Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: kaczor189 »

Posiadam Keg 30l ze złączem sms od rury 50mm, 20cm odcinek z miedzią z rury 50mm, rurę 60mm o długości 50cm od dołu ze złączem sms od rury 50mm( było to technologicznie możliwe a musiałem dopasować się do katalizatora miedzianego i kega z rurą o mniejszej średnicy) i głowicę puszkową. Zestaw był wykorzystywany do smakówek. Obecnie robię system do spirytusu i budżet pozwala mi na zakup dodatkowego odcinka rury 60mm o długości 70cm zakończonego latarką, wypełnienie, regulator mocy oraz OLM. Większy keg, katalizator, czy też bufor w przyszłości. Zastanawiam się czy to nieszczęsne przewężenie na dole kolumny w postaci wyjścia kega i katalizatora miedzianego nie będzie stanowiło problemu z zalewaniem ? Może jakieś inne problemy ? Czy kolumna będzie działa, tylko po prostu z mniejsza efektywnością z powodu przewężenia ?
promocja
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: zzibii »

Każde przewężenie jest najsłabszym ogniwem w kolumnie. Może po prostu zmniejsz ubicie w katalizatorze jeśli się da kosztem1-2 półek. Najlepiej zmontuj całość i wykonaj test na małej ilości wsadu. Przyglądaj się uważnie jak pracuje kolumna i ile można z niej wycisnąć. Jeśli przewężenie będzie bardzo spowalniało proces, to wtedy zostaje tylko przebudowa. Pozdrawiam zzibii.

sqat
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 12:19
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: sqat »

Koledzy proszę mi podpowiedzieć bo mam pewna nie jasność.
Od nie dawna testuję nowa kolumnę na kotle 100l, buforze 7l, kolumnie 76mm, 150cm sprężynek piplitka do OLMa i 25cm nad OLM, głowica puszkowa z jeziorkiem 0-300ml.
Przed tą kolumna pracowałem na ZP z grzaniem gazowym.
Ogólnie wszystko jest dla mnie jasne do momentu gdy na 10-tej półce temperatura zaczyna rosnąć.
W tym czasie w kotle jest około 100*C(tak pokazuje sonda Pamela), w buforze ubyła spora cześć zapasu, na 10tej półce coś zaczyna się dziać - ok korekta na odbiorze na chwile pomaga jest stabilnie, po ok 5min znowu coś i znowu korekta i stabilnie - myślę koniec no i po urobku by się zgadzało ALE->
Na termometrze pod OLM (ok 10cm) temperatura dalej stabilna, i w głowicy dalej stabilna. I tutaj pytanie czy odbierać aż na termometrze pod OLM coś zacznie się dziać czy przerwać w momencie destabilizacji 10tej półki i resztę odbierać jako pogon?(tyle że tego pogonu wyjdzie dość sporo)?

Przy okazji zapytam tez o przedgon. Bo przy moim dużym jeziorku(300ml) przy starcie odbieram pierwsze 100ml jak leci, następnie po 1h stabilizacji spuszczam całe jeziorko i podczas procesu odbieram dla pewności jeszcze 1 kroplę na 3-4 sekundy - i jest ogólnie ok. Pytanie co zrobić z tym co na koniec zostaje w jeziorku i co to jest? I czy pomiędzy OLM a głowica w sprężynkach krąży jeszcze alko(myślę ze tak) i czy to odebrać czy jest to syf do wylania?

Przy zimnych palcach przy termometrze w górze kolumny jak był skok temperatury to po prostu wodę na ZP wyłączałem i odbierałem całą resztę do następnego psocenia(jako dodatek do nowego wsadu).

Z góry dzieki za odp.
pozdr. All

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: kaczor189 »

A czy po zalaniu, stabilizacji i odebraniu przedgonów z głowicy nie powinno się zlać z OLM pierwszych kropel do przedgonów ? Po zalaniu nie osadzają się w jeziorku OLM jakieś cięższe frakcje, które wypadałoby zlać ?
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: arbaletnik »

Kol. Kaczor 189 napisał cytuję : "Zastanawiam się czy to nieszczęsne przewężenie na dole kolumny w postaci wyjścia kega i katalizatora miedzianego nie będzie stanowiło problemu z zalewaniem ? Może jakieś inne problemy ? Czy kolumna będzie działa, tylko po prostu z mniejsza efektywnością z powodu przewężenia ?" koniec cytatu.
Niektóre, kolumny posadowione są na oryginalnym fittingu od kega, średnica wewnętrzna bodajże 35 mm. I nie ma problemu o ile jest to puste, niczym nie zapchane miejsce. Ja tak mam tylko że na rurze bufora 60 mm, kolumna 50 mm.Natomiast jeżeli kolega planuje bufor to trzeba mieć na uwadze, że średnica wewnętrznej rury bufora bywa nieco większa niż kolumny. W tym przypadku >60 mm. Więc znowu trzeba będzie kombinować z przejściówką. Ale 50 mm to bardzo duża średnica, trzeba nad redukcją zrobić pustą przestrzeń ok. 2 cm. dalej podparcie i wypełnienie. Wtedy nie zaleje w tym miejscu.
http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... p?id=12777
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: golec269 »

Kolego sqat trochę dużo tych pytań. Odpowiem krótko jak ja bym to zrobił.
Przedgon odebrany ok. Po stabilizacji przepłucz OLM około 40ml.
Po odbiorze serca jak temperatura się nie da ustabilizować na 10-tej półce to zmniejsz odbiór do 20ml i odbieraj aż do momentu kiedy poczujesz, że produkt jest dla Ciebie nie akceptowalny. Sprawdzaj na smak co jakiś czas. Ja bym ciągnął do pierwszego skoku temperatury pod OLM(trochę wcześniej bo masz blisko termometr OLM-a). Ale to sam musisz ocenić. Później zamykasz OLM i otwierasz na Maksa LM i odbierasz pogony do temperatury około 97C na termometrze w głowicy i wyłączasz sprzęt. Ot i cała sprawa, a jeziorko w puszkowej zostaje opróżnione. Pogony i przedgon zbieraj i osobno rektyfikuj, będziesz zadowolony. A tak swoją drogą masz super sprzęt. :)
Jaką mocą grzejesz rurę?

