Kolumna półkowa


kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy

Post autor: kwik44 »

Bo nie ma odpowiedzi explicite :( Ale różnica będzie w maksymalnej mocy, z którą destylujesz. Już nie pamiętam kto i gdzie, ale było pisane, że oryginalne procupy mają ograniczenia na moc maksymalną do 2,8kW? Taka liczba po głowie się kołacze, ale pewny nie jestem. Ty w propozycji mniejszej będziesz miał jeszcze węższe gardło bo rurka jest tylko 22 (20 w środku!), procupy mają 25mm. Kiedyś w początkach hobby miałem kolumnę miedzianą gdzie półka LM była zbudowana z dwóch redukcji 54x22. To powodowało jej zalewanie już przy ok 1500W. Dopiero zrobienie dwóch bypasów z rurki 15 pomogło i mogłem korzystać z pełnej wydajności kolumny. Licząc powrót 15 i średnicę wewnętrzną procupa 23mm dostajesz przy rurce głównej 22 maksymalną moc w okolicy ~1600W...

Ja mam w półkowej grzybek zintegrowany na kapie 42. Rura główna 28, powrót 15. Wytrzymuje bez zalewania 4-4,5kW. Nie mówię, żeby taką mocą destylować, bo to pewnie będzie moc robocza dla 6", ale bezpieczniej mieć zapas niż go nie mieć. Moje szkło ma o 6mm większą średnicę w środku.
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 lut 2018, 09:37 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

lulekp
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2016, 14:00
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lulekp »

Witam

Ja chciałbym się zapytać o rzecz następującą:

Planowałem uzyskać pszeniczny spirytus ( około 88-90 %) na kolumnie półkowej a'la @Kula z płaszczem.
Zacier na lenia. Wszystko OK.
Pierwszy odpęd - odbiór pogonów, a później wszystko bez cięcia frakcji - uzysk 15l 55% surówki.
Drugi odpęd - oczywiście w pierwszej kolejności przedgon - tu wszystko OK. Następnie odbiór serca na papugę. I tu dziwna sprawa jak dla mnie. Destylat w zapachu spirytusowo-chlebkowy. Dalej wszystko OK. Natomiast podczas próby roztarcia na ręce destylatu po kolei wyczułem: spirytus, po chwili - i tu wlaśnie zagwozdka dla mnie - pogony ( tak myśle ). Po kolejnych paru sekundach jednak pojawia sie super chlebkowy aromat. Probowałem w/w destylat rozcieńczyć - przy 40% znowu czuć te pogony. W smaku rownież je wyczuwam - jednak znowu po krotkim czasie w ustach pojawia sie smak pszeniczny. Wyszło mi około 5,5l 88% czegoś takiego dziwnego.
Zaznaczę, że taki destylat płynął od początku do końca serca.

Jako, że dopiero zaczynam zabawę z pólkową może tylko mi się wydaje, że jest źle. Może wlasnie takie są aromaty i dopiero po leżakowaniu się to wszystko ułoży ? A może coś źle zrobiłem ?



Lulekp

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

lulekp - to nie jest pogon. To po prostu składnik, który się jeszcze nie ułożył. Tyle i aż tyle. Nie wiem czego oczekiwałeś ;) Wiadomym jest, i po to się tu na forum też na różne sposoby wymądrzamy, że jakiego byś sprzętu nie użył, każdy destylat wymaga starzenia...

lulekp
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2016, 14:00
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lulekp »

Hejka

Miałem i mam taką cichą nadzieję, że tak jest ;)

Nie byłem do końca pewny, że aż takie mogą występować różnice w jednym ciagu na wech i smak.
Tym bardziej, że to moja druga destylacja pszenicówki na tej kolumnie i poprzednio czegoś takiego nie bylo.
Pierwsza leżakuje juz 3 mce również w kamionce i cały czas nie mialem żadnej wątpliwości, że to zbożówka jest.

