Kolumna półkowa


Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy

Post autor: Szlumf »

Ja bym całość robił z głowicą aabratka. Jak masz go szczelnego to na upartego tryb CM możesz uzyskać wykorzystując odpowietrzenie głowicy. Jak nie jest szczelny to rób na 4 półkach powinieneś uzyskać podobny efekt jak na 3 półkach z CM ale to zależy od konstrukcji Twoich półek.
promocja
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: JISKRA59 »

Witam wszystkich i proszę o ocenę mojej nowej zabawki wzorowanej na kolumnie @Masterpawa i robionej z jego poradami za co wielki :respect: i :poklon; . Ale do rzeczy - miało być w miarę tanio i samodzielnie, czy mi się to udało oceńcie sami. Wymiary kolumny praktycznie te same co u Masterpawa, tylko materiały zastosowałem częściowo inne, bo miedź i mosiądz- po prostu nie mam dojścia do spawacza z tigiem. No i miedź i mosiądz kojarzą mi się z ciepłem domowego ogniska, a stal KO ze szpitalem, ale to takie moje głupie odczucia. Krytyka mile widziana ;)
IMG_20180722_192349.jpg
IMG_20180722_162749.jpg
IMG_20180715_150858.jpg
IMG_20180715_150833.jpg
IMG_20180624_193958.jpg
IMG_20180624_193932.jpg
IMG_20180527_124153.jpg
IMG_20180527_123522.jpg
IMG_20180527_123420.jpg
IMG_20180527_121915.jpg
IMG_20180527_121809_BURST002.jpg
IMG_20180527_114458.jpg
IMG_20180527_114418.jpg
IMG_20180324_180231.jpg
IMG_20180324_171026.jpg
IMG_20180311_165557.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

Zaiste, niezbadana jest ludzka inwencja twórcza :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Ładne cacko. Gratulacje ;)
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: JISKRA59 »

Dzięki wszystkim za słowa uznania :poklon; . Staram się w miarę swoich skromnych możliwości wzorować na najlepszych, a inspiracji na tym forum naprawdę jest mnóstwo. Radius ta moja twórczość to taka przez małe "tfu". Teraz sporo czytania i nauki praktycznej, ale światełko w tunelu już widać i trzeba iść w tamtą stronę. :D
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Moje gratulacje kolego, bardzo się cieszę, że mogłem się przysłużyć, jak byś miał jeszcze jakieś pytania, które z pewnością się urodzą w trakcie procesu, wal śmiało. Aaaaaaa, i jeszcze jedna uwaga, zaopatrz się w większe ilości kwasku cytrynowego ;) Wiem co piszę :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Mam pytanie do osób użytkujących półkową ze zintegrowanym kołpakiem. U siebie obserwuję efekt zalewania co poniektórych półek na etapie stabilizacji przedgonu. Jedynym wyjściem jest znaczące obniżenie mocy grzania na 200-400W. Lub szybki odbiór pierwszego przedgonu. Bierze się to stąd, że ciecz, która powinna blokować przepływ par przez powroty wrze jak wściekła i nie blokuje jej przepływu, a jednocześnie z wyższej półki/chłodnicy spada destylat.

Obserwujecie może taki efekt? Ewentualnie jak sobie z tym (inaczej) radzić? Moja typowa moc grzania to 2,2-2,5kW. Efekt występuje jedynie przy zaleganiu lekkiego przedgonu na półkach.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Masz racje w zależności od wkładu robią się rożne kombinacje zalewania kołpaków. Po etapie kombinowania i nauki kolumny półkowej nastąpił etap olania tzn czekam na stałych ustawieniach aż się kolumna sama ustabilizuje. W moim przypadku to funkcjonuje mniej kręcenia więcej cierpliwości. Stały przewymiarowany przepływ wody na deflegmatorze i grzanie 2000 wat.

