Kolumna półkowa -- sitowa

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy

Post autor: kwik44 »

70 czyli pewnie 66 w środku. Ciut mało ale działać będzie. A głowica nie ma znaczenia. Od strony funkcji aabratek nie różni się niczym od ufo czy puszkowej. Byle łącza pasowały. Więc jak już masz głowicę to tylko „dół” spasuj ;)
koncentraty wina

maniek86
200
Posty: 224
Rejestracja: wtorek, 9 cze 2015, 17:45
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Uk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: maniek86 »

66 da radę, ja mam fi 63 i choć miałem zmieniać pozostanę przy tej średnic. Pracowałem na sitach jak i na kołpakach, jeśli miałbym robić kolejne dla siebie to wybrał bym sita.
Bimber forever !!!

sierpien2010
50
Posty: 72
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 15:05
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: sierpien2010 »

W większości projektów widziałem, że używane są dwie chłodnice. Czy w tym przypadku również jest potrzebna druga? Nie mogę nigdzie znaleźć projektu z ewentualnym opisem działania.

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: kwik44 »

Trzeba by trochę poczytać o różnicy między LM, CM i VM... Ogólnie: w przypadku CM musisz mieć 2. chłodnice (do sterowania refluksem i druga do chłodzenia destylatu), podobnie jest w przypadku VM. LM/OLM nie wymaga drugiej, aczkolwiek zdarza się, że ktoś montuje drugą, żeby mieć od razu chłodny destylat.
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: Doody »

Nie potrzebujesz dwóch chłodnic. W klasycznej półce jest shotgun czyli deflegmator i skraplacz do skroplenia destylatu. Używając aabratka głowica spełnia obie funkcje.
Pozdrawiam
Darek

sierpien2010
50
Posty: 72
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 15:05
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: sierpien2010 »

Czyli jedna wystarczy. W takim razie musze brać sie za robote. Mam jeszcze jeden problem bo mam dostęp do perfory ale wydaje mi się, że jest za gęsto otworów o śrdnicy 2mm. Gdzieś czytałem, że powinno być do 12% powierzchni perfory?

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: kwik44 »

5-8% proponuję. 11-12% mam sam i chwilę trwało zanim dobrałem odpowiednie parametry do stabilnego prowadzenia destylacji. Otwory 1,5-1,6mm
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: .Gacek »

Witam serdecznie.
Na wstępie gratuluję pięknej kolumny.
Z racji tego, że jestem młodszym dziobomocznikiem i cały czas się uczę chciałbym zadać pytanie odnośnie kolumny sitowej.
Wpadły mi do rąk za niewielkie pieniądze (50 zł sztuka) cztery miedziane trójniki fi 54.
Pytanie brzmi: czy warto zbudować taką mini kolumnę?
O wydajności już wiem... ale nie o to w naszym hobby chodzi ☺
Proszę o poradę.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: kwik44 »

Na upartego można, są takie konstrukcje, ale z tego co czytałem na innych forach - nie warto. Ilość urobku/godzinę mikra. 2,5-3" minimalna zalecana średnica, a biorąc pod uwagę koszty 4" nie będą znacząco droższe. Zależy co i jak będziesz robił.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: użytkownik usunięty »

kwik44 pisze: Półki sitowe wykonałem z blachy miedzianej 1.5mm. Grubsza wydawała mi się zbędna
Czy ta grubość jest wystarczająca? Czy półka z tych blach nadaje kolumnie wystarczającej sztywności?
Pytam, bo chcę wykonać podobną kolumnę, segmenty nie będą szklane, lecz z rury miedzianej.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: masterpaw2 »

japitole pisze:
kwik44 pisze: Półki sitowe wykonałem z blachy miedzianej 1.5mm. Grubsza wydawała mi się zbędna
Czy ta grubość jest wystarczająca? Czy półka z tych blach nadaje kolumnie wystarczającej sztywności?
Grubość półki nie ma wpływu na sztywność kolumny, gdyż poszczególne segmenty są skręcane za pomocą szpilek (szkło), bądź złączy SMS, TC (stal). Zbyt cienka blacha może się odkształcić podczas wypalania otworów na laserze, dlatego stosuje się grubości 1,5/2mm.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: aakk »

Mam sita palone z blachy 2mm i też delikatnie ją ruszyło więc 2mm to takie minimum bym powiedział żeby nie powyginało..
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: chprzemo »

Z moich obserwacji ostatnich sit jakie mam na stanie wynika, ze lekkie wygięcie nie gra roli (chyba, ze zwiną się w S), po skręceniu na szpilkach i użyciu jakichkolwiek dystansów (np.nakretki dystansujące lub rurki Takie jak ja stosuje) Sito wyprostuje się i nie będzie zbyt dużego naprężenia na szkło. Poza tym stosujemy elastyczne uszczelki standardowo 3mm i one też dość dobrze niwelują/amortyzują nierówności sita..

Sita o których pisze to takie które odrzuciłem przy budowaniu wcześniejszych kolumn ze względu właśnie na wygięcia lub inne defekty, kilka mam takich gdzie jeden róg odstaje od powierzchni jakieś 0,5cm i bez problemu łapie płaszczyznę przy skręceniu na szpilkach... Im cieńsze sito tym więcej nierówności wybaczy konstrukcja skręcana z dystansami:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: kwik44 »

Półka wygina się podczas palenia pod wpływem temperatury. Ja wierciłem sam. Jak dla mnie jest wystarczające. Moje były z twardej miedzi. Ale na forach widziałem ludzi robiących półki z rozciętej rury miedzianej i też nie było problemu.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: kondon »

kwik44 pisze:5-8% proponuję. 11-12% mam sam
Robiłeś kiedyś na tym spirytus?
Proponujesz mniejszą powierzchnię otworów, aby móc wolniej destylować coś smakowego?

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Post autor: kwik44 »

(TAK), ale to bez sensu przy trzech półkach. Trzeba więcej. Powierzchnia otworów jak pisałem wyżej 5-8%
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”