Kolejny sterownik / termometr...

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Zacznę od przetwornika procesora, porównam sobie z DS. A potem może zewnętrzny.
Nie wiem jaka rozdzielczość pomiaru jest potrzebna, jaka dokładność - to dopiero wyjdzie w praniu.
Używając DSa stabilizuję temperaturę w testowym układzie do granic jego rozdzielczości - błąd mieści
się w +-0.1stC, a najczęściej mniej. Wyjdzie w praktyce co jest potrzebne (jaka dokładność) a co
jest overkillem. W końcu koledzy robią tu świetną destylację patrząc na termometry z Ikei czy innych Chin ;)
- jestem przekonany ze automatyka z DSami może zrobić to nie gorzej.

A cały temat wynika z mojej natury - jestem technikiem i wszystko muszę rozkminić ;)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

Do zrobienia świetnej destylacji w ogóle termometry nie są potrzebne jeżeli zna się dobrze swoją kolumnę. Najwyżej do wychwytywania anomalii ...
Prędzej - jak pisze Leszek - zegarek.
A największa zaleta automatyki to odcięcie grzania przy awarii wody chłodzącej. No chyba, że ktoś chce włączyć i zapomnieć.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: rastro »

Z przetwornikiem procesora to szkoda zachodu, chyba że zrobisz jakiś układ na op-ampach do kondycjonowania sygnału. Trzeba też zapewnić jakieś źródło zasilania czujnika, ale tak żeby nie przekroczyć 1mA a lepiej jeszcze mniej inaczej czujnik zacznie oszukiwać ze względu na samo nagrzewanie. PT-100 to jednak czujnik analogowy i do tego ma niewielkie zmiany sygnału per stopień (0,38-0,39 Ω/ºC). Żeby osiągnąć dobrą dokładność trzeba brać pod uwagę pracę z naprawdę małymi zmianami sygnału.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: JasnyPierun »

Widzę, że motywacja jest i kasa na sprzęt, do tego potwierdziłeś, że zmontujesz swoją kolumnę, jestem za tym żebyś zrobił ten sterownik i potestował u siebie, później próbki do analizy. Ciekawe jak wyjdzie czystość.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Sam jestem ciekaw :) Poprzeczka jest wysoko bo mam kumpla, który ma dłuuuugą rurę :D
i robi spirytusienieczek najdestylowaniuchniejszy :) Robimy czasami shoty - pół kieliszka tego
spirytusu i na to delikatnie pół kieliszka soku malinowego, który układa się na dole -
taka flaga narodowa :) Po strzale sok malinowy pięknie smaruje przełyk i alkohol
poznaje się tylko po tym, że nogi się uginają :)

Większość części do kolumny mam zamówionych, będę powoli pchał temat do przodu,
myślę, że za jakiś miesiąc powinna być gotowa...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

A masz jakiś rysunek projektu ?

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Nic odkrywczego, kolumna na podobę tego projektu:

Obrazek

Chcę osiągnąć dobry alkohol, ale też smakówki gdy wysypię część wypełnienia :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

JasnyPierun
100
Posty: 130
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 17:40
Krótko o sobie: Jestem sobą. Lubie wypić ale z umiarem a to o czym piszę tu na forum to tylko fantazja.
Ulubiony Alkohol: Driny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Okolice Wrocławia
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: JasnyPierun »

Hmm proponuje zrobić z olm a tu masz ovm na rysunku. Termometr na tej 10 półce proponuję jeszcze. Podzielić kolumnę można, będzie Ci wygodniej.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: rastro »

E tam termometrów będzie na pęczki ;)
PierwszyWolnyLogin pisze:Zamontuje w kolumnie od cholery termometrów ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: radius »

JasnyPierun pisze:proponuje zrobić z olm a tu masz ovm na rysunku.
Ani OLM, ani OVM tylko "zwykły" LM (Bokakob) tyle, że z chłodniczką destylatu ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

JasnyPierun pisze:Hmm proponuje zrobić z olm a tu masz ovm na rysunku. Termometr na tej 10 półce proponuję jeszcze. Podzielić kolumnę można, będzie Ci wygodniej.
Kolumnę podzielę - na pewno głowicą, a czy więcej razy to zobaczy się.
Planuje LM - rysunek jest chyba mylący przez chłodnicę? Ten system wydaje mi się prostszy...

PS.
radius pisze:Ani OLM, ani OVM tylko "zwykły" LM (Bokakob) tyle, że z chłodniczką destylatu ;)
No właśnie :)

PWL
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 kwie 2019, 19:38 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 3 razy.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

No ja raczej zamiast inwestować w automatykę i chłodniczkę pomyślałbym o obniżonym odbiorze i (może w przyszłości) o buforze.
Mając i LM i OLM widzę dokładnie różnicę - jest kolosalna. Bo na tym co masz to cudów nie będzie ...

