Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 792
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:

Post autor: wolan »

Pako23 pisze:
u mnie po przepłukaniu OLM potrafi jeszcze 1.5L śmierdzieć przedgonem:) ale nie poddaje się i dalej walczę żeby było prawie od razu akceptowalne na razie parę razy mi tylko się to udało:)
A czy nie jest może tak, że dolewasz przedgony z wcześniejszych procesów do surówki albo nastawu ??
Bo znam takich co mało odbierają przedgonu i dolewają go do kolejnych gotowań i później jest kumulacja :)?
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
alembiki

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

Już nie dodaję ale kiedyś taki późny przedgon o nastawu dodawałem ( późny tzn po 3 zrzucie jeziorka)

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: HeniekStarr »

To może wężyk zmień? Po płukaniu OLM, a przed odbiorem serca?

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

Ja akurat zawsze zmieniam . A tak wgl naprawdę myślisz że nie zmieniony wężyk potrzebowałby 1.5l spirytu żeby się przepłukał ?

Ps zanim przejdę na olm odbieram 1.5-2 l przedgonu lm . Myślę że już jestem blisko odkrycia o co chodzi jeszcze tylko muszę bufor wywalić i wszystko się okaże;)
Ostatnio zmieniony środa, 9 lis 2022, 08:44 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Skir »

2l przedgonu? dla jakiego wsadu?
I love the smell of bimber in the morning.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

23-25l wsadu o mocy około 45% od razu wyprzedzeniem wasze sugestie przy wsadzie 20% jest to samo a przeszedłem na większą moc wsadu bo właśnie wtedy wyeliminowałem ten problem na parę procesów niestety;)

Ps może admin przerzuci te posty bo to of top się zrobił
Ostatnio zmieniony środa, 9 lis 2022, 14:37 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: psotamt »

Pako23 pisze:23-25l wsadu o mocy około 45% od razu wyprzedzeniem wasze sugestie przy wsadzie 20% jest to samo
Nic nie rozumiem z Twojego posta. 25 litrów, 20% i też 2 litry przedgonów? :o To prawie połowa alkoholu ze zbiornika.
Gdy coś piszesz, warto użyć przecinka i kropki. Wskazane też robić to bez pośpiechu, by nie zmuszać czytających do rozwiązywania łamigłówki.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Pako23 »

Przepraszam masz rację , teraz widzę że wgl całego posta źle napisałem.
Leję 23-25 l spirytusu i rozcieńczam go tak by uzyskać około 45 % surówkę , z tego odbieram 1.5 l przedgonu z LM w ciągu 2h , po przejściu na OLM i płukance pierwsze 1.5l potrafi dawać jeszcze przedgonem . Przy wsadzie 20 % tj około 15-16 l spirytusu też odbieram ponad 1l przedgonu z LM i po przejściu na OLM I zrobieniu płukanki pierwsze 1.5l tez potrafi dawać przedgonem.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: użytkownik usunięty »

Czy dzielisz powtórnie ten przedgon na lepszy - gorszy sort z przeznaczeniem do nastepnej rektyfikacji?
Przedgon - nie śmierdziuch :D
Nowy gatunek odkryłem. :silent:
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kiwitom23 »

Chciałbym poprosić szanowne grono o kilka porad. Robiłem już kilkanaście razy destylaty na półkach, ale chyba nie do końca robiłem to dobrze, choć efekty były zadawalające.

1. No więc zawsze robię odpęd na zestawie: kocioł, katalizator miedziany (20cm), głowica. Grzanie na pełnej mocy 4kW, przy 85*C puszczam wodę na głowicę i otwieram zawór. Jak zaczyna kapać, zmniejszam grzanie do 2,4kW. Zawór w głowicy otwarty na maksa i jazda do 99,5*C. Nie dojeżdżam do 100*C, bo pod koniec temperatura strasznie powoli wzrasta i nie chce mi się czekać.

2. Zbieram 2 odpędy, wlewam do kotła i uzupełniam wodą. Rozgrzewanie na maksa 4kW, jak zauważam barbotaż na półkach, zmniejszam grzanie do 2,4kW i zostawiam na 15 minut do stabilizacji. Po tym czasie otwierałem zaworek w głowicy i zaczynałem odbiór ustawiając go na około 25ml/min. Pierwsze 0,4l wylewam, a następne 0,5l do pięciu buteleczek po 100ml.