sqat
20
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 12:19
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: sqat »

golec269 pisze:Później zamykasz OLM i otwierasz na Maksa LM i odbierasz pogony do temperatury około 97C na termometrze w głowicy i wyłączasz sprzęt. Ot i cała sprawa, a jeziorko w puszkowej zostaje opróżnione.
Jaką mocą grzejesz rurę?
Dzięki za odp. Właśnie z tym otwarciem LMa na koniec mam wątpliwości czy tam nie ma na koniec jakiś resztek syfu i czy warto to zlewać.
Grzeję jak na razie 2x2kw + 40% 2kw (łącznie około 4800W) - teoretycznie bo jeszcze nie mierzyłem miernikiem. Kocioł i bufor na razie okryte kocem, na dniach pojawi się jakieś lepsze ocieplenie.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: golec269 »

Warto, warto. Zlej jak pisałem i trzymaj do oddzielnej rektyfikacji.
Musisz poznać moc Swojego sprzętu, zdziwisz się co otrzymasz z tych odpadów!
Trzeba bardziej ciąć przód i tył żeby urobek był dobry.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Drupi »

Kolego sqat ja na twoim miejscu nigdy nie sugerowałbym się tym termometrem koło OLM-a, kiedy zmienić naczynie. Termometr na dole pokazuje wzrost temp. i nie da się go ustabilizować to nie warto czekać na destabilizacje tego koło OLM, bo wtedy jest już " po ptokach" masz zanieczyszczenia w urobku. Zauważ że za pierwszym gotowaniem robimy wszystko wzorowo, nie wpuszczamy pogonów a i tak w II one są, choć jest ich nie wiele. A jak jeszcze poczekasz ze zmianą naczynia to już w ogóle ich nałapiesz dużo. A dodam jeszcze opińje zacnego kolegi AKAS-a który zrobił wiele doświadczeń w naszym hobby, który mi powiedział że , " .. tak naprawdę podczas gotowania odpadów nasze domowe kolumny rektyfikacyjne NIE są w stanie oczyścić przedgonów w tak silnym stężeniu w jakim ich gromadzimy do oddzielnej rektyfikacji odpadów , zaś pogony frakcje ciężkie TAK . Zaś dolewanie niewielkich ilości tych lepszych przedgonów przynosi lepsze efekty, dolewając ich do kolejnych cukrówek, ale nie drugiego gotowania." Ja się z tym całkowicie zgadzam.
I like noble drinks.

bananek63
100
Posty: 114
Rejestracja: niedziela, 14 lut 2016, 13:56
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: bananek63 »

To i ja mam pytanie które mi ostatnio nie daje spokoju.
Mianowicie:
Jako, że zimową porą miałem dosyć mało całych wolnych dni postanowiłem się w nadchodzącym sezonie nastawić po raz kolejny na nalewki. Zaopatrując się w destylat pozyskiwany metodą na 2 czyli pierwszy odpęd a drugi rektyfikacja z wszystkimi zasadami. W sobotę ostatkową przyrządziliśmy trunek zachowując zasadę pół na pół. Jednak był wyczuwalny słodki posmak. Ogólnie mi to nie przeszkadza, jednak... nasunęła mi się jedna myśl.
Mam niedługo wesele i będę starał się zrobić siwuszkę pół na pół zaprawianą cukrem. i tu moje pytanie:
Czy wlewając do kega 15l spirytusu i rozcieńczając go do 50-55%.Odbiorę przegon odpowiedzialny za słodki smak. Po czym wyłączę i wystudzę "surówkę".Kolejno zaprawię ją cukrem. Czy to ma w ogóle sens?
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: robert4you »

Moim zdaniem słodki posmak dają pogony, więc metoda nic nie pomoże.
************************************************************************
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

Jeśli chodzi o odczucie słodkości to dużo zależy od Twoich możliwości percepcyjnych. Co dla Ciebie jest "słodkością"? Bo to co dla Ciebie może być słodkością dla kogoś innego może być już wytrawne i na odwrót. Ciężko na odległość nie smakując próbki prawidłowo doradzić.
Pewną "słodkość" daje właśnie cukrówka. Ten typ tak już ma. Ale nie dlatego, że jest z cukru. Po prostu tak już ma duch buraka cukrowego...Dodatkowo też swój udział ma rodzaj wody. :D
@bananek63
Żeby się przekonać czy gdzieś nie popełniasz błędów zrób następną rektyfikację w sposób zgodny z regułami sztuki i pobierz trzy próbki. Z początku, środka i końca serca. Po kilku dniach rozcieńcz z wodą do mocy wódki i posmakuj. Jeśli będą się ewidentnie różniły to trzeba będzie się zastanowić nad sposobem prowadzenia procesu. Będziesz mógł ocenić czy "słodkość" dotyczy tylko jakiejś części czy całości.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Blażej »

Znowu u mnie domownicy cenią sobie słodkawy finisz alkoholu, a wychodzi mi tylko jak do tej pory na drożdżach wódka turbo star i alcotekach pure i niskim blg.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: robert4you »

Fajnie słodkawy destylat dają też te: http://gozdawa.com.pl/p/1543/54/drozdze ... omowe.html
Przy alcotekach jest trochę słabszy, ale występuje też przy 30 blg
************************************************************************

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Drupi »

Witam. Biorąc pod uwagę - współczynnik lotności alkoholu - w tabeli można zauważyć że w różnych stężeniach uwalniają się różne przedgony. Mi wydaje się logiczne :roll: że w miarę ubywania alkoholu, rektyfikacja przebiega realnie w ciągle zmniejszającym się stężeniu. Co również wpływa korzystnie na uwalnianie się śladowych ilości przedgonów. A gdyby tak rektyfikować w stężeniu np. 45 %, odebrać trochę przedgonów, i do samego końca podczas odbioru serca odbierać przedgony kropelkowo z górnego zaworka ? Czy to by mogło zastąpić metodę 2,5. :roll: Takie są moje przemyślenia, co o tym sądzicie? Czy próbował ktoś tak rektyfikować na sprzęcie z obniżonym odbiorem w ten sposób?
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: psotamt »

