Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
prezes123456
10
Załączniki
kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Postautor: prezes123456 » wtorek, 20 sty 2015, 10:27

Witam .
Jestem tu nowy lecz postaram się opisać sytuację.
Zakupiłem kolumnę abratek wysoka na 120cm, rura 76mm. Wypełnienie sprężynki oraz miedź. Kolumna z obniżonym 1 cal VM. Posiada reflux wewnętrzny na rurki 6mm. Wizjer 360 stopni. Baniak 80L. Grzłeczki 1,4/2 kw.
Do startu 2,2h.

Pierwsze testy i mój problem.
Wężyk na refluksie ciągle się zapowietrza. Po dokręcałem wszystko, starałem się ustawić pozycje kolonka z góry i z dołu aby było lepiej i zawsze jak kręciłem to było na chwile. Nawet jak było przez chwilę ok to i tak oprócz lania na wypełnienie leciało tez po ściankach wziernika. Po stabilizacji kolumny odkręcam kranik precyzyjny i znowu powietrze i lanie po ściankach i destabilizacja kolumny.

Czy ktoś miał takie coś. Dziękuje za info.

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki
Re: kolumna abratek 76mm zapowietrza się pomocy

Postautor: Zygmunt » wtorek, 20 sty 2015, 11:13

Wrzuć fotkę tego wynalazku.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 20 sty 2015, 11:33

prezes123456 pisze:... Posiada reflux wewnętrzny na rurki 6mm...
Wężyk na refluksie ciągle się zapowietrza...

Co to jest? I po czym poznajesz, że refluks się zapowietrza?
Jeśli masz refluks wewnętrzny to raczej odpada jego zapowietrzenie. Co najwyżej rurka może być za mała i nadmiar może przelewać się nad tamką.
Powtarzam za Zygmuntem - wrzuć jakieś fotki.

Autor tematu
prezes123456
10
Załączniki

Postautor: prezes123456 » wtorek, 20 sty 2015, 11:36

Przerobię zdjęcia i wkleję za chwilę.
Też uważam że rurka może być za mała ale rozwiniemy temat po zdjęciach za chwilkę.

risto77
50
Załączniki

Postautor: risto77 » wtorek, 20 sty 2015, 11:37

Ja także jestem tu nowy ale jak na mój gust to refluks jest za mały do fi całej kolumny.

Autor tematu
prezes123456
10
Załączniki

Postautor: prezes123456 » wtorek, 20 sty 2015, 11:42

Zdjęcia całości oraz miejsce występowania problemu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 20 sty 2015, 11:49

Mi to wygląda na refluks zewnętrzny. Taki jaki używa się w systemie inżyniera.
Masz źle założony wężyk. Jest za długi i założony w taki sposób, że tworzy syfon. A powinien być skierowany od ujścia do wejścia ciągle ze spadkiem.
Coś w ten deseń:
post69251.html#p69251
Na zdjęciu jest głowica puszkowa, ale idea jest taka sama.
Prawdopodobnie to jest cały Twój problem. Zmień też wężyk na większy. Przynajmniej 8mm wewnątrz.

Autor tematu
prezes123456
10
Załączniki

Postautor: prezes123456 » wtorek, 20 sty 2015, 11:59

Rurka 6 ma prawo być mała w kolumnie ? Może tak.
Są dwie chłodnice i na starcie przed stabilizacją zalewa kolumnę dosłownie wszędzie. Przez tamkę też wiec coś w tym jest.
Rurki 6 mm są w zestawach z rurami o średnicy 50 wiec może większe przyłącze rozwiąże problem a może coś innego ?
Opiszę jeszcze wczorajsze doświadczenie.
Stabilizacja jedna godzina , moc grzania 60%. Powietrze w rurce cały czas lecz tylko czasem bulgocze lejąc nadmiar po ściance naprzeciw wylotu. Więc słaba moc grzania mogła przełożyć się na mniejszą wydajność ? Lecz zarazem na większą stabilność na rurce bo większość powietrza stała w rurce puszczając bokami urobek.
Pierwsze godziny 0,5 litra na 15 minut, po około 1,5 godzinkach temperatura skacze na 79 i chwilka na stabilizacje. I tak od tego momentu co 10-15 minut ciągła stabilizacja. Wydajność sprzętu na ostatnie 2 litry to raptem litr na godzinę jak otworzyłem mocniej temperatura do góry i wszystko od nowa. To tęż dziwne. Taka tuba to niby armata a tu nie za bardzo . Lecz może wina moja dlatego piszę o pomoc.

MikeB
150
Załączniki

Postautor: MikeB » wtorek, 20 sty 2015, 12:03

3.4kW to do takiego zbiornika i takiej rury znacznie za mało. Ludzie do 50l kegów daja przynajmniej 4kW. Na jakiej mocy prowadzisz proces?

