Kolumna półkowa


Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy

Post autor: Imbir »

nike21 pisze:No i nie wiem czy nie będę musiał zmienić planów i zamiast kolumny 4" nie będę zmuszony do 3" albo i jeszcze mniej

Nie nie zmiejszaj, więcej niż 2kWh na chińsko-ruskich półkach nie polecisz

[/quote] A próbowałeś "przedłużyć" downcomera, nakładając na niego kawałek wężyka silikonowego, albo dopasowaną rurkę z KO.
Właśnie mam taki zamiar, na próbę przedłużę downcomery wężykiem, a jak zdają egzamin to dotoczę nowe wyższe.
IMG_20181101_154836.jpg
nike21 pisze:Tak sobie później policzyłem, że cenowo to pewnie nawet taniej wyjdzie samemu zrobić.
To zależy czy zrobisz to sam w swojej "szopie" czy dasz komuś do zrobienia, sporo toczenia, wiercenia, frezowania wymagają więc policz dokładnie za wczasu żebyś się nie przejechał :P


sorry za złą edycje :pije:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2018, 22:21 przez Imbir, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Imbir pisze:Właśnie mam taki zamiar, na próbę przedłużę downcomery wężykiem, a jak zdają egzamin to dotoczę nowe wyższe.
sorry za złą edycje :pije:
Wystarczy dotoczyć nakładki na nie......, fajnie się czyta :pije: kolegę :D :) ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Imbir »

[/quote]
Wystarczy dotoczyć nakładki na nie......, fajnie się czyta :pije: kolegę :D :) ;)[/quote]
Nie naśmiewaj się, jo żem wielkopolski poliglota, pyra, łańcuch jak kto woli :haha:
Masz rację dorobię takie nypelki na te stare downcomery, ale ile je przedłużyć... 6~8mm max chyba...




ja pierdykam znów zjeb... cytowanie, dobra ostatni "za duszki" :pije: i idę spać :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2018, 23:44 przez Imbir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

@korzeniu, już Cię lubię, Twoje :pije:
Wężykiem eksperymentalnie sprawdź jaka wysokość zalania półki Ci odpowiada i w/g tego dotocz dystanse.
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2018, 01:32 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Można też dopasować rurkę miedzianą o średnicy zewnętrznej downcomera. Ja w swojej pierwszej kolumnie miałem tak zrobione.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Imbir pisze:
nike21 pisze:No i nie wiem czy nie będę musiał zmienić planów i zamiast kolumny 4" nie będę zmuszony do 3" albo i jeszcze mniej

Nie nie zmiejszaj, więcej niż 2kWh na chińsko-ruskich półkach nie polecisz


Tylko, że ja chciałem zrobić kolumnę z rury fi 108 mm, z deflegmatorem i chłodnicą końcową w całości z miedzi. I jak czytam posty w różnych wątkach o kolumnach półkowych to rozgrzewanie aż do zalania półek idzie na 3-4 razy większej mocy niż będę ja miał do dyspozycji.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Ja pracuję na mocy ok. 3960W przy rozgrzewaniu zbiornika 60 l i zalaniu wszystkich półek nie tracę więcej czasu i energii niż na rozgrzanie zbiornika i zalanie kolumny wypełnionej. Moc robocza przy owocówkach to 2000W. Mogę pracować na dużo większej mocy, jednak ta moc mi odpowiada.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Czyli 2kW dla 4" kolumny to jednak sporo za mało... To w takim razie trzeba będzie zrobić zakupy w sklepie u kolegi Kuli :) Teraz tylko się zastanawiam którą wersję...
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