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

U mnie nawet 1200W jest za dużo. Ale jak pisałem wcześniej, tylko na etapie jak w układzie jest dużo przedgonu.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Potwierdzam koledzy wasze spostrzeżenia, ostatnio puszczając nastaw na porzeczkowicę, zaraz po wędrówce par w kolumnę ustawiłem moc na 1,1kW, też zalało górną półkę, tzn nie do końca bo już na wstępie widać kiedy ciecz nie daje rady spływać niżej, wtedy tylko szybka redukcja mocy i wraca do normy.
Brak takiego zjawiska miałem jedynie puszczając macerat na ginowy (brak przedgonów).
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: JISKRA59 »

Witam wszystkich. Jestem już po pierwszych graniach na półeczkach. Na pierwszy strzał poszedł mocno przedębiony jabłecznik 7,5 l. Moja wina bo za długo przetrzymałem zrębki dębu mocno opiekanego francuskiego. Nie dość, że jechał dechą to zrobił się bardzo gorzki i ostry. Aby go uratować wzorowałem się trochę na poście Kwika44 " Jak uratować przedębiony destylat". Sprzęt to trzy półki z kołpakami na kegu, bez bufora. A tak to leciało: wsad 45 l o mocy 13 %. Grzanie 2 x 2 kW ok 2h. Keg 90,3*C , głowica 81*C rozpocząłem stabilizację. Moc 2 kW przez regulator i woda naprzód. Po 50 min stabilizacji keg 90,9*C, głowica 78,05*C moc na 1 kW, półki zalane równomiernie wszystkie trzy. Odbiór ślepotki- tempo ok 3 krople/sek, czas odbioru ok 1,5 h, ilość ok 200 ml. Keg 91,1*C, głowica 78,15*C moc dalej 1 kW, tempo ok 3 krople/sek odbiór przedgonu- odebrałem 3 razy po 250 ml, czas ok 2,5 h. Keg 91,6*C, głowica 78,40*C moc na 2 kW, zwiększyłem przepływ wody o 100%/ wodę mam z hydroforu przez regulator przepływu- w tym konkretnym przypadku z 1 Bar na 2 Bary/, tempo odbioru ustawiłem na 2,5 l/ h, odbierałem serce do butelek po 0,5 l- odebrałem 4 szt o mocy 72% . Keg 93,4*C, głowica 86,52*C odbieram serce do 5 l damy moc dalej ok 70%, półki stabilne. Po ok. 45 min.korekta odbioru, bo temperatura na głowicy zaczęła gwałtownie rosnąć, a % spadać. Po korekcie odbioru na tempo 1,6 l/h temperatura keg 96,0*C, głowica 92,65*C, moc 60%. Po kolejnych 40 min następna korekta odbioru na 1,3 l/h. Temperatura keg 96,1*C, głowica 83,50*C, % wzrósł do 73 i co ciekawe zaczął rosnąc do 78%. Kolejne 40 min i temperatura keg 97*C, głowica 86,60*C, zacząłem odbierać pogon o mocy 78% do butelek 0,5 l w tempie 1,0 l/h moc zmniejszona na 1 kW, bo zaczęło zalewać pierwszą od góry półkę. Zakończyłem gdy temp kega skoczyła na 98*C, a % spadł poniżej 50,poza tym było już bardzo późno, a rano do roboty.
Przepraszam, że tak dokładnie to granie opisałem,ale zależy mi na opinii kolegów co spieprzyłem i jak to naprawić, tak że krytyka i uwagi mile widziane :D . Poniżej kilka fotek z procesu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję

martilion
50
Posty: 56
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 20:37
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: martilion »

