Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
powertee
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 19 lut 2013, 11:07

Post autor: powertee »

Witam, buduję kolumnę półkową 3" 4-5 półek, zbiornik z płaszczem 60L, gotowane będą głownie owoce.
Obserwując innych producentów łączą kolumny półkowe z buforem, modułem OLM, myślę że typ skraplacza nie ma większego znaczenia ale ciekawi mnie zastosowanie modułu OLM czy jest to konieczne ?
alembiki
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: Doody »

Moim zdaniem lepiej nie stosować modułu OLM. Ja na półkowej stawiam głowicę aabratka jako skraplacz i to wszystko.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: Kòpôcz »

Typ skraplacza wbrew pozorom może mieć znaczenie - kilka osób wspominało tu o różnicach w urobku na CM, zamiast LM.
Reszta zależna od tego co się chce uzyskać. Choć nie mam doświadczenia na półkach, to jednak w temacie wódek czystych ciułam na kołpaki na których mam zamiar postawić OLM. Kilka osób pracuje na takiej konfiguracji, więc jest komu zweryfikować ten punkt widzenia.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: kwik44 »

CM jest najbardziej klasyczna. LM też może być. Ostatnio, bo pozbyłem się chłodnicy Liebiega i nie zrobiłem drugiej to używam i jednej i drugiej. Wg mnie OLM nie jest potrzebny. To nie spirytus gdzie chcemy pozbyć się całego przedgonu. Przy owocach my go chcemy, przynajmniej ten późniejszy, tak i jak wczesny pogon. Temat rzeka, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ja tnę oszczędnie i dojrzewam długo. Ale to mój świadomy wybór.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: cumel »

Ja mam właściwie wszystko olm, bufor, skn, 14 półek sitowych, 5 z kołpakiem centralnym, głowicę aabrateka. Ale wszystko to właściwie leży poza 3-4 półkami i głowicą.
W pełni uzbrojony sprzęt jest używany tylko do spirytusu z mąki ziemniaczanej, koledzy z forum próbowali wódki z tego spirytu na zlocie :D
Obstawiam że olm jest zbędnym dodatkiem jeśli to ma być kolumna do smakówek ;)

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: wieku »

Jeżeli tylko smakówki to dla owoców 3 półki i 4 półki dla zbóż. Bez stabilizacji i powrót na półki niżej im mniejszy tym lepszy.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803

Autor tematu
powertee
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 19 lut 2013, 11:07
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: powertee »

Doody pisze:Moim zdaniem lepiej nie stosować modułu OLM. Ja na półkowej stawiam głowicę aabratka jako skraplacz i to wszystko.
Opiszę może dokładniej konfigurację którą chce wykonać,
zbiornik z płaszczem, duży katalizator w szkle około 1-1,5L, potem półki 4szt, OLM na szkle około 30cm i u góry UFO,
sprzęt ma służyć głownie do owoców ale od czasu do czasu spiryt się przydaje więc ma być to zestaw uniwersalny ze wskazaniem ;)

Głownie chodzi mi o to czy OLM połączony z ufo będzie źle wpływał na proces odbioru smakowych czy po prostu może sobie tam być ?

Ta sama sprawa dotyczy bufora czy warto rozważyć jego zastosowanie ?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: kiwitom23 »

cumel pisze:koledzy z forum próbowali wódki z tego spirytu na zlocie :D
Oj potwierdzam, to była ambrozja.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: Doody »

powertee pisze:
Głownie chodzi mi o to czy OLM połączony z ufo będzie źle wpływał na proces odbioru smakowych czy po prostu może sobie tam być ?
Jeżeli odbierał będziesz z LMa z głowicy to sam zasyp nad OLM wiele nie zmieni. Możesz go zostawić.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

marcin.sikora
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 26 kwie 2020, 11:42
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna półkowa - co potrzebne a co zbędne ?

Post autor: marcin.sikora »

Doody pisze:
powertee pisze:
Głownie chodzi mi o to czy OLM połączony z ufo będzie źle wpływał na proces odbioru smakowych czy po prostu może sobie tam być ?
Jeżeli odbierał będziesz z LMa z głowicy to sam zasyp nad OLM wiele nie zmieni. Możesz go zostawić.
Przykleje się do tematu, gdyż jest dość swieży i uważam że warto go kontynuować. Forum czytam, już od kilku lat, ale teraz nasuwa mi się parę pytań. mianowicie:
1. Jak najlepiej prowadzić proces przy kolumnie półkowej dla zbóż. Mam do dyspozycji. Dwie kolumny. Jedna typowo zasypowa produkcji Akasa z buforem , OLM i głowicą aabratka. Druga kolumna to 4 półkowa szklana 3" szklana postawiona na zbiorniku z płaszczem wypełnionym gliceryną. Do niej również mogę podłączyć bufor i stawiam na nią moduł OLM z kolumny zasypowej wraz z głowicą aabratka. Modułu OLM w tym momencie nie mogę rozłaczyć od głowicy, gdyż jest połączony na kołnierzu gdzie pomiędzy jest latarka. Do obu kolumn mogę założyć kryzę zamiast bufora. Zboże zacieram i fermentuje razem z młutem i tak chciałbym destylować całość wraz z zasypem.
2. Jak wyżej tylko dla owoców.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”