Kolumna miedziana na początek przygody

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Lukasz067
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 5 gru 2018, 10:14

Post autor: Lukasz067 »

Witam. Jestem na etapie zliczania kosztów budowy kolumny miedzianej lub zakupu gotowej od destylatory miedziane. Sprzęt ma służyć do produkcji mocniejszych trunków jak i smakowych. Ma to byc prosta konstrukcja na której będę się uczył z czasem ją udoskonalał. Poniżej zdjęcie pierwszych szkiców. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
20190202_142331-1151x1315.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: Pablito »

Według mnie, nie wiele drożej wyjdzie cię kupno gotowej niż samemu skonstruowanie, no chyba że masz smykałkę do majsterkowania. Jeśli policzysz koszty elementów i ich wysyłek, swój czas na zrobienie destylatora, różnica wyjdzie niewielka. Jak dopiero stawiasz pierwsze kroki, możesz popełniać błędy, które będą zniechęcały i wymagały poprawek aparatury.
Osobiście radzę kupić, czy to nowy sprzęt (ale prawidłowo wykonany) lub zajrzyj na dział Targowisko, tam też są ciekawe oferty sprzętów używanych.
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: masterpaw2 »

@Lukasz067, pomyśl nad głowicą bokakoba, będzie taniej (odpadają dwa nie tanie trójniki). Stopień trudności wykonania podobny, kolega ramzol ładnie to zobrazował.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

MecenasAlkoś
100
Posty: 123
Rejestracja: wtorek, 7 lis 2017, 16:06
Krótko o sobie: Zwykły gość;)
Ulubiony Alkohol: Własnej produkcji lub innych również własnej produkcji.
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Lubelskie
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: MecenasAlkoś »

Ja również chciałem budować.
Skończyło się zakupem PS-a od Zygmunta.
Rok minął, chwalę sobie bardzo.
Chociaż jestem pewny, że gdybym miał jakiekolwiek graty do budowy lub troszkę większy budżet, to budowałbym - satysfakcja niezmierzona zrobić to samemu.
"Są dwa rodzaje wódki : dobra i bardzo dobra."

Autor tematu
Lukasz067
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 5 gru 2018, 10:14
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: Lukasz067 »

Gdy będę miał konkretny projekt zliczę koszty. Jak wyjdzie oszczędność do ok. 200 zł nie będę kombinować i kupie gotowca. Faktycznie głowica bokakoba wyjdzie taniej. Gdzieś na forum zamiast skośnych półek widziałem taki grzybek. Czy mógł bym zrobić go z redukcji 54x28 ponawiercać ją i zaślepić talerzykiem fi ok 35 ?. Poniżej szkic moich wypocin.
20190203_132942-1238x1651.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 lut 2019, 13:58 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: radius »

Od kilku lat robię takie "grzybki" w kolumnach miedzianych i sprawdzają się bez zarzutu. Najtaniej wyjdzie ci zrobić głowicę ze skośnymi półkami, grzybkowa to dodatkowy koszt redukcji i mufy. No i oczywiście dobry palnik i trochę umiejętności w lutowaniu trzeba posiadać ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Lukasz067
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 5 gru 2018, 10:14
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: Lukasz067 »

Może ktoś z forumowych konstruktorów mógł by coś swojego zaproponować. Kolumna bokakoba materiał bez różnicy, zaślepione wyjście vm, trzy termometry, keg grzanie elektryczne z dodatkowym wlewem i spustem, jeśli ze stali to kolumna dzielona na 20cm i resztę + głowica. Połączenie kolumny do kega coś wygodnego dalej może być skręcana. Jak coś pisać na pw.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: .Gacek »

Zapewniam Cię, że satysfakcja z własnoręcznie zrobionej kolumny jest ogromna. Według mnie powinieneś poprzeglądać tematy na forum i pooglądać maszyny forumowiczów w galerii destylatorów. Jeżeli nie masz dwóch lewych rąk to na pewno sobie poradzisz. Trzymam za Ciebie kciuki ☺
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Lukasz067
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 5 gru 2018, 10:14
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: Lukasz067 »

Dziś na jednym z portali znalazłem coś takiego https://allegro.pl/oferta/kolumna-rekty ... ippingInfo. Cena dobra, chłodnica mi się nie podoba ale bym zmienił na gotowca z karbowanej. Druga rzecz to półka z odbiorem trochę mała i zawór odbioru daleko od kolumny. Może ktoś z forumowiczów mógł by zerknąć fachowym okiem.