Pierwszy raz zastosowałem metodę 2,5 kolegi lesgo5. Ukłon dla autora :piwo:
Mocne postanowienie, że będę korzystał z tej metody zapadło podczas rektyfikacji ducha z drugiej beczki nastawu. Jak wszyscy już doświadczyli, to co leci na samym początku po odpędzeniu przedgonów i na końcu jeszcze przed pogonami ma różne właściwości, niekoniecznie oczekiwane. Gdy zacząłem odbierać serce pierwszy litr ściągnąłem do gąsiora nr 1. Następne 3,5 litra do gąsiora nr 2, końcówkę zaś znów do nr 1. Ten produkt w gąsiorze nr 2 jest niebiańsko pachnący i w stężeniu ~ 20% nie ma nic obcego w smaku. Po prostu ambrozja.
I tak sobie dumałem patrząc na maszynerię, że może by nie całość produktu ponownie rektyfikować, a tylko ten "początek" i "koniec". Tam najwięcej jest obcych substancji. Zysk w ilości czasu poświęconego na pracę jest niebagatelny. Ja mogę na jeden raz mieć 45 l towaru w kegu do rektyfikacji, a to daje ledwie 9 litrów czystego ducha na wsad do metody 2,5. Tyle uzbieram z 3 rzutów. Roboty zdecydowanie mniej, bo już 10,5 litra ze środka serca nie trzeba grzać, jest wyśmienite.
Tak właśnie dziś postąpiłem wlewając do maszyny prawie cały poprzedni urobek i "początek" z "końcem" z drugiego palenia. Tu także pierwszy litr odebrałem do butelek 1/2 litra by węchem i smakiem sprawdzić co leci. Pierwsze 1/2 litra odstawiłem do ponownego przerobu bo niezbyt mi się podobało, kolejne litry były wyśmienite. Pogonów o voltażu 96% zostało ok. 1 litra. Piszę pogonów, choć w rzeczywistości to czysty spiryt i niewielu by kręciło nosem, że coś z nim nie tak, ja jednak wolę mieć ten kryształ co jest w środku.
Reasumując: wlałem spirytusu 8,5 l do metody 2,5 . Wyjąłem 6 litrów ambrozji, 1,6 l "brudnego" spirytu, 0, 25 l przedgonów, 0,65 gdzieś zginęło :D Nie żal czasu na dobry produkt, zwłaszcza, że na 2,5 nie muszę brać wszystkiego co wyjmę z nastawu, ale tylko jakieś 45% objętości.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

zedii
5
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 25 lip 2014, 10:27
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: zedii »

Kompendium super!!!
Zacznę od początku moich odpędów.
1. Standardowa aparatura szwagra keg30+ruraok. 1,2m odstojnikix2 i chłodnica na moich Alcotekach wyszło nawet nawet ale szwagier pędzi do tej pory na piekarni :shock: Moc w sumie 5l 60% tak pędziłem ze dwa lata 5lat temu
2. Kolumna zimne palce 1,5m z wypełnieniem szklanym+zmywaki LiDLLL spirit nawet nawet i tak z 4 odpędy
3 przyszedł czas na moją aparaturę AAbratek
a) czytanie forum
b) projekt
c)projekt sterownika z racji iż jestem po automatyce
d) wykonanie
e) pierwsza próba- doskonalenie projektu
f) dyskusja o pracy na forym
w załącznikach foty
wymiar:
zbiornik 47l. do pełna
kolumna 60,3: do dołu
katalizator miedz sprężynki 30cm
potem sprężynki KO 1,0m do termometru 2/3kolumny
i 20cm zmywak KO (100% KO)
głowica jak na foto
Chłodzenie karbowane 3m.b.
zaworek prec. jak widać tani od DESTYLandiii jak wszystkie elementy.
Moc grzania 1, 1.5, 2kW
Regulator elektronik do 10kW+miernik mocy, prądu, kWh, napięcia+ każda grzałka załączana/wyłączana
termometr główny dokładny mimo jednego miejsca po przecinku. koszt około 100zł
iinne pomiary temperatury znacząco się różniżą od term głównego. ( w przyszłości wszystkie a co najmniej 3 jednego producenta.)
No i pierwsze doświadczenia z AAbratkiem
1. grzanie do stabilizacji około 50min 4,5kW
2. stabilizacja 60min na 50% 2300W
3. przedGon 400ml
4 Serce 3L 4h
5. Reszta 3L 3h do zera według mojego alko BIOWIN 10% na 3500W
No i moje pytania spostrzeżenia i uwagi
Ciężko było mi ustabilizować może ze względu na ciśnienie wody w sieci i napięcie ( jestem na końcówce wodociągu i sieci en.)
Podczas serca może z 4razy z pod dekielka chłodnicy zaczęło kapać. CZY TO ZALANIE KOLUMNY???
Do następnego odpędu wywiercę dziurę w dekielku a to już jutro.
Pytania:
1. Na jakim poziomie utrzymywać odbiór przy 60,3mm kolumny przy odbiorze serca??
2.Jaką moc dla zbiornika i kolumny utrzymać (nie biorąc pod uwagę napięcia sieci bo z racji ostatniego słupa mam czasami 200V.) mam regulator z wyświetlaczem mocy więc mogę się dostosować od napięcia.
3. jaka temperatura wyjścia wody z chłodnicy???? nie mam jeszcze pomiaru ale będzie. mogę szybko ze zbiornika na wylot przełożyć.
4. Mój pierwszy rzut na AAbratkU to 160L + pogony A potem na 2,5 ale małe pytania po 160L.