Tak więc tylko teraz rozcieńczenie i leżakowanie w kamionkach od @magasa ;)


Dzieki



lulekp

kwik44
1250
Posty: 1259
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Ok, to zmienia trochę moją optykę. Być może trochę inaczej prowadziłeś zacieranie i/lub fermentacja była w innych warunkach, że ten składnik jest tak widoczny. Niestety, ale wszystkie elementy procesu są ważne dla zachowania powtarzalności procesu. Daj temu czas i zobaczymy.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Po wstępnym rozruchu przyszła kolej na winko z czeremchy. Pierwotnie miałem zrobić dwa równolegle po 25l wsady do kotła, by porównać pracę kolumny z buforem i bez niego. Jednak okazało się, że wina jest raptem 40l (zapomniałem, że trochę rozdałem), postanowiłem więc zrobić tylko jeden wsad i przeprowadzić dwie destylacje, zostawiając z pierwszej tylko próbkę do porównania, reszta (jak radził kol szlumf) z powrotem do kotła i zmiana konfiguracji. Do owoców postanowiłem użyć trzech półek (zabrakło czasu na inne kombinacje), i odrobiny wypełnienia miedzianego na wlocie do kolumny. Oba procesy przeprowadzone przy identycznej mocy grzania 2kW, prędkości odbioru ~2l/h, zbliżonej temperaturze w głowicy i chłodzeniu. Na pierwszy ogień poszła sama kolumna bez bufora, i niemalże od razu zaczęły się problemy
zalewanie dolnej części z miedzią, przyczyną był zbyt mały przelot par blokowany dodatkowo podparciem i wypełnieniem. Kilka dodatkowych otworów zrobionych na szybko
20180208_124621-1-768x817.jpg
i po problemie nawet przy 3,5kW. Próbka do dalszego porównania w obu konfiguracjach odebrana była w połowie drugiego litra serca. I tak w przypadku samej kolumny była o mocy 88%, z buforem o 2%wiecej. Jako, że po raz pierwszy robiłem destylat z czeremchy nie miałem żadnego punktu odniesienia. Oba stężone destylaty praktycznie niczym się nie różniły, dopiero po rozcieńczeniu do 40% nieznaczną przewagę uzyskał ten z samej kolumny bez bufora, nieco silniejszy aromat i smak, ale to są tylko moje subiektywne odczucia. Z pewnością zrobię podobne próby na zacierach z qqrydzy. Praca z buforem
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Czy przy pracy z buforem nie odniosłeś wrażenia, że kolumna pracuje nieco dłużej bez konieczności regulacji? Napisz coś więcej o przebiegu procesu. Moc grzania jak rozumiem stała przez cały proces ale kiedy zacząłeś korekty i jak odbierałeś końcówkę?

lulekp
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2016, 14:00
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lulekp »

kwik44 pisze:Ok, to zmienia trochę moją optykę. Być może trochę inaczej prowadziłeś zacieranie i/lub fermentacja była w innych warunkach, że ten składnik jest tak widoczny. Niestety, ale wszystkie elementy procesu są ważne dla zachowania powtarzalności procesu. Daj temu czas i zobaczymy.
@kwik44 - własnie zdałem sobie sprawę z różnic fermentacyjnych. Poprzedni zacier ( ten, który wg. mnie jest dobry jak i kilka poprzednich ) fermentowałem drożdzami "ALCOTEC WHISKY SINGLE STRAIN". Ten, z którym mam pewne wątpliwości ( niestety sklep wysłał inne niż zamawiane "ALCOTEC WHISKY SINGLE STRAIN" ) fermentowałem "ALCOTEC TURBO WHISKY Distillers Strain" .
I chyba jednak nie nadają się one do zbozówek ( w instrukcji jest opis jak zrobić nastaw z cukru :P )

Prawdopodobnie to jest przyczyna dziwnych smaków i zapachów. Nie spodziewałem się, że drożdze mogą mieć takie znaczenie ( jak w przy produkcji piwa ) przy destylacji.

Dzieki za naprowadzenie.