3. Następnie zmieniam naczynie i zaczynam odbiór serca. Półki są zalane. Długi czas leci destylat powyżej 90% i po uzbieraniu kilku litrów procent spada. Odczekuję do 50% i wtedy znowu do buteleczek. Przez cały proces nie zmieniam grzania, ani szybkości odbioru.

Dzisiaj spróbowałem za namową Górala trochę zmodyfikować odbiór, dokładniej pkt 1 i 2 bez zmian, natomiast pkt 3. Otwieram zawór w głowicy na 40-50ml/min i po odebraniu przedgonu i buteleczek nie leci mi już tak wysoki procent, a około 80%. Na półkach prawie nie ma barbotażu, ledwo co są zwilżone. Przez cały proces pilnuję, czy % się zmienia i jak dochodzi do 70% zmniejszam odbiór. Generalnie oprócz początkowego wyższego %, większość utrzymuję w widełkach 70-60% co chwila zmniejszając odbiór (grzanie bez zmien przez cały proces). W końcówce leci już około 20ml/min i wtedy, jeżeli spadnie poniżej 60% już nie zmniejszam odbioru, tylko zaczynam zbierać do buteleczek. Na kotle mam wtedy około 97,7*C. Tym sposobem odebrałem dwa razy więcej serca niż w pkt 3.

Teraz pytania:
1. Czy przy odpędzie mogę od początku do końca trzymać tą samą moc 2,4kW i zaworek otwarty na maksimum?
2. Czy przy destylacji na początku powinno się zawór odkręcić na maksa i dopiero przy spadku % regulować? Czy może trzymać te stałe 25ml/min?
3. Czy grzanie przez cały proces powinno być na tym samym poziomie, czy może trzeba też mocą grzania regulować, a jeżeli tak, to jak?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

@kiwitom23 Chyba zapomniałem Ci napisać że ja odbieram serce do 96 w kotle :hammer:
Pózniej odbieram jeszcze z0.5l do 97.5 st. i reszta pogon.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kiwitom23 »

No ale przy 96 miałem jeszcze 70% na papudze po korekcie odbioru. To źle?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

Od 96st odbieram do innego naczynia i po tygodniu sprawdzam co to wyszło.
Przeważnie idzie do serca ale nie zawsze.
Jak nic nie czułeś w urobku znaczy że jest ok.
Nie mniej odbieraj do 96 st szkoda by było zapaskudzić sobie serce :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

siara76
50
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek, 22 lut 2016, 14:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: siara76 »

Pako23 pisze:Przepraszam masz rację , teraz widzę że wgl całego posta źle napisałem.
Leję 23-25 l spirytusu i rozcieńczam go tak by uzyskać około 45 % surówkę , z tego odbieram 1.5 l przedgonu z LM w ciągu 2h , po przejściu na OLM i płukance pierwsze 1.5l potrafi dawać jeszcze przedgonem . Przy wsadzie 20 % tj około 15-16 l spirytusu też odbieram ponad 1l przedgonu z LM i po przejściu na OLM I zrobieniu płukanki pierwsze 1.5l tez potrafi dawać przedgonem.
Bez komentarza :ok:
Awatar użytkownika

gonczy
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 28 lis 2021, 11:47
Krótko o sobie: lubię gonić
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: gonczy »

Muszę się przyznać, że utknąłem w temacie półkowej.
Jakiś czas temu pisałem o psocie w temacie żyta:
projekt-zyto-wodka-zytnia-starka-t24058-80.html
po odpędzie przepuściłem przez półki i nie mam co tam opisywać.
Problem jest zawsze ten sam, że wychodzi za dużo pogonów. Czy grzeję wolno, szybko, czy mocno tnę na chłodnicy szczytowej, wychodzi trochę przedgonów, mam krótkie serce a potem pogony ciągną się przez 2/3 urobku.
Samo oddzielenie frakcji jest bardzo widoczne ale czemu w takiej proporcji? Wszystko dzielę na słoiki co 200-400ml i łatwo się połapać.
Kociołek 30l z płaszczem, kolumna z sitami, 5 półek ze szkła, moc reguluję sterownikiem 3,5KW.
Jedyny raz wyszła bardzo dobra wódka czysta ale zapchałem kolumnę zmywakami :)
Mieliście podobny patos?