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Czytam o OLM i mam pytanko. Czy tego samego efektu nie da dołożenie "przedłużki" między głowicę a chłodnicę?
Czyli zamiast obniżać głowicę (miejsce odbioru) podnoszę chłodnice czyli daje dodatkowa przestrzeń na pary...

Można by zrobić porównawcze destylacje z i bez... Łatwiej niż dorabiać niższy odbiór w tym celu...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

Pod pojęciem głowicy rozumiesz twój aktualny LM ? Bo wg mnie chłodnica to jest w głowicy.
W tej "przedłużce" musiałoby być wypełnienie - cały wic polega na tym, żeby nad obniżonym odbiorem był fragment kolumny separujący frakcje. Na szczycie LM żeby odbierać przedgony. Oczywiście jeziorko z tamką. Bez 2 LM-ów się nie obejdzie.
Oczywiście w końcu natkniesz się na sufit - to wszystko rośnie w górę więc bokakob jest rozwiązaniem dla ludzi z wysokim sufitem. Reszta preferuje np. Aabratka.
Te porównania już były robione ... poczytaj forum, zrozum jak działa obniżony odbiór - pozwoli Ci to zrozumieć działanie kolumny i oszczędzi masy czasu i frustracji oraz pieniędzy.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 kwie 2019, 20:34 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Szlumf »

PierwszyWolnyLogin pisze:Czytam o OLM i mam pytanko. Czy tego samego efektu nie da dołożenie "przedłużki" między głowicę a chłodnicę?
.................
Przedłużki nie musisz dokładać. Musisz za to dołożyć jakiś odbiór dla przedgonów. Wtedy "zwykły" odbiór stanie się obniżonym odbiorem. Możesz zaadoptować rozwiązanie stosowane w "zimnych palcach" i odbierać pary za chłodnicą (przedgony) a serce z LM. Skoro da się na ZP uzyskać dobry spirytus jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutral ... ne%20palce to tym bardziej w ZP wzbogaconym o odbiór pod skraplaczem. Tyle tylko, że wymaga to precyzji w sterowaniu wodą i mocą.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Pomysł...

Nie można by odebrać przedgonu po prostu przez odpowietrznik w głowicy?
Przestać zasilać chłodnicę w głowicy żeby się rozgrzała i pary uleciały górą...
Oczywiście dołożyć chłodnicę skroplin na wylocie.

Pod odebraniu odpowiedniej ilości płynu puszczamy wodę do chłodnicy zamykając
drogę parom i odbieramy urobek normalnie...
Oczywiście odcinek wypełnienia nad głównym odbiorem...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: arTii »

Tylko że jeśli masz OLM, to przedgony odbierasz przez cały czas pracy z LM-a.
To nie jest tak, że przedgony odbierzesz i już koniec i ich nie ma.
One cały czas są. To są frakcje lżejsze od C2H5OH i cały czas gdzieś w tej kolumnie są.
Ja podczas stabilizacji odbieram około 700ml przedgonów, później kropelkowo podczas odbioru serca z OLM jakieś 150-200ml, i na koniec jeszcze jeziorko 300ml.
Więc jeśli nie masz miejsca na to żeby dołożyć te 30cm wysokości, to zrezygnuj z bakobaba na rzecz abratka, ale dołóż OLM jako moduł.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Rurę kupiłem 150cm. Myślę, że wystarczy ze 25cm chłodnicy w głowicy, potem odbiór LM a jakieś 20cm niżej
wlutowany wylot VM. Można go używać albo i nie - trzeba będzie porównać efekty.

W sumie dorobienie OVM to żaden koszt i komplikacja...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

arTii pisze:Tylko że jeśli masz OLM, to przedgony odbierasz przez cały czas pracy z LM-a.
To nie jest tak, że przedgony odbierzesz i już koniec i ich nie ma.
One cały czas są. To są frakcje lżejsze od C2H5OH i cały czas gdzieś w tej kolumnie są....
No to wystarczy temperaturę chłodzenia w głowicy ustawić tak, żeby skraplała etanol
a przepuszczała smrodki, potem te smrodki skroplić i z powrotem skierować do kolumny
poniżej odbioru. Kwestia na jakiej wysokości do dyskusji..