Proszę o uwagi co do aparatury i sugestie budowy może term. nie we właściwych miejscach? Wysokość kolumny nie mogę podnieść z racji pomieszczenia max 195cm. I tu zbiornik zamawiany h=40cm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kaczor189
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 14 sie 2016, 17:52
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: kaczor189 »

Szukałem odpowiedzi na moje pytania i wiem że gdzies sie to juz przewijało, ale nie mogłem znaleźć.
1. Do rury 60.3mm przełożone 2400W jest odpowiednie, czy można więcej?
2. Jaki jest możliwy początkowy odbiór, żeby nie destabilizowało, 1.8l/h?
3. Przy pracy z buforem kiedy robić korektę i ile razy ? Np. Przy grzaniu 2400W i początkowym odbiorze 1.8l/h zmniejszac odbiór co godzinę np. o 0.3l/h ?
Wczoraj po raz pierwszy pracowałem zbuforem i rurą 60.3mm i mialem trochę problemów, nie mogłem odpowoednio dobrać odbioru. Temperatura kilka razy skoczyła powyzej 0.2 stopnia co wiązało sie z przerywaniem odbioru i stabilizowaniem przez co proces sie sporo wydłużył. Mam keg 30l i bufor 1.3l, na całej długości sprężynki plipek. Nie jestem pewien mocy swoich grzałek, ale wydaje mi się ze jest to 2x1500W i przy ustawiebiu 2700W w skn był próg zalania więc chyba 3000W sie zgadza.
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: mariusz19029 »

Zedii,
Na dwa pierwsze pytania dokładnie Ci nie odpowiem, ponieważ pracuje na większej średnicy, ale myślę, że grzanie 2400 w i odbiór 25 ml będą odpowiednie, chociaż sam możesz to wyliczyć wszystko.
3. Co do temperatury wody na wyjściu to są różne szkoły, ale myślę, że jak ustawisz 55-60*C to będzie dobrze, to jest taka bezpieczna granica.
Co do uwag to:
1. Pierwszy termometr masz na 2/3 kolumny? Jeżeli tak, to pierwszy powinien być jakieś 30 cm od kega (wiele osób ma jeszcze niżej, ale to 30 cm jest takie optymalne)
2. Jeżeli nie mogłeś ustabilizować temperatur, a dodatkowo z głowicy kapał Ci spirytus to prawdopodobnie występowało zalewanie kolumny, czyli była za duża moc grzewcza. Może też być to wina mocno ubitego wypełnienia, ale nadal wiąże się z za mocnym grzaniem.
3. Przede wszystkim to bardzo ważne, musisz ocieplić keg i kolumne.
4. Twoim kolejnym celem do rozbudowy powinien być wziernik. W dalszym etapie możesz również zainwestować w obniżony odbiór.
5.Gdybyś miał wziernik to mógłbyś dokładnie określić na jakiej mocy występuje zalanie i ustalić moc roboczą, czyli jak przykładowo na 2500 w jest zalanie, a na 2450 już nie, to noc robocza powinna wynosić około 2250 w. Czyli jakieś 10% niżej niż próg zalania.
6. Dlaczego masz zmywaki, jak już masz sprężynki to tylko nimi wypełnij całą kolumnę.
7. 30 cm wypełnienia miedzianego to o wiele za dużo. 10 cm też wystarczy, a reszta to sprężynki KO.
Jak czegoś nie wiesz to dalej pytaj, postaramy się pomóc. Napisałem dość ogólnie, ale jak będziesz się dalej wglebiac w temat to pewnie zaczniesz pytać o szczegóły.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

Panowie @zedii i @kaczor189 - oczekujecie podpowiedzi - jak ugryźć rektyfikację - to wystarczy się cofnąć do pierwszych postów. Jest tam wszystko opisane. W miarę szczegółowo.
A jeśli oczekujecie dokładnych danych jakich musicie użyć, to musicie je sobie sami wyliczyć. Bo to jest podstawową wiedzą o sprzęcie na jakim pracujecie. A to z tego względu, że sprzęt i jego konfiguracja rzadko kiedy jest podobna do innego sprzętu. Ważną rolę odgrywa sposób i jakość ocieplenia, rodzaj wypełnienia, jakość sieci energetycznej itp.
Sposób wyliczenia jest prosty i robi się raz, a później jest już z górki. Tak więc wyliczacie wydajność kolumny. Odpadnie Wam przeliczanie deklarowanej mocy grzałki na rzeczywistą. Z tej liczby wyliczycie też prędkość początkową odbioru. Później już jest z górki i tak samo jak przy każdej rektyfikacji.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

watson1
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 8 cze 2017, 09:25
Podziękował: 7 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: watson1 »

Czy jeśli surówki (96%) będę miał ok 7,5l i nie dam rady jej rozcieńczyć do 55% bo będę miał za mało wsadu w kegu 50l, to jest sens prowadzić rektyfikację metodą 2.5 przy większym rozcieńczeniu?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Doody »

Musisz mieć zalane grzałki. U mnie 10 litrów wystarczy aby był zapas. Czyli do 7,5l dolewasz jakieś 5,5 litra wody i grzałki masz przykryte spokojnie i moc w granicach 55%. Stabilizujesz i odbierasz tylko przedgon (np.150 -200ml) i dolewasz wody tak aby mieć 20%. Stabilizujesz i znowu odbierasz przedgon, potem standardowo.
Pozdrawiam
Darek

watson1
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 8 cze 2017, 09:25
Podziękował: 7 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: watson1 »

Kurcze, u mnie muszę mieć chyba 18l żeby grzałki były przykryte :( no nic, sprawdzę jutro raz jeszcze, może jednak uda się mniej wlać :) dzięki za radę!

Edit:
Muszę mieć ok 15 litrów żeby przykryć grzałki, a surówki mam ok 6,7 litra. Niestety żeby przykryć grzalki muszę rozcienczyć do 45% :-( będzie to miało sens przy metodzie 2.5?

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: abyklepało »