Krychu35
300
Posty: 303
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Krychu35 »

gonczy pisze: środa, 21 cze 2023, 22:54 Kociołek 30l z płaszczem, kolumna z sitami, 5 półek ze szkła, moc reguluję sterownikiem 3,5KW.
Jaki wsad masz w płaszczu I jaką mocą grzejesz?
Robisz odpę i później na drugi raz surówkę przerabiasz?
Opisz cały proces to będzie łatwiej coś powiedzieć :ok:
Awatar użytkownika

gonczy
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 28 lis 2021, 11:47
Krótko o sobie: lubię gonić
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: gonczy »

Krychu, więc wsad to glikol propylenowy 99%. Staram się grzać pomiędzy 40-50% (od 1,4-1,8 KW) mocy sterownika. 40% jest w pewnym momencie za mało i praca ustępuje.

Robię odpęd na tym samym zbiorniku ale z prostą miedzianą rurką fi20mm długości 65cm, nachyloną pod kątem 10° do góry w stronę chłodnicy. Odpęd na tym zestawie robię na mocy około 35-42% mocy (1,2-1,5 KW). Ciągnę do około 25% mocy urobku. Surówka wychodzi z tego przeźroczysta. Przeważnie odpędy robię 2 a potem rozcieńczam i na półki.

Surówkę rozcieńczam wodą z OO moc różnie wychodzi przeważnie między 20-25%.

No i tu zaczynają się jaja. Ostatnio żyto robiłem bez chłodzenia wodą chłodnicy szczytowej (na chłodnicy szczytowej temperatura dochodziła nawet do 90°C ), chciałem uzyskać taki efekt pot-still, moc grzania 1,6KW, innym razem chłodnicę szczytową utrzymywałem do 68°C. Efekt - startuję od 96%, serce średnio 85-75%, poniżej 70% już czuć pogony i jest ich dużo.

Zapomniałem jeszcze o średnicy kolumny, może jest za duża w stosunku do zbiornika? - w środku ~78mm.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 cze 2023, 23:48 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Kolumna półkowa to nie zasyp ;)
Destylat musi się ułożyć przez "chwilę" :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Kerstel1
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 20 lip 2020, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Kerstel1 »

Dokładnie tak jak Góral napisał, kolumnę należy ustabilizować przed odbiorem, temp. stabilizacji na pokrywie 82-84st. C. w zależności od mocy wsadu. W instrukcji to opisałem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

Chodziło mi o to że destylat z półkowej musi odstać swoje, zanim nadaje się do degustacji :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

gonczy
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 28 lis 2021, 11:47
Krótko o sobie: lubię gonić
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: gonczy »

Ok, spróbuję dłużej stabilizować, robiłem max 15min i pewnie źle :O

Jak zacieram to na końcu dojrzewa w kamionkach tylko okaże się kiedyś :) czy dobrze ciąłem pogony.

Wątpliwości mam ponieważ na zwykłej rurce wyniki wychodzą równomierne, zapach i smak wiadomo jeszcze bimbrowy ale ma potencjał.
nic to, biorę się za gin bo lato przyszło,

dzięki i połamania rur ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 cze 2023, 07:19 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 452
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kamilasta »

Nareszcie. Mam i ja :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Góral bagienny »

:witam: @kamilasta :klaszcze: Teraz jesteś Pani półkownikowa :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 210
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: marian.naworski »

Nierdzewny Nixon dobry wybór :)
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 452
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kamilasta »

Góral bagienny pisze: poniedziałek, 24 lip 2023, 16:11 :witam: @kamilasta :klaszcze: Teraz jesteś Pani półkownikowa :D
Teraz, to znów jestem matołek :D Cytując klasyka: wiem, że nic nie wiem
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: psotamt »

