Kolumna półkowa


Wesoly49
50
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 27 lis 2018, 13:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Alkohole smakowe .
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Wesoly49 »

Kolego semp proszę opisz co takiego się wydarzyło w tej twojej kolumnie . Jestem zainteresowany taką kolumną i wiedziałbym na co zwrócić uwagę na początku . Dzięki
koncentraty wina

Krajczek
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 19 maja 2018, 11:09
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Krajczek »

Witam! Skonstruowałem sprzęt półkowy alei estety nie gotuje mi na każdej z półek ale tylko na najwyższej nie wiem dlaczego tak się dzieje. Może za szybko gotuje bo grzeje pełnym gazem. Mógłby ktoś coś podpowiedzieć?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: chprzemo »

Raczej musisz zacząć od opisu sprzętu- jaki zbiornik, jakie pólki (typ, ilość i rozmiar), co gotujesz i wszystko co uznasz za istotne jeśli chodzi o sprzet. Później opisz jak prowadzisz proces krok po kroku i co obserwujesz.

Na forum jest kilku specjalistów którzy pomogą, ale idę o zakład, że szklanej kuli nie maja, a z tarota czy kości nie da się tych informacji wywróżyć:)


Możesz też wrzucić foto- powie więcej niż tysiąc słów:)


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa, 5 cze 2019, 23:50 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: herbata666 »

Wrzuć Kolego zdjęcia, a będziemy radzić :D.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa

Post autor: użytkownik usunięty »

Kwestia prowadzenia procesu. Podczas zalania zmniejsz grzanie na ok 20% dotychczasowej mocy, barbotaż powinien opaść na niższe półki.
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Cynammon »

Cały czas nurtuje mnie jedno zagadnienie... Caps'y vs ProCapsy vs Sita?! Znalazłem plik PDF na temat tych rodzajów półek a konkretniej to kołpakowa vs zaworowa vs sitowa: PDF. Mnie interesuje co prawda porównanie takie jak napisałem na wstępie, ale patrząc na te dwa rodzaje z pliku, to wynika że:

Przepustowość: sitowa - duża / kołpakowa - średnia
Sprawność: sitowa - duża / kołpakowa - średnia
Spadek ciśnienia: sitowa - średni / kołpakowa wysoki
Porywanie cieczy: sitowa - średnie / kołpakowa 3x większe
Koszt: sitowa - najniższy / kołpakowa 3x większy

Jak na moje wynika z tego że sitowa jest najlepsza i wcale nie chodzi mi o koszta. Ciekawe jak wypada ProCaps do Sita?!
Może ktoś konkretnie wyjaśnić różnicę oraz w co lepiej zainwestować? Bo na forum jest tego tak dużo że człowiek nie ma pojęcia o co chodzi, czemu jedni mają kolumny na sitach a inni się produkują nad ProCaps'ami lub inni kupują od chińczyka zwykłe Capsy. Zaznaczam że nie interesuje mnie tutaj kwestia finansowa, chociaż dla wielu to właśnie najważniejszy wyznacznik, a i jeszcze wygoda że nie trzeba tak się napracować (wystarczy blacha wiertarka i zrobić sito).

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: chprzemo »

Cynammon pisze: [...]a i jeszcze wygoda że nie trzeba tak się napracować (wystarczy blacha wiertarka i zrobić sito).
Nie tak do końca... Wywiercenie odpowiedniej ilości otworów o określonej średnicy i ułożeniu na sicie nie jest taką prostą sprawą. Kilku specjalistów dręczyłem telefonami i mailami żeby zaprojektować swoje sita...Okazuje się, że to nie tylko kwestia wywiercenia iluś tam otworów ‚jak leci’.

