Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

@kondon- oczywiście tańsze są dystanse to raz, a dwa nie ma konieczności wymiany szkła na niższe jeśli tylko użytkownik tak chce, najdroższy z tego to materiał na pierścień- wypalamy jest z blachy 12 mm, jest w produkcji takiego pierścienia dużo odpadu za który tez się płaci przy wypalaniu:) zabawy ze szkłem mają raczej wymiar estetyczny niż ekonomiczny, może tez mieć znaczenie jeśli jest za niskie pomieszczenie tak jak u mnie gdzie muszę na każdym etapie dobrze przemyśleć czy nie da się urwać dodatkowego centymetra z konstrukcji.

Pytasz czy nie da się wcisnąć sondy z uszczelnieniem na teflon czy coś w tym stylu- da się ale staram się robić tak żeby było to pewne, bezpieczne i ładne... Gacek mi za to zapłacił i nie chce się wstydzić wysyłać sprzętu... Z półkowymi nie chce robić lipy, jest to droga zabawka a nawet bardzo droga i dokładam wszelkich starań żeby każdy element był wart złotówek na nią wydanych.

Nypel odbioru tzn port (bo to tak naprawdę dwa porty mojej konstrukcji) jest wspawany od wewnętrznej strony pierścienia- widać to na fotkach które umieścił Gacek:)


@radius- dzięki:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
promocja

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Krzysztof63 »

prolog1975 pisze:Na tą chwilę zboża jestem na nie 5 półek to za mało by mieć fajny produkt do picia na już.
Nie napisałeś tego wprost, ale mniemam, że goniłeś z zacieru? Wydaje mi się, że rozwiązaniem jest pierwszy gon na potstillu, a drugi na kolumnie.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: lesgo58 »

Krzysztof63 pisze:... rozwiązaniem jest pierwszy gon na potstillu, a drugi na kolumnie.
:ok:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: kondon »

@prolog1975 Pytałem o same sita, że się opłaca robić całość samemu to wiem :) . Wiercenie zajmuje trochę czasu, który też kosztuje. Być może lepiej zapłacić i wypalić laserem, co da też lepszą jakość.
Powroty z wciśniętym wałkiem po prostu sobie luźno leżą na sicie?
chprzemo pisze:najdroższy z tego to materiał na pierścień- wypalamy jest z blachy 12 mm)
Myślałeś nad użyciem tulei lub rury grubościennej? Np. https://metal-e.pl/pl/p/RURA-NIERDZEWNA ... 02-mm/1507

Co myślisz o nagwintowaniu pierścienia w otworze i, w zależności od potrzeb, wkręcaniu czego potrzeba?
lesgo58 pisze:Gdy jeszcze robiłem owocówki na wypełnionej to prześladował mnie ten posmak liściowy. Walczyłem z nim eliminując z fermentowania wszelkie ogonki.
Teraz wrzucasz owoce jak leci?
Byłoby super, gdybyś opisał w swoim temacie jak obecnie działasz na swojej kolumnie. Zdecydowanie przyda się to nie tylko mi.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

kondon pisze: Myślałeś nad użyciem tulei lub rury grubościennej? Np. https://metal-e.pl/pl/p/RURA-NIERDZEWNA ... 02-mm/1507 Co myślisz o nagwintowaniu pierścienia w otworze i, w zależności od potrzeb, wkręcaniu czego potrzeba?

Rura całkiem dobry pomysł ale jak dla mnie odpada z dwóch powodów- po pierwsze zrobiłem narazie 7 takich pierścieni (6 dla mnie jeden dla Gacka) i nie zapowiada się żebym robił więcej w najbliższym czasie, po drugie cięcie i obróbka takiej rury wymaga już solidnej Tokarni do której nie mam dostępu, a zlecanie gdzieś na zewnątrz byłoby nieopłacalne.

Co do gwintu w pierścieniu- można ale w moim przypadku to bez sensu, porty robię z gwintem 1/4’ wiec nie ma znaczenie czy nakręcę nakrętkę z oringiem i sondą czy zaworek precyzyjny:)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 sty 2020, 14:25 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: kondon »

Kątówka + stołówka zamiast tokarki myślisz, że dadzą radę?