kamilasta pisze: poniedziałek, 24 lip 2023, 22:27...wiem, że nic nie wiem
I tyle wystarczy w zupełności :D
Półkowa z kołpakami jak te, jest bardzo łatwa do prowadzenia procesu. Taka sama z półkami sitowymi byłaby już pewnym wyzwaniem.
Wystarczy zrobić zacier lub nastaw, zagrzać go w kotle i czekać na zalanie półek. Te półki nie mają tendencji do zalewania się ponad bezpieczną wysokość, ani do osuszania się, zawsze jest tyle cieczy ile być powinno. A potem to już fajna zabawa z tysiącem wariacji w zależności od surowca i tego co chcesz mieć.
Są różne szkoły: destylacja pierwsza i odbiór gotowego produktu z mocnym cięciem początku i końca po uprzedniej stabilizacji i odbiorze przedgonu - ja często tak robię. Można zrobić sam odpęd dla wyjęcia całego alkoholu z nastawu do późniejszej rektyfikacji lub kolejnej destylacji. Można odbierać w wysokim lub niskim % stężenia alkoholu. Opcji jest na prawdę mnóstwo, wiele zależy od surowca, celu procesu, upodobań operatora.
Dopiero teraz stwierdzisz, że to doskonała zabawa. Powodzenia! :ok:
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

kamilasta
450
Posty: 452
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2021, 15:09
Krótko o sobie: Robię to, co sprawia mi radość, staram uczyć się na błędach i odpuszczać sprawy, na które nie mam wpływu, często się uśmiecham i śmieję do utraty tchu. Żyję.
Ulubiony Alkohol: wszystko co owocowe
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 56 razy
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kamilasta »

Mam zatarte dwie beczki żyta - takie na jeden wsad do kotła. Jedną chcę przeznaczyć na leżakowanie w beczce, a drugą na w miarę szybko pijalną wódkę. Opęd do zera zamierzam zrobić na PS, ponieważ nie chcę, żeby półki mi się zabrudziły - o ile się brudzą, natomiast właściwą destylację, z podziałem na frakcje, chcę zrobić na półkach właśnie.
I na tym kończą się moje pomysły...
Od producenta mam informację, że jeżeli chcę bardziej oczyścić destylat, zmniejszam tempo odbioru. Logika wskazywała by takie działanie przy "szybkiej" wódce. Natomiast w przypadku tej, przeznaczonej na leżakowanie można tempo odbioru zwiększyć. Dobrze myślę?
Dżisys, znów mam sto pytań... Chyba prezydentem zostanę, bo cały czas się uczę :smiech:
Wszystko, co dobre jest nielegalne, niemoralne albo powoduje tycie.

Autor tematu
kwik44
1250
Posty: 1266
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: kwik44 »

Ale pytania to masz właściwie tylko do siebie, bo nie wiesz co byś chciał... Wszystko zależy od smaku, w który celujesz. Do beczki lej jak najmniej oczyszczony, możesz ciągnąć nawet do 95 stopni par, do kamionki może być "ciut" bardziej oczyszczony, powiedzmy na 93,5°C ale niekoniecznie. Ja tam lubię ciężkie destylaty, a czasem czekania się nie przejmuję. Na lekką wódeczkę destyluj w okolicy 90% i po sprawie. Wszystko pozostałe to jakieś wariacje tych trzech. I każdy wybór jest tak samo dobry jak i zły :D

Rob1973
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 28 sie 2023, 09:44
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Rob1973 »

Witam wszystkich serdecznie
po przeczytaniu postów widzę że daleka droga przede mną i chyba nie będzie łatwo
mam mało doświadczenia w tej dziedzinie wcześniej miałem kolumnowy z odstojnikami .
Od niedawna mam kolumnowy półkowy z płaszczem.
Chciałbym nauczyć się chociaż w części uzyskać walory smakowe jakie koledzy uzyskujecie.
Tydzień temu zrobiłem nastaw na melasie z trzciny cukrowej na rum i może ktoś ma doświadczenie jak
skonfigurować destylator półkowy żeby nie wyciąć całości smaku
są cztery półki moduł refluksowy i ja to nazywam garnek alladyna, czy zawsze używać czterech półek czy np. 3 i alladyna i refluksa
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

panjanek
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 10 paź 2022, 08:40
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: panjanek »