Do porównania dodaj jeszcze jedno- sitowa (jeśli konstrukcja na to pozwala) daje możliwość bardzo prostej i skutecznej regulacji poziomu cieczy na półce.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Cynammon »

No jak dla mnie to prosta sprawa, wystarczy zakupić jedną taką półkę na wzór od chińczyka a resztę samemu dorobić. Co do wysokości cieczy to wiem że albo po przez wysokość rurki przelewowej, albo po przed downcomer. Bardziej chodziło mi o samo działanie, wiem że porównanie kołpaki vs sito może wyglądać jak dyskusja na temat CU vs KO. Co mnie w sumie może zmartwić i dlatego te pytania kieruję do ludzi którzy mieli jedno jak i drugie.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Cynammon.
Co chcesz uzyskać z planowanej kolumny półkowej? Jeżeli trunki smakowe to zapomnij o przedstawionym przez Ciebie wcześniej zestawieniu za wyjątkiem ostatniego punktu - kosztów. Zostało zapewne sporządzone dla instalacji przemysłowych do produkcji spirytusu czyli do maksymalnego oczyszczenia i wzmocnienia wsadu jak najmniejszym kosztem zarówno w budowie jak i w eksploatacji. Przy trunkach smakowych chcemy pozbyć się złych smaków i zapachów a uwypuklić dobre. Szukaj raczej informacji o półkowych stosowanych do smakówek.
Ja, mając podobny dylemat parę lat temu - wybrałem kołpakową robioną samodzielnie.
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Cynammon »

No właśnie z tego co wiem i jest fajne, to na kolumnie półkowej można robić jedno jak i drugie nie zależnie od rodzaju półek. Kwestia dotyczy ilości półek, np. im więcej półek tym bardziej idzie się w kierunku spirytusu, natomiast 3 półki to bardziej w kierunku smakówek. Co do jakości trunku to #Kwik napisał u siebie w [url:kolumna-polkowa-sitowa-t12336.html]temacie[/url] napisał wyczytał na innym forum, że nie ma żadnej różnicy a jedyne co by było istotne to wysokość wysokość powrotu
im niższy poziom cieczy na półce tym więcej smaków zostaje w destylacie, ale niższy procent. Wyższy poziom daje lepiej oczyszczony destylat i wyżej procentowy.
Wniosek jest prosty jeśli chodzi o smakowe można to regulować za równo ilością półek jak i wysokością powrotu. Bardziej bym się zdecydował na sitowe, ale za cholerę nie mogę zrozumieć, dlaczego ludzie robią droższe procaps'y. Normalnie nie daje mi to spokoju. Jakieś take niepodważalne argumenty by się przydały zarówno za jak i przeciw.
- Dla szpanu?
- Dla jakości? (udowodniono że nie mam różnicy)
- Dla smaku? (to także kwestia do ogarnięcia na sitowych)
- Na pewno nie dla kosztów bo te są większe od sitowych
- Nie dla wygody (zarówno budowa jak i czyszczenie łatwiejsze jest w przypadku sit) to akurat pokaże google mówi na każdej stronie.
- Może jest jedna różnica jaką ja dostrzegam, mianowicie kołpaki robią coś jak by bufor bo nie ma wolnego przelotu, góra kołpaka zatrzymuje destylat co powoduje jego skroplenie, ale nie zagłębiam się w to za bardzo.

Nie chodzi o koszta czy problem z budową bo mam dostęp do Tiga oraz uprawnienia 141. Chodzi o zgłębienie wiedzy oraz uspokojenia ciekawości. Wiem że dla kogoś to temat typu KO vs CU lub Ufo vs Aabratek i co bym nie zrobił będzie dobre. Jako że jestem początkujący w kolumnie (wcześniej metoda garnkowa haha) to powinienem iść w capsy bo podobno więcej wybaczają, tylko czy to lepsze od sit?!
W tygodniu zamawiam dwa szkła co da mi łącznie 4 półki.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Cynammon pisze:...................
W tygodniu zamawiam dwa szkła co da mi łącznie 4 półki.
Przed zamówieniem daj jakiś podstawowy szkic bo jakoś nie widzę 4 półek w 2 szkłach przy typowym wykonaniu.
Awatar użytkownika

Cynammon
50
Posty: 51
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2016, 04:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem :)
Ulubiony Alkohol: Wino z Wiśni/Truskawek/Dzikiej Róży/Goji
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Cynammon »

Szlumf pisze: Przed zamówieniem daj jakiś podstawowy szkic bo jakoś nie widzę 4 półek w 2 szkłach przy typowym wykonaniu.
Już wyjaśniam, mam jedno szkło od samego wziernika, co daje dwie półki (góra oraz dół) + dwa szkła (dwie półki) = 4 półki.
Tylko nie bardzo rozumiem w jaki sposób te pytanie miało by rozwiązać moją zagwozdkę :scratch:

