O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
welniak24
10
Załączniki
Kolumna Abratek z wyjściem na VM - Prosze o opinie w sprawie poprawności

Postautor: welniak24 » niedziela, 9 gru 2012, 15:05

Witam,
to mój pierwszy post na forum, ale w końcu trzeba zabrać głos.
Czytałem, czytałem i tak ze dwa tygodnie czytałem, dużo się dowiedziałem, postanowiłem zrobić moją pierwszą kolumnę typu Abratek.
Wcześniej kana i chłodnica szklana mi wystarczyła, proszę o opinie na temat poprawności wykonania kolumny, kega itp. co można by w niej usprawnić.
Wiem że jest parę niedociągnięć, ale robiłem kolumnę z tego co było dostępne u kolegi. Wszystko opisane jest na zdjęciu które dodaje.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

marcin0616@
30
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Kolumna Abratek z wyjściem na VM - Prosze o opinie w sprawie poprawności

Postautor: marcin0616@ » niedziela, 9 gru 2012, 21:05

Wg.mnie ok. tylko wyjście do zaworka doprowadzone zbyt długą rurką

Awatar użytkownika

KS2507
400
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » niedziela, 9 gru 2012, 21:34

Gotowałeś już na tym sprzęcie? obawiam się że grzałki są trochę małe jak na taką średnicę .
Ja mam kega 30L grzałka podwójna 2.0kw/1.4kw podczas grzania kega ocieplam starym dywanikiem,kolumna fi 60.3 wypełniona zmywakami 130cm.
Destyluję bez użycia regulatora mocy obiema grzałkami podłączonymi bezpośrednio do sieci,więc moc jest minimalna.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw

Autor tematu
welniak24
10
Załączniki

Postautor: welniak24 » niedziela, 9 gru 2012, 22:32

Jeszcze nie działałem na nim , czekam na zawór i druga rurę karbonową (tak jest jak się gnie spirale 10 razy by dopasować idealnie do rury) Właśnie się obawiam że będzie za mała moc grzałek, keg miałem wcześniej z tymi grzałkami 2x 1,400w , beczki używałem do pot-silla i grzałem wtedy na 800W jedna grzałką , dopiero później się dowiedziałem że jest dostępna rura 70mm za free , w takim przypadku założyłbym minimum 2x 2000W , mam nadzieje przynajmniej ruszy ta moja maszyna , nie mogę się doczekać .Rurke do zaworka jeśli jest za długa to nie problem ją uciąć . Jeszcze jedno , czy na VM nie jest za mały nypel (jest 3/4), bo ostatni się doczytałem że do kolumny 60,3mm to minimum 3/4.

Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Zygmunt » niedziela, 9 gru 2012, 22:40

Na pewno nie jest za mały.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

słony
20
Załączniki

Postautor: słony » niedziela, 9 gru 2012, 22:46

Mom zdaniem grzałki są OK.Kolego KS2507 czemu twierdzisz że to za mało,czytałem posta z twoim psoceniem na nowej kolumnie i z Twojego opisu prowadzenia destylacji wnioskuje że nie do końca rozumujesz ten proces.
Płyniemy absolutnie luksusową łódką bols z wyborowym kapitanem Smirnofem do Soplicowa na zjazd absolwentów z Żytniej.

Awatar użytkownika

KS2507
400
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » niedziela, 9 gru 2012, 23:03

Ja rurkę karbonową DIN 12 zwijałem na rurce fi 12 i dodatkowo po wyjęciu rurki ze środka ściskałem ręcznie bo nie mieściła się w rurze FI 60.3,później wsuwałem prosty odcinek zasilania w środek wężownicy.
Skraplany spirytus miał temp 23*C więc dodatkowa chłodnica jest raczej zbędna.

Oto moja pierwsza wężownica,druga wygląda już trochę lepiej. :)
INOXSTILL.PL

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Załączniki

Postautor: Emiel Regis » niedziela, 9 gru 2012, 23:17

KS2507 pisze:Skraplany spirytus miał temp 23*C więc dodatkowa chłodnica jest raczej zbędna.

