Kolumna półkowa


matek87
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 30 gru 2011, 02:51
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: matek87 »

Witam. Kolego Szlumf i Lesgo58 tak na dole jest to śrubka nierdzewna imbusowa jak kolega Roger zauważył o gwincie M4. Wrzuca się ja od góry, przechodzi przez dwa dolne dna później idzie podkładka (ponoć jest potrzebna bo wtedy flegma która wraca nie rozchlapuje się tylko ścieka po niej równomierniej) na koniec idzie nakrętka M4. Z tego co widziałem dają też między podkładkę a nakrętkę taki języczek czy też kawałek płaskownika po którym flegma spływa gdzie sobie ustawimy. Tak tam gdzie 1.5 mm idzie talerz, który jest też dnem półki, w tym talerzu wykonujemy otwory na grzybki zależnie od średnicy kolumny 1 -2-3 sztuk itp.

Kolego Szlumf moja kolumna to szklana rura 70 mm wewnętrzna średnica. Na razie jest z odcinka 140 cm, ale już mam drugi element o długości 80 cm, łącze to tri-clampem. Mam też obawy czy taki jeden grzybek nie będzie tłumił mi mocy bo będzie zalewać, a dwa takie mi się nie zmieszczą (chyba, że zrobię mniejsze) Ale nie zaśmiecam tutaj tematu kolumną rektyfikacyjną :).
Jak chce połączyć hmmm. Jeszcze dokładnie nie wiem, najlepiej by było jak kolega Lesgo mówi podzielić na moduły (tu myślę o tri-clampach tylko ta ich cena ;/ ). Między takie clampy dwie uszczelki w środek półkę i chyba działa, ale to droższa inwestycja. Myślę też o samej grubej uszczelce z silikonu w środek niej pólka i na lekki wcisk do kolumny na to 50 cm sprężynek które lekko docisną półkę. Tylko czy to będzie szczelne, niby mam kolumnę szklaną i wszystko mogę zobaczyć, ale jak alkohol zacznie buzować na półce mogę nic nie widzieć. To to chyba się okaże w praktyce.

Same grzybki raczej kupię kapy miedziane fi 35, a reszta to albo z wałka nierdzewnego (materiał wychodzi najtaniej tylko trzeba toczyć a ja tokarki nie mam niestety). Albo z rurki nierdzewnej (znalazłem taką o wymiarach 25 mm x 2 mm - wewnętrzne 21 mm) trzeba by było stoczyć, zeszlifować 1 mm grubości na te 11,5 mm szerokości i od spodu zaczopować tu dobrać jakiś pręt nierdzewny np. fi 20 obciąć go na 2 - 3 mm grubości i go zalutować. Z cieńszą myślę podobnie tylko na górę przylutować na podkładkę nierdzewną. Na razie kompletuję materiał i coś będę kombinował na pewno się pochwale :D pozdrawiam.
promocja
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Bubble procap 36 - na czym polega jego przewaga w porównaniu z kilkoma typowymi riser'ami i np. Jednym downcommerem? Wysokość tego ostatniego można zrobić regulowaną i wpływać na poziom zalania. Mam na myśli użycie w typowej kolumnie półkowej. Będę robił kolumnę półkową stalową podobną do kolumny Swede z Aristan destiller i do kolumny kol. Dedul. Niestety posługuje się jedynie tłumaczem Google.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

arbaletnik - tak naprawdę nikt nie wie :-( Stilldragon na swojej stronie reklamuje je jako "pozwalające na wykorzystanie w 100% powierzchni wymiany półki w porównaniu do 70% jakie uzyskuje się z typowych kołpaków". https://www.stilldragon.org/discussion/ ... ct-line-up - tu piszą o nich. Na forach zagramanicznych też niewiele znalazłem poza sarkastycznym "zapłaciłeś 20EUR/sztuka to swoje chwalisz". Zalety (sorki za kulawe tłumaczenie):
* zaawansowany dizajn umożliwiający kołpakowi wyczerpywać więcej cieczy niż półka może produkować
* zapobiega zalewanu półki oraz umożliwia większe przepływy par oraz zwiększa szybkość odbioru
* Zwiększa powierzchnię (aktywną) półki bo eliminuje osobny powrót
* Zwiększone prędkości odbioru w porównaniu do systemów o większej średnicy
* łatwiej doprowadzić system do równowagi jak mamy włączony refluks
* Możesz sobie wybrać miejsce gdzie flegma z wyższej półki będzie skapywać :D

