Kolejny sterownik / termometr...

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Hej

Arduino Mega 2560. Z tym, że na tym etapie to bez znaczenia - po prostu miałem pod ręką
i tak wyszło. Inna sprawa, ze nie muszę się martwić czy mi jakiegoś pinu zabraknie...
Jak na razie to jest zwykłe logowanie danych na kartę SD, ciekawe będzie dalej.
Widać po wykresach, że będzie dało się zrobić dość łatwo automatykę...

Przeniesienie na jakąkolwiek inną platformę to pewnie prosta sprawa, ale akurat esp8266
to ja nie znam, choć chyba mam dwie sztuki ;) W sumie wersja minimum to Atmega328
i jeden kondensator, tak że nie wiem czy warto kombinować...

Termometry to DS18B20 z tym, że selekcjonowane. Będzie jeszcze kalibracja termometrów,
co powinno usunąć ostatnie niewielkie błędy pomiarów.

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Kolejny pomiar, tym razem z rektyfikacji. Pięknie widać co dzieje się w kolumnie :)
rektyfikacja01.jpg
Przy okazji zarejestrował się błąd operatora - nie zwróciłem uwagi na rosnącą temp. na dole kolumny
i wyszedłem dosłownie na dwie minuty. Gdy wróciłem głowica miała już 90stC i pogony raźno kapały
do baniaczka :) Przeszła odrobina zapachu, wcześniejsze próbki były idealnie czyste więc puszczę to
jeszcze raz po prostu...

Muszę ustawić alarmy na poszczególnych termometrach...

PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

skootii
50
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 gru 2018, 09:01
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: skootii »

PierwszyWolnyLogin pisze:Hej

Termometry to DS18B20 z tym, że selekcjonowane. Będzie jeszcze kalibracja termometrów,
co powinno usunąć ostatnie niewielkie błędy pomiarów.

PWL

Co oznacza, że selekcjonowane ? Jak się je kalibruje ? :)

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: rastro »

Nie wiesz? Kupujesz ze 100 szt. taniochy od przyjaciół z dalekiego wschodu (bo są tańsze niż u nas)... dalej wiadomo patrzysz który oszukuje najmniej ;) bo ponoć te z "ale długo się czeka" mają rozrzut nawet ponad stopień. (zamiast tego można kupić cztery z oficjalnej dystrybucji... efekt będzie podobny).

Jak wiadomo tych termometrów się nie da kalibrować, ale w miarę sprytny program może jakoś wyrównać pomiary, takie uwzględnianie poprawek przez program, a nie żadna kalibracja. Do kalibracji to w sumie trzeba mieć wzorce zapewniające pomiar przynajmniej o rząd większy od kalibrowanego instrumentu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 lip 2019, 19:05 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

skootii pisze:...Co oznacza, że selekcjonowane ? Jak się je kalibruje ? :)

ad. 1 - krzywa dzwonowa. Kupujesz garść termometrów, sprawdzasz jak się zachowuję - ja robię to w zakresie 20-105stC
(narazie, może się to zmieni). Te dziwne do kosza. Wybierasz najdokładniejsze. W mnie na 14szt kupionych celowo
w różnych miejscach jeden zdecydowanie nie mieścił się w deklarowanej dokładności. Odrzuciłem jeszcze cztery z nawiększymi
odchyłkami. Wszystkie 13 mieściło się w powiedzmy +-0.3stC

ad. 2 - porównujesz pomiary z badanego termometru z wzorcem - może nim być inny termometr o znanej i potwierdzonej
dokładności, albo algorytm, albo jedno i drugie, albo to tajemnica :) Sprawdzasz interesujący Cię zakres temperatur
i notujesz odchyłki. Np. zmierzono 98stC, ale jest 97stC więc odchyłka wynosi 1stC. W efekcie masz tabele korekty
którą potem stosujesz. Jeśli termometr ma stałe, powtarzalne odchyłki to nie problem - dzięki kalibracji czy jak kto woli
korekcji błędów możesz przy jego pomocy dokonywać dokładnych pomiarów...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

cd. dłubania w sterowniku...

W tej chwili skończone są i działają trzy tryby:
1. Termometr i nic więcej,
2. Stabilizacja temperatury PID (w zbiorniku),
3. Regulacja mocy grzania.

Ad. 1 Wiadomo - wskazuje temperatury.

Ad. 2 Do wstępnego rozgrzania wsadu - nie trzeba jeszcze zaczynać gotowania, ale i nie trzeba pilnować,
żeby się samo nie zaczęło ;) Ustawiam na np. 80stC, załączam tryb 2 i nie muszę kontrolować co się dzieje
- baniak zostanie rozgrzany do tych 80stC i nic dalej. Cały czas wyświetlana jest używana moc grzania...

Można też przy pomocy tego trybu sprawdzić moc jaka jest potrzebna do utrzymywania określonych
temperatur w baniaku. Wystarczy napełnić wodą, ustawić temperaturę i sprawdzić na LCD jaka moc
jest dostarczana.

Ad. 3 Ręczna regulacja grzania - ustawienia w % od 0 do 100. Wiadomo o co chodzi.

Tryby można przełączać