@nike21, 2kW do 4" Ci w zupełności wystarczą, jedynie rozgrzewanie wsadu dłużej potrwa.
Na swojej (już byłej) 3" pracowałem z mocą 1,2÷1,5kW.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Mam 2.5 stil dragona po rozgrzaniu na 4 kw odbieram pomalu na 2 kw .
Dziala i jest OK.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Masterpaw2.
Ale hydrofor pewnie masz jeden. Latem pewnie też kwiatki do podlania itp.. Nie jestem hydraulikiem ale brałbym regulator o jak najniższym ciśnieniu wejściowym.
Nike21.
Chcesz kupić kolumnę półkową kołpakową. Ten rodzaj kolumny pracuje w szerokim zakresie mocy. To tylko kwestia czasu grzania wsadu i dostosowania prędkości odbioru. Przy tych chińskich podróbach wydaje mi się, że im mniejsza moc robocza tym lepszy produkt. Mają niski poziom na półkach i mniejsza moc da chyba lepszy barbotaż.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Pracuje od kilku lat na 2,5 cristal Dragon miedz.
Do rozgrzewania używam 4 kw do destylacji 2 kw starcza i trunek jest ok.
Może powinienem dodać, że jak się przestrzega temp. i procentów czyli minimum wiedzy destylatora, to produkt/destylat wychodzi super.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 lis 2018, 07:42 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalone posty
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Szlumf pisze: Nike21.
Chcesz kupić kolumnę półkową kołpakową. Ten rodzaj kolumny pracuje w szerokim zakresie mocy. To tylko kwestia czasu grzania wsadu i dostosowania prędkości odbioru. Przy tych chińskich podróbach wydaje mi się, że im mniejsza moc robocza tym lepszy produkt. Mają niski poziom na półkach i mniejsza moc da chyba lepszy barbotaż.
Nie wiem jak działają "chinole", ale przy zintegrowanym kołpaku rozpiętość mocy jest naprawdę duża, od 400W do 3,5kW i więcej, przy 3"
post175047.html#p175047

Szlumf, o hydroforze przeniosłem tu: post192527.html#p192527
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2018, 23:22 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Tą z rury miedzianej 108mm chciałem zrobić sitową bo łatwiej mi to będzie to wykonać. Teraz coraz bardziej zastanawiam się nad zakupem gotowca ze stalowkasklep.pl, ale tam też jest półka sitowa. Kolega Kula poleca tą z głowicą puszkową i OLM choć mi się bardziej podoba ta z shotgunem.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

krzmal
10
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 5 lis 2018, 11:43
Re: Kolumna półkowa

Post autor: krzmal »

Panowie, takie półki teoretycznie można wstawić na starą kolumnę? Np. nad druciakami? Powinno to zwiększyć jakość destylatu poprzez dodatkowe element oczyszczające i do tego zwiększy wysokość całego sprzętu.
Ostatnio zmieniony środa, 28 lis 2018, 13:49 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

W kolumnie półkowej masz półki fizyczne - nie teoretyczne. Półki teoretyczne występują w przypadku kolumny zasypowej.
Pozdrawiam
Darek

semp
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 19:45
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: semp »

Witam,
To już moje kolejne w tym roku podejście do wyboru i zakupu kolumny półkowej i za każdym razem mam wrażenie, że wiem o tym mniej, co nieco mnie zniechęca. Mam prośbę o ocenę osób, które mają z tym sprzętem większe doświadczenie. Do tej pory używałem pot-still i destyluję wyłączenie nastawy owocowe. Z produktu końcowego jestem zadowolony, ale świadomy jestem, że może być lepiej. Nie będąc zbytnio skromny napiszę, że nic lepszego w życiu nie piłem i takie samo zdanie ma krąg moich kilkunastu znajomych, ale pewne dlatego, że mało próbowałem. Zakładam jednak, że może być lepiej. Chciałbym kupić jakąś kolumnę półkową we wersji gotowej. Budżetem nie jestem jakoś ograniczony, ale mam pewne ograniczenia infrastruktury. Wysokość pomieszczenia ok. 2,2 m., ograniczony dostęp do bieżącej wody i prądu. Aktualnie chłodzenie może się odbywać z podziemnego zbiornika wody deszczowej ok. 3000 litrów lub beczki 220 litrów. Wszystko w obiegu zamkniętym sterowanym pompą CO na 3 biegach pracy. Woda w beczce zmienia temperaturę w trakcie pracy, w zbiorniku nie zauważyłem wyraźnych różnic. W związku z ograniczonym dostępem do prądu pozostaje mi palnik gazowy dużej mocy. Ostatniego egzemplarza używam od kilku lat i mam wprawę w ustawianiu temperatury. Teraz pytanie czy przy takich ograniczeniach sprawdzi się kolumna półkowa? Nie spotkałem w opisach zaawansowanej kolumny z grzaniem gazowym. Wiem, że teoretycznie ograniczeń nie ma, gdyż moc grzania gazem nie będzie mniejsza, niż elektryczna, ale czy uda się to wszystko zgrać (poustawiać) osobie z jakimś tam doświadczeniem ale na prostych sprzętach? Chodzi mi jednocześnie, aby efekt końcowy był lepszy, niż na moim pot-stillu. Czy jest tu ktoś pracujący na kolumnie z http://www.destylatorymiedziane.pl i mógłby zaprosić mnie na porównanie tego z tym co mi wychodzi? Inna kwestia, to czy poza wyżej wskazaną stroną i stilldragon jest jeszcze miejsce do zakupu kolumny w półkowej w wersji miedzianej lub stalowej? Google nic nie podpowiada. Szkło biorę pod uwagę w dalszej kolejności.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dynio »