Do mnie przemawia 1 procap położony centralnie na półce. - Tu się zgodzę - ze względu na symetrię będzie bardziej równomierna praca takiego zintegrowanego kołpaka. Przy większej ilości kołpaków - symetria się obniża (aczkolwiek wciąż jest wysoka). Nie wiem - nie jestem zorientowany w temacie przepływów :-( Trudno mi nawet gdybać...

kwik44
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Jeszcze mało wiem na temat półkowej, bo moje doświadczenie sprowadza się dopiero do kilkunastu procesów. Ale już pewne spostrzeżenia posiadam co pozwolę sobie opisać w osobnym temacie.
Powracając do głównego wątku. Dyskusja porównująca zalety i wady obydwu rozwiązań będzie na poziomie "wyższości świąt...". Na mój osąd konkretnie na ten temat może wypowiedzieć się osoba, która miała możliwość pracy na obydwu systemach. A to i tak nie będzie zbytnio wiarygodne. Bo trudno przeprowadzić doświadczenia zachowując identyczne warunki.
Ja zainteresowałem się tymi nowymi elementami z racji ich estetycznego i kompaktowego wyglądu. Są trudniejsze w wykonaniu i z tego powodu będą na naszym rynku raczej niedostępne. Co najwyżej wykona je ktoś bardziej zapalony od innych.
Zgodzę się z Tobą kwik44, że ich praca z racji konstrukcji będzie bardziej równomierna i być może stabilna. Chociaż u mnie mając stary system nie zauważam jakiś różnic między półkami. Zalanie jest równomierne i raczej na stałym poziomie. Próbowałem pracować na różnych mocach (między 1000W a 3000W) i jedyną różnicę jaką zauważyłem to to, że im większa moc tym gwałtowność burzenia się cieczy wraz z przyłożeniem większej mocy jest coraz większa. Co jest logiczne. Poziom cieczy był raczej na takim samym poziomie. Nic nie zalewało. Czyli system działa (przynajmniej u mnie) dobrze. U mnie jak na razie mocą roboczą jest 2000W. I cały czas się zastanawiam jak tu się poruszać? Podejrzewam, że destylując na wódkę przy 5 i więcej półkach można jechać dużą mocą. Z kolei walcząc o maksymalne aromaty (np. w owocówkach) używać będę mniejszych mocy. Ale to wszystko przede mną.
Jak oni wyliczyli sprawność półki w obydwu systemach i różnicę między nimi aż 30% - nie wiem. Czym to się przejawia? Zwiększeniem procentów? Aromatów? Czy jeszcze czymś innym? Jestem za cienki Lolek (ups... ) żeby to zrozumieć.
Tak jak wspomniałem ja poza estetyczną różnicą nie widzę innych za i przeciw...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Dla mnie podstawowa wada rozwiązań Stilldragona to zbyt niski poziom cieczy na półkach. Pozwolę sobie zacytować:
"Kluczowym parametrem pracy półki jest wysokość poziomu cieczy nad otworami (szczelinami) w koł-
pakach, przez którą barbotują opary. Duża wysokość słupa cieczy zwiększa sprawność półki, lecz zwiększa się także spadek ciśnienia dla przepływu gazu. Wysokość ta zależy od ciśnienia w kolumnie i jest najmniejsza w kolumnach próżniowych 10-40 mm, i odpowiednio większa w atmosferycznych 25-75 mm i ciśnieniowych 50-100 mm. Spadek ciśnienia na półce wynosi 50-150 mm słupa cieczy."
Aparatura Chemiczna i Procesowa - J.Warych.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

lesgo - na te pytania, które zadałeś pod koniec, nikt Ci nie odpowie. I raczej nikt takich porównań nie robił. A nawet jeśli robił to różnice pod kątem smaku są moim zdaniem marginalne. Za dużo innych czynników będzie wchodziło w grę. Mnie kiedyś interesował temat różnicy smaku między sitami i kołpakami. I po długich wykopaliskach znalazłem w jakimś poście "ja różnicy nie czuję"...

To wszystko co robimy to hobby. Na tym poziomie nie musimy się żyłować o te kilka procent w tę czy drugą stronę. Czy wybierzemy sita, czy kołpaki czy procapy nie ma większego znaczenia (poza ceną i łatwością operowania. Ważne, żeby nam smakowało.

Szlumf - tak. Ale z drugiej strony im mniejszy poziom cieczy na półce tym słabiej oczyszczony destylat, tym więcej smaków przechodzi. To co zacytowałeś będzie na pewno miało duże znaczenie w przypadku kolumny przemysłowej (bo do nich odnoszą się właściwie wszystkie opisy w książkach) 30+ półek, gdzie rektyfikujesz na czystą. W zastosowaniach hobbistycznych można to moim zdaniem pominąć.

kwik44
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

kwik44 pisze:To wszystko co robimy to hobby. Na tym poziomie nie musimy się żyłować o te kilka procent w tę czy drugą stronę. Czy wybierzemy sita, czy kołpaki czy procapy nie ma większego znaczenia (poza ceną i łatwością operowania. Ważne, żeby nam smakowało.