Autor tematu
prezes123456
10
Załączniki

Postautor: prezes123456 » wtorek, 20 sty 2015, 12:07

lesgo58 pisze:Mi to wygląda na refluks zewnętrzny. Taki jaki używa się w systemie inżyniera.
Masz źle założony wężyk. Jest za długi i założony w taki sposób, że tworzy syfon. A powinien być skierowany od ujścia do wejścia ciągle ze spadkiem.
Coś w ten deseń:
post69251.html#p69251
Na zdjęciu jest głowica puszkowa, ale idea jest taka sama.
Prawdopodobnie to jest cały Twój problem. Zmień też wężyk na większy. Przynajmniej 8mm wewnątrz.

Zmień wężyk na 8 mm , czyli głowica do przerobienia bo gwint mam z małym otworem pod 6mm?

60% mocy wczoraj.
Jak pierwszy raz leciałem to dałem na 85 % i lało wszędzie i stabilizacj było tylko na 15 minut.

Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 20 sty 2015, 12:37

prezes123456 pisze:Powietrze w rurce cały czas lecz tylko czasem bulgocze lejąc nadmiar po ściance naprzeciw wylotu.

Typowy objaw zalania kolumny. u mnie jak pracowałem na takim refluksie to przy zalaniu dochodziło do bąbelkowania w rurce, aż do momentu gdy cała wypełniła się płynem. To był dla mnie znak, że kolumna jest całkowicie zalana.
Jak zmniejszysz moc do prawidłowej wartości (wartość robocza) to objaw bąbelkowania ustąpi. No chyba, że problemem będzie też ten niefortunnie umiejscowiony wężyk.
Pierwsze godziny 0,5 litra na 15 minut, po około 1,5 godzinkach temperatura skacze na 79 i chwilka na stabilizacje. I tak od tego momentu co 10-15 minut ciągła stabilizacja. Wydajność sprzętu na ostatnie 2 litry to raptem litr na godzinę jak otworzyłem mocniej temperatura do góry i wszystko od nowa. To tęż dziwne. Taka tuba to niby armata a tu nie za bardzo .

To rzeczywiście jest armata. :D
Ale jedno też jest pewne - źle prowadzisz rektyfikację. Kolumna to nie jest hydrant z którego przez cały czas leci to samo i z taką samą prędkością.
Czy sprawdzałeś jaką masz wydajność kolumny? Czy umiesz obliczyć RR? Czy umiesz zalewać kolumnę? Czy umiesz wyznaczyć moc roboczą?
Dużo pytań - ale z Twojego opisu wynika, że znajomość zasad rektyfikacji jest Ci obca.
Aha - jeśli odpowiesz poprawnie na zadane pytania to wszystkie problemy znikną. Obiecuję Ci... :D

Autor tematu
prezes123456
10
Załączniki

Postautor: prezes123456 » wtorek, 20 sty 2015, 12:42

Tak mam wężyk od wczoraj. Działanie bez zmian. Czy muszę wiercić nowe otwory , dać większę odejścia, pod 8mm ?

aronia
1450
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki

Postautor: aronia » wtorek, 20 sty 2015, 12:49

Czytam pierwszy post i od razu nasuwa mi się jeden producent... i trafiony zatopiony :D . Niestety z montażem zaworka(ogólnie całego podłączenia) inaczej niż to zaplanował producent jest bardzo ciężko. Tak samo zapowietrza się przy średnicy 42 mm co nie zmienia faktu, że w produkcie z tej kolumny nie doszukałem się jakiś ewidentnych wad chociaż wypełnienie jest tylko ze sprężynek KO. Przy Twojej średnicy spokojnie można używać mocy roboczej 4kW. Spróbuj bardziej wypoziomować trójnik i spionizować zaworek - głowice odłącz od kolumny i wtedy przystąp do zabawy z przekręcaniem, a jak będzie gotowe to założysz.
P.S. Jeżeli dostanę zdjęcie głowicy tej 42-jki to postaram się wstawić jak tam wygląda to połączenie - gdybyś napisał wczoraj to już by były :D .

Awatar użytkownika

tankok
30
Krótko o sobie: koneser domowych wyrobów :)
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Załączniki

Postautor: tankok » wtorek, 20 sty 2015, 14:49

Małe pomieszczenie w tle piecyk gazowy i jakiś kocioł. Ktoś chyba chce wysłać dom na orbitę w przypadku braku chłodzenia.

aronia
1450
Załączniki

Postautor: aronia » wtorek, 20 sty 2015, 15:04

Armatura 1/8"(szczególnie króćce na wąż) to już problem - możesz próbować założyć wężyk bezpośrednio na mufkę i trójnik(i zacisnąć opaską), nie spodziewałbym się jakiejś spektakularnej zmiany. Jak pisałem wcześniej - zapowietrzanie tego wężyka nie spowodowało problemów z jakością przy kolumnie 42mm, więc problemów szukałbym raczej w Twoim sposobie prowadzenia procesu(moce grzewcze, prędkości odbioru itp).

Autor tematu
prezes123456
10
Załączniki

Postautor: prezes123456 » wtorek, 20 sty 2015, 16:10

tankok pisze:Małe pomieszczenie w tle piecyk gazowy i jakiś kocioł. Ktoś chyba chce wysłać dom na orbitę w przypadku braku chłodzenia.