Cześć Koledzy
Zbieram się do skompletowania kolumny półkowej.
Im więcej czytam tym większy mętlik - zaczynam się gubić.
Założenia są takie: 5 półek kołpakowych z KO łączonych TriClampem, głowica UFO.
Pytania:
- czy głowica UFO nadaje się do zasilania z hydroforu ? (zmienne ciśnienie wody)
- czy warto zrobić dodatkowy odbiór z każdej półki osobno - jeśli tak to dlaczego ?
- gdzie warto umiejscowić termometry (gdzieś wyczytałem o termometrach w każdej półce - po co ??? )
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Ad1. Tak. Jedynym problemem jest zużycie wody. Można temu zaradzić montując regulator ciśnienia.
Ad2. Jeśli jest taka możliwość - to warto.
Ad3. Termometr w zbiorniku, pod głowicą. Montowanie na poszczególnych półkach tylko opcjonalnie i tylko gdy posiadło się znakomite doświadczenie w destylacji. Długo by pisać. Do zamontowania termometrów można użyć zamiennie porty przeznaczone dla zaworów odbioru.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Skoro masz hydrofor to mieszkasz w domku. U mnie regulator ciśnienia wody się nie sprawdził. Zrobiłem układ który działa bardzo dobrze post179065.html?hilit=ci%C5%9Bnienie%20wody#p179065.
Zrób jedna półkę z portem który będziesz mógł - jak pisze Lesgo - wykorzystać do pomiaru temperatury lub do odbioru. Półka z zamontowanym termometrem jako pierwsza lub druga od dołu (w zależności od pojemności Twoich półek) będzie na początku - zanim poznasz kolumnę - informowała o zbliżaniu się pogonów i pomagała przy pompowaniu końcówki.
Jak zamontujesz zamiast termometru odbiór to musisz sam znaleźć dla niej lokalizację. Pewnie będzie to 3 lub 4 półka od dołu. Stabilny odbiór z półki jest trudny ale możesz spróbować. Ja półkę odbiorczą daję czasami na dole i odbieram na niej z orosienia przy nagrzewaniu wsadu (od 40C) najbardziej lotne frakcje niosące czasem bardzo ciekawe zapachy.
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Pytanko do kolegów po fachu, czy takie coś będzie ok czy lepiej zrobić samemu? https://pl.aliexpress.com/item/NOWY-OD1 ... ec6e74c1-1
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2018, 16:25 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Imbir »

Osobiście korzystam z 6 takich półek tylko z KO. Jak masz warunki i trochę sprzętu to spróbuj sam zrobić, a co do tych od chińczyka to rolę swoją spełniają ale według mnie utrzymują trochę za niski poziom cieczy na półkach.
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Tak sobie później policzyłem, że cenowo to pewnie nawet taniej wyjdzie samemu zrobić. No i nie wiem czy nie będę musiał zmienić planów i zamiast kolumny 4" nie będę zmuszony do 3" albo i jeszcze mniej :( Mam zamiar to zapinać na Grainfathera, który dysponuje maks mocą 2kW. Rurę miedzianą 105 mm niestety już mam.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Szlumf pisze:Skoro masz hydrofor to mieszkasz w domku. U mnie regulator ciśnienia wody się nie sprawdził.
Czyżby nie utrzymywał stałego ciśnienia na wylocie? Pytam bo prawdopodobnie w przyszłym roku będę na czymś takim działał, i trochę mnie zaniepokoiłeś.
Imbir pisze:a co do tych od chińczyka to rolę swoją spełniają ale według mnie utrzymują trochę za niski poziom cieczy na półkach.
A próbowałeś "przedłużyć" downcomera, nakładając na niego kawałek wężyka silikonowego, albo dopasowaną rurkę z KO.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

masterpaw2 pisze: ....Czyżby nie utrzymywał stałego ciśnienia na wylocie? Pytam bo prawdopodobnie w przyszłym roku będę na czymś takim działał, i trochę mnie zaniepokoiłeś.....
Kupiłem taki który wymaga zbyt wysokiego dla mojej instalacji ciśnienia na wejściu dla stabilnej pracy. Kupiłem dom z kiepsko wykonaną instalacją w ścianach. Już 3 razy miałem wycieki ze ścian. Użyto podobno jakiegoś ch...wego kleju do plastików. Obniżyłem ciśnienie i mam spokój. Jak będziesz kupował to zwróć uwagę na wymagane parametry wejściowe.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Całą instalację będę robił od podstaw, także mam nadzieję uniknąć podobnych Twoim przygód. Poza tym na pomieszczenie gospodarcze (czytaj bimbrofornię) będzie oddzielne zasilanie z własnym reduktorem, także niezależnie od domu będę mógł dowolnie ustawić w nim ciśnienie.
Co do zakresu pracy reduktora, to brać z możliwie jak najniższym "dołem"?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Imbir »

nike21 pisze:No i nie wiem czy nie będę musiał zmienić planów i zamiast kolumny 4" nie będę zmuszony do 3" albo i jeszcze mniej