Szlumf - tak. Ale z drugiej strony im mniejszy poziom cieczy na półce tym słabiej oczyszczony destylat, tym więcej smaków przechodzi.
kwik44
No właśnie kwik44. I ja do tego w ten sposób podszedłem. Oczywiście bardziej intuicyjnie niż ze znajomością rzeczy, ale priorytetem dla mnie jest właśnie destylat, który mi będzie odpowiadał. Jestem jak najdalej od kopiowania już zastałych wzorców. Bo nigdy do tego nie dojdzie. Powtarzam jestem za cieńki bolek.
Był moment że zamierzałem zwiększyć pojemność najniższej półki (mam taką szybką możliwość) aby bardziej odseparować pogony. Jednak po namyśle pozostałem przy takim poziomie jak jest.
Zaobserwowałem jedną rzecz. Mimo "niskiego" poziomu (u mnie 12mm) mam bardzo znaczące wzmocnienie. Już na 3 półce przy stałej mocy i stałym odbiorze leci przez przynajmniej połowę procesu destylat o mocy ok. 90%. Co mnie bardzo zdziwiło. Chciałem otrzymać mniejszą moc, a więcej aromatów(dlatego użyłem tylko 3 półek), a tu ciągle leciało takie mocne. Próbowałem zwiększyć odbiór, ale zaczęły wysychać półki. oczywiście zmniejszyła się moc destylatu. Ale nie takiego efektu się spodziewałem.
Ogólnie się wystraszyłem, bo miał z tego wyjść klasyczny bimber (zamówienie na weselny wiejski stół ). Bałem się, że będzie za bardzo spirytusowy. Jednak niepotrzebnie. Jak już kiedyś wcześniej stwierdziłem mimo wysokiego procentu (końcowy po zmieszaniu 80%) duch bimbru się zachował. To samo zaobserwowałem z innymi destylatami. Kolumna półkowa powoduje to, że mimo iż odbieramy wysoki procent to jednak aromat pozostaje. Surówka z zacieru żytniego odbierana na 5 półce o średniej mocy 90% ma taki aromat że hej. Zauważyłem też jeszcze jedną zależność. Trzeba uważać tak od połowy do 2/3 procesu. Bo mimo możliwości utrzymania procentów (regulacja refluksem) i utrzymania na wszystkich ciągle tego samego poziomu cieczy to jednak jakość destylatu odczuwalnie spada.
Kiedyś robiłem też bimber na kolumnie wykonując destylację kontrolowaną. Niby leciało 75-80%, to jednak aromat spirytusowy był bardziej ewidentny. Na końcu dostałem zjebki, że mieszam bimber ze spirytusem... i bimber coś taki nie teges. :D
Tego nowego jeszcze nikt poza 2 osobami nie próbował. Jestem ciekaw opinii w szerszym gronie degustatorów.. :)
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

lesgo58 pisze: Zauważyłem też jeszcze jedną zależność. Trzeba uważać tak od połowy do 2/3 procesu. Bo mimo możliwości utrzymania procentów (regulacja refluksem) i utrzymania na wszystkich ciągle tego samego poziomu cieczy to jednak jakość destylatu odczuwalnie spada.
To może jednak spróbuj podnieść poziom na najniższej półce. Moim zdaniem wyższy poziom da lepszą separację pogonów.
kwik44 pisze:Ale z drugiej strony im mniejszy poziom cieczy na półce tym słabiej oczyszczony destylat, tym więcej smaków przechodzi.
I tym więcej smrodów też przechodzi. Przy regulacji poziomu masz możliwość wyboru optymalnej jakości. Przy stałym poziomie możesz kombinować chyba tylko z ilością półek (zależy od konstrukcji), mocą i odbiorem.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Lesgo, te 90% na trzech półkach może wynikać z mocnego wkładu w kotle. Była gdzie tabelka jakie jest wzmocnienie destylatu z ilością półek rzeczywistych. Ale te dane były dla 10% wsadu kotła. Znalazłem ;)(http://homedistiller.org/theory/refluxdesign/steps):

Basically, off a 10% wash
1 = 53%
2 = 80%
3 = 87%
4 = 90%
5 = 92%
6 = 92.6%
7 = 93.3%
8 = 93.8%
9 = 94.2%
10 = 94.4%