Lulekp
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Szlumf pisze:Czy przy pracy z buforem nie odniosłeś wrażenia, że kolumna pracuje nieco dłużej bez konieczności regulacji? Napisz coś więcej o przebiegu procesu. Moc grzania jak rozumiem stała przez cały proces ale kiedy zacząłeś korekty i jak odbierałeś końcówkę?
Przy pierwszym przebiegu na samej kolumnie nie za bardzo skupiałem się na cięciu końca, wszak za moment i tak wszystko (poza próbką) miało iść z powrotem do kotła. Jednak zauważyłem, że dopiero przy ~99°w kotle, zaczęły się dość wyraźne pogony, zmniejszyłem nieco moc do około 1,2kw, i gdy na półkach pojawiła się para (tych dolnych) skończyłem, przy przeszło 100°, pozwalając reszcie z półek słynąć do zbiornika.
Po uzupełnieniu kociołka o wszystko to (-100ml serca dla porównania), co przed chwilą z niego wycisnąłem, zacząłem zabawę z buforem.
Kilkunasto mimutowa stabilizacja przy wyłączonym buforze(otwarty zaworek spustowy, powrót do zbiornika), napełnienie i wzmocnienie zawartości w/w, odbiór podpałki na węch ~170ml, i jeszcze około 200ml przedgonu. Serducho odbierałem do minimalnie przeszło 100° kotle i około 95° w buforze, bez znacznego pogorszenia jakości. Zamknąłem całkowicie odbiór, ale grzania nie wyłączyłem. Temperatura w kotle zatrzymała się dopiero na lekko powyżej 101°(termometr skalibrowany na wrzątku z poprawką na ciśnienie), w buforze nieco spadła, nie pamiętam dokładnie o ile, wyciągnąłem jeszcze jakieś 0,3l, był to pogon, mocny ~80% ale pogon. W buforze została praktycznie sama woda.
Wydaje mi się, że bufor wydłuża stabilną pracę półkowej, nie kastrując zbytnio destylatu. Warto też zrobić, szczególnie pod koniec procesu (może nie tak późno jak ja), kilkunastominutowe zamknięcie odbioru, celem wzmocnienia zawartości bufora. Ot takie moje spostrzeżenie.
Pozdrawiam.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Czy robiłeś korekty w trakcie dochodzenia do tych 100C? Nie bardzo wynika to z postu. Z jakich Twoich przemyśleń wynikało to, że nie napełniałeś bufora od początku procesu? Ja bym to ograniczył do momentu zalania i prawidłowej pracy wszystkich półek bo jednak część przedgonów przytrzymywanych przez bufor może się przydać w kompozycji wyrobu końcowego. Ale w sumie odrzuciłem bufor pomimo stabilniejszej pracy kolumny. Wydaje mi się, że trudniej z niego wydobyć pożądane pogony.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Przy buforze nie robiłem praktycznie żadnych korekt do samego końca, nie widziałem takiej potrzeby. Odnośnie napełnienia bufora, to źle to ująłem (miałem na myśli odbiór), zrobiłem dokładnie tak, jak napisałeś. Bufor wyłączony do momentu zalania i stabilnej pracy półek, a dopiero od momentu jego napełnienia po kilkunastu minutach odbiór.
Mam pytanie do Was (bardziej doświadczonych), czy półkowa generuje w trakcie pracy większy opór dla par, a co za tym idzie wyższe ciśnienie i temperaturę w kotle? Bo szczerze mówiąc na zasypowej nigdy nie uzyskałem 101°C w kotle.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wawaldek11 »

Tym samym termometrem mierzyłeś/mierzysz?
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Waldku, ten sam termometr, ta sama sonda, i tak jak pisałem wcześniej kalibrowane na wrzątku z poprawką na ciśnienie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Przestańcie już pitolić ... proszę kciuki trzymać!!!