Oprócz @zygmunta półkowe robi też kolega @kula (ale obaj robią tylko sitowe)
Ja zamówiłem półkową kołpakową od forumowego kolegi @sero, robi takie cudeńka:
kolumna-polkowa-diy-t15153.html
Odbieram przed świętami. Do tej pory też działałem na miedzianym pot-stillu. Nastawy owocowe i zbożowe już czekają, więc w przerwie świątecznej opiszę różnice.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: KS2507 »

Zapraszam do tematu gdzie przedstawiam moje realizacje, wykonuję kolumny półkowe szklane i stalowe. :)
zbiornik-75l-z-plaszczem-wodnym-olejowy ... 1-100.html
I na stronę http://inoxstill.pl/
Ostatnio zmieniony sobota, 15 gru 2018, 22:58 przez KS2507, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: redhot »

semp pisze:mam pewne ograniczenia infrastruktury. Wysokość pomieszczenia ok. 2,2 m., ograniczony dostęp do bieżącej wody i prądu. Aktualnie chłodzenie może się odbywać z podziemnego zbiornika wody deszczowej ok. 3000 litrów lub beczki 220 litrów. Wszystko w obiegu zamkniętym sterowanym pompą CO na 3 biegach pracy. Woda w beczce zmienia temperaturę w trakcie pracy, w zbiorniku nie zauważyłem wyraźnych różnic. W związku z ograniczonym dostępem do prądu pozostaje mi palnik gazowy dużej mocy. Ostatniego egzemplarza używam od kilku lat i mam wprawę w ustawianiu temperatury. Teraz pytanie czy przy takich ograniczeniach sprawdzi się kolumna półkowa?
Półkowa to w sumie kolumna z głowicą CM, więc obieg zamknięty będzie wymagał korekt w grzaniu, bo woda sie ciągle nagrzewa. No i gaz to słaba opcja, bo mało powtarzalna. Przy tych dwóch ograniczeniach to mocno bym się zastanawaił jak je w pierwszej kolejności ominąć. Ja mam półkową od @zygmunta i bardzo sobie chwalę, (nawet na pudło śliwowicowego konkursu się w tym roku załapałem!), destylatu z półkowej nie ma za bardzo jak powórnywac do pot-stilla, chyba że do samego serca jak dzielisz urobek. To dwie równe maszyny i dwa różne (co nie znaczy, że od razu gorsze) produkty.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

semp pisze:... Teraz pytanie czy przy takich ograniczeniach sprawdzi się kolumna półkowa?...
To zależy jaką wersję kolumny kupisz. Tradycyjną z deflegmatorem, czy bez deflegmatora. Ale zamiast deflegmatora zaadoptujesz głowicę (np. puszkową, aabratek itp).
Cenowo wyjdzie podobnie ale odejdzie Ci pilnowanie przepływu wody i jej temperatura na deflegmatorze. Sterowanie temperaturami przy użyciu głowicy jest bardziej komfortowe i mało stresujące. Na jakości nic nie tracisz.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 gru 2018, 10:44 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dynio »

Na pewno p. Leszku? Któryś z kolegów pisał, że na standardowym zestawie shotgun+chłodnica wychodzą lepsze smakówki niż na zamontowanym do półkowej aabratku.


Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Na pewno. Sprawdzałem obydwoma sposobami. W półkowej z deflegmatorem typu shotgun uruchamiamy refluks regulując przepływem wody. W ten sposób zawracamy część albo całą flegmę w dół kolumny. W kolumnie z głowicą odbywa się to samo. Jedynie refluks uruchamiamy regulując zaworkiem odbioru destylatu. Już z tego widać, że nie ma technicznie żadnej różnicy. Jeśli jest wyczuwalna różnica w urobku to może ona wynikać co najwyżej z różnicy użytego surowca, techniki (temperamentu operatora)prowadzenia procesu itp.
Ja dla na przykładu w tym roku miałem okazję robić śliwowicę ze śliwek z 3 różnych źródeł. Destylowałem w ten sam sposób i za każdym wychodziło mi coś innego.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Leszku nie do końca się zgodzę. Shotgun robi za swego rodzaju barierę i w uproszczeniu część frakcji przepuszcza do chłodnicy końcowej a część zawraca. Tradycyjna głowica rektyfikacyjna zawraca wszystko. Odnoszę wrażenie, że shotgun można traktować jako powiedzmy 1/3 - 1/2 półki kołpakowej. Też robiłem porównania destylatów odbieranych z LM głowicy i z jej odpowietrzenia. Jakieś niewielkie różnice na korzyść odpowietrzenia zauważyłem tylko przy śliwkach. Były na tyle małe, że z racji wygody obsługi korzystam jednak z głowicy LM choć nadal dość często wykorzystuję odpowietrzenie do odbioru przedgonów.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Być może się mylę i źle to sobie wyobrażam, ale proces destylacyjny jako taki jest przecież procesem liniowym. I nie ma możliwości zatrzymania jakiś tam wybranych frakcji na rzecz innych. Tak w jednym i drugim przypadku prędzej czy później skończą w zbiorniku na destylat. Jedyna esencjonalna różnica między shotgunem a głowicą - oczywiście na korzyśc głowicy - jest to, że mamy większa swobodę i łatwość w separacji przedgonów i pogonów. A co przepuścimy, i co odseparujemy tak w jednym a drugim przypadku zależeć będzie tylko i wyłącznie od operatora i jego doświadczenia.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 gru 2018, 18:44 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

lesgo58 pisze:Być może się mylę i źle to sobie wyobrażam, ale proces destylacyjny jako taki jest przecież procesem liniowym. I nie ma możliwości zatrzymania jakiś tam wybranych frakcji na rzecz innych. Tak w jednym i drugim przypadku prędzej czy później skończą w zbiorniku na destylat................
Tak, prędzej czy później kończą w odbiorze. Tyle tylko, że ja uważam, że to co skrapla się za shotgunem różni się od tego co wraca spod niego na półki. Na początku i końcu różnice są dość wyraźne. A jeżeli chodzi o zatrzymywanie określonych frakcji to przecież robisz to na co dzień przy destylacji smakówek.

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: redhot »

Wg. mnie też jest to zupełnie inna praca. Dlaczego tak jest nie wiem, ale destylaty odbierane przez głowicę LM były mocniejsze i bardziej podczyszczone z aromatów. Może to kwestia jeziorka?

semp
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 19:45
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: semp »