Ktoś mi też kiedyś pisał, że na trzech półkach ma 85% (nie pamiętam czy głowica była CM czy LM). Być może te drobne różnice wynikają też z budowy kolumny, np. odległości między półkami. Na moich sitach (przetestowałem) mogę odbierać destylat właściwie w dowolnym procencie (prawie). Ale - tu zaznaczam wyraźnie - obsługa jest trudniejsza i kolumny trzeba doglądać częściej (tną mi się nowe sita na laserze więc może z mniejszą ilością otworów będzie łatwiej). Bez zaworka precyzyjnego na chłodnicy CM obsługa to męka. Inaczej będzie się zachowywać też głowica LM. Jak jest niezerowe jeziorko to formalnie pojawia się w systemie dodatkowa półka, co może dawać te 90%. Jak widać czynników wpływających na % może być dużo...

kwik44

//Edyta
Szlumf - smrodów nie zauważyłem (destylowałem do 99, a nawet do 99,5 stopnia w kotle). W owocach tak przeciągniętych pojawia się jednak taki trochę gorzki posmak, liściany, pestkowaty, rozgotowanych owoców - ciężko mi to nazwać. Niemniej jednak układa się bardzo dobrze w krótkim czasie.
Zawsze można skończyć serce na 98-98,5 i resztę dodać do kolejnej partii. I tak, biorąc pod uwagę, że normalnie serce w owocach kończyłem na krótkiej kolumnie w wypełnieniem na 96 stopniach zysk z półkowej jest ogromny.
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Roger »

Obrazek

Ten rysuneczek jest bardzo obrazowy ;)
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

kwik44 pisze:smrodów nie zauważyłem (destylowałem do 99, a nawet do 99,5 stopnia w kotle). W owocach tak przeciągniętych pojawia się jednak taki trochę gorzki posmak, liściany, pestkowaty, rozgotowanych owoców - ciężko mi to nazwać. Niemniej jednak układa się bardzo dobrze w krótkim czasie.
Właśnie to samo zauważyłem u siebie. Pisząc pogorszenie jakości - nie miałem na myśli pogonów. A głównie pogorszenie jakości - w tym przypadku posmak goryczy.
Ale jeśli to się z czasem układa - to OK.
Co do wzmocnienia na półkach - to znam tę tabelę. Gotowałem nastaw 14%.
Takie pytanie - czy czasami nasza 3 półka w kolumnie nie jest tak naprawdę 4 półką w tabeli? Bo jedną "generuje kocioł"?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Roger »

Jest dokładnie tak jak Leszku piszesz może i "niepełnowartościowa" ale półka ;)

To ten błąd między pomiarami a tabelą który wyszedł chłopakom przy testach HETP
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Jestem po krótkiej lekturze wątku z Aristan Distiller pt. " Procaps ? Czy są warte swojej ceny?"
Wracając do różnic między systemem Procaps a tzw. Bublecaps , dodatkowo poza tym co napisał kol. Kwik 44 mówi się tam , że (kilka wniosków z wypowiedzi) :
"procaps zostały zaprojektowane dla tych, którzy mogą przyłożyć większą moc do kolumny i zwiększyć szybkość startu" (szybkość odbioru-Z.)
"Każda czapka posiada w pełni zintegrowany system opadania. Tak na przykład, 12 kaps posiada również 12 systemów opadowych. Dzięki temu systemowi łatwo obsługiwać w stanie równowagi z nadmiernej ilości wsadu kotła" - pewnie chodzi o to, że wysokoprocentowe wsady nie zalewają półek.
I najciekawsze:
" Procaps nadają się do szybkości i wydajności objętościowej, nie dla tworzenia estrów "
" Na zamontowanych wtryskiwaczach płyt pro-cap, bombelkujący płyn wchodzi w płytę bardzo blisko pro-cap, spełniając minimalny kontakt w czasie pary z płynem. Następnie spływa w dół do najbliższego otworu opadania. Jest to bardzo krótka droga na tacy z minimalnym czasem kontaktu pary / ciepła. Wynik? Wysoka prędkość i przepustowość . Małe lub zerowe tworzenie estrów. Porównaj standardowe płytki. Płynne krople wprowadzane w płytę na zewnętrznej krawędzi, przechodzą całą drogę w poprzek płytki mijając po kolei każdy wtryskiwacz i zostają dodatkowo zasilone parami przed opuszczeniem pokładu płyty z drugiej strony lub na końcu płytki ( wpadając do jazu lub downcomera) . Wynik? Maksymalnie długi czas kontaktu i możliwość tworzenia estrów. Dużo estrów- dużo smaku."- wypowiedź Harry'ego jednego z bardziej doświadczonych gorzelników.
P.S. przepraszam za nieudolne tłumaczenie, opierające się na tłumaczu Gogle i trochę na "własny rozum"
w każdym razie całość tutaj:
http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... =61&t=9261
Do mnie przemawia argument o dużej zawartości smaku surowca w typowym systemie, więc chyba od niego zacznę.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Arbaletnik, z tymi estrami to poruszyłeś ciekawy problem. Niestety oprócz wspomnianego postu Harry'ego na nic innego i ja nie natrafiłem. Ale też nie szukałem. Trzeba będzie trochę głębiej pogrzebać. Jak coś znajdę to nie omieszkam się podzielić.