Od tygodnia jestem posiadaczem kolumny półkowej z destylatory-miedziane.pl. Pierwsze eksperymenty już mam za sobą, ale męczy mnie jeden temat: Czy to normalne, że tak trudno jest ucelować w pożądany procent destylatu?
Do tej pory, na pot still, z moich doświadczeń, najlepszy destylat był odbierany w granicach 70-80%
Mam kociołek typu KEG 30l grzałką 4KW i 4 półki:
- Destylując wsad zbożowy 10% bez problemu udało mi się utrzymać 70-80% i temp w głowicy 73.5 C regulując przepływ wody w chłodnicy shotgun (ustawiałem na bardzo niewielki) oraz moc grzania (około 3KW) - destylat wyszedł ok.
- Destylując wsad 30% (wynik pierwszego odpędu, owocowy) zasadniczo ciurkało 90% lub więcej. Nawet zmniejszając przepływ w shotgun do takiego, że woda z wężyka opływowego praktycznie kapała, procent był wysoki (85%), zmniejszając jeszcze bardziej przepływ w chłodnicy shotgun zaczynał kapać ciepły destylat co zakłóca pomiar pływakiem, natomiast nie mogłem już zmniejszyć grzania bo kolumna przechodzi w tryb potstill i znika zalanie półek... Ostatecznie, po odrzuceniu przedgonów i pogonów mam kilka litrów destylatu o mocy 85% który jest chyba za bardzo oczyszczony, za mało czuć gruszkę.
Czy ja roś robię źle? czy po prostu trzeba mieć bardzo precyzyjny zawór do sterowania przepływem wody do shotgun? A może wystarczą 3 półki zamiast 4?
Proszę o porady praktyczne.

Pozdrawiam.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: rastro »

Na moje oko wydaje się że to jest problem:
panjanek pisze: środa, 29 lis 2023, 19:17 - Destylując wsad 30% (wynik pierwszego odpędu, owocowy)
Wielu mówi że do drugiego podejścia max 20%, ale to też dla aparatury prostej, tutaj półki robią swoje.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: jpiwek »

JAkie były wady tego destylatu po pierwszym razie, że zdecydowałeś się na drugi? Podwójna destylacja to zwykle koniec aromatów, nawet przy pot-stillu to dla mnie ostateczność, a przy półkowej IMHO jest zupełnie zbędna. No i 4 półki plus 30% w kotle to musiał wyjśc prawie spirytus. Do takiego stężenia (dlaczego takie wybrałeś?) to max trzy półki.

panjanek
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 10 paź 2022, 08:40
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: panjanek »

Dzięki za odzew!

Wady destylatu po pierwszym razie (ale to na pot stillu):
- ostry bimbrowy smak, nawet po 6 miesiącach.
- destylując raz, na pot stillu, wsad, powiedzmy 7-10% - serca było mało... przy tak niskim procencie wsadu moc odbieranego destylatu szybko spadała poniżej 60% i wtedy, na mój nos, to już zaczynał się pogon. Zagęszczenie za pomocą pierwszego odpędu bardzo pomagało.

Więc robiłem pierwszy odpęd na 3x: z około 90 litrów wychodziło 30l i to destylowałem jeszcze raz, powoli.

Ale teraz może jak mam kolumnę to pierwszy odpęd jest zbędny? choć w obszernej wiadomości otwierającej ten wątek jest sugestia, żeby robić pierwszy odpęd, przed destylacją na kolumnie...
Ja pierwszy odpęd robię teraz bez wypełnienia, na keg zakładam tylko kulę i zaraz chłodnicę - więc to bardzo mało oczyszcza.

Więc widzę dwie opcje:
1. nie robić pierwszego odpędu
2. zrobić odpęd ale jeszcze szybciej, żeby wyszło max 20% do kolumny i destylować na 3 półkach...
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Doody »

Zrób odpęd do zera czyli do 100 stopni w kotle. Wtedy ni tylko będziesz miał bardziej aromatyczny urobek ale też stężenie destylatu po odpędzie będzie właśnie w okolicy 20%. Co do podwójnej destylacji to wcale nie trzeba się jej obawiać. Wcsle nie kontruje aromatów. Ważne jest odbieranie w odpowiednim przedziale mocy. Ja mam łatwiej bo na szczycie kolumny półkowej mam głowicę aabratka i utrzymuję destylację w widełkach 85 do 91 stopni zależnie co chcę otrzymać.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 527
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: dynio »