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Szlumf »

Z grubsza robię to tak jak opisałeś post203600.html#p203600. Twój następny pomysł z zawracaniem smrodków do kolumny pod odbiorem jest raczej kiepski. Nie odebrane smrodki będą się zagęszczać i zaczną wpływać na jakość odbioru. Ponadto ustawienie temperatury chłodzenia tak by skraplała etanol a przepuszczała tylko smrodki jest praktycznie nie możliwe. Tak jak arTii napisał w parach idących do głowicy jest wszystko - przedgony, etanol i pogony. Tylko ich proporcje zmieniają się w zależności od wygotowania kotła. Nie kombinuj tylko zbuduj sprzęt z niska głowicą (młot Thora, aabratek, UFO) i obniżonym odbiorem. Ja polecam młot Thora z dwustanowym jeziorkiem.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Przeczytaj wpis gościa o ksywce "krisback", ciekawe co o tym myślisz?
https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... 5&start=30

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Szlumf »

PierwszyWolnyLogin pisze: No to wystarczy temperaturę chłodzenia w głowicy ustawić tak, żeby skraplała etanol
a przepuszczała smrodki, potem te smrodki skroplić i z powrotem skierować do kolumny
poniżej odbioru. Kwestia na jakiej wysokości do dyskusji..
PWL
Myślę, że on odbierał przedgon a Ty chcesz go wprowadzać do kolumny.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

Szlumf pisze:Z grubsza robię to tak jak opisałeś post203600.html#p203600.
Ale - jeżeli dobrze rozumiem - odbierasz przedgony z odpowietrzenia w głowicy po to, aby były bardziej skondensowane niż refluks na szczycie ale gon odbierasz potem z OLM ?
Bo przecież kluczowe jest właśnie wypełnienie między miejscem odbioru gonu a miejscem odbioru/kumulacji przedgonów.

I - dodatkowe pytanie - podczas odbioru par przedgonów kolumna cały czas pracuje i daje refluks ?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Szlumf »

Po zalaniu kolumny ustawiam moc roboczą i stabilizuję jednocześnie zmniejszając przepływ przez skraplacz do momentu pojawienia się przedgonów w odpowietrzeniu. Zwykle trwa to około 15 minut i kolumna jest już ustabilizowana a przedgony zaczynają kapać. Odbieram je na zapach. Odbiór trudny do ustawienia ale średnio wychodzi około 10ml/m. Stosuję dwa sposoby odbioru tych przedgonów. Z jeziorkiem 0ml i drugi z jeziorkiem 190ml. Każdy ma swoje + i - i jeszcze nie wybrałem docelowego. Kolumna cały czas pracuje z pełnym refluksem.
Odbieram z OLM. Chciałem wypróbować odbiór z LM po długim odbiorze przedgonów z odpowietrzenia ale kropelkowanie z LM podczas odbioru wykazało, że w pewnym momencie dobry spiryt z LM zaczyna się pogarszać więc pozostałem przy OLM. Pewnie jeszcze wypróbuję odbiór z LM przy ciągłym odbiorze kropelek z odpowietrzenia ale muszę przemyśleć konieczne zmiany w sprzęcie.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

No to dobrze zrozumiałem, za twoją radą robię tak samo i faktycznie - odbierane w ten sposób przedgony są bardziej smrodliwe. Tyle, że trzeba się przyłożyć do sterowania przepływem wody i pilnować bardzo tego procesu.
Robię z pełnym jeziorkiem a potem je jeszcze spuszczam, żeby zrobić "miejsce" dla tego, co będzie się uwalniać w trakcie gonu.
Chętnie bym poczytał o tych + i - ach : )

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: pepe59 »

Jak świat światem, niekonwencjonalne podejście do tematów popychało ludzkość do przodu, dając nowatorskie rozwiązania. Nie przejmuj się dołowaniem przez "doświadczonych w hobby", tylko rób swoje. Dzięki trudnej do przewidzenia, w chwili obecnej, ilości popełnionych błędów w dążeniu do swojego ideału, zdobędziesz doświadczenie i wiedzę, która pomoże Ci konstruować coraz doskonalsze sterowniki i pozyskiwać zacniejszy urobek. Czytanie tego i innych forów pomoże Ci zgłębić wiedzę ale musisz ją umiejętnie selekcjonować, bo tak jak wszędzie, w beczce dziegciu odnajdziesz jedynie łyżkę miodu. Powodzenia.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Szlumf pisze:...
Myślę, że on odbierał przedgon a Ty chcesz go wprowadzać do kolumny.
Nie ma z tym problemu - planuje dać dwa zawory i będzie można zdecydować czy
smrody wracają na wypełnienie, czy lecą do kanału ;) Przypuszczam, że skończy się
na początkowym odseparowaniu przedgonu, a potem już obieg zamknięty...