pozdrowienia kwik44
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Zygmunt »

Fragment o tym:

Obrazek


Moje tłumaczenie z uwagami kursywą:

Destylacja wpływa na smak nie tylko zmieniając proporcje związków, ale także podczas reakcji chemicznych, które maja miejsce dzięki warunkom wysokiej temperatury. Reakcje Maillarda tworzą heterocykliczne związki w czasie destylacji, zwłaszcza w destylatorach prostych ogrzewanych bezpośrednio (chodzi o warunki bardzo wysokiej temperatury przy dnie zbiornika- Z.), gdzie może tworzyć się furfural. Produkty pirolizy zawierające siarkę, takie jak tiofen i polisulfidy tworzone podczas destylacji grają dużą role w aromacie whisky, dodając jej mocno-opalany charakter.

Kwasy i alkohole tworzą w reakcjach estry, a wiele spośród tych reakcji zachodzi podczas fazy gorącej destylacji- na przykład redukcja aldehydów do kwasów i alkoholi. W czasie destylacji, na skutek katalizowanej kwasowo addycji dwóch alkoholi do aldehydu tworzą się acetale. Acetal dietylowy tworzy się w czasie destylacji w stężeniu przekraczającym znacznie próg wykrywalności, dodając „wyczuwalny aromat” do destylatu (niestety, cytowanej pracy opisującej szerzej owy „wyczuwalny, delikatny" aromat nie mogę odnaleźć- Z.). Kwas kumarynowy i ferulowy pochodzące ze słodu lub winogron mogą pod wpływem ciepła destylacji rozpadać się do związków dających aromat ostry (przyprawowy, "spicy”-Z.) lub apteczny, takich jak 4-winylo-gwajakol (o tym aromacie znajdzie więcej na browar.bizie, częsta wada w piwie-Z.).

Aromaty owocowe i kwiatowe w brandy, które zawdzięczamy terpenom, są zmieniane w czasie destylacji. Glikozylowane terpeny są hydrolizowane w warunkach kwasowych i podwyższonej temperatury panującej w destylatorze, w wyniku czego osiągamy większe stężenie wolnych terpenów, a co za tym idzie- intensyfikację aromatu destylatu. Indukowane temperaturą reakcje powodują dalsze przemiany terpenów, wliczając w to rozpad bezwonnych terpenowych polioli do terpenów z niskim progiem wyczuwalności.

Ostry, pieprzowy aromat w świeżych destylatach, whisky, koniakach, czy rumie przypisywany jest akroleinie, pochodnej glicerolu, która może tworzyć się pod wpływem temperatury w czasie destylacji z prekursora tworzonego przez bakterie w czasie fermentacji.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

ubiegłeś mnie ;-) Ostatni akapit wyjaśniałby trochę ten ostry charakter destylatu, który ja wyczuwam w świeżym, a który mija z czasem. Estryfikacja natomiast zachodzi z tego co piszą w gorącej parze. Więc czy procap, czy sito, czy zwykły kołpak powinna zachodzić. Tyle tylko, że przy dużych prędkościach odbioru może zachodzić słabiej niż przy mniejszych. Znów - podejrzewam, że różnice będą niewielkie, jeśli możliwie dużo parametrów destylacji będzie "podobnych" w każdym z trzech przypadków.

kwik44
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Mam pytanie odnośnie budowy półki kołpakowej. Kołpaki ( bo tak się chyba nazywają -nie mamy w tej dyscyplinie ujednoliconego słownictwa) czyli bubblecaps chcę zrobić z zaślepki miedzianej na rurę fi 28 mm. W zalecanym w tym wątku projekcie, kołpak ma wysokość 21 mm. Zaślepka ma kilka milimetrów więcej. Czy myślicie, że trzeba skrócić zaślepkę do tych 21 mm. Czy zostawić jak jest, zachowując pozostałe wymiary z projektu tj.głebokość nacięć, głębokość tamki, itd.? Czy ma to duże znaczenie, bo można zaoszczędzić sporo czasu (20 kołpaków).?
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Zostaw jak jest.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

arbaletnik - wysokość kapy na kołpak nie będzie miała aż tak dużego znaczenia. Zrób jak pisał wyżej Szlumf. Widziałem kołpaki robione z rury 54 na 30-50 mm i też było. To w sumie nie ma aż takiego znaczenia. Dużo większe znaczenie będzie miała wysokość powrotu.