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Przy rurze fi114 o ściance 6mm? Może jeśli byś miał ukośnie z tarczą 250mm to i utniesz to jakoś ale wycięcie równego plasterka z takiej rurki może być niezłym wyzwaniem- ja nawet nie będę próbował.


Myśle, ze Piła taśmowa powinna sobie poradzić z taką rurką:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: prolog1975 »

Napisałem wprost odpęd gęstego w płaszczu jak leci na krótkiej kolumnie. Dalej zwykły zbiornik i rektyfikacja na 5 półkach z podziałem frakcji. Jak dla mnie jest to nie do picia bez leżakowania. Więc kolumnę mam do owoców.
Ostatnio kombinowałem 3 półki i rura ze sprężynami 120cm oraz OLM. Te półki zachowują się podobnie do bufora stabilizując kolumnę oddając zgromadzony spiryt na koniec.
Sam podejmij decyzję czy się opłaca robić samemu.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Z tego co kojarzę udzielałem kilka razy podpowiedzi dotyczących zakupu uszczelek pod szkła... Dziś okazało się, ze nieświadomie mogłem wprowadzać w błąd- do tej pory byłem święcie przekonany, że kupuje uszczelki w firmie o adresie www uszczelki.biz i tak też wszystkim odpowiadałem, okazuje się, ze uszczelki zamawiane są na stronie uszczelki.biz.pl- adres prawie identyczny, patrząc na standardy nazewnictwa w sieci można by pomyśleć, ze to jedna strona... Niestety są to dwie firmy z czego ta bez ‚.pl’ zupełnie nie jest przygotowana i doświadczona w sprzedaży uszczelek do naszego hobby, oferuje uszczelki płaskie, nie o profilu L w cenach dużo wyższych i z minimalnymi ilościami przy pojedynczym zamówieniu.

Przepraszam jeśli wprowadziłem kogokolwiek w błąd...

Warto pamiętać o tym fenomenie nazewnictwa stron www:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Mógłbyś podać ustawienia na jakich robisz cukrówki?
Dzięki

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

@Moskit81- o jakie ustawienia pytasz? Jeśli chodzi o wysokość przelewu to około 3 cm, jeśli pytasz o półki to pracowałem na dwóch i na trzech półkach.

Nie ma jednoznacznych parametrów pracy kolumny półkowej, może identyczna konstrukcja z identycznym kotłem i wsadem jest powtarzalna ale generalnie wszystko trzeba dobrać doświadczalnie:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

A rząd wielkości moc, odbiór? Ja mam 3 półki ale kołpaki i olm, bufor. Na cukrze się uczę a śliwowica czeka. Mało wiedzy dla początkującego w temacie półkowej :(

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Odbiór na papugę, zakładasz widełki mocy alko destylatu i kręcisz tak zaworem odbioru żeby się w nich utrzymać. Moc zależy od średnicy, na sitach 4’’ moc około 3 kW jest ok.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: lesgo58 »

Moskit81 pisze:A rząd wielkości moc, odbiór? Ja mam 3 półki ale kołpaki i olm, bufor. Na cukrze się uczę a śliwowica czeka. Mało wiedzy dla początkującego w temacie półkowej :(
Jeśli celujesz w destylaty smakowe to odpuść sobie OLM i bufor.
Na początek nie kombinuj tylko odbieraj jak na poczciwym starym pot-stillu. Kieruj się tylko papugą. Załóż sobie widełki procentowe (np. 80-55%).
Jedyne co to dopasuj sobie moc grzania w taki sposób aby utrzymać równy barbotaż na wszystkich półkach. Czyli nie możesz grzać za mocno bo będzie Ci "zalewać" górne półki. "pisząc "zalewać miałem namyśli wyższy poziom płynu na górnej półce.
Myślę że na początek moc jednej grzałki 2kW powinna być OK. Odbierz, oceń i dalej kombinuj już po swojemu.
Odbiór przedgonów możesz kombinować przeprowadzając operację na dwa sposoby.
1. Dobry przy cukrówkach. Stabilizujesz jak przy rektyfikacji i odbierasz przedgon (powoli) aż przestanie Ci śmierdzieć.
2. Dobry przy owocówkach. Pod koniec grzania zmniejszasz moc np do 1500W (a nawet i mniej) i odbierasz przedgon do kilku osobnych buteleczek (np. po 50ml) po czym przechodzisz do odbioru gonu. Tak jak opisywałem wyżej.
gdy dojdziesz do końcówki gonu to dodatkowo zacznij odbierać do osobnych buteleczek.
Te zabiegi to po to aby się nauczyć rozpoznawać "granicę" gonu. Bo bardzo łatwo wykastrować owocówkę z tego co wartościowe.
Jest tez 3 sposób.
Zrobić odpęd na szybko. Nawet tylko na suchych półkach. Po czym drugie gotowanie doczyszczające. Jak opisałem wyżej.
Uwaga: - podstawą jest bardzo dobrze zrobiony nastaw. Z dobrego surowca.
Ogólnie - kombinuj.
Ostatnio zmieniony piątek, 17 sty 2020, 14:25 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: aakk »

