Kolumna Aabratek - Jack Sero

Zaprezentujcie tu wasze pomysły na destylator i nie tylko. Może własne zbiory lub inne dzieła sztuki które warto pokazać światu...
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy

Post autor: panta_rei »

Może jednak w końcu byś na prawdę przeczytał jak się rektyfikuje na takiej kolumnie, coś o stabilizacji, szybkości odbioru. Tyle tu ludzie na tym forum porządnych rzeczy napisali...
Pozdrawiam, Sławomir
alembiki
Awatar użytkownika

Autor tematu
sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: sero »

Przeczytaj kilka postów wcześniej na czym się wzoruję, jeśli chcesz pomóc to napisz coś konstruktywnego w temacie a nie tylko nabijaj posty. Za taką pomoc to ja dziękuję, widzę że dużo cukru drożdże przerobią nim dojdę do czegokolwiek a szkoda czasu i prądu.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: wolan »

sero pisze:A więc nastawa drugi raz na Moskva Style BLG -4, odgazowana, wyklarowana betonitem tylko 6 h
Odebrałem 300 ml przedgonów po kropelce, odkręcam kranik na max i kapie tylko 30 ml na min.
Coś chyba nie tak. Temp. w kegu 93,7 w kolumnie 81,6 w głowicy na 77,7. .
Tak na szybko to może za dużo wlałeś do kega, albo za mocno grzałeś, patrząc, że po stabilizacji i odebraniu przedgonu masz dość wysoką temperaturę w kegu. Może to świadczyć o zalaniu dolnej części wypełnienia i przez to wzrosło ciśnienie. Sprawdź wypełnienie albo nie lej pod korek :)
Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: sero »

Możliwe że dużo wlałem, teraz zaleję mniej, w sobotę będę ćwiczył. Co do mocy to jak w kegu temp. skoczy na około 77-78 stopni to grzeję jedną grzałką do czasu zalania kolumny później stabilizuję 0,5-1h.
wolan pisze:Sprawdź wypełnienie :)
Co mam przez to rozumieć?
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: panta_rei »

sero pisze:Przeczytaj kilka postów wcześniej na czym się wzoruję, jeśli chcesz pomóc to napisz coś konstruktywnego w temacie a nie tylko nabijaj posty.
Przyjacielu sympatyczny, kilka postów wyżej to kolega lesgo opisał Ci potencjalne problemy z obsługą, nie skorzystałeś i dalej masz problemy z produktem. Uważasz, że to My mamy sobie zadać trud, żeby Ci tłumaczyć kilka razy to samo? Wszystko już jest tu bardzo wyczerpująco opisane, zadaj sobie trochę trudu i usiądź do czytania forum. Materiał na którym się wzorowałeś ma już cztery latka, nie umniejsza to w niczym ani artykułowi, ani tym bardziej autorowi, ale sporo od tego czasu się zmieniło, zwłaszcza w zasobach wiedzy członków tego forum. Powściągnij troszkę Swoje roszczeniowe wyrzuty, na naukę zawsze jest dobra pora!
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: wolan »

Miałem na myśli to, że czasem wypełnienie lubi się lekko zbić, ale zauważyłem teraz, że masz zmywaki a nie sprężynki,więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że to się stało. Jak za dużo wlałeś to masz odpowiedź na to dlaczego masz kiepski destylat.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: sero »

Dzięki wolan za sugestie, to mogło być powodem dziwnego zapachu. Zobaczę w sobotę. A tak na marginesie to jaką temp. byś grzał? Ja przy 2kW odbierałem 1l/h.
Awatar użytkownika

Autor tematu
sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: sero »