Po pierwsze zrób odpęd tak jak radzi @Doody do 100° w kotle (bardzo ważne).
A po drugie jeżeli chcesz więcej aromatów to do 92,5° w kotle potraktuj półkową jak PS tzn. wyłącz shotgun'a i odbieraj serce jak na PS (półki bez barbotarzu i tak zrobią swoje). Dopiero po przekroczeniu temp.92,5° w kegu odkręć S-G i reguluj nim pożądany odbierany procent (ja z reguły wyciągam jak najwyższy % żeby jak nie zanieczyścić serca, co jakiś czas stabilizując kolumnę) do ok 95-96° w kegu.
Co do lecącego ciepłego urobku w trybie PS. Niestety pewnie masz standardową chłodnicę od Zygmunta, tzn na pojedynczej rurce a taka jest mało wydajna i nie poradzi sobie ze schłodzeniem urobku do 20°.
Do 92,5° w kegu wcale nie przejmuj się wskazaniami papugi, patrz tylko na termometr w kegu, później musisz korygować odczyty wzgl temp urobku.
Możesz też zainwestować w wydajniejszą chłodnicę. Widzę że w końcu zaczęli oferować taką, nazywa się "chłodnica craft"

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka

"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: jpiwek »

Nie porównywałbym "klasycznej" półkowej CM do zestawu składającego się półek+ głowicy LM. Pracowałem na obu zestawach i zgodze sie, że w przypadku głowicy LM i półek nie było różnicy, czy leciałem raz, czy dwa, bo destylat był i tak o rząd wielkości mniej nasycony smakiem, niż w przypadku zestawu CM.
Używałem chińskich szklanych półek+ głowicy UFO. Destylat był płaski.
Na kolumnie półkowej z szotgunem aromatów jest o niebo więcej i tu juz czuć dużą różnice. Drugi odpęd robiłbym tylko jeżeli miałbym wsadu w ilosciach wielkorotności zbiornika, tylko aby zagęścić i później przedestylowac wszytsko na raz. Przy partiach po 50 czy 100l tylko jeden odpęd. No i na boga, po co rozcieńczanie do 20%? Czego chcesz sie pozbyć? Przy 20% ograniczasz się w dwóch lub trzech półek, bo na czterech, czy pięciu juz będzie spirytus.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 gru 2023, 09:30 przez jpiwek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Jaro1027
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2021, 22:01
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Jaro1027 »

Tak potwierdzam szotgun robi robotę , całkiem inny destylat a i kolumna półkowa sitowa działając bez zalania półek przez część procesu to już w ogóle koncentrat smaku. Co do mocy 20% czy 30% nie ma to jakoś szczególnie znaczenia, ważne jest kiedy odkręci wodę na szotgun a to ma nastąpić nie wcześniej niż 92 w zbiorniku lub spadku procesu poniżej widełek które sobie ktoś ustalił, druga bardzo ważna informacja nie robić stabilizacji , to nie kolumna do spirytusu . Co do ilości półek to nie jest tak że cztery półki to już spirytusu , ważne jest ich osuszenie a nie zalania które wyczyść smak . Zalewanie półek można zacząć dopiero od 92-93 w zbiorniku aby utrzymać żądany procent w końcowej fazie procesu.

Mod.: nie cytuj poprzedzającego posta w całości.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 gru 2023, 22:56 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Doody »

Ja zawsze odkręcam zaworek na maksa i półki są tylko wilgotne. Dopiero jak na głowicy pojawia się żądana temp. Zaczynam sterować zaworkiem. W pierwszej fazie kolumna pracuje jak zwykły potstill. Co innego jak robię rektyfikację na spirytus smakowy (taki 92%) wtedy zalewam kolumnę temp. na głowicy nie rośnie.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 4 gru 2023, 23:27 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Jaro1027
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2021, 22:01
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Jaro1027 »

Wracając do pytania, zbiornik 30 litrów i kolumna 4" to słaby zestaw ,nie zdążysz się dobrze rozpędzić a tu już koniec. Kolumna 4" fajnie pracuje na zbiorniku 200-300 litrów i mocy roboczej 6- 8 kw . Fakt że szotgun i chłodnica końcowa od Zygmunta nie jest w stanie tego ogarnąć ale kolumna 4" jak najbardziej . Na zbiornik 50 litrów kolumna 3" to już max.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa - jak ugryźć destylację

Post autor: Doody »

Jaro ja mam kolumnę 4" na kotle 50l i zapewniam Cię, że jest to dobry rozmiar ;)
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”