Mod.
Nie cytuj, cytatów.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 cze 2019, 06:07 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: .Gacek »

Półka sitowa może Ci się osuszyć na samym dole a co za tym idzie nic nie wniesie do procesu, kołpak zintegrowany jest zawsze zalany. Z tego co wywnioskowałem przy rozmowach telefonicznych to kołpak też jest łatwiejszy przy sterowaniu. Wysokość zalania półki można regulować zarówno w pierwszej jak i drugiej półce. Wszystko zależy od budowy. Co do wiercenia tych utworów w sicie to nie jest wcale tak łatwo. Musi być zachowana zależność między powierzchnią otworów do powierzchni tacy oraz średnica utworów. Pierwsza lepsza półka od chińczyka to słaby pomysł....
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Zagwozdka Ci pozostaje. Ale niezależnie od tego jaką półkę wybierzesz szkło determinuje niektóre parametry kolumny. Od niego zależy nie tylko średnica półki ale też wysokość spływu, max moc pracy itp. Wszystko jest ze sobą powiązane. Ponadto warto dać na dole dodatkowe szkiełko na pianę. Można dać stal ale wtedy brak podglądu i piana może zalać półkę.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

Czy na drugi dzień po destylacji i rozcieńczeniu do 45% trunek powinien palić na języku czy nie ? Jakie macie doświadczenie i po jakim czasie spożywacie Wasze trunki po 5 półkach ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Wszystko zależy od rodzaju destylatu. Destylaty owocowe są w pełni pijalne dla mnie osobiście po około 2-3 tygodniach (oczywiście można też pic je wcześniej ale są gorsze). Destylaty zbożowe potrzebują więcej czasu. A czy palą w język? To kwestia bardzo subiektywna. Jeden powie, że pali a drugi, że jest łagodny ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Destylaty owocowe po jednokrotnej destylacji u mnie ida do dojrzewania minimum na rok.
Po dwukrotnej destylacji są bardziej plaskie ale zdatne do picia na drugi dzien. Jeszcze sie nie spotkalem żeby destylat nawet swieży palił w język. Czy odbierasz dokladnie przedgony???

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

No raczej tak, po spuszczeniu ok. 0.8l dopiero następne ilości poszły jako serce. To serce rozcienczyłem do 45%, na język piecze i aromaty nie wyczuwalne. Na 4 półce miałem min. nieszczelność i od czasu do czasu spod uszczelki wyszła kropla. To pachniało pięknie :)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa

Post autor: szatajoh »

Aromaty są na końcu destyluj tak długo aż w kotle już nic nie ma do temp 98- 99 na kotle. Końcówke zbieraj do malych butelek obwąchaj i to co ci smakuje dolewaj do serca.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

Jak długo stabilizujecie kolumnę ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Doody »

Ja za radą Szlumfa ;) stabilizuję około 15-20 minut. Jest ok, zwłaszcza, że na półkowej destyluję po wstępnym odpędzie.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Pełna dowolność. Temat rzeka. Zależy od tego co chcesz otrzymać.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

Celem jest wódeczka o zapachu i lekkim smaku surowca. To moje początki dlatego tak dużo pytań :)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: psotamt »

