Brzydal
Ty o tym wiesz - czy się domyślasz... :)
Bo ja piszę o niuansach , których Ty z racji mniejszej percepcji wyłapywania wszelkich aromatów możesz nie wyczuwać.Co nie znaczy ,że takowe nie istnieją.
I nie mam na myśli wielkiego capienia.
Tak ,ze jak zrobisz doświadczenie o którym opisywałem wyżej to powinieneś bez żadnego problemu wyczuć różnicę.
A rozmowa o hipotetycznym żle prowadzonym procesie , bądż żle skalibrowanej kolumnie , bądż operatorze do d..y jest co najmniej nie merytoryczna.
Bo dopóki nie spotkamy się w realu i nie porównamy różnych ale z tego samego żródła próbek to nigdy nie dowiemy się kto ma rację.
I w ten sposób dyskusję możemy prowadzić do końca świata.

P.S. Pisząc o niuansach miałem na myśli te 3-3,5 % "zanieczyszczeń" będącego składnikiem naszego urobku. :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Brzydal »

Ja o tym wiem i dlatego o tym pisze dziwie się bardzo ze Ty o tym nie wiesz, no chyba,ze lubisz błyszczeć. Nie ma pojęcia 3,5% zanieczyszczeń po drugiej, a na pewno po trzeciej destylacji. U mnie po drugiej destylacji wyszło w normie spirytusu luksusowego z zapasem 0,1 miejsca po przecinku wg normy.
Podpisuje się obiema rękami pod ostatnim postem kol. pokreć, choć co prawda generalnie nie toleruje bimbru to dwa razy piłem i mi smakował, przy czym oba były z drożdży babuni i cukru przy czym jeden miał prawie 30 lat, a drugi miał rok i był z pod Lublina.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Autor tematu
darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: darex »

:freak: Mętlik w głowie i dylemat "budować czy nie budować" oto jest pytanie jak mawiał klasyk.Zamiar był stworzenia kolumny z 5 półkami rzeczywistymi perforowanymi do robienia głównie burbonu whisky śliwowicy i koniaku.Jeśli nie budować to co z taką "rurą " ZROBIĆ.Jestem szczęśliwym posiadaczem Abratka LM/VM i kolumny z głowicą Bokakoba w/g projektu Jarosława, na której robię jak to określają kol absolut.Dręczy mnie pytanie czy psota z kolumny półkowej ma bardziej wyrazisty posmak niż te robione tradycyjnie na kolumnie tylko z 20 -30 cm wypełnieniem miedzianym.Może ktoś z forumowiczów próbował :womit:Czy rzeczywiście gra nie warta świeczki :bezradny:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Brzydal pisze:... Nie ma pojęcia 3,5% zanieczyszczeń po drugiej, a na pewno po trzeciej destylacji. U mnie po drugiej destylacji wyszło w normie spirytusu luksusowego z zapasem 0,1 miejsca po przecinku wg normy...
.
Ja nie neguję jakości spirytusu , który otrzymujesz .Bo taki jak piszesz otrzymujesz- i nie muszę nawet próbować.
Ja chciałem tylko zaznaczyć ,że istnieją różnice w walorach aromatyczno - smakowych między poszczególnymi alkoholami( spirytusem po iluś tam rektyfikacjach) w zależności z jakiego nastawu bądż zacieru zostały zrobione.
I nie neguję też jakości alkoholu otrzymanego z babuninych ( co już w niejednym poście zaznaczałem)
Przykro mi ,że nie potrafię lepiej wyjaśnić kwestii o którą kruszymy kopie.
Ty piszesz o capieniu ( co mi się wydaje trochę przesadzone ) - ja o niuansach , których większość degustatorów nigdy nie wychwyci.A ,że Ty ich też nie wyczuwasz to nie znaczy ,że nie istnieją.
A badania chromatograficzne to tylko wykres.
I aż wykres na którym widać te 3,5% o których mówię.
A normy to tylko rzecz umowna.
Inaczej Polmos nigdy by niczego nie sprzedał.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: pokrec »