Spoko. Będę się starał pilnować ale ubezpieczenie jest jak by co ?? Na wiosnę na stałe do garażu ;) .

aronia pisze:Czytam pierwszy post i od razu nasuwa mi się jeden producent... i trafiony zatopiony :D . Niestety z montażem zaworka(ogólnie całego podłączenia) inaczej niż to zaplanował producent jest bardzo ciężko. Tak samo zapowietrza się przy średnicy 42 mm co nie zmienia faktu, że w produkcie z tej kolumny nie doszukałem się jakiś ewidentnych wad chociaż wypełnienie jest tylko ze sprężynek KO. Przy Twojej średnicy spokojnie można używać mocy roboczej 4kW. Spróbuj bardziej wypoziomować trójnik i spionizować zaworek - głowice odłącz od kolumny i wtedy przystąp do zabawy z przekręcaniem, a jak będzie gotowe to założysz.
P.S. Jeżeli dostanę zdjęcie głowicy tej 42-jki to postaram się wstawić jak tam wygląda to połączenie - gdybyś napisał wczoraj to już by były :D .

Producent znany :P dobre .
Facet nie jest zły jak dla mnie oczywiście. Złego o inżymierku :klaszcze: nie powiem. Kontakt jest ok na pewno jak znajdę jakąś wadę w urządzeniu czyli w głowicy to majster wymieni bez problemu lub naprawi bo miły to on jest i chce dobrze. Całość wygląda ok i materiał i współpraca. Lecz kombinacja z bocznym kranikiem chyba mija się z celem zwłaszcza z obniżonym VM lecz to tylko moje spekulacje , co ja tam wiem.
Pozycji kranika i rurki miałem już więcej niż w książce kamasutra i dalej nic , jedyny plus to grzałki na 60% i wtedy przestaje bulgotać i lać po ściankach. Wtenczas armata mocy ma tyle co 50mm :| .
Mogła być do góry rurka a jest z boku dziurka :D .

Szlumf
1550
Załączniki

Postautor: Szlumf » wtorek, 20 sty 2015, 16:38

Co prawda nie stosowałem więc pewien nie jestem ale to chyba, jak pisał Lesgo, system Inżyniera. Jeżeli tak to wężyki silikonowe są źle podłączone. Odbiór urobku powinien być z poziomego ramienia trójnika a nie z zaworka. I ten koniec trójnka z którego będzie odbiór musi iść lekko pod górkę by powstał syfon. Wężyk idący spod tamki wchodzi na zaworek nie na trójnik.
Nie wykluczam, że coś popieprzyłem ale jestem prawie pewien, że haczyk tkwi w podłączeniu wężyków. Może jakiś użytkownik systemu Inżyniera się odezwie i skoryguje moją wypowiedź?
P.S.
Porównałem dwa zdjęcia i widzę, że chyba masz możliwość przekręcenia kolanka. Czy próbowałeś przy aktualnym podłączeniu wężyków skierować je w dół. Wtedy byłby to chyba normalny odbiór.

aronia
1450
Załączniki

Postautor: aronia » wtorek, 20 sty 2015, 17:23

W głowicach z Destylandii nie ma rurek przelewowych w tamce i wszystko co się skropli przechodzi przez tą konstrukcje z armatury. Ze względu na rozmiary armatury(szczególnie kolan nyplowych 1/8" i króćców na wąż) oraz umiejscowienie poszczególnych muf w głowicy ciężko jest to połączyć inaczej niż wymyślił to producent. Sam składałem podobną konstrukcje i mimo zapowietrzania się wężyka nie przeszkadza to w uzyskaniu produktu bardzo wysokiej jakości według mojej oceny(oczywiście podstawą jest prawidłowo prowadzony proces).

Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 20 sty 2015, 18:39

aronia pisze:W głowicach z Destylandii nie ma rurek przelewowych w tamce i wszystko co się skropli przechodzi przez tą konstrukcje z armatury.

I tak powinno być w refluksie zewnętrznym. Ja zmieniłbym kształtki na 1/4 i podłączył pod głowicą najpierw trójnik. Na końcu trójnika zawór odbiorczy. Na odgałęzieniu trójnika zamontował króciec i do niego rurkę silikonową, którą poprowadziłbym refluks z powrotem do kolumny.
Na takim refluksie spokojnie można zastosować system inżyniera. Ale to wymagałoby trochę innego sposobu podłączenia.

P.S. Znowuż Destylandia... :(

Awatar użytkownika

radius
5500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » wtorek, 20 sty 2015, 18:50

@prezes123456, przede wszystkim masz i w pierwszym i w drugim przypadku, kompletnie źle podłączony refluks i odbiór. Zobacz te zdjęcia, jak powinien być prawidłowo podłączony system stałego refluksu:
głowica 2.jpg
system inżyniera.jpg

I spróbuj podłączyć to prawidłowo.
To drugie zdjęcie to moja kolumna ze stałym refluksem. Działa :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Wróć do „Problemy i pytania”