@lesgo58 czy bufor będzie w ogóle użyteczny przy półkowej? Skoro go mam nie chciał bym z niego rezygnować tym bardziej że bufor mam mocowany do kega na zwykłym korku od kega. W zasypowej i półkowej złącze sms więc tylko bym podmieniał bufor-zasypowa bufor-połkowa
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: lesgo58 »

Bufor może być potrzebny. Tylko trzeba być świadomym jego użycie. Przecież w środku mamy wypełnioną rurę. A to powoduje - czy się chce czy nie - wstępną rektyfikację na iluś tam półkach (teoretycznych),. Czyli już nie destylujemy na 3 półkach fizycznych, ale na 3 półkach fizycznych +. Jak nie ma możliwości wypięcia bufora - a chcemy destylować bez jego udziału - to wystarczy go opróżnić.
Można też potraktować bufor jako swego rodzaju katalizator. Wypełniając go miedzią. Dalej to już standardowo. Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
Ostatnio zmieniony piątek, 17 sty 2020, 17:09 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: użytkownik usunięty »

Panowie, ale po co puszczacie nastaw cukrowy na półkowej :scratch: , bo jeżeli tylko do nauki, to to jeszcze zrozumiem, w innym wypadku nie ma to najmniejszego sensu.

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: aakk »

Jeśli na 10 półkach można otrzymać dobrą czystą to nie widzę sensu trzymać w kącie zasypowej skoro można mieć jeden sprzęt nieco bardziej uniwersalny
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: użytkownik usunięty »

Z tym się zgodzę jeżeli mamy 10 albo i więcej półek, ale większość tutaj kolegów ma ich raptem kilka.
Zamierzam również popełnić swoją półkową, ale również moja będzie miała ich kilka, bo przede wszystkim ma być do smakówek.
Do spirytu mam zasypową, która daje rewelacyjny spiryt. Żeby półkowa dawała podobne efekty, to pewnie kosztowała by dwa razy drożej, a może i więcej. pewnie jej wymiary również będą znacznie większe od zasypowej, a tak swoją drogą, to jakiej długości są segment kolumny półkowej np 3"

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Ja standardowo do 4’’ używam szkieł wysokości 100 mm, teraz sobie rzeźbie sprzęcik o wysokości półki 80 mm bo walczę o każdy cm- zobaczę na sobie jak to będzie działało...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: użytkownik usunięty »

Gdzieś na zagranicznych forach wyczytałem, że wysokość segmentu to 3/4 jego średnicy, więc jeżeli jest to prawda, to Twoja powinna mieć 76,62mm czyli by się zgadzało z tymi 80mm
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

@japitole jest taka sprawa... Jeszcze nie wiem za bardzo jak to nazwać, ale kolumna półkowa na buforze i 5 sitach daje mi "słaby" spirytus około 94%. Smak jest nieco inny niż na zasypowej. Ktoś gdzieś to tak ładnie nazwał "że półkowa bardzo dobrze frakcjonuje"...
Ja mam takie nieodparte wrażenie, że każda z tych półek zachowuje się jak bufor na buforze.
Teraz mam mało czasu na tego typu eksperymenty ale mam nadzieję, że uda mi się rozwinąć myśl wraz z dowodami i jakaś tezą w niedługim czasie.
Pozdrawiam Gacek.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Na 3 półkach odbieram 92%. Pracowałem na 2,6kW i odbierałem 30ml. Wrzucę zdjęcia żeby było wiadomo na czym robię. Papugi jeszcze nie mam, myślę o rozszerzeniu do 5-ciu półek. Zawory w drodze, cukrówki będę robił na automacie jak opanuję "Rakietę". :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 18 sty 2020, 02:40 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: lesgo58 »