Darex, sorry, że wywołałem flame'a w Twoim temacie, ale nie załapałem na początku o co chodzi. No, bo ja jestem jakiś cofnięty ogólnie. Myślałem, że chcesz budować półkowca pod kątem spodziewanej wydajności przewyższającej kolumny wypełnione. Byłoby to bez sensu.
Musisz sam zbudować taką kolumnę półkową i porównać. Niestety, koszt budowy czegoś takiego jest raczej dość duży, na pierwszy rzut oka naukowego 5 półek teoretycznych i 5 półek rzeczywistych dają to samo. Na pewno jednak 5 półek da po jednym przebiegu produkt o klasę lepszy niż pot - still. Smakówki tym pociągniesz bardzo dobrze i jestem pewien, że będą wyśmienite.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

@Pokręć
Ty to jesteś Gościu ...Wielki szacunek... :respect:
Dyskusja z Tobą to czysta przyjemność...
:piwo:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Zgadzam się co do owocówek na kolumnie półkowej, zbieram informacje o budowie takiej kolumny już ponad rok, studiuje wszystkie prawa rządzące tym procesem, podziałki kołpaków względem średnicy, wysokości, poziomy cieczy na półkach i jak opisał to któryś z kolegów dochodzę do wniosku, że nie warto się bawić na małą skalę z takim przedsięwzięciem. Przeczytałem kilka mądrych książek na ten temat oraz prac różnego autorstwa, pisałem również do firm które zajmują się produkcją takich kolumn na skale przemysłową. Teraz najważniejsze, kolumnę taką buduje się i oblicza dla danego rodzaju, wydajności oraz warunków destylowanego "towaru", przeprowadza się masę analiz chemicznych odnośnie parowania i gęstości pary oraz szereg testów na zbudowanej już kolumnie lub kolumnie o podobnej budowie, na kolumnie półkowej nie można destylować wszystkiego tylko określony rodzaj surówki dla której taka kolumna jest przeznaczona. Można oczywiście zbudować taka kolumnę i akurat trafić i coś tam poleci a co jeżeli nie poleci towar zgodny z naszymi oczekiwaniami? ZONK, kupa kasy w błoto.

PS: Co do miedzianych elementów też nie mam przekonania, a szczególnie do tego czym są lutowane, związki ołowiu i cała tablica pierwiastków, jak do tej pory nie wymyślono nic lepszego od 316L a tutaj koszty są spore i dochodzi spawanie TIG.

Rezygnuje z budowy kolumny półkowej i lepiej zainwestuję w porządne wypełnienie i kolumnę 114,3mm oraz konkretne bufory między wypełnieniem kierujące powrót na środek wypełnienia eliminując efekt spływania po ściankach kolumny. Tak też radzę koledze budującemu taką kolumnę, choć nie powiem że nie jestem ciekawy wyników :) Ktoś w końcu musi wykonać taki sprzęt i przetestować, być może się uda :)
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

Co do miedzianych elementów też nie mam przekonania, a szczególnie do tego czym są lutowane, związki ołowiu i cała tablica pierwiastków
Nikt nie każe lutować cyną do elektroniki:) Są dostępne luty i topniki nie zawierające nic szkodliwego. No i miedź też można z powodzeniem spawać metodą TIG.
konkretne bufory między wypełnieniem kierujące powrót na środek wypełnienia eliminując efekt spływania po ściankach kolumny.
To jest dodatkowa cecha buforów, a nie podstawowa. Efekt "ściankowania" jest niewielki, chodzi właśnie o rozdzielenie segmentów wypełnienia i miejsce na rozprężenie par.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