To nie tak, skraplany spirytus powinien być gorący- wtedy kolumna nie traci energii na ponowne ogrzanie tej jego części, która spływa na wypełnienie w formie refluksu.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
welniak24
10
Załączniki

Postautor: welniak24 » niedziela, 9 gru 2012, 23:34

Pierwszy raz jak zwijałem chłodnice wyszła idealnie do rury 60,3 (taki był plan na początku), wyszła mi dość bo 55cm przy 3m rury.
Stwierdziłem że jednak jak będę miał kolumnę 70mm to chłodnice mogę zwinąć aby miała większą średnicę i wyszło mi pięknie 34cm średnicy 66mm
( idealnie do rury 70mm) szkoda tylko że musiałem ją 10 razy rozwijać zanim idealnie zeszły się ze sobą śrubunki na końcach rury.
Po wszystkim z ciekawości, a zarazem miałem jakieś złe przeczucie odnośnie wielokrotnego zginania sprawdziłem szczelność i tu niemiłe zaskoczenie, rura pękła w paru miejscach.
No i tak ostatni grosz zamiast iść na jakiś zacier, wydałem na drugą rurę.
Co do grzałek mam cichą nadzieję że starczą na początek, ta guma na kegu to dobra sprawa, naprawdę sporo izoluje i dodatkowo na kolumnie 3 cm izolacji piankowej też swoje zrobi.
25 litrów o temperaturze 9 stopni grzeje w 50 min, myślę że to nie jest zły wynik.
Ostatnio zmieniony niedziela, 9 gru 2012, 23:50 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja, kosmetyka

Awatar użytkownika

Wald
2500
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Wald » poniedziałek, 10 gru 2012, 00:24

welniak24 pisze:czekam na rurę karbonową
KS2507 pisze:rurkę karbonową DIN 12 zwijałem
Karbon jest materiałem węglowym, utwardzanym żywicami. W tych przypadkach prawdopodobnie, a wręcz na pewno, chodzi o rurę karbowaną, tzn z falami dla uzyskania elastyczności.
KS2507 pisze:bezpośrednio do sieci moc jest minimalna.
Raczej maksymalna.
Również działam 30 litrowym gumiakiem z jedną grzałką 2 kW i pierwsze krople lecą po 50 minutach. Regulatory nie dają 100% mocy, stąd celowe jest montowanie przełącznika pomijającego je.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
welniak24
10
Załączniki

Postautor: welniak24 » poniedziałek, 10 gru 2012, 00:43

Tak , tak chodzi oczywiście o rurę karbowaną, zmęczenie daje się we znaki, ale usilnie śledzę temat by wykonać ewentualne poprawki przed pierwszym rozruchem, mam jeszcze problem z chłodzeniem , gdyż będę działał w piwnicy, wody brak. Wymyśliłem takie ustrojstwo.
20 litry baniak , chłodnica od samochodu wraz z wiatrakiem , pompka od pralki ,albo akwarystyczna 5w.Nie wiem tylko czy to chłodzenie będzie wystarczające , ale od czego są testy, przeprowadzę i się dowiem.
Zamiast chłodnicy samochodowej myślałem również o podłączeniu zwykłego grzejnika panelowego (mam dwa) nie trzeba wtedy głośnego wentylatora, postawie se fotelik , radyjko , będzie ciepło od grzejnika, och już nie mogę się doczekać

Awatar użytkownika

KS2507
400
Kontakt:
Załączniki

Postautor: KS2507 » poniedziałek, 10 gru 2012, 06:40

Emiel Regis pisze:
KS2507 pisze:Skraplany spirytus miał temp 23*C więc dodatkowa chłodnica jest raczej zbędna.

To nie tak, skraplany spirytus powinien być gorący- wtedy kolumna nie traci energii na ponowne ogrzanie tej jego części, która spływa na wypełnienie w formie refluksu.

No to na to wygląda że chłodnica jest zbyt wydajna? rura karbonowa(karbowana a nie karbonowa !!!)DIN12 x 2.5mb.
Woda wypływająca z chłodnicy była gorąca.
INOXSTILL.PL

wolan
350
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: wolan » poniedziałek, 10 gru 2012, 08:46

Witam serdecznie :)
Kolego welniak24 jestem na 100 procent pewny, że 20 litrowy baniaczek nie da rady :), musiałbyś postawić beczkę ze 200 250 litrów i zorganizować tak, żeby gorąca woda ze skraplacza przechodziła przez te chłodnicę z wiatraczkiem (ewentualnie grzejniki i też bym skierował na nie jakiś wentylator) dopiero potem trafiała do beczki.Wbrew wszelkim pozorom zapotrzebowanie na wodę mamy dość spore :).
Pozdrawiam
https://mojdestylator.olx.pl/

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Załączniki

Postautor: Emiel Regis » poniedziałek, 10 gru 2012, 09:02

KS2507 pisze:No to na to wygląda że chłodnica jest zbyt wydajna? [....]Woda wypływająca z chłodnicy była gorąca.

Nie rozumiem, wcześniej pisałeś:
Skraplany spirytus miał temp 23*C więc dodatkowa chłodnica jest raczej zbędna.