lesgo58 pisze:REKTYFIKACJAJak już kolumna jest ustabilizowana przeprowadzam dodatkowo kontrolę temperatury w górnej części kolumny ( u mnie 50cm pod głowicą). Dlaczego to robię? Ano termometr ten pokazuje mi właściwą temp. wrzenia azeotropu na dany dzień. Czyli tzw. temperaturę stabilizacji kolumny. Temperatura ta każdego dnia może być inna, gdyż ściśle zależna jest od ciśnienia atmosferycznego. Dlatego ważne jest nie upierać się przy temperaturze 78,3*C w trakcie stabilizacji, gdyż jest to tylko temperaturowy wzorzec zmierzony dla temperatury wrzenia etanolu w idealnych warunkach przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym. Najważniejsze dla nas jest to aby danego dnia była stała bez względu na to co będzie pokazywać.
Porównując tę temperaturę z temperaturą w głowicy widzimy czy w kolumnie mamy przedgony i ile ich jest. Na dobrze skalibrowanych termometrach różnica ta może wynosić od 0,3*C dla zwykłych cukrówek, aż do ponad jeden stopień w skali Celsjusza dla owocówek.
Co tzn 'widzimy czy w kolumnie mamy przedgony i ile ich jest'? Jak to określić?
lesgo58 pisze:REKTYFIKACJAODBIÓR PRZEDGONÓW.
Po wielokrotnych eksperymentach próbując znaleźć złoty środek między szybkością odbioru a efektywnością doszedłem do wniosku, że najbardziej optymalną prędkością jest prędkość 3 kropli/sek. Co przekłada się na prędkość rzędu 200-220 ml/ godz. Wydaje się to wolno, ale zwróćcie uwagę, ze w tym czasie odbieramy praktycznie samą „esencję” przedgonów a jednocześnie pozwalamy dodatkowo wygotować się frakcjom lekkim a kolumnie lepiej się ustabilizować. Pierwszym sygnałem końca odbioru przedgonów będzie porównanie wskazań termometrów( to dla tych co mają dokładne termometry). Drugim próby organoleptyczne.
Co mam porównać na termometrach? Co ma sie zmienić? Mam 4 termometry: na Kegu, 10 półce, poniżej OLM i w głowicy, rozdzielność 0,1.

lesgo58 pisze:REKTYFIKACJA
W lepszej i bardziej komfortowej sytuacji są osoby mające Obniżony Boczny Odbiór. I to niezależnie czy mają OVM czy OLM. Bezpośrednio po pierwszych 50-70 ml przedgonów mogą przejść do odbioru serca bez ryzyka zanieczyszczenia pierwszych mililitrów toż serca resztkami przedgonów spływających ze skraplacza. W tym samym czasie gdy odbieramy już serce możemy spokojnie odebrać resztki przedgonów zmniejszając prędkość ich odbioru do nawet 1 kropli/ 5-10 sek. Potrafi ukapać jeszcze z 50 ml syfu.
Widać więc wyraźnie zalety Obniżonego Odbioru Bocznego. Zyskujemy na ilości serca a jednocześnie na czasie samej destylacji. Tym sposobem można skrócić czas rektyfikacji od 30-60 min.
Jest to też najlepszy czas aby sprawdzić wydajność kolumny. Jest to ważne dla osób, które gotują na nowej kolumnie po raz pierwszy.
Ale o tym w następnym poście.
CDN.
Czy te przedgony cały czas mają sobie lecieć po kropelce? Przez cały proces? W pewnym momencie to serce chyba zacznie już kapać. Czy mam je po jakimś czasie odciąć całkiem. Skąd mam wiedzieć kiedy?

Przy umiejętnie prowadzonym procesie jesteśmy w stanie odbierać destylat o niezmienionej mocy i porównywalnej jakości aż do całkowitego odparowania etanolu ze zbiornika czyli do 100*C. Oczywiście pod koniec rektyfikacji prędkość drastycznie spada.
Wczoraj pędziłem, i na KEGu doszło mi do 99,9 i temperatura na 10 półce zaczęła już szybko rosnąć. Ma dobić na KEGu do tych realnych 100?
Zlewałem do osobnych ponumerowanych i opisanych butelek, i teraz się zastanawiam co w nich mam :scratch:


Jak mam zakończyć proces? Odłączyć wszystko (tj wodę/prąd)? Odbieram w tej metodzie w ogóle jakieś pogony? Co mi zostaje w buforze?

lesgo58 pisze:
greg0004 pisze: czy gotowałeś swój wyrób (po 2,5 raza) raz jeszcze?
Nie. Nie ma takiej potrzeby. Spirytus jest wręcz sterylny. Idealny do nalewek i wódek zaprawianych.
Do robienia czystej używam spirytusu robionego w inny sposób - ale o tym innym razem.
Jest to gdzieś opisane? ;)
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

abyklepało pisze: Co tzn 'widzimy czy w kolumnie mamy przedgony i ile ich jest'? Jak to określić?...
...Co mam porównać na termometrach? Co ma sie zmienić? Mam 4 termometry: na Kegu, 10 półce, poniżej OLM i w głowicy, rozdzielność 0,1....
...Czy te przedgony cały czas mają sobie lecieć po kropelce? Przez cały proces? W pewnym momencie to serce chyba zacznie już kapać. Czy mam je po jakimś czasie odciąć całkiem. Skąd mam wiedzieć kiedy?...
W kolumnie rozkład temperatur jest od najwyższej na dole do najniższej na górze. Co mniej więcej odpowiada rozkładowi poszczególnych frakcji. na dole mamy frakcje ciężkie i im wyżej tym napotykamy frakcje lżejsze, których temperatura jest najniższa. Na największym odcinku kolumny temperatura jest nawet prawie jednakowa.
I teraz mając rozłożone termometry w sposób jaki opisałeś że Ty posiadasz można dość łatwo (a jeśli ktoś ma dobrze skalibrowane i dokładne termometry to nawet precyzyjnie) określić stan w jakim znajduje się kolumna. W trakcie stabilizacji i zaraz po powinieneś mieć zaraz po OLM tzw. temperaturę dnia, a w głowicy o kilka dziesiętnych stopnia mniejszą od tej pod OLM. Co zresztą opisałem w kompendium. Oznacza to, że w okolicach głowicy zgromadziły się najlżejsze frakcje - czyli popularny przedgon. Właśnie po to przeprowadzamy tzw. stabilizację kolumny. I teraz odbierając przedgon można zaobserwować, że temperatura w głowicy zacznie rosnąć aż do momentu gdy teoretycznie powinna zrównać się z tą pod OLM. Będzie to oznaczać, że pozbyliśmy się przedgonów. Ale to tylko teoria. Bo w rektyfikacji okresowej ciężko osiągnąć taki stan. Przeszkodą są też termometry i ich jakość. I zazwyczaj zadowalamy się stanem gdy temperatury będą zbliżone a my w ocenie organoleptycznej stwierdzimy, że przedgonów już "nie ma".
Posiadając OLM mamy zadanie ułatwione. Gdyż nie musimy walczyć już na samym początku o całkowity odbiór przedgonów. Wystarczy, że odbieramy ich zdecydowaną większość i przechodząc na odbiór OLM pozostawiamy resztki przedgonów aż do końca procesu. Zwłaszcza jak ktoś ma jeziorko o dość dużej objętości. Mając małe jeziorka, badź nawet jego brak możemy je też odebrać niejako "po drodze" w czasie odbioru serca. Metodą kropelkową. To tak ogólnie, bo samą metodę odbioru przedgonów najlepiej jak każdy opracuje sobie sam.
Jak mam zakończyć proces? Odłączyć wszystko (tj wodę/prąd)? Odbieram w tej metodzie w ogóle jakieś pogony? Co mi zostaje w buforze?
A posiadasz bufor stabilizujący?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: abyklepało »

Dzięki za wytłumaczenie. Zabieram się właśnie do kolejnego pędzenia, i nadal nie do końca wiem jak kończyć proces, przedgony są już jasne.