O efekcie ściankowym pisałem w stosunku do kolumny z wypełnieniem jako wisienka na torcie, co do miedzi to Welkie Imperium Rzymskie padło z powodu stosowania naczyń miedzianych i wodociągów ołowianych. Skoro miałbym już spawać TIG-iem miedź to tańsza jest stal KO i lepiej się spawa a co za tym idzie jest w 100% bezpieczna i jak pisałem wcześniej nie znam lepszego oprócz szkła materiału na maszynkę. 0,1mg-2mg/l nie jest podobno szkodliwe ponieważ 2mgCu/l mamy właśnie w naszych kranach, kiedyś było 0,1mg/l a mówimy tutaj o wodzie która to nie jest takim kwasem organicznym jak nasze surówki i gotowy miód. Kolumny, które widnieją na fotkach producentów Whisky to przeszłość, kiedyś Kwasówka nie była tak popularna i nie znano jej właściwości, druga sprawa to obróbka miedzi, jest ona specjalnie pasywowana i zewnętrznie lakierowana, nie wytwarza się zielony osad jak w przypadku surowej a ten właśnie osad stanowi poważny problem. Nie wiem czy to tańsze rozwiązanie czyszczenie później takiej kolumny 10L np. octu.

Skoro już uparłeś się na tą kolumnę to nie mam zamiaru zbijać cię z tropu ponieważ cenie ludzi wytrwałych i zawsze dążących do realizacji zamierzonych celów, uznając coś za problem należy zawsze zaproponować złoty środek - rozwiązanie :)

Co do spawania to troszkę mam pojęcie ponieważ posiadam uprawnienia na spawanie KO, miedzi i aluminium, wybrałbym jednak KO. Wiadomo, że problematyczne jest spawanie takich zakamarków jak na fotkach ale możesz zastosować rozwiązanie inne, wykonać gotowe grzybki na deklu o średnicy rury kolumny wraz z rurkami przlewowymi i wspawać je między sekcjami, rysunek załączyłem, wykorzystać możesz standardowe rury ISO i dennice, łatwo wykonać takie elementy a wspawanie ich później między kawałki rury to już bajka, nawet bez drutu, po lekkim polerze nawet nie widać śladu łączenia. Na załączonym rysunku przykład kolumny o przepływie krzyżowym nad którym kiedyś pracowałem, jeżeli słabo widać proszę o email to prześlę DWG.
Poczytaj jeszcze tutaj: http://www.scribd.com/doc/27382524/83/A ... YFIKACYJNE
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