Nie nie zmiejszaj, więcej niż 2kWh na chińsko-ruskich półkach nie polecisz

[/quote] A próbowałeś "przedłużyć" downcomera, nakładając na niego kawałek wężyka silikonowego, albo dopasowaną rurkę z KO.
Właśnie mam taki zamiar, na próbę przedłużę downcomery wężykiem, a jak zdają egzamin to dotoczę nowe wyższe.
IMG_20181101_154836.jpg
nike21 pisze:Tak sobie później policzyłem, że cenowo to pewnie nawet taniej wyjdzie samemu zrobić.
To zależy czy zrobisz to sam w swojej "szopie" czy dasz komuś do zrobienia, sporo toczenia, wiercenia, frezowania wymagają więc policz dokładnie za wczasu żebyś się nie przejechał :P


sorry za złą edycje :pije:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2018, 22:21 przez Imbir, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Imbir pisze:Właśnie mam taki zamiar, na próbę przedłużę downcomery wężykiem, a jak zdają egzamin to dotoczę nowe wyższe.
sorry za złą edycje :pije:
Wystarczy dotoczyć nakładki na nie......, fajnie się czyta :pije: kolegę :D :) ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Imbir »

[/quote]
Wystarczy dotoczyć nakładki na nie......, fajnie się czyta :pije: kolegę :D :) ;)[/quote]
Nie naśmiewaj się, jo żem wielkopolski poliglota, pyra, łańcuch jak kto woli :haha:
Masz rację dorobię takie nypelki na te stare downcomery, ale ile je przedłużyć... 6~8mm max chyba...




ja pierdykam znów zjeb... cytowanie, dobra ostatni "za duszki" :pije: i idę spać :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 lis 2018, 23:44 przez Imbir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

@korzeniu, już Cię lubię, Twoje :pije:
Wężykiem eksperymentalnie sprawdź jaka wysokość zalania półki Ci odpowiada i w/g tego dotocz dystanse.
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2018, 01:32 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Można też dopasować rurkę miedzianą o średnicy zewnętrznej downcomera. Ja w swojej pierwszej kolumnie miałem tak zrobione.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Imbir pisze:
nike21 pisze:No i nie wiem czy nie będę musiał zmienić planów i zamiast kolumny 4" nie będę zmuszony do 3" albo i jeszcze mniej

Nie nie zmiejszaj, więcej niż 2kWh na chińsko-ruskich półkach nie polecisz


Tylko, że ja chciałem zrobić kolumnę z rury fi 108 mm, z deflegmatorem i chłodnicą końcową w całości z miedzi. I jak czytam posty w różnych wątkach o kolumnach półkowych to rozgrzewanie aż do zalania półek idzie na 3-4 razy większej mocy niż będę ja miał do dyspozycji.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Ja pracuję na mocy ok. 3960W przy rozgrzewaniu zbiornika 60 l i zalaniu wszystkich półek nie tracę więcej czasu i energii niż na rozgrzanie zbiornika i zalanie kolumny wypełnionej. Moc robocza przy owocówkach to 2000W. Mogę pracować na dużo większej mocy, jednak ta moc mi odpowiada.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Czyli 2kW dla 4" kolumny to jednak sporo za mało... To w takim razie trzeba będzie zrobić zakupy w sklepie u kolegi Kuli :) Teraz tylko się zastanawiam którą wersję...
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

@nike21, 2kW do 4" Ci w zupełności wystarczą, jedynie rozgrzewanie wsadu dłużej potrwa.
Na swojej (już byłej) 3" pracowałem z mocą 1,2÷1,5kW.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Mam 2.5 stil dragona po rozgrzaniu na 4 kw odbieram pomalu na 2 kw .
Dziala i jest OK.