To nie są tylko 3 półki. To są 3 półki plus.... Pamiętaj, ze bufor wstępnie tez wzmacnia.
P.S. Proponuję nie zaśmiecać głównego tematu pobocznymi tematami.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: RE: Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: aakk »

.Gacek pisze:@japitole jest taka sprawa... Jeszcze nie wiem za bardzo jak to nazwać, ale kolumna półkowa na buforze i 5 sitach daje mi "słaby" spirytus około 94%. Smak jest nieco inny niż na zasypowej. Ktoś gdzieś to tak ładnie nazwał "że półkowa bardzo dobrze frakcjonuje"...
Ja mam takie nieodparte wrażenie, że każda z tych półek zachowuje się jak bufor na buforze.
Teraz mam mało czasu na tego typu eksperymenty ale mam nadzieję, że uda mi się rozwinąć myśl wraz z dowodami i jakaś tezą w niedługim czasie.
Udało się więcej eksperymentować? Jakieś nowe wrażenia?
Zastanawia mnie jeszcze z jaką maksymalną prędkością możemy odbierać spirytus aby kolumna pracowała do końca stabilnie. Oczywiście mówię o przypadku gdy posiadamy bufor.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

Cześć Adam. Czekam jeszcze na nową głowicę z wysokim zasypem nad OLM i przygotowuję nastawy na Black Labelach. Postaram się założyć osobny temat aby tu nie śmiecić.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Cześć!

Co myślicie o skręceniu sitowej 4’ na szpilkach M6? Zakładając, ze nad nią będzie ciężka głowica ufo z OLM oraz będzie dużo półek Np. 11 :) ?

Ma ktoś doświadczenie z cieńszymi szpilkami? Pomijam wszystkie naprężenia na szkło itp, interesuje mnie tylko wytrzymałość takich szpilek...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: użytkownik usunięty »

Wytrzymają bez problemu.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: cumel »

10 szkieł miałem poskręcane m6 i na tym głowica aabratek :D wszystko razem nawet bez rurek między półkami. Nic się z tym nie działo.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Dziękuje Wam za informacje- uratowaliście mój projekt:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

Przemek a co Ty kombinujesz? Uchyl rąbka tajemnicy...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Jeszcze kilka dni i zaprezentuje coś o czym wspominałem już kiedyś- zupełnie nowe podejście do modulowosci i przezbrojeń- po odkręceniu 4 motylków ze szpilek zmiana konfiguracji w przedziale 2-11 półek w okolo 10 min. bez rozkręcania kolumny na części pierwsze :D

Ps. Gacek- mówiłem Ci przez tel. Kilka miesięcy temu, że podsunąłeś mi pomysł zupełnie przez przypadek- już zrealizowany, teraz trzeba tylko skręcić:)
Ostatnio zmieniony środa, 2 wrz 2020, 22:49 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

Wiedziałem ale chciałem żebyś się podzielił przed szerszą publicznością :hahaha:
Ostatnio zmieniony środa, 2 wrz 2020, 23:17 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Publiczność oczekuje z niecierpliwością

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Spokojnie, jeszcze gładź, malowanie itp mam na głowie:) ale widać koniec !
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Nie bój nic zaraz połówka ta lepsza wymyśli coś nowego one tak lubią. Już czeka i dopadnie Cię w momencie rozluźnienia.
Ostatnio zmieniony środa, 2 wrz 2020, 23:56 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

O tyle mam dobrze, że ma już dość remontów bo od 4 miesięcy każda chwile poświęcam na prace wykończeniowe + chociaż chwile z dzieckiem... cała nasza trójka ma po dziurki w nosie tego wszystkiego i szybko nic wymyślone nie będzie:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Od 3 lat mam co robić urok domu, i żona nie musi wymyślać a jest co robić, ale takie prace to przyjemność

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Cześć..