Kolumny, które widnieją na fotkach producentów Whisky to przeszłość
Nie dalej jak w zeszłym tygodniu robiliśmy analizy dla austriackiej firmy, zamawiają w Australii (pół świata drogi!) cały sprzęt w miedzi do produkcji %% na przemysłową skalę. Analizy dotyczyły zawartości metali ciężkich w produkcie. Nie wykryliśmy nic, czego bym sam się nie napił- a próbki były z instalacji, która pracuje od chyba 45 lat.
druga sprawa to obróbka miedzi, jest ona specjalnie pasywowana i zewnętrznie lakierowana, nie wytwarza się zielony osad jak w przypadku surowej a ten właśnie osad stanowi poważny problem. Nie wiem czy to tańsze rozwiązanie czyszczenie później takiej kolumny 10L np. octu.
Jeżeli chcesz czyścić miedź octem, to...
Grynszpan, czyli ten nalot, którego nie chcemy jest właśnie solą miedzi i kwasu octowego. Dlatego czyszczenie miedzi octem, to tak jakby stal czarną konserwować wodą... Dobrze utrzymywana instalacja miedziana jest równie niekłopotliwa w obsłudze, co stalowa. Podstawa to płukanie:)
Welkie Imperium Rzymskie padło z powodu stosowania naczyń miedzianych i wodociągów ołowianych.
Zawsze myślałem, że przez podział na wschodnie i zachodnie:) W każdym razie- chodzi o ołów, nie o miedź. Ołów w Rzymie był wszędzie- nie rdzewiał i był wizualni atrakcyjny- stąd je wszechobecne stosowanie. Rzymianie pili wino jak my wodę, a wino to było transportowane i przygotowywane w naczyniach z ołowiu. Wina były zagęszczane do transportu przez odparowanie właśnie w ołowianych kotłach. Kobitki kładły związki ołowiu w ramach makijażu. Ołowiane były też rury, przybory osobisto-toaletowe, klamki, knagi, oczka, balustardy... Słowem wszystko. Na pewno wpływało to na zdrowie mieszkańców.
Gdzie tu jednak miedź? Ano w brązach. Małe rozeznanie przodków miało swoje odzwierciedlenie w kiepskich jakościowo stopach- brązy jako związki miedzi z cyną były znane, ale używano także domieszek metali ciężkich- arsenu (zwłaszcza 300-400l p.n.e.), fosforu, czy innych.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Ok, wszystko pięknie tylko po co, jakie to specjalne zalety ma ta miedź, cenowo jest tak ,że 1200mm fi12 z KO kosztuje 9,50 a z Cu 38,5. I nie trzeba robić żadnych analiz bo KO jest pewne i nie "zachodzi", ocet to przykład tylko. Miedź jak i aluminium a szczególnie aluminium to najszybciej korodujący materiał, nie musi być widoczna rdza żeby wystąpiła korozja, na szczęści aluminium samo się broni przed tym zjawiskiem pokrywając się na powierzchni tlenkami i w takim celu wykonuje się pasywowania tych materiałów. Co przemawia za wyborem Cu w takim razie? Analizy mówią to co chcemy usłyszeć, zawsze normy miedzi w wodzie są takie jakie się w niej znajdują, wystarczy w rurkę miedzianą wlać wody i zostawić na noc, rano proszę spróbować i ocenić co w niej czuć, moim zdaniem to nie miód tylko miedź.
Nawet na na fotkach Lesgo58 jedna kolumna jest z KO, myślę że miedź wybierają Ci, którzy nie potrafią sami łączyć innych materiałów i idą na łatwiznę, lutowanie to prosta sprawa tym bardziej, że wszystko składamy do kupy i lutujemy, łatwo też przycinać elementy i dokładać nowe, nie wymaga to demontażu elementów w celu dostępu do miejsca spawu a w przypadku spawania TIG oprócz umiejętności samego spawania trzeba troszkę myśleć bo uchwyt nie jest mały.
Myślę, że nie sprawa miedzi jest tematem tego posta, niech każdy robi z czego uważa, to tylko moja własna opinia, służę pomocą w razie czego i mam nadzieję, że ktoś w końcu wykona te kolumnę półkową i pochwali się wynikami
Ostatnio zmieniony środa, 26 wrz 2012, 16:41 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalone.
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

Zalety miedzi? Lecimy: wiąże związki siarki, które wpływają na zapach destylatu. Jest łatwa w utrzymaniu, bo posiada właściwości bakteriostatyczne. Ma lepszą przewodność cieplną. Przez swoją łatwość obróbki nie trzeba mieć sprzętu za tysiące złotych, żeby coś zmienić, poprawić, czy dołożyć. Jeżeli używamy dobrych materiałów do łączenia, to nie trzeba nic z nimi potem robić- w przypadku KO trzeba wytrawiać, pasywować. Często przez utrudniony dostęp i oszczędność (bo wytrawianie zanurzeniowe tanie nie jest) mamy ogniska korozji. Cenowo KO też tak rewelacyjnie nie wychodzi, bo trzeba doliczyć ceny sprzętu lub usługi.
Analizy mówią to co chcemy usłyszeć
Analizy stwierdzają fakty.
wystarczy w rurkę miedzianą wlać wody i zostawić na noc, rano proszę spróbować i ocenić co w niej czuć, moim zdaniem to nie miód tylko miedź.
To co powiesz tym milionom osób na świecie, które maja instalacje wody pitnej z miedzi? Wyczujesz? Nie.