Dziękuję, za informacje. Niestety do bloku nie przeniosę sprzętu i jestem skazany na użyczoną nieruchomość, gdzie nie chciałbym wchodzić w rozliczenia zużytej energii. W moim obecnym sprzęcie pot-still pracuję na minimalnym płomieniu i wydzielona energia cieplna do chłodnicy nie jest duża. Przy zbiorniku 3 tys litrów nie mam problemów ze wzrostem temperatury chłodziwa, a nawet jak takie coś występuje to nie ma nic wpływu. Nie wiem jak to będzie do końca wyglądać przy podaniu dużo większej mocy grzania. Mam w związku z tym pytanie jaka różnica w temperaturze grzania i chłodzenia ma zauważalny wpływ na proces destylacji w kolumnie półkowej np. sitowej tej od od @zygmunta ? Czy są to różnice kilku procentowe, czy większe? Sterowanie gazem na pewno jest mniej precyzyjne i powtarzalne jak przy grzałce elektrycznej. Druga kwestia to, czy sam proces destylacji przekazuje na tyle czytelne informacje np. przez zalewanie półek czy % destylatu na papudze lub może inne..., że można podejmować łatwe decyzje, co do kierunku ustawień grzania lub chłodzenia?
Przez informację o znacznej różnicy smaku destylatu na razie nie chciałbym porzucać tego pomysłu
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: sero »

Pisał już kiedyś o tym @radius że destylat z głowic LM i OLM na półkach jest "wykastrowany" chyba tak to napisał. Ja jestem tego samego zdania. Jeśli smakówka do starzenia to tylko półka z shotgunem.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

sero pisze:.....Jeśli smakówka do starzenia to tylko półka z shotgunem.
A jeżeli do szybkiego spożycia? Chyba większość z nas nie ma odpowiedniego zaplecza na długie starzenie. Z tą kastracją to się nie zgadzam. Na półkowej z odbiorem LM też możesz uzyskać "niewykastrowany" destylat. Wszystko zależy od doświadczenia operatora.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: michal278 »

Nie jest wykastrowany, tylko czy to LM czy OLm to kolejna półka, którą trzeba wziąść pod uwagę. Pzdr

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: RE: Re: Kolumna półkowa

Post autor: dynio »

sero pisze: Jeśli smakówka do starzenia to tylko półka z shotgunem.
No teraz po kilkunastu gonitwach na półkowej od Ciebie, nie mogę się z tym zgodzić. Destylat ciągniety do 96,5'c w kegu wg mnie nadaje sie "od razu" do spożycia

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: sero »

Piernik też jest dobry zaraz po upieczeniu, a jeszcze lepszy jak sobie troszkę poleży.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3836
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Każdy destylat jest lepszy jak postoi. Owocówkom wystarczy tydzień i już jest niezła, ale zbożówka musi swoje odleżeć. Nikt mi nie powie, że jest smaczna "jeszcze ciepła" z półkowej. ;)
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 sty 2019, 16:24 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dynio »

Toż to właśnie o owocowkach pisałem tylko zapomniałem dodać :-) Po 24h jabłko z KP jest o niebo lepsze niż pół roczne robione 2x na pot-stillu

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

@dynio, uwierz, że doskonale rozumiem Twój zachwyt KP (tym bardziej, iż sam ją robiłem), ale......, nie super sprzęt jest wykładnikiem powodzenia, podstawa to dobrze zrobiony nastaw/zacier i odrobina doświadczeia. Na zwykłym PSie można uzyskać bardzo dodry trunek, nawet po pierwszym przebiegu.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: .Gacek »

Zapytam z ciekawości kto zrobił koledze @dynio kolumnę półkową?
W innym temacie Tomek pochwalił się piękną 3,5" rakietą od kolegi @sero.
W galerii brak. Master Ty też tworzysz KP?
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: sero »

.Gacek pisze:Zapytam z ciekawości kto zrobił koledze @dynio kolumnę półkową?
W innym temacie Tomek pochwalił się piękną 3,5" rakietą od kolegi @sero.
Ja już nie robie. Robię teraz instrumenty dla orkiestry.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: RE: Re: Kolumna półkowa

Post autor: dynio »

.Gacek pisze:Zapytam z ciekawości kto zrobił koledze @dynio kolumnę półkową?
Moją wykonywał kolega @sero i z ręką na sercu mogę Jacka polecić innym którzy chcą zmienić "zabawki"

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

.Gacek pisze:Master Ty też tworzysz KP?
Zdarzyło się zrobić dwie ;) kolumna-polkowa-t6458-820.html#p172871, kolejne dwie 4" na ukończeniu.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”