wieku pisze:Celem jest...
To napisz jeszcze z czego ta wódka będzie robiona, zboże, owoce, czy coś innego. Masz surowca na jedno czy kilka gotowań? Czy chcesz uzyskać produkt "na szybko" czy też na dłuższe leżakowanie w beczce, szkle, kamionce. Może sporo tego, ale każdy z tych czynników ma wpływ na sposób prowadzenia procesu.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Jaką masz kolumnę?
Jesli dobrze pamiętam to masz też alembik?
Proponowałbym tak.
Odpęd na alembiku. Odrzuć tylko pierwsza tzw. 50-tkę. reszta do jednego naczynia. Dopiero to rozcieńcz do ok 28-30% i na półkową. I tutaj mam zagwozdkę. Opisze Ci jak ja bym to robił. A ja mam półkową z procapami i czasami używam OLM i nawet bufor stabilizujący.
Po wyrównaniu się płynu na półkach - krótka stabilizacja - i odbieram przedgon. Praktycznie jest to szybki zrzut - ok 100ml.
Przechodzę do OLM i odbieram z szybkością ok 40ml/min przy grzaniu ok 2500W. Temperatury w głowicy mnie nie interesują. Gdy jestem ok 4*C do końca. (Pisze tak gdyż właściwa temperatura wsadu będzie u każdego różna. Np. gdy baniak bez alkoholu pokazuje zazwyczaj 101*C to temperatura o której pisze będzie 97*C. )
Zmniejszam odbiór o połowę i zmieniam naczynie. i odbieram do osobnych butelek/buteleczek. I pozostawiam do weryfikacji. Nawet i pół roku. W ten sposób uczę się surowca.
Jest jeszcze drugi sposób.
Nie odbieram za pomocą OLM - tylko z głowicy. Próbuję naśladować klasyczną półkową.
Odbieram bez stabilizacji. Na początek do małych buteleczek )np. po 50ml). Ja odbieram tak nawet 10 porcji i przechodzę do odbioru gonu. Teraz też możesz odbierać do osobnych butelek (już większych) I tez pozostawić do weryfikacji po kilku miesiącach. Ten sposób jest ciekawszy, bo łatwiej jest rozpoznać i wychwycić te właściwe frakcje.
Nie wiem czy byłem pomocny, ale ja w ten sposób uczę się kolumny i poszczególnych surowców. Jedno jest pewne - nie ma jednej drogi. Musisz sam poćwiczyć, porównywać i w końcu wybrać sobie najlepszy sposób.
Powiem jedno wódka z obydwu sposobów jest smaczna. Mimo iż się różni w swoich charakterze,
Ostatnio zmieniony sobota, 29 cze 2019, 08:54 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: RE: Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

psotamt pisze:
wieku pisze:Celem jest...
To napisz jeszcze z czego ta wódka będzie robiona, zboże, owoce, czy coś innego. Masz surowca na jedno czy kilka gotowań? Czy chcesz uzyskać produkt "na szybko" czy też na dłuższe leżakowanie w beczce, szkle, kamionce. Może sporo tego, ale każdy z tych czynników ma wpływ na sposób prowadzenia procesu.
Raczej tylko owoce (niestety brak płaszcza, grzeje elektrycznie) Aktualnie mam jeszcze jedno wino również śliwkowe ale prowadzone zupełnie inaczej (dodalem więcej cukru i wody także aromaty mogą być słabe) Przechowywanie tylko szkło, nie bardzo mam gdzie trzymać beczkę :( Termin spożycia hmmnn.... to najtrudniejsze pytanie fajnie by było w ciągu miesiąca posmakować co nakapało a reszta do leżakowania.

Leszku niestety brak alembika i OLM na kolumnie. Kolumna 5 półek by @herbata, @akas

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

No to dodam, że możesz spokojnie destylować pomijając odpęd.
A jeśli już chcesz też odpędzać to można to spokojnie zrobić na półkowej. Wtedy nie stabilizujesz a nawet nie przejmujesz się, że półki będą puste. Bo robiąc w ten sposób to będą puste. Po prostu odkręcasz zawór odbioru na maksa i odbierasz jak na tradycyjnym alembiku.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

@Wieku.
Opisz dokładniej swój sprzęt. Głowica (otwarta czy szczelna z odpowietrzeniem), jeziorko, pojemność kotła, ilość półek, poziom przelewu na półce, moc grzania i czy masz regulator mocy? Masz papugę lub termometr w głowicy? Chłodnica destylatu? Co z precyzyjną regulacją wody chłodzącej?

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: RE: Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

Już pisze :)
Głowica z Abratka,
jeziorsko kilka ml dokładnie już nie pamietam,
KEG - 50l z buforem otwartym same sprężynki
5 półek,
poziom przelewu - nie bardzo wiem czy o to chodzi ale ten kapsel z otworkami na całej średnicy ma 30 mm,
mam regulator ostatnio pracowałem z mocą ok 1600W
Papugi nie posiadam w głowicy mam termometr,
chłodnicy destylatu również nie posiadam, posiadam pomiar temperatury wody na powrocie.