Dobra, rzeczywiście offtopicu narobiliśmy...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

To mi nie wygląda na OT.
Obydwaj podaliście garść pożytecznych informacji. I to w dodatku na temat... :klaszcze:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Cieszę się i dziękuję, jak już wspominałem służę pomocą. :poklon;
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Moja propozycja kolumny półkowej z chłodnicą wewnętrzną jak Abratek, w przypadku niepowodzenia z kolumną półkową ładujemy pustą rurę w miejsce kolumny półkowej i zasypujemy wypełnieniem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro

Autor tematu
darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: darex »

Po kilku miesiącach pracy w końcu jest :D w całej okazałości.Na pierwszy raz chciałbym zrobić calvados i koniak 55- 70 %. W tym celu przygotowane mam 5 l wina z jabłek na sam początek /czy nie za mało do kega 50 l / i ok 20 l wina z winogron.Nie bardzo wiem jak zagrać na tym saksofonie :help:w związku z tym mam kilka pytań:
w jaki sposób ustawić przepływ wody
czy grzać na maxa /7,5 KW taboret gazowy czy nie za mało przy kolumnie 4"/
czy odbierać pogon /przedgony wiadomo gdzie do bio-kominka/
czy istnieje możliwość ustawienia refluxu żeby leciała psota o ustalonych %/np.60%/ od początku do końca
Licząc na szybką odpowiedż pozdrawiam Darex
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Grzać na max to nie, grzanie zależy od zapotrzebowania kolumny na parę, musisz wstawić jakieś termometry bo bez nich to trudno cokolwiek ustalić. Co do 25l w kegu to spoko byle grzałki były zalane, tylko na pewno nie 7 KW, nawet do pełnego to za dużo a co dopiero dla 25LKolumna bardzo ładna :D Kolumna bardzo ładna, jak średnica?
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Gratulacje...

Jak ja Ci zazdroszczę. U mnie jeszcze w powijakach. Mam tylko części...
No to przygotuj się na pracowitą zimę. Jest się czego uczyć.
Przede wszystkim jakie masz półki i ile? Czy ilość wzierników odpowiada ilości półek?

Co do Twoich pytań :
A. Ile trzeba grzać to dokładnie nie wiem, zwłaszcza .że grzejesz gazem. Zostaje ci próbowanie. Normalnie musisz ją zalać. Jeśli to ci się uda - to połowa sukcesu. Pózniej zostaje tylko regulować mocą. Ogólnie radziłbym Ci zmienić grzanie na elektryczne. Jest bardziej przyjazne dla operatora. Bo stała moc grzania jest też ważna w procesie destylacji.
B. Przedgony i pogony tak jak w każdej kolumnie. Twoja to bardziej wypasiony Pot-Still, a jeszcze nie pełna kolumna. Coś pośredniego.
C. Ustawienie refluxu korygujesz przepływem wody w deflegmatorze. Dlatego na wejściu do niego powinien być zaworek precyzyjny. Procedura jest podobna do operowania refluksem w kolumnach CM. Ideałem byłoby , gdybyś miał stabilne ciśnienie w wodociągu. Jeśli tak nie jest to musisz zaopatrzyć się w regulator ciśnienia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

Piękna rzecz :klaszcze: Gratuluję inwencji i przyłączam się do pytań lesgo58. U niego taka aparatura już :!: w częściach a u mnie dopiero w głowie. :( Gzie kupiłeś rurę 4" i w jakiej cenie :?:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: darex »

Kolumna wykonana z rury miedzianej fi 108x2,5 z pięcioma półkami dzwonowymi fi 50 co odpowiada ilości wzierników.Obawiam się że może zabraknąć mi mocy przy grzaniu taboretem żeby ją zalać.Zobaczymy .Jutro rozruch.
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Wszystko zależy od kotła, jak palniki nie dadzą rady to znaczy że powierzchnia kotła (parowania) za mała, miedź też ładnie oddaje ciepło na zewnątrz także lepiej testować w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze a najlepiej pokojowej. Zarzekałem się, że 7kw to za dużo a mi z obliczeń wychodzi 8,4KW dla takie kolumny, obawiam się tylko o wielkość kotła, jeżeli za mała powierzchnia to nawet większa moc nic nie naprawi, bądźmy dobrej myśli, już nie mogę się doczekać efektów, gratulacje od serca. :klaszcze:

Przydałby się tutaj tylko jakiś kontrolowany powrót do zalania półek, za pomocą przepływu będzie ciężko, u mnie woda w wodociągu jest w dużej mierze zależna od temperatury zewnętrznej także sama regulacja ciśnienia wszystkiego nie załatwi. Widziałem takie kolumny zalewane 2 fazowo czyli od samej góry oraz w połowie, wszystko ustawiane za pomocą zaworów zewnętrznych oraz wewnętrznych, dodatkowo regulacja wysokości grzyba na dzwonie, nie chce wiedzieć nawet ile kosztowałoby zastosowanie takich bajerów.