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: PETER29 »

Nie wyglada to za pięknie w szczegolnosci skraplacz. Ale tak czy inaczej masz wszystko w cenie sprężynek. Ja bym to kupił na pewno nie stracisz a gdyby coś masz w gratisie material na budowę czegoś swojego.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

kolodziej25
10
Posty: 19
Rejestracja: poniedziałek, 23 paź 2017, 16:41
Krótko o sobie: Robię to co lubię i lubię to co robię
Ulubiony Alkohol: wyrób własny
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: małopolska
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: kolodziej25 »

Kolumna z twojego linka na pewno jest do poprawek, ale na twoim miejscu nawet bym się nie zastanawiał
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: .Gacek »

Zgadzam się z poprzednikiem. Kilka przeróbek i sprzęt pierwsza klasa. Materiał bardzo fajny, można samemu rzeźbić ☺ Być może zaworek jest tak daleko żeby był chłodniejszy przy operowaniu. No i średnica już jest konkretna, szybsze tempo odbioru w porównaniu do fi42 czy też fi54.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Lukasz067
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 5 gru 2018, 10:14
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: Lukasz067 »

Witam po dłuższej przerwie. Decyzja w końcu zapadła i zdecydowałem się na budowę kolumny od podstaw i są już tego efekty
20190309_140736-600x800.jpg
20190309_140853-600x800.jpg
20190309_140811-600x800.jpg

Głowicy sam nie robiłem bałem się że zmarnuje rurę a trafiła mi się 54/2 2,5m za 100zł. Pomógł mi w budowie jeden z forumowiczów :klaszcze: . Na dzień dzisiejszy koszty 621 zł. Pozostało wspawać mufy w keg, skraplacz i wypełnienie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: użytkownik usunięty »

Eliksir wyprodukowany własnoręcznie smakuje świetnie:) Eliksir wyprodukowany własnoręcznie na własnoręcznie zbudowanej maszynie smakuje najlepiej! :))
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: .Gacek »

Niewiedzieć czemu... wyczuwam tu rękę radiusa lub mastera... ☺ w każdym bądź razie głowica ślicznie wykonana. Przy zwijaniu skraplacza nie śpiesz się i pamiętaj aby do rurki wsypać gęsto sól, ubić i zaklepać obydwie końcówki, tylko w ten sposób rura sraplacza będzie okrągła a nie owalno-spłaszczona.
Mając do dyspozycji 2,5 metra rury niewybaczalne byłoby nie zrobienie OVM-a bądź tak chwalonego ostatnio OLM-a... kolumna i tej średnicy i wysokości ma ogromny potencjał więc może się okazać, że to nie tylko rura na początek przygody a rasowa maszyna na lata. Zainwestuj w dobre wypełnienie a zobaczysz, że sam sobie będziesz bił bravo :klaszcze:
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Lukasz067
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 5 gru 2018, 10:14
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: Lukasz067 »

"Niewiedzieć czemu... wyczuwam tu rękę radiusa lub mastera... " :silent: . Kolumne chce uruchomić w tej konfiguracji. Jak nauczę się z niej korzystać to może przyjdzie czas na rozbudowę. To jest miedź więc nie będzie problemu wlutować mufe z wyjściem. Zastanawiam się jeszcze czy jest sens robić wskaznik zalania tu myślałem o wężyku z boku kolumny lub wizjer do poziomu oleju. Widziałem jeszcze patent na regulator mocy z odkurzacza - może ktoś ma jakieś doświadczenie.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: .Gacek »

Regulator z odkurzacza trzeba by było lekko przerobić. Nie widziałem jeszcze takiego aby miał 2 lub 3 kW. Z tego co wiem to trzeba by było wymienić triak w środku, który ma dopuszczalne większe obciążenie prądowe. Co do regulacji to możesz też zrobić regulator samemu na module SSR, bardzo fajnie to działa. Wskaźnik zalania to bardzo przydatna rzecz, dwa króćce wygięte w kształcie litery L i na to kawałek wężyka silikonowego w zupełności wystarczą, choć takie magiczne "oczko" dodaje uroku kolumnie ☺
Pozdrawiam Gacek.

BartekW19
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 22 mar 2020, 21:03
Re: Kolumna miedziana na początek przygody

Post autor: BartekW19 »

Witam użytkowników, kupiłem właśnie sprzęt z załącznika na domowe potrzeby. Może ktoś ma podobny i może powiedzieć jaki wychodzi z tego towarek? Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota, 28 mar 2020, 00:01 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”