Szlumf
2000
Posty: 2378
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Masterpaw2.
Ale hydrofor pewnie masz jeden. Latem pewnie też kwiatki do podlania itp.. Nie jestem hydraulikiem ale brałbym regulator o jak najniższym ciśnieniu wejściowym.
Nike21.
Chcesz kupić kolumnę półkową kołpakową. Ten rodzaj kolumny pracuje w szerokim zakresie mocy. To tylko kwestia czasu grzania wsadu i dostosowania prędkości odbioru. Przy tych chińskich podróbach wydaje mi się, że im mniejsza moc robocza tym lepszy produkt. Mają niski poziom na półkach i mniejsza moc da chyba lepszy barbotaż.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Pracuje od kilku lat na 2,5 cristal Dragon miedz.
Do rozgrzewania używam 4 kw do destylacji 2 kw starcza i trunek jest ok.
Może powinienem dodać, że jak się przestrzega temp. i procentów czyli minimum wiedzy destylatora, to produkt/destylat wychodzi super.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 lis 2018, 07:42 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalone posty
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Szlumf pisze: Nike21.
Chcesz kupić kolumnę półkową kołpakową. Ten rodzaj kolumny pracuje w szerokim zakresie mocy. To tylko kwestia czasu grzania wsadu i dostosowania prędkości odbioru. Przy tych chińskich podróbach wydaje mi się, że im mniejsza moc robocza tym lepszy produkt. Mają niski poziom na półkach i mniejsza moc da chyba lepszy barbotaż.
Nie wiem jak działają "chinole", ale przy zintegrowanym kołpaku rozpiętość mocy jest naprawdę duża, od 400W do 3,5kW i więcej, przy 3"
post175047.html#p175047

Szlumf, o hydroforze przeniosłem tu: post192527.html#p192527
Ostatnio zmieniony piątek, 2 lis 2018, 23:22 przez masterpaw2, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: nike21 »

Tą z rury miedzianej 108mm chciałem zrobić sitową bo łatwiej mi to będzie to wykonać. Teraz coraz bardziej zastanawiam się nad zakupem gotowca ze stalowkasklep.pl, ale tam też jest półka sitowa. Kolega Kula poleca tą z głowicą puszkową i OLM choć mi się bardziej podoba ta z shotgunem.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

krzmal
10
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 5 lis 2018, 11:43
Re: Kolumna półkowa

Post autor: krzmal »

Panowie, takie półki teoretycznie można wstawić na starą kolumnę? Np. nad druciakami? Powinno to zwiększyć jakość destylatu poprzez dodatkowe element oczyszczające i do tego zwiększy wysokość całego sprzętu.
Ostatnio zmieniony środa, 28 lis 2018, 13:49 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

W kolumnie półkowej masz półki fizyczne - nie teoretyczne. Półki teoretyczne występują w przypadku kolumny zasypowej.
Pozdrawiam
Darek

semp
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 19:45
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: semp »