Mam nadzieję że teraz jest wszystko jasne

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika w całości.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 cze 2019, 15:45 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

Zacznij od gołych półek. Bez bufora, jakiegokolwiek wypełnienia itp. Ja bym na Twoim sprzęcie zalał półki z max. możliwą mocą. Potrzymał tak z 15min. Zmniejszył moc do 2kW i dość szybko (15-20ml/m) odebrał przedgony. Gdy zapach będzie znośny (ale jeszcze nie owocowy) zmniejszasz moc do np. 1800W, zwiększasz odbiór - u mnie przy tej mocy to około 70ml/m - tak by półki były na granicy osuszenia ale nadal wszystkie pracowały i zaczynasz odbiór do buteleczek. Ja preferuję buteleczki 200ml. Obserwujesz ciurkanie z głowicy na górną półę i poziom na niej. Gdy jest blisko osuszenia podnosisz moc by strumyczek powrotu się zwiększył. Temperatura na głowicy narasta ale nie może przekroczyć 92C - te 92C to bezpieczna granica dla większości owocówek. Jak nabierzesz wprawy to sobie sam dopasujesz do swojego sprzętu. Na początku wystarczą skoki 100W, później będą większe. Odbierasz do buteleczek do pojawienia się zapachu owoców. Zapamiętaj na przyszłość temperaturę głowicy. Gdy się pojawią owoce podstawiasz dużą butlę na odbiór serca. W między czasie regulacja mocą przestanie skutkować bo zabraknie mocy, chłodzenia lub zacznie się pienić i musisz zacząć zmniejszać odbiór by temperatura nie rosła za szybko. Gdy regulacja odbiorem już nie skutkuje odbierasz znowu do małych butli i tak ciągniesz do 99-100C w kotle. Zamiast zmniejszania odbioru w końcówce możesz pompować (zamykasz odbiór i czekasz na spadek temperatury w głowicy i jak spadnie odbierasz) ale pompowanie odbieraj do buteleczek nie do serca. Kończysz gdy do buteleczek leci bez odczuwalnych % na smak. Po 2 dniach oceniasz zawartość buteleczek na zapach i smak. Te z przodu (przedgony) dodajesz do serca przy neutralnym lub miłym zapachu. Końcówkę oceniasz na zapach i smak.
Po dwóch tygodniach to co uznasz za serce powinno być pijalne. Po 2 miesiącach dobre. Po 2 latach w szkle albo super albo do przerobu :D .
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: .Gacek »

Marku i ja dziękuję Ci za cenne rady. ☺
Pozdrawiam Gacek.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: RE: Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

Szlumf pisze:Zacznij od gołych półek. Bez bufora, jakiegokolwiek wypełnienia itp.
Bez Cu ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: lesgo58 »

Szlumf pisze:...tak by półki były na granicy osuszenia ale nadal wszystkie pracowały i zaczynasz odbiór do buteleczek....
... Gdy jest blisko osuszenia podnosisz moc by strumyczek powrotu się zwiększył....
... Na początku wystarczą skoki 100W, później będą większe. Odbierasz do buteleczek do pojawienia się zapachu owoców. Zapamiętaj na przyszłość temperaturę głowicy....
...W między czasie regulacja mocą przestanie skutkować bo zabraknie mocy, chłodzenia lub zacznie się pienić i musisz zacząć zmniejszać odbiór by temperatura nie rosła za szybko...
Ciekawe..:ok: Jeszcze jeden bardzo użyteczny sposób na dywersyfikacje procesu.
Powiem szczerze nigdy nie pomyślałem, aby do procesu podejść w ten sposób. Starałem się zawsze nie gmerać w mocy.
Warte spróbowania.
Odnoszę też wrażenie że ten sposób będzie idealnym do doczyszczania surówki bez ryzyka że zredukujemy za bardzo walory organoleptyczne.
:piwo:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: wieku »