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wawaldek11 »

Jeszcze pociągnę, a później posprzątam ;)
Możesz porównać wzrosty ciśnienia w kotle za pomocą U-rurki.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Dobry pomysł, muszę sobie taką zmajstrować na jakiejś deseczce i porównać wskazania dla obu kolumn. W dodatkowym wlewie do zbiornika mam zrobiony przelew z bufora, to chyba będzie optymalne miejsce do pomiaru?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

bimbelek
100
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 14 lis 2008, 12:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica własnej roboty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: pow.Gorlice
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: bimbelek »

Panowie będę robił skraplacz rurowo płaszczowy na kolumnę kołpakową. Kolumna 76,1 zbiornik 60l. Moc grzania max 7,5kw. Mam rurkę fi 22mm i 18mm. Z których lepiej zrobić, jaką długość i ile sztuk w środku.? Rurki o ściance 2mm - takie mam.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Powiem Ci, że dłuższą chwilę zastanawiałem się o czym Ty piszesz ... shotgun! Zerknij na stilldragonie, tam masz podane średnice, ilości rurek, długości.

bimbelek
100
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 14 lis 2008, 12:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica własnej roboty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: pow.Gorlice
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: bimbelek »

Tak, chodziło mi o shotgun. Już wcześniej tam zaglądałem, jednak tam są do większych średnic. A ja pytałem co będzie lepsze z tego co mam. Np. 4x22mm czy 5x18mm, jaką długość optymalna?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Kolumna półkowa

Post autor: Pretender »

Idziesz na łatwiznę ... znalazłem 3” shotguna, wysokość 260mm, fi 77, 6 rurek fi wew 13mm, krócej wody 3/8. Zajęło mi to Ok 20s ... na TC
Także jeśli wzorować się na najlepszych to takie rurki. Więc Teoje 18 będą oko. Jak wydłużasz deflegmator to zwiększysz wydajność.

bimbelek
100
Posty: 115
Rejestracja: piątek, 14 lis 2008, 12:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Śliwowica własnej roboty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: pow.Gorlice
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: bimbelek »

Ok. Dziękuję. Jednak ja tego nie znalazłem. Nie że nie chciałem, może przeoczyłem. Bardziej mnie właśnie interesowało dopasowanie tego co mam. Myślałem o długości 200mm, ale mam na tyle żeby zrobić 6x18mm 250mm długa .
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Koledzy już jakiś czas temu, przeglądając różne filmiki z kolumnami półkowymi, między innymi SD, moją uwagę zwróciła wysokość procaps'ów SD.
Wyraźnie widać, że mają dwie wysokości :
Na rynek europejski
https://www.stilldragon.eu/en/bubble-ca ... ector.html
Na rynek amerykański
http://stilldragon.com/index.php/copper-procap.html
Ma ktoś może wiedzę na ten temat.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

kerama
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 13 paź 2014, 18:57
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kerama »

Witam. Jestem w trakcie robienia kolumny półkowej o parametrach podobnych do kolumny kolegi Masterpawa. Podobnej bo szkiełko też 80/70, ale kołpak nie z rurki 42 ale kapy 42, która ma średnicę 45 i jak tak patrzę, to mało zostaje miejsca na półce. Może tak zostać czy robić na mniejszej kapie-35 jakby trochę mała...Pozdrawiam.

Mod.
Konieczne były poprawki. Zapominasz o spacjach po kropkach. Staraj się pisać poprawnie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 mar 2018, 12:55 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne były poprawki. Zapominasz o spacjach po kropkach. Staraj się pisać poprawnie.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Kol. kerama, spokojnie możesz robić na kapie 42, będzie działać :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

kerama
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 13 paź 2014, 18:57
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kerama »

Dzięki za odpowiedź. Jestem spokojniejszy.
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Witam. Panowie czy ktoś z Was przeprowadzil kiedyś doświadczenie lub policzył i nie jest to jakaś arcytajna informacja jaka może być najmniejsza odległość między półkami. Już spieszę z wyjaśnieniami : nie było mnie na forum dość długo ale kiedyś podjąłem z wami dyskusje na temat zastosowania półek fizycznych zamiast sprężynek w buforze nad OLM. Temat jednak zdechł ale nadal mam go w głowie. Zważywszy na to że większość z nas ma chyba około 35 cm sprężynek nad OLM a to około 10 HETP. Gdyby zamiast tego zastosowac półki sitowe z przelewem to jaka powinna być odległość między nimi. Standardowo szkło w kolumnie półkowej na 100 mm wysokości ale....na dole panują większe opory przepływu. Na górze będzie łatwiej przejść parą przez półkę wiec chyba odległość od półek mogą być mniejsze. Intuicyjnie jak myślicie Panowie ile powinno wynosić ta odległość ?
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Kula »