Witam,
To już moje kolejne w tym roku podejście do wyboru i zakupu kolumny półkowej i za każdym razem mam wrażenie, że wiem o tym mniej, co nieco mnie zniechęca. Mam prośbę o ocenę osób, które mają z tym sprzętem większe doświadczenie. Do tej pory używałem pot-still i destyluję wyłączenie nastawy owocowe. Z produktu końcowego jestem zadowolony, ale świadomy jestem, że może być lepiej. Nie będąc zbytnio skromny napiszę, że nic lepszego w życiu nie piłem i takie samo zdanie ma krąg moich kilkunastu znajomych, ale pewne dlatego, że mało próbowałem. Zakładam jednak, że może być lepiej. Chciałbym kupić jakąś kolumnę półkową we wersji gotowej. Budżetem nie jestem jakoś ograniczony, ale mam pewne ograniczenia infrastruktury. Wysokość pomieszczenia ok. 2,2 m., ograniczony dostęp do bieżącej wody i prądu. Aktualnie chłodzenie może się odbywać z podziemnego zbiornika wody deszczowej ok. 3000 litrów lub beczki 220 litrów. Wszystko w obiegu zamkniętym sterowanym pompą CO na 3 biegach pracy. Woda w beczce zmienia temperaturę w trakcie pracy, w zbiorniku nie zauważyłem wyraźnych różnic. W związku z ograniczonym dostępem do prądu pozostaje mi palnik gazowy dużej mocy. Ostatniego egzemplarza używam od kilku lat i mam wprawę w ustawianiu temperatury. Teraz pytanie czy przy takich ograniczeniach sprawdzi się kolumna półkowa? Nie spotkałem w opisach zaawansowanej kolumny z grzaniem gazowym. Wiem, że teoretycznie ograniczeń nie ma, gdyż moc grzania gazem nie będzie mniejsza, niż elektryczna, ale czy uda się to wszystko zgrać (poustawiać) osobie z jakimś tam doświadczeniem ale na prostych sprzętach? Chodzi mi jednocześnie, aby efekt końcowy był lepszy, niż na moim pot-stillu. Czy jest tu ktoś pracujący na kolumnie z http://www.destylatorymiedziane.pl i mógłby zaprosić mnie na porównanie tego z tym co mi wychodzi? Inna kwestia, to czy poza wyżej wskazaną stroną i stilldragon jest jeszcze miejsce do zakupu kolumny w półkowej w wersji miedzianej lub stalowej? Google nic nie podpowiada. Szkło biorę pod uwagę w dalszej kolejności.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: dynio »

Oprócz @zygmunta półkowe robi też kolega @kula (ale obaj robią tylko sitowe)
Ja zamówiłem półkową kołpakową od forumowego kolegi @sero, robi takie cudeńka:
kolumna-polkowa-diy-t15153.html
Odbieram przed świętami. Do tej pory też działałem na miedzianym pot-stillu. Nastawy owocowe i zbożowe już czekają, więc w przerwie świątecznej opiszę różnice.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: KS2507 »

Zapraszam do tematu gdzie przedstawiam moje realizacje, wykonuję kolumny półkowe szklane i stalowe. :)
zbiornik-75l-z-plaszczem-wodnym-olejowy ... 1-100.html
I na stronę http://inoxstill.pl/
Ostatnio zmieniony sobota, 15 gru 2018, 22:58 przez KS2507, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: redhot »

semp pisze:mam pewne ograniczenia infrastruktury. Wysokość pomieszczenia ok. 2,2 m., ograniczony dostęp do bieżącej wody i prądu. Aktualnie chłodzenie może się odbywać z podziemnego zbiornika wody deszczowej ok. 3000 litrów lub beczki 220 litrów. Wszystko w obiegu zamkniętym sterowanym pompą CO na 3 biegach pracy. Woda w beczce zmienia temperaturę w trakcie pracy, w zbiorniku nie zauważyłem wyraźnych różnic. W związku z ograniczonym dostępem do prądu pozostaje mi palnik gazowy dużej mocy. Ostatniego egzemplarza używam od kilku lat i mam wprawę w ustawianiu temperatury. Teraz pytanie czy przy takich ograniczeniach sprawdzi się kolumna półkowa?
Półkowa to w sumie kolumna z głowicą CM, więc obieg zamknięty będzie wymagał korekt w grzaniu, bo woda sie ciągle nagrzewa. No i gaz to słaba opcja, bo mało powtarzalna. Przy tych dwóch ograniczeniach to mocno bym się zastanawaił jak je w pierwszej kolejności ominąć. Ja mam półkową od @zygmunta i bardzo sobie chwalę, (nawet na pudło śliwowicowego konkursu się w tym roku załapałem!), destylatu z półkowej nie ma za bardzo jak powórnywac do pot-stilla, chyba że do samego serca jak dzielisz urobek. To dwie równe maszyny i dwa różne (co nie znaczy, że od razu gorsze) produkty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”