Upłynęło trochę czasu, człowiek nabrał trochę doświadczenia i wszystko fajnie "leciało", lecz przyszła pora na zmiany. Zmywaki poszły w odstawkę a zakupiłem sprężynki od Szymonli & Plipek1. Po przygotowaniu zasypałem bez ubijania 5,5 l i jazda. Po ustabilizowaniu temp. zaczyna rosnąć, bez odbioru. Grzałem 3200-3300 W przy 3600 W po 40 min zalewa. Odczyt z termometru na wys. 40 cm zasypu, jeśli mam miedź to dochodzi + 25 cm. Całość zasypu 160 cm, rura fi 70 mm. Ma zmywakach nie było problemu temp. bardzo stabilna 3-4 korekty na cały proces przy skoku 0,1. Zbieram materiał na bufor. Jeśli ma ktoś jakieś podejrzenie co jest nie tak proszę o pomoc. Czy będzie konieczna przebudowa kolumny, obniżenie portu?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: Szlumf »

Chyba masz zalaną kolumnę.
1. Wyjmij i wypłucz dokładnie wypełnienie. Ostatnio już kilku kolegów narzekało na te sprężynki - zawierają dużo ścinków które tworzą "korki" w kolumnie.
2. Może zmniejszenie mocy pomoże.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: aronia »

A czy ten słup 160cm jest zasypany w całości czy co kawałek dałeś przekładki/podparcia/zmywaki? Bo to 5,5l to prawie 5kg, więc nawet jeśli sam ich nie ubijałeś to bez przekładek ta ilość mogła się sama ubić pod swoim ciężarem. Przygotowałeś wypełnienie zgodnie z zaleceniami producenta? Przy gotowaniu te ścinki o których pisze Szlumf zbierają się na dnie naczynia i raczej nie ma problemów z zsypaniem sprężynek znad tych resztek. Pracuje na podobnym zestawie i 3,6kW nie powoduje zalewania: http://alkohole-domowe.com/forum/post11 ... ml#p117178 .
O ile(do ilu) rośnie ta temperatura? Z jaką prędkością odbierasz?
Awatar użytkownika

Autor tematu
sero
250
Posty: 262
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 23:24
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: każdy najlepiej czysty
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 55 razy
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: sero »

Szlumf pisze:zawierają dużo ścinków które tworzą "korki" w kolumnie.
Przed zasypaniem przy płukaniu usnąłem część ścinków tak ze trzy łyżki. Regulowałem mocą ale w górę, sprawdzę przy okazji ale jak się zalewała przy 3600 W to 3300 W powinno być OK. Muszę na nowo poznać maszynkę.
aronia pisze:A czy ten słup 160cm jest zasypany w całości czy co kawałek dałeś przekładki/podparcia/zmywaki? Bo to 5,5l to prawie 5kg, więc nawet jeśli sam ich nie ubijałeś to bez przekładek ta ilość mogła się sama ubić pod swoim ciężarem.
Tak słup jest w całości zasypany, podpory mam co 80 cm, na początku i na końcu odcinka. Przesypię jutro jeszcze raz, bo już raz przesypałem.
aronia pisze:O ile(do ilu) rośnie ta temperatura? Z jaką prędkością odbierasz?
Nie da się jej ustabilizować, powoli ale rośnie do końca procesu. Odbierałem około 30 ml na min.

Przesypałem sprężynki, nie były bardzo zbite, tak z 1,5 cm opadły, nie wiem co jest. Spróbuję jeszcze raz z większą mocą.

waldinio
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 14 gru 2014, 20:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Kolumna Aabratek - Jack Sero

Post autor: waldinio »

Witam Szanownych Forumowiczów.
To mój pierwszy post, przepraszam że nie w powitalni. Czytam to forum od pięciu miesięcy, zbudowałem aabratka według przepisu akasa, kolumna z rury 52 mm zewn. keg 30 litrów, grzałki 2kW+1,4kW, grzeję do zalania pełną mocą, po zalaniu wyłączam 2 kW, i nie mam się do czego przyczepić, stabilizacja, 50 ml "kwiatków" , potem 0,5 litra 96% z kilograma cukru, trochę pogonów i dziękuję. Po prostu wyszło tak jak opisywał akas, nie wiem jak można to skopać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie destylatorów”