kwik44
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

@arbaletnik
Ja w moich kapach, które użyłem nic poza wcięciami nie zmieniałem. Funkcjonuje bez zarzutu.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Szlumf, kwik44, lesgo58 dziękuję. Tak myślałem, ale wolę się upewnić, żeby nie zmarnować materiału. Niestety u mnie koszt jednego kapsla na dzień dzisiejszy to 6,5 zł.( x20 daje 130 zł). Risery chcę zrobić z rurki miedzianej 15 mm, wewn 12 mm. Właśnie obmyślam jak zrobić mocowanie na gwint wewnętrzny m 6. "Powrót" nie będzie to odwrócony kołpak, tylko kawałek dłuższej rurki 15 , przesuwanej w tulejce na tacy, tak żeby można było regulować wielkość powrotu. Zacznę od tego bo to najprostsze. A generalnie całość kolumna SS 4 cale, niedzielona, wewnątrz 4 półki w postaci dopasowanych stalowych tacek , z możliwością wyjmowania od góry. Deflegmator Shotgun, chłodnica 2 calowa.
No i mam pomysł na opaskę Tri clamp DIY, ale zobaczymy co z tego wyjdzie.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Nie zmarnujesz ;) "Będziesz Pan zadowolony" że posłużę się usłyszanym od Słowaka hasłem podczas kupowania ichniejszej śliwowicy :D

Pytanie już tak z ciekawości: jak będziesz uszczelniał półki w rurze (chyba, że źle zrozumiałem twój zamysł)? Chyba w tym temacie wcześniej ktoś pisał o miedzianej półkowej i z tego co pamiętam musiał lutować półki do rury bo przepuszczały i kolumna nie/źle działała. Mnie to (też) przekonało do składanego szkiełka (no oczywiście poza bajerem oglądania bulgotów :D z każdej strony )

kwik44
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Co do uszczelnienia. Naoglądałem się i naczytałem Aristan destiller. Jest tam taka opcja uszczelnienia. Trzeba zrobić dopasowane do wewnątrz głównej rury tacki (dosłownie) czyli talerzyki z rantem wys. 2-3 cm. Ma być to szczelne żeby utrzymywało flegmę.Ranty zrobię z tej samej rury 10 cm. Nieco zmniejszając opaskom obwód, tak by można było w miarę szczelnie to wsadzić. Dno tacki to okrągła płytka.Wszystko polutowane AgSn, żeby się nie odkrztałciło. Tacka będzie stała jedna nad drugą, opierając się na 10 cm podporach z pasków blachy. To działa. Generalnie jak najmniej spawania, zamierzam tylko połapać el. Tigiem, resztę spróbuję połączyć zimnym lutem. Dotyczy to też wzierników( przede wszystkim) Żeby było wszystko szczelne materiał nie ma prawa się odkrztałcić przy spawaniu. To narazie tylko teoria ;) rzeczywistość wszystko zweryfikuje :(
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Uzupełniając wypowiedź obrazkiem, coś takiego jak u niejakiego Swede.
acw%20cap%20tray.jpg
tylko oczywiście opad skrajnie położony i naprzemiennie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Daj jakikolwiek uproszczony szkic bo jak na razie czarno to widzę. Ale może nie chwytam idei. To ma być w ciągłej rurze?
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Szlumf tak, oczywiście w ciągłej rurze. Zamiast szkicu zamieszczę jeszcze kilka zdjęć działającego oryginału. Autorem jest" itchy". Myślę że coś takiego z powodzeniem można również wsadzić do szklanej tuby, tylko ograniczony widok zalanych pólek. Twoje obawy polegają chyba na tym, że nieszczelność będzie miedzy rantami półek a główna rurą. Owszem pewna nieszczelność będzie ale chyba w niczym to nie przeszkadza.
Jest to najprostszy sposób zamocowania zamocowania pólek jaki znalazłem do tej pory.
IMG_2914.jpg[/attachment [attachment=1]IMG_2927.jpg
IMG_2929.jpg
Moja idea jest taka , że zamiast skręcania, półki będą opierać się jdnna nad drugą jak na rysunku we wcześniejszym poście.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

lorakkarol
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 lip 2014, 08:11
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lorakkarol »