35 cm zasypu sprężynek nad OLM to chyba mało kto miewa.
Odległość pomiędzy półkami zależą od mocy z jaką grzejesz. Im większa moc tym poziom barbotrażu (bąbelkowania) jest jest wyższy. Nie zrobisz półki 3 cm bo nie będzie miejsca na barbotraż. Ja osobiście na swojej kolumnie miałem barbotraż na poziomie około 7cm więc wg mnie niższa półka niema sensu. Z drugiej strony nigdy nie próbowałem wstawić niższej półki.
Osobiście uważam, że nad OLM powinna być kolumna kołpakowa a nie sitowa. W przypadku odcięcia zasilania przedgony zgromadzone na półce sitowej spłyną do kolumny zanieczyszczając ją a z kołpakowej zostaną na półkach nad OLM.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

@Zahir92, zerknij do tematu polka-rzeczywista-jako-bufor-nad-olm-em-t16843-20.html
Przeprowadziłem taką próbę na trzech półkach kołpakowych, z bardzo pozytywnym rezultatem, jednak do tej pory nie zebrałem się, żeby to opisać, ale obiecuję poprawę.
Kula pisze:W przypadku odcięcia zasilania przedgony zgromadzone na półce sitowej spłyną do kolumny zanieczyszczając ją a z kołpakowej zostaną na półkach nad OLM.
To jeszcze zależy od konstrukcji półki kołpakowej, też mogą spłynąć.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: tazy »

Koledzy macie może jakiś namiar gdzie kupić rure miedzianą 4” (108mm) na metry? Są dostępne ale w całych sztangach 5m, a tyle mi nie potrzeba :D
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Tazy, zapytaj u nich, może mają i większe średnice :
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7258583416
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: tazy »

Napisałem, dam znać czy sprzedają na metry. Sklepy internetowe tylko sztangi 5m
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

Zapytaj u tego sprzedawcy, kiedyś miał taką w ofercie - https://archiwum.allegro.pl/oferta/rura ... 33258.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: tazy »

Pytałem, dzwoniłem zero odezwu..
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Optoelektron »

Mają w wielokrotności odcinków 48 cm http://allegro.pl/cu-rura-miedziana-rur ... 35536.html
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: tazy »

Tylko 1 szt. mają jako pozostałość. Tylko 5m lub 2,5m. Nie chcą sprzedać 1m lub 1,5m
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Panowi podrzucie proszę namiary na firmę, która produkuje rury ze szkła borowokrzemowego i w ofercie tnie rury na żądany wymiar. Dodam że preferuję tańsze oferty :)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Kapilar.pl, oswojeni z naszą działalnością :D
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

Zahir92
50
Posty: 85
Rejestracja: wtorek, 24 lis 2015, 23:01
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zahir92 »

Dziękuje :)

Szary151
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 cze 2010, 19:38
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szary151 »

Witam, mam prośbę o poradę, jestem posiadaczem kolumny półkowej, w tym roku po raz pierwszy chcę przepuścić nastaw owocowy (do tej pory zacier z jęczmienia, z dobrym skutkiem), jest to kolumna CM, boję się, że w przypadku owoców nie dam rady dokładnie oddzielić przedgonow, czy waszym zdaniem zasadne byłoby podpięcie głowicy aabratka, odbiór kropelkowy przedgonow na 4 półkach, następnie wyłączenie sprzętu, zmiana na głowicę CM, redukcja do 3 półek, krótka stabilizacja i odbiór serca? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: masterpaw2 »

Kolego, niezależne od konfiguracji przedgony odbieraj na węch, i w zależności od wielkości zbiornika i wsadu pierwsze 100/200ml - podpałka, a kolejne do osobnych buteleczek. Dopiero jak zapachowo uznasz, że już leci dobroć - większe naczynie. Z końcówką robisz podobnie.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”