Dzięki Panowie za sugestie :). Myślicie, że to wino śliwkowe z cukrem i woda jako dodatek również będzie posiadało zapach śliwkowy czy zabiłem to cukrem i woda ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 cze 2019, 11:14 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

lesgo58 pisze:..............Odnoszę też wrażenie że ten sposób będzie idealnym do doczyszczania surówki bez ryzyka że zredukujemy za bardzo walory organoleptyczne. :piwo:
Leszku opisałem destylację po której nic nie trzeba doczyszczać. Wyrób jest gotowy po jednej destylacji. Może to kwestia specyficznej konstrukcji mojej kolumny. Ja pracuję na 3 półkach z wysokim poziomem. Myślę, że na 5 półkach z niskim poziomem efekt będzie zbliżony.
Wieku.
Nie stosuję nigdzie miedzi. Gdy zaczynałem używać kolumnę półkową owszem stosowałem ale po lekturze postów Gr000bego, uzyskaniu "żółtanolu" i cyklu eksperymentów pozbyłem się miedzi.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa

Post autor: użytkownik usunięty »

woxy pisze: Co do uszczelki to jeśli chcesz robić tak jak w CSD, to musisz mieć dojście do tokarza, żeby formę wytoczył. Potem silikon i na gorąco uszczelki wulkanizować. Ja tak robiłem.
Jak nie masz dojścia do tokarza to problem będzie, bo firmy nie chcą robić małych ilości, a forma kosztuje. Ja najtaniej znalazłem za 500 netto - forma + 10 uszczelek, a miałem oferty za 800, 1000 i 2400 netto.
Chyba że jakieś inne uszczelki np. płaskie to inna bajka.
Nie wiem, czy ktoś już to pisał na forum czy też w tym wątku, gdyż jestem dopiero na 12 stronie, ale uszczelki można zrobić bardzo tanio samemu i zamiast toczyć formy, wyciąć ją ze szkła(koła, miejsca po tych kołach, różne średnice) i wylać je między dwoma taflami szkła, w którym należałoby zrobić dodatkowe otworki na wyjście nadmiaru sylikonu.
Sam tak będę robił, bo chciałbym wszystko, ale totalnie wszystko zrobić sam i nie chodzi tu o pieniądze, ale o satysfakcje.
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Optoelektron »

japitole pisze:...wyciąć ją ze szkła(koła, miejsca po tych kołach, różne średnice) i wylać je między dwoma taflami szkła, w którym należałoby zrobić dodatkowe otworki na wyjście nadmiaru sylikonu....
Możesz wrzucić rysunek poglądowy, za nic nie mogę sobie wyobrazić Twojego sposobu.
Pozdrawiam.
Maciej

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa

Post autor: użytkownik usunięty »

Sprawa jest banalnie prosta, ale programy graficzne, to nie moja bajka :D
Omówię wykonanie zwykłej uszczelki np. pod wizjer, ale nie ma najmniejszego problemu, by tą samą metodą zrobić uszczelkę w kształcie liter L
Wycinasz dwa kawałki szkła A i D tych samych rozmiarów, które będą stanowiły górę i dół formy w następnej tafli szkła B wycinasz okręg, w tym przypadku koło z tej tafli jest nam nie potrzebne. Z następnej tafli C wycinasz tylko koło.
Do tafli A przyklejamy na silikon taflę B i w środek tafli B wklejamy koło z tafli C, a w miejsce pokazane na rysunku jako miejsce wylania sylikonu, wyciskamy sylikon i teraz wystarczy to wszystko przykryć taflą D, a nadmiar sylikonu wypłynie nam otworami w tafli A i D...i to wszystko.
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 sty 2020, 12:48 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: radius »

@japitole, ty chcesz jechać do Moskwy przez Madryt? Skomplikowałeś tak prostą sprawę, że... :scratch:
A wystarczy kupić kawałek płyty silikonowej i cyrkiel do wycinania okręgów :smiech:
Np. taki - https://allegro.pl/oferta/wycinarka-okr ... 8854524427
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa

Post autor: Szlumf »

japitole pisze:.......................Do tafli A przyklejamy na silikon taflę B i w środek tafli B wklejamy koło z tafli C, a w miejsce pokazane na rysunku jako miejsce wylania sylikonu, wyciskamy sylikon i teraz wystarczy to wszystko przykryć taflą D, a nadmiar sylikonu wypłynie nam otworami w tafli A i D...i to wszystko.
Chyba jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze tą uszczelkę wyjąć bez jej uszkadzania. Silikon dość dobrze skleja szkło. Rozwiązania "siłowe" mogą skutkować nierówna powierzchnią. Ciekawe jak to rozwiązujesz? Ja w podobnych przypadkach stosuję folię stretch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny półkowe”