Tak, mam bufor stabilizujący (ale nie mam tam portu na termometr) o pojemności 2,2L (KEG 50L).
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

Kończysz proces w najprostszy możliwy sposób. Gdy zwalniając odbiór nie można już utrzymać temperatury na termometrze prowadzącym kończysz odbiór gonu. Reszta to pogoń. Albo odbierasz go górą, albo dołem i wykorzystujesz później albo wylewasz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: abyklepało »

A bardzo powinienem być cierpliwy w tym zmniejszaniu odbioru? Temperatura może coś podskoczyć, czy mam tak zmniejszać, żeby w ogóle nie ruszyła?

(Robię cukrówkę, a mój sprzęt to zbiornik 50l, bufor 2,2litra, rura 70mm, 150cm wypełnienia do OLM nad OLM 30cm wypełnienia ,skraplacz rura karbowana 5metrów, dwa zaworki precyzyjne, grzałka 3x2kw, po zalaniu zostawiam jedną grzałkę włączoną)
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

abyklepało pisze:A bardzo powinienem być cierpliwy w tym zmniejszaniu odbioru?
To zależy od Ciebie.
Mam pytanie zasadnicze. Czytałeś kompendium? Przecież wszystko jest opisane.
Podstawą prowadzenia procesu jest utrzymanie stałej temperatury na termometrze prowadzącym. Robisz to zmniejszając szybkość odbioru. Czy zrobisz to jeszcze przed skokiem temperatury czy dopiero po to zależy od Ciebie.
Gdy masz bufor sprawa jest bardzo ułatwiona. Nie musisz zmniejszać odbioru w nieskończoność. Wystarczy dodatkowo obserwować termometry w kotle i buforze. Gdy stwierdzisz że w kotle nie ma alkoholu a także, że w buforze większość się wygotowała to znak, że można kończyć.
Konkludując. Nie opisze Ci tego dokładnie i dosłownie tak żebyś mógł skopiować sposób odbioru gonu. Bo każdy z nas ma inne warunki pracy i różnice w w wielu zmiennych są na tyle duże, że nic Ci nie da, że podam dokładne temperatury czy prędkości odbioru.
Takie są założenia ogólne. Ty sam ćwicząc i obserwując pracę kolumny musisz dojść do najbardziej dla Ciebie optymalnych warunków pracy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: prolog1975 »

Przykładowo u mnie jest tak jak jadę ok 50ml to zmniejszam przy 98*C w kegu na 40ml. Na 3.5kW to taka kolumna fi 70 w buforze ma na koniec 95-96*C, w kegu mam wtedy 99.2 *C wtedy jest koniec odbioru serca 10 półka po prostu nagle startuje i koniec. Ja nie zawracam dalej sobie głowy. Zmniejszm moc na 3kW opróżniam bufor na zewnątrz z pogonów zamykam zawór wyłączam grznie i czekam aż z głowicy i kolumny spiryt zleci do bufora który to odzyzkam przy gotowaniu kolejnego nastawu. W kegu na koniec mam 99.5*C ale nie wiem na pewno czy tyle jest bo nie kalibrowany termometr. Oczywista piszę o przerobie surówki na gotowo. Sprzęt mam podobny tyle, że do OLM mam 130cm. Co to znaczy po zalaniu zostawiam jedną grzałkę włączoną z 3x2000W to pracujesz na fi 70 na 2000W? Po zalaniu zostaw moc roboczą 3 lub 3.5kW.

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: abyklepało »

Czytałeś.
Nie znalazłem tam zbytnio nic o pogonach przy pierwszym bądź też drugim gotowaniu. Nie odbierasz ich w ogóle?
Przy pierwszym gotowaniu praktycznie odbieram wszystko aż do końca nie oglądając się rygorystycznie na pogony. Zresztą ułatwia nam to zadanie użycie bufora stabilizującego, który skutecznie odseparowuje nam pogony, które gromadzą się w jego środku.
Dodam jeszcze, że serce odbieram do rzeczywistych 100*C w zbiorniku. To taki mój wybór. Tu nie ma kanonu. Dużo zależy od kolumny. Ja mam długą (2,5m) i wypełniona dobrymi sprężynkami. Dlatego pracując na pełnej długości co można zaobserwować analizując tabelę, udaje mi się zatrzymać pogony w dole kolumny (a właściwie w buforze)praktycznie do końca rektyfikacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

Nie - nie odbieram, bo są bardzo stężone i w tak małej ilości, że są poza moim zainteresowaniem. To już nie są te pogony co dawniej. A wszystko to "wina" naszego sprzętu. :poklon;
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Lis098
200
Posty: 215
Rejestracja: środa, 22 lut 2012, 10:10
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Lis098 »

Szkoda na to nawet czasu i prądu bo przy poprawnym procesie tych pogonów zostaje znikoma ilość

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: abyklepało »

Ok. Napsociłem dziś. To był mój drugi raz, było chyba trochę lepiej niż za 1. razem. Mniej paniki, więcej spokoju, obserwacji i reagowania (z grubsza?) w porę. Gotowanie po raz pierwszy, docelowo 2,5.

Pytania:
1. Przy stabilizacji kolumny (albo jakiś czas po? w trakcie odbioru serca? nie przyjrzałem się) w buforze wrze na całego, i wrze tak aż do prawie końca procesu (patrz niżej). Tak ma być, tak?

2. Przy końcu procesu zaczęła delikatnie rosnąć temperatura na 10 półce. Zmniejszałem odbiór kilkukrotnie, aż po około godzinie już prawie nic nie leciało (temperatura w KEGu 99,6) więc odkręciłem OLM na całego (wszystko do osobnych niedużych buteleczek na wszelki wypadek). Temperatura na 10 półce wzrosła, pod OLM się trzymała. Jeśli mnie pamięć nie myli, to mniej więcej w tym momencie przestało wrzeć w buforze, czyli resztki alkoholu się wygotowały?

3. W końcu i pod OLM temperatura zaczęła rosnąć, więc... zakręciłem zawór :scratch: i odebrałem z głowicy resztę skroplin (zawór w pełni otwarty), aż i tam zaczęła rosnąć temperatura - wtedy zakończyłem cały proces.
Warte coś te ostatnie ~1,5l itra?

Serca jako takiego uzbierało się 4,7L, nastaw z 10kg cukru.

4. Poza początkowym odebraniem przedgonu, cały czas leciało z głowicy do przedgonów po 1 kropli na ~8 sekund. Powinienem kiedyś przerwać ten odbiór? Uzbierało się tego ~350ml.

5. Jak skalibrować (porównać) termometry? Przed procesem do gorącej wody i sczytać różnice? Termometry z rozdzielczością 0,1 stopnia.

Co (bo nie wątpię, że coś na pewno) robię źle? ;)
Jeszcze jedno - zauważyłem, że lepszy efekt przynosi rektyfikacja "jednym ciągiem" surówki rozcienczając ją w między czasie (metoda 2,5) niż np. gotowanie wsadu o mocy np. 50% z pełnym odbiorem gonu i dopiero pózniej rozcienczanie tego urobku do np. 20% i ponowne gotowanie z pełnym odbiorem gonu. Takie subiektywne odczucie mam do dzisiaj.
6. Tak dla pewności. Chodzi o to, żeby nie zrobić z tego 3 gotowań, tylko właśnie 2,5 - w tym 2 odbiory gonu?

7. Nie ma przeszkód, żeby drugie (i drugie i pół na raz) gotowanie przeprowadzić przy innej okazji, a nie od razu po pierwszym?
prolog1975 pisze:Co to znaczy po zalaniu zostawiam jedną grzałkę włączoną z 3x2000W to pracujesz na fi 70 na 2000W? Po zalaniu zostaw moc roboczą 3 lub 3.5kW.
8. Tak właśnie robię, a kolega (Halk88) od którego kupowałem sprzęt, polecał nawet 1,6kW, ale coś regulator mocy padł, i lecę po prostu na jednej grzałce. Dziś cały proces od włączenia grzałek do zakończenia trwał bodajże 6,5h (lub 7,5h) dla wsadu 50L. Długo?

Nie wiem czy dobrą średnicę rury podałem. Podaje się zewnętrzną czy wewnętrzną? Tak czy inaczej, z opisu sprzętu:
halk88 pisze: Wyżej bufora dwie rury każda po 65cm śr. wew. 66mm śr zew.70mm złączone kołnierzem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

abyklepało pisze: 1. Przy stabilizacji kolumny (albo jakiś czas po? w trakcie odbioru serca? nie przyjrzałem się) w buforze wrze na całego, i wrze tak aż do prawie końca procesu (patrz niżej). Tak ma być, tak?
Nie wiem dlaczego. U mnie zaczyna wrzeć dopiero pod sam koniec. Trzeba by przeanalizować w jaki sposób prowadzisz proces.
2. Przy końcu procesu zaczęła delikatnie rosnąć temperatura na 10 półce. Zmniejszałem odbiór kilkukrotnie, aż po około godzinie już prawie nic nie leciało (temperatura w KEGu 99,6)
Zauważam dużą niecierpliwość w prowadzeniu procesu. 99,6*C co to za temperatura? Sprawdzałeś co tak naprawdę pokazuje termometr? Coś mi się wydaje (patrząc na ilość uzyskanego serca) że sporo alkoholu pozostało w buforze i zbiorniku.
. Jak skalibrować (porównać) termometry? Przed procesem do gorącej wody i sczytać różnice? Termometry z rozdzielczością 0,1 stopnia.
Gotujesz wodę i doprowadzasz kolumnę do swego rodzaju stabilizacji. Czyli gotujesz ok 10-15 minut. Wtedy sprawdzasz co pokazują termometry. To będzie Twój punkt odniesienia.
W końcu i pod OLM temperatura zaczęła rosnąć, więc... zakręciłem zawór :scratch: i odebrałem z głowicy resztę skroplin (zawór w pełni otwarty), aż i tam zaczęła rosnąć temperatura - wtedy zakończyłem cały proces.
Warte coś te ostatnie ~1,5l itra?
Można i tak. Ale mając bufor można zaoszczędzić kolumnie zasyfienia pogonami. A i tym samym poprawić uzysk.
Poza początkowym odebraniem przedgonu, cały czas leciało z głowicy do przedgonów po 1 kropli na ~8 sekund. Powinienem kiedyś przerwać ten odbiór? Uzbierało się tego ~350ml.
Można i tak.
6. Tak dla pewności. Chodzi o to, żeby nie zrobić z tego 3 gotowań, tylko właśnie 2,5 - w tym 2 odbiory gonu?
Gotujesz 2 razy ( odpęd i właściwa oczyszczająca rektyfikacja) a odbierasz przedgon 3 razy.
7. Nie ma przeszkód, żeby drugie (i drugie i pół na raz) gotowanie przeprowadzić przy innej okazji, a nie od razu po pierwszym?
Powiem szczerze nie rozumiem pytania. Ale przerywać proces możesz w każdej chwili. Ważne, żeby później zacząć gdzie kończyłeś poprzednio. Trzeba pamiętać o ponownej stabilizacji i dodatkowym odbiorze przedgonów. Niestety jest to spowodowane specyfiką rektyfikacji okresowej.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Saccharomyces
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: Saccharomyces »

abyklepało pisze: 1. Przy stabilizacji kolumny (albo jakiś czas po? w trakcie odbioru serca? nie przyjrzałem się) w buforze wrze na całego, i wrze tak aż do prawie końca procesu (patrz niżej). Tak ma być, tak?
Zlewasz pierwszą zawartość bufora przed stabilizacją ?

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: prolog1975 »

Masz kolumnę fi 70 grzejesz 2kW to sporo za mało Dla tej średnicy przyjmuje się 3kW odbiór serca 40ml. Nie wiem na jakim wypełnieniu polecał ci grzanie 1.6 lub 2kW do fi 70 kolega halk88 ale na sprężynkach z wołomina lub zmywakach 304 obciążalnkść cieplana wypełnienia jest dużo większa 115W na centymetr przekroju a tu masz 32cm przekroju przy fi 70. Piszemy o cukrówkach oczywiście.

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: abyklepało »

lesgo58 pisze:Nie wiem dlaczego. U mnie zaczyna wrzeć dopiero pod sam koniec. Trzeba by przeanalizować w jaki sposób prowadzisz proces.
Hmm, staram się wg wytycznych z pierwszego posta z kompedium.
Po kolei: nagrzewam 6kw, zalewam kolumnę, odłączam 4kw i na 2kw stabilizuje koło 45min. W tym momencie już chyba wrze w buforze.
Później odbiór przedgonów z głowicy, dalej odbiór serca z OLM koło 20-25ml/minutę i równolegle przedgony z głowicy po kropelce na 5-10 sekund.
lesgo58 pisze:Zauważam dużą niecierpliwość w prowadzeniu procesu. 99,6*C co to za temperatura? Sprawdzałeś co tak naprawdę pokazuje termometr? Coś mi się wydaje (patrząc na ilość uzyskanego serca) że sporo alkoholu pozostało w buforze i zbiorniku.
Hm, jak mam sprawdzić co tak naprawdę pokazuje termometr?

lesgo58 pisze:Gotujesz wodę i doprowadzasz kolumnę do swego rodzaju stabilizacji. Czyli gotujesz ok 10-15 minut. Wtedy sprawdzasz co pokazują termometry. To będzie Twój punkt odniesienia.
Tak zrobiłem, i mam wszystko spisane. Temperatury na 3 termometrach były stałe (odrobinę wzrosła na głowicy po odbiorze przedgonów), na KEGu powolutku rosła.
lesgo58 pisze:Można i tak. Ale mając bufor można zaoszczędzić kolumnie zasyfienia pogonami. A i tym samym poprawić uzysk.
Coś chyba nie doczytałem w takim razie. Co i jak zrobić?
Saccharomyces pisze:
Zlewasz pierwszą zawartość bufora przed stabilizacją ?
Nic nie zlewam.

prolog1975 pisze:Masz kolumnę fi 70 grzejesz 2kW to sporo za mało Dla tej średnicy przyjmuje się 3kW odbiór serca 40ml. Nie wiem na jakim wypełnieniu polecał ci grzanie 1.6 lub 2kW do fi 70 kolega halk88 ale na sprężynkach z wołomina lub zmywakach 304 obciążalnkść cieplana wypełnienia jest dużo większa 115W na centymetr przekroju a tu masz 32cm przekroju przy fi 70. Piszemy o cukrówkach oczywiście.
Już dopytałem, i moc zalecał jednak 2,8-3kw. Naprawię regulator mocy i będę prowadził proces na takiej.
Ale generalnie to wolniejsza praca nie ma chyba złego wpływu na proces/urobek?
Awatar użytkownika

Autor tematu
lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: lesgo58 »

abyklepało pisze: Hmm, staram się wg wytycznych z pierwszego posta z kompedium.
Po kolei: nagrzewam 6kw, zalewam kolumnę, odłączam 4kw i na 2kw stabilizuje koło 45min. W tym momencie już chyba wrze w buforze.
Stabilizacja i przedgony ok. Tylko zastanawia mnie jedno:
W tym momencie już chyba wrze w buforze.
To wrze, czy chyba wrze, bo to duża różnica.
Mam prośbę. Nie tylko do Ciebie ale i do wszystkich, którzy chcą otrzymać porady. Piszcie dokładnie, rzeczowo i bez zmyślania typu "tak mi się wydaje"..
Dodatkowo - co mnie bardzo zastanawia - po sprawdzeniu termometrów napisałeś takie coś:
...Tak zrobiłem, i mam wszystko spisane. Temperatury na 3 termometrach były stałe (odrobinę wzrosła na głowicy po odbiorze przedgonów), na KEGu powolutku rosła...
Zrobiłeś doświadczenie na gotującej wodzie? Czy na nastawie? Bo jeśli gotowałeś tylko wodę to skąd te przedgony.? I z jakiego powodu rosła temperatura w kotle?
Co pokazały termometry? Zwłaszcza ten w kotle, bo jest najważniejszym do oceny ilości pozostałego alkoholu.
Przecież napisałem Ci jak masz zrobić:
lesgo58 pisze:Gotujesz wodę i doprowadzasz kolumnę do swego rodzaju stabilizacji. Czyli gotujesz ok 10-15 minut. Wtedy sprawdzasz co pokazują termometry. To będzie Twój punkt odniesienia.
O reszcie później - jak poprawnie wykonasz ten test z termometrami.

Kompendium jest tylko jako pewnego rodzaju odnośnik, przykład, oparcie. Reszta należy do operatora, jego zdolności interpretacji tego co się dzieje. Ty widze masz trochę problemów z ogarnięciem tematu. Ale się nie przejmuj - wspólnie go ogarniemy. Nie taki diabeł straszny.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

abyklepało
50
Posty: 76
Rejestracja: środa, 22 mar 2017, 18:19
Krótko o sobie: Dla zabawy
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Post autor: abyklepało »

Czytanie ze zrozumieniem bywa trudne. Umknęło mi to, że mam wodę ugotować ;) Powyższe opisywałem na nastawie, w trakcie psocenia.
Jedno takie sprawdzenie wystarczy żeby wiedzieć co będą pokazywały termometry w przyszłości? Czy warto raz na jakiś czas to sprawdzić w opisany sposób?
To wrze, czy chyba wrze, bo to duża różnica.
Mam prośbę. Nie tylko do Ciebie ale i do wszystkich, którzy chcą otrzymać porady. Piszcie dokładnie, rzeczowo i bez zmyślania typu "tak mi się wydaje".
Hmm, nie przyjrzałem się temu kiedy zaczęło wrzeć. A nie powinno w ogóle? Bo za 1. razem jak psociłem też mi wrzało na całego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”