Nikt Ci nie każe puszczać wodę na maksa, skraplacz ma tylko skraplać destylat, to chłodnica na ujściu jest przeznaczona do jego schładzania.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
welniak24
10
Załączniki

Postautor: welniak24 » poniedziałek, 10 gru 2012, 10:22

Nie miałem pojęcia że takie moce drzemią w tej maszynie odnośnie ciepła , pewnie dom by ogrzało jak bym się podłączył do CO. Chodziłem, grzebałem i tak wygrzebałem baniak 150L . Co powiecie na taki układ:
- pompka teraz to już tylko od pralki , ta od akwarium będzie za słaba
- dwa dwa grzejniki panelowe 80cm x 130cm
- chłodnica samochodowa z wiatrakiem
- beka 150l
Powiem szczerze zależy mi na wykorzystaniu ciepła by było cieplutko w pomieszczeniu, ale w ostateczności zostanie mi altana na działce i tam jest oczko wodne. Może takie bedzie optymalne rozwiązanie:
-pobranie wody z sadzawki
-puszczenie na sprzęcik
- odpływ na chłodnice samochodową ( myślę że będzie miała ze 60 stopni)
- a potem powrót do stawu
Przynajmniej część ciepła odzyskam.

Konto usunięte1
100
Załączniki

Postautor: Konto usunięte1 » poniedziałek, 10 gru 2012, 10:39

Witam.
Jeśli chodzi o VM to bym dał większy odcinek bez wody między kolankiem a chłodnicą, gorąca rura lepiej zasysa pary i na końcu dałbym zwężenie z 18mm na 8 mm.

Pozdrawiam. Paweł.
Posty napisane przez użytkownika koalak. Na prośbę konto zostało usunięte.

Awatar użytkownika

radius
6000
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: radius » poniedziałek, 10 gru 2012, 11:01

To nie gorąca rura zasysa pary ale podciśnienie, które wytwarza wypływający, skroplony destylat. Tak, że nie potrzeba dłuższej rurki pomiędzy kolankiem a chłodnicą, wystarczy zredukować mocno rurkę odpływu np. do fi 6, lub założyć na odpływie mały zaworek.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Wald
2500
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Wald » poniedziałek, 10 gru 2012, 11:10

Z gąsiorka 5 litrowego, z beczki 200 litrowej, czy z sadzawki, do aparatury potrzeba zawsze podobnej wydajności. Głownie zależy to od temperatury wody. Im zimniejsza, tym mniejszy przepływ wystarczy. Pompa akwariowa, lub zenzowa w zupełności wystarczy. Jednak obieg zamknięty ma swoje wady. Pamiętaj, że różnica temperatury wody chłodzącej o kilka stopni, na początku i na końcu procesu rektyfikacji może łatwo destabilizować kolumnę. Odzyskanie ciepła może być dobrym pomysłem, ale ciężko będzie schłodzić wodę do temperatury "wejście" i zawrócić ją bezkarnie do obiegu. Obiegi zamknięte zdają egzamin przy pot-still'ach.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
welniak24
10
Załączniki

Postautor: welniak24 » poniedziałek, 10 gru 2012, 11:56

Co do VM to teraz nie będę wprowadzał poważnych zmian typu przedłużenie rurki , kolega Radius stwierdził że nie trzeba tam wstawiać , tylko ten mały zaworek na końcu . Mam taki zaworek mosiężny , zamontuje tam go tymczasowo, zobaczę co będzie się działo.
Kurcze zaczynam się stresować odnośnie tego startu tworzy się dużo pytań , pierwsza zabawa pewnie będzie kupą badań i obserwacji w stronę tego co się dzieje , jak i gdzie , a nie sielanką na fotelu i podziwianiem mojej bestii.
Co do chłodzenia to stwierdziłem że nie będę kombinował z beczkami teraz , wezmę ostatecznie wodę ze stawu do maszyny , potem chłodnica samochodowa i do stawu. Woda w stawie na dzień dzisiejszy około 2 stopni, zobaczę ile będzie miała na wyjściu z chłodnicy samochodowej i wtedy wyciągnę wnioski. Na pewno zdam relacje z pierwszej akcji psocenia.

wolan
350
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: wolan » poniedziałek, 10 gru 2012, 12:08

Przy temperaturze panującej obecnie :) to może warto było rozprowadzić jeszcze węża powrotu na podwórku. Zawsze dodatkowo schładzałoby to wodę. Z obiegiem zamkniętym miałem doczynienia na początku swojej zabawy (przy prostym aparacie ) ale nie byłem z niego zadowolony i dałem sobie spokój.
Warto przy tym zauważyć, iż woda na wyjściu ze skraplacza ma +50st (nie mierzyłem ).
Pozdrawiam
https://mojdestylator.olx.pl/

Wróć do „Budowa Aparatury”