Moje grzybki :) gdzieś podziałem, finalny schemat już z naniesionymi poprawkami gdyż niestety jestem po formacie kompa. Jeżeli ktoś ma pytania proszę o wiadomości prywatne, ponieważ mój wcześniejszy post nie przeszedł moderacji... nie mam zamiaru powielać postów.
grzybek.jpg
grzybek 1.jpg
grzybek 2.jpg
schemat.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Zwróćcie uwagę na różnorodną głębokość półek. Właśnie ostatnio zamyśliwałem iść w tym kierunku. Zwłaszcza, że mam możliwość szybkiej regulacji poziomu flegmy na każdej z półek.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

@ arbaletnik.
Czy masz coś zrobione lub już coś kupiłeś, czy jesteś na razie na etapie koncepcyjnym?
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Szlumf jest to na razie koncepcja, zbieram materiały. Przy moim obciążeniu pracą może uda się zrealizować w 5-6 miesięcy. Lesgo58 ta zróżnicowana wysokość ( im niżej tym wyższa) ma służyć lepszej separacji pogonów?
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Tak myślę. Zauważył to też Szlumf. Ja na razie bałem się zastosować tak dużych pojemności. Dopiero zaczynam i się jej uczę. Prawdopodobnie wielkość pojemności półek będzie ściśle powiązana z rodzajem trunku jaki chcemy uzyskać. Jestem cienki z Angielskiego dlatego czytanie forów amerykańskich jest poza moim zasięgiem. Możliwe, że o tym też piszą.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: łmarko »

Mam pytanie kolego lesgo :?:

Czym nacinałeś przerwy w kołpakach , wszystko mam już opracowane , tylko zostały do nacięcia kołpaki.
Myślę , nad frezarką.

Pozdrawiam.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

łmarko wprawdzie nie jestem lesgo :) ale możesz naciąć szlifierką kątową. Ja tak nacinałem.
kwik44
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

@łmarko
Mnie te wszystkie nacięcia i toczenia robił fachowiec na tokarko-frezarce. Jednak przy odrobinie cierpliwości można też zrobić ręcznie. Tak jak proponuje kwik44.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: michal278 »

Do takich nacięć proponuje dremela. Bardziej dokładny, chyba że ktoś ma małego lekkiego flexa.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: arbaletnik »

Witam. dzisiaj przeczytałem cały watek z Aristan o kolumnie ichty'ego. http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... =61&t=5751
Okazuje się że miał niestandardowe podejście. Kolumna 4 cale srednicy, 5 półek. Deflegmator 4x8 cali z 4 calowymi rurami, chłodnica destylatu 10 calix2 cale ( wewnątrz 6 rurek 3/8 cala). Inne wymiary: risery 5/8 cala, downcomer 3/4 cala- miska downcomera 1 cal, czapki 3/4 cala- i to jest nietypowe podejście . Czyli można nieco zejść z kosztów. Typowe 1 calowe czapki bardzo gęsto wyglądają na 10 cm płytce. Z kolei półki , ze ścianami sprawują się świetnie i nie przepuszczają dobrze dopasowane, dopuszcza się pewien przeciek 1-2% to nic nie przeszkadza. Niejaki Harley ze Szwecji zwrócił uwagę , że przyszłością są pojedyncze półki dzwonowe. 1 półka o powierzchni 50 % powierzchni tacy. Np 10 cm taca to ok. 6,3 cm półka dzwonowa najlepiej o kopułowatym kształcie z ząbkowanymi nacięciami u dołu. Obok koniecznie kilka downcomerów. Tego typu półka wg. niego najlepiej oddaje smak produktu i należy ją stosować w takich przypadkach. Ichty w swojej kolumnie (jak zwrócił uwagę Lesgo58 ) zróżnicował wysokość pólek .Dolna ma 2 cale wysokości, każda wyżej o 1/4 cala mniej. Zróżnicowane są też wysokości odpływów
( podobne wysokości jak ścian półki), po to żeby utrzymywać wyższe poziomy zalana na niższych półkach.
Po co? Okazuje się, że dla lepszych walorów smakowych. Jeden ze wypowiadających się ( bodajże sege) stwierdził , że efekt będzie lepszy niż w przypadku pojedynczych półek dzwonowych.
Co do deflegmatora, dyskusja toczyła się jak go lepiej podłączyć przeciwprądowo czy odwrotnie?. Przy podłączeniu przeciwprądowym zwrócono uwagę na możliwość zapowietrzania się. Rozwiązaniem mogą być odpowietrzniki. Ichty swoją podłączył typowo : chłodnicę produktu przeciwprądowo i deflegmator przeciwprądowo( zasilanie u góry, wyjście u dołu, regulacja deflegmatora na wypływie)- tak przynajmniej wnioskuje z rysunku.
IMG_2952.jpg
Na marginesie człowiek , który zbudował tę kolumnę, nie miał pojęcia o teorii projektowania tego typu kolumn. Była to czysta improwizacja. Pocieszające dla mnie. ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