Nie skończone ale napiszę kilka słów...


Zaczęło się od jednego z forumowych kolegów który nakręcił mnie na spirytus z półkowej, postanowiłem zrobić kolumnę 10 półkową z maksymalną prostotą w przezbrojeniu- wyszła maszyna 11 półek, jeśli chodzi o przezbrojenia jestem zadowolony, może Was to zainteresuje:)

Po pierwsze zamówiłem na laserze formatki na "zakończenia":
Przechwytywanie.PNG
do tego wypaliłem pierścienie 100x110 h 12mm, później wyjaśnię czemu taka wysokość...


Zrobiłem 3 moduły półkowej: 2, 3, 4 półki :
IMG_4497.JPG

Od dołu i od góry wstawiłem zakończenia kolumny czyli formatka + przyspawany pierścień, dodatkowo dolne zakończenie zostało wzbogacone o port termometru:
IMG_4496.JPG
IMG_4505.JPG
moduły skręciłem za pomocą rurek 12x2 które nagwintowałem M12x1.25 (rurki kiepsko się gwintuje to raz, a dwa nie mam doświadczenia w tym i wyszło jak wyszło, trzyma ale estetyka zostawia wiele do życzenia), gwint jest dziwny, ale celowy- najmniej z meteycznych gwintów M12 zbiera materiału i najlepiej wypadł w testach na rurze 12x2.

I teraz cały myk z modułowością:) na pierścienie zakończeń idealnie pasuje uszczelka szkła więc na końcówki zakładam uszczelki, dokładam kryzy/flansze i skręcam na szpilce M6 - niestety nie wchodzi M8- kiedyś o to pytałem i te szpilki powinny śmiało wytrzymać:
IMG_4498.JPG
Mogę założyć flansze ze złączami na pojedyncze moduły lub zestawiać ze sobą różne opcje 2+3, 2+4 itp... dodatkowo przygotowałem sita które mogę umieścić między modułami i kombinacji mam jeszcze więcej 2+1+3, 2+1+4, maksymalnie 2+1+3+1+4= 11 :punk: :
IMG_4502.JPG
IMG_4503.JPG

Takie rozwiązanie pozwala na zestawienie ilości półek od 2 do 11 sztuk przy odkręceniu jedynie 4 motylków skręcających całość- czyż to nie fajne? Wiem, może trochę przekombinowane, ale jak sobie pomyślę ile to dłubania i stresu by było przy przezbrojeniu klasycznej kolumny z 11 półkami to jestem pewien, że prędzej czy później szkła byłyby do wymiany.

Dodatkowo dzięki portom termometrów w każdym module mogę mieć ruchome wskazanie zależnie od ustawienia modułów np:

2+1+3+1+4 - porty na 3 i 7 półce
4+1+2+1+3 - porty na 5 i 8 półce
itd...

Teraz trochę o wymiarach- żeby minimalizować wysokość szkła są h=80mm, te dodatkowe cm znacząco zmniejszają całą konstrukcję, stosując standardowo szła h=100mm byłoby słabo. dodatkowo pierwsze i ostatnie szkło każdego modułu jest pomniejszone o wysokość pierścienia (12mm), jeśli skręcę dwa moduły z dodatkowym sitem między nimi całkowita wysokość półki wyniesie około 80mm. Celowo pierścienie mają taką wysokość, dzięki temu z uszczelką są wyższe od nakrętki ściskającej moduł z podkładką, nie ma problemu ze skręcaniem, jeśli pierścień byłby niższy musiałbym zmniejszać nakrętki lub dorabiać jakieś niestandardowe.

Oczywiście nie policzyłem tego wcześniej i metrowa szpilka jest za krótka, nie da się nią skręcić wszystkich modułów z dodatkowymi sitami- dlatego na fotkach wszystko jest w proszku. kupię dodatkowe szpilki, przedłużę je i wtedy będę robił testy w boju, dam znać jak poszło :D

pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Gdzie kupowałeś szkła? Docieli na 80mm czy własnymi siłami? Pomysł świetny, wysokość metr z groszami?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”