Ja też miałem zrobić taką kolumnę jak podałem w projekcie tylko z kwasówki i chyba zacznę gromadzić materiały na kwiecień :D , przyda się test z Twojej strony ponieważ moja ma mieć 114,3 oraz dzwony fi60,3 i ciekaw jestem jaki kocioł do tego potrzebny, nie ma to jak test w realu, obliczenia wszystkiego nie mówią tym bardziej przy tak małych kolumnach.

Co do pracy kolumny to podzielam zdanie kolegów, musisz się troszkę a nawet dużo pobawić, masz wzierniki to będziesz widział co się dzieje wewnątrz, powodzenia :!:
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Emiel Regis »

:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze:
Cudownie wygląda, może masz jakieś fotki etapów budowy?
Też się przymierzam, na razie jest rura miedziana.
Czekam, jak koledzy na opis działania.
Jak masz jakieś fajne strony ze schematami lub informacjami nt. takich kolumn to się podziel s'il vous plaît :D
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: pokrec »

O kkku..., szacun!
Takiego wynalazku jeszcze u nas na forum nie było. Teraz tylko czekamy na recenzję z pracy. Sam jestem ciekaw, jak to będzie działać!
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

:cry: :cry: A myślałem, że to ja będę pierwszy, zostałem poniżony jak pies :D
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro

Autor tematu
darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: darex »

Wszelkie informacje dot. budowy zaczerpnięte zostały z tego forum http://www.artisan-distiller.net/phpBB3/index.php
Awatar użytkownika

alkoholomir
50
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 11 paź 2012, 00:48
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: alkoholomir »

Piękna. Długo się jej przyglądałem, a prawie żem się i nawet zakochał. Doceniam fakt, że wraz z pewnym, nowym powiewem świeżości, konstruktor znalazł miejsce na rozwiązania tradycyjne. Przykładem jest chociażby mocno zaakcentowana papuga ...
... Właśnie, wszystko pachnie XIX wiekiem.

Pozdrawiam. Życzę konstruktorowi wybornych, tradycyjnych smakówek.
Zawsze starałem się być zapobiegliwy. Kobiety i dzieci mogą być beztroskie i trzeźwe, my nie.
Vito Andolini
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

@darex, a jak rozwiązałeś połączenie zwężki przy kotle z miedzianą rurą i deflegmatora z łukiem :?:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: klodek4 »

Gratulacje, wielki :respect: , czekamy na wyniki, pozdrawiam.

Autor tematu
darex
30
Posty: 38
Rejestracja: czwartek, 14 paź 2010, 15:07
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: darex »

@darex, a jak rozwiązałeś połączenie zwężki przy kotle z miedzianą rurą i deflegmatora z łukiem
Zwężka przy kotle to połączenie /zespawanie tigiem/dwóch redukcji symetrycznych i obcięcie na tokarce na wymiar 58 przy kołnierzu i 108 przy kolumnie i lutowane lutem srebrnym otulonym / chyba LS60/do kolumny miedzianej, natomiast kolano z deflegmatorem połączyłem za pomocą wytoczonego pierścienia z blachy miedzianej 2,5mm fi zewn.108 fi wewn 54 i polutowałem lutem srebrnym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Jak tam testy? Ruszyła maszyna, nic jej nie zatrzyma............, czy tak? :)
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

@darex, Minęło już trochę czasu ;) , czy opiszesz pracę kolumny, bo już nie mogę się doczekać i palce świerzbią żeby zabrać się za budowę mojej :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: jarek12341 »

Mnie taż nagli tylko czekam na info, mam zamiar zrobić z rury 114,3 mm, dennice na zbiornik mam już nagrane 650 mm średnicy, zbiornik będzie miał 165 L.
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”