arbaletnik - to jest właśnie problem z małymi kolumnami. Nie wiadomo ja je ugryźć. Teoria jest dla dużych. Zerknij tutaj http://forum.moderndistiller.com/viewto ... =15&t=1523 - też wczoraj grzebałem w temacie. Są wymiary obliczone wg wzorów dla kilku średnic kolumn. 6" najmniejsza :-( Na kilkunastu różnych wątkach doczytałem się następujących mądrości:
* zrób takie odstępy pomiędzy półkami, żeby ciecz z niższej półki nie była przepychana na wyższą
* dla 4" kolumny odstępy 4" pracują dobrze - zbudowano kilkadziesiąt takich kolumn i działają dobrze
* i inne podobne wariacje ...

Co do wyższego poziomu cieczy na najniższej półce - może to mieć sens bo (chyba) lepiej zakumuluje pogony. Pytanie jest takie: czy jest się o co bić? Teraz odbieram serce do ~99 stopni w kegu. Powyżej leci praktycznie kropelkowo. Czy warto grzać żeby wycisnąć te resztki spirytu?

A i jeszcze jedna ciekawostka odnośnie samego procesu - zerknijcie na post #48 pod tym linkiem http://adiforums.com/index.php?showtopic=3877&page=3 . Autor postu opisuje swój sposób destylacji.
Krótko: wg niego ważny jest docelowy %. Np. dla burbona jest to 65%. Destyluje tylko raz, nie robiąc stabilizacji. Po odebraniu przedgonu (jak na pot stilu) włącza chłodzenie tylko tyle, żeby uzyskać stałe 65%. Wg autora postu już dwukrotna destylacja na pot stillu okrada destylat z aromatu. Pisze też, że półki ma praktycznie przez cały proces niezalane. Zalewają się dopiero pod koniec. Wiadomo - takie idzie do kilkuletniego starzenia, może nie być od razu gotowe do picia.

Coś w tym jest. lesgo te twoje 88-92 stopnia dla owocówek dało mi wyśmienitą śliwowicę do starzenia w beczce. Jeśli chcemy delikatny trunek - można iść niżej z temperaturą. Grooby na swoich ZP jechał chyba do 84 stopni (porzeczki - poprawcie mnie jak się mylę) i też na 1/1,5 raza.

Myślę, że mojego SM właśnie tak będę destylował, 60-63%.

kwik44

//Edyta
Obliczenia z pierwszego linku
Plate Spacing...... .Dc........ Dc with 20% buffer
6" ....................1.64"..... 1.97"
9" ....................1.51"......1.81"
12"....................1.40".....1.68"
18"....................1.24".....1.49"
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

kwik44 pisze:...Autor postu opisuje swój sposób destylacji.
Krótko: wg niego ważny jest docelowy %. Np. dla burbona jest to 65%. Destyluje tylko raz, nie robiąc stabilizacji. Po odebraniu przedgonu (jak na pot stilu) włącza chłodzenie tylko tyle, żeby uzyskać stałe 65%. Wg autora postu już dwukrotna destylacja na pot stillu okrada destylat z aromatu. Pisze też, że półki ma praktycznie przez cały proces niezalane. Zalewają się dopiero pod koniec. Wiadomo - takie idzie do kilkuletniego starzenia, może nie być od razu gotowe do picia. ...
Dziękuję za ten fragment, bo potwierdził w jakiejś części o słuszności mojej intuicji. Czy jest z punktu widzenia przyjętych norm w jakiejś tam części słuszna - nie wiem. Mnie ona przynosi dużo satysfakcji.
W tej nowej kolumnie bałem się prowadzić proces podobnie jak na kolumnie rektyfikacyjnej. Czyli z utrzymaniem stałego zamierzonego procentu. Bo wiedziałem że doprowadzi to do wysuszenia półek. Obawiałem się też czy wysuszenie półek przyniesie odpowiednie rezultaty. Ale jeśli zamierza się starzeć trunek w beczkach to może mieć sens. Muszę to przećwiczyć.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: kwik44 »

Lesgo - bardzo trudno jest znaleźć jakiekolwiek opisy destylacji. Na ten post natknąłem się zupełnie przypadkiem. Daj znać jak będziesz robił próby w jakimś niedługim czasie. Ja odebrałem sito filtracyjne w piątek, teraz tylko opanować sposób montażu w kociołku i 25kg słodu czeka...

pozdrowienia, kwik44
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Mam takie pytanie do tych co śledzą fora zagraniczne. Jak oni czyszczą te swoje maszynki?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”