Zobaczy się:)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

No nic to, Kolego ... widzę, że chcesz wyważać otwarte drzwi. Pomysł z powrotem przedgonów w okolice odbioru jest fatalny - to zaprzeczenie rektyfikacji gdzie chcemy przedgony trzymać jak najwyżej i separować je od gonu. Zauważ, że odnosisz się do postów sprzed wielu lat - od tej pory konstrukcje ewoluowały.
Ewolucja to fajna metoda na rozwój ale - jak to zresztą Darwin opisał - raczej kosztowna i okrutna dla mniej fortunnych pomysłów :D
Obawiam się, że wtopisz masę pracy i niemałą ilość pieniędzy a wynik będzie taki sobie.

Ta ewolucja doprowadziła do pewnego złotego środka: zbiornik ze wskaźnikiem poziomu, (nad nim opcjonalnie bufor z przelewem do zbiornika), segment z wypełnieniem miedzianym, segment z wypełnieniem stalowym, OLM, nad nim wypełnienie stalowe, (opcjonalnie latarka), głowica z LM (Thor, Aabratek). To wszystko najtaniej na wywijkach, najlepiej na TriClampach, popularnie na SMS-ach. Tu możesz sobie sam pospawać to co umiesz, ewentualnie dokupić pewne elementy.

Masz masę zapału i trochę szkoda by było byś po roku, dwóch się zniechęcił.

Z innej beczki: Jak wysokie masz pomieszczenie ? Masz w podłodze odpływ do kanalizacji ? I jaką konstrukcję ma twój kolega który robi świetny produkt ?

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

wkg_1 pisze:...
...I jaką konstrukcję ma twój kolega który robi świetny produkt ?
I tu robi się zabawnie :) Mój kolega to ...krisbak z białego forum :)
Nie wiedziałem, że tam pisze / pisał - kapnąłem się dopiero gdy zobaczyłem zdjęcie
aparatury - widziałem ją z bliska i teraz poznałem na fotce :) Znam jego produkt -
jest po prostu GENIALNY. Nie, żadnych pomiarów nie robiłem, za to sporo wypiłem :)
No i znam też gościa - jeśli pisze że jego metoda daje lepszy efekt niż VM czy LM to
tak jest czy się komuś podoba czy nie :) Warto się od niego uczyć...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

No dobra, ale wciąż nie wiem co to za konstrukcja ; )

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: johnex »

Poczytałem trochę o tej konstrukcji na białym forum i powiem szczerze według mnie to trochę przerost formy nad treścią. Na zwykłym aabratku z odbiorem przez LM po stabilizacji i odbiorze przedgonów przez 2 godziny w tempie kropla na 1-2 sekundy uzyska się taki sam efekt. Swoja drogą nie wiem po co takie kombinacje z dodatkowymi chłodnicami, podwójnymi refluksami skoro tak naprawdę po tak długim odbiorze kropelkowym przedgonów praktycznie już nie ma.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Powyżej pewnego poziomu wszystko jest przerostem ;)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: wkg_1 »

To w takim razie trzymam kciuki.
Szczególnie, że kolega na pewno Ci pomoże i doradzi.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Wracając do tematu sterownika :)

W świątecznym nastroju wymyślam funkcje, jakie powinien sterownik realizować
- niekoniecznie wszystkie naraz, przydatna może też być wersja uproszczona...

1. Regulator mocy PWM / SSR. Po prostu potencjometr (albo klawisze), wyświetlacz.
Może też mierzyć temperatury w kilku punktach. Bez żadnej automatyki...

2. Stabilizator temperatury oparty o PID.
Po pierwsze wybór termometru z którego brana jest temp. pozostałe tylko wskazania.
...
Przyszło mi do głowy, że przydatna byłaby funkcja ograniczenia mocy w funkcji temperatury.
Czyli np. do 50stC grzejemy pełną mocą, do 70stC max. 80% (czy też ileś-tam W) etc.
Albo jedno ograniczenie - moc maksymalna. Może się przydać w przypadku grzania
gęstego wsadu, żeby ograniczyć prawdopodobieństwo przypalenia...

Co by tu jeszcze :)

PWL
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: radius »

A czujnik tego PIDa gdzie zamierzasz umieścić? ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Oczywiście, że zamierzam! Bez tego nie będzie działać.

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: radius »

Przeczytaj sobie jeszcze raz moje pytanie ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Aaaa chodzi Ci o "gdzie"? Chwilowo w piwnicy. Docelowo pewnie w kotłowni.

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: arTii »

Ty tak na serio? A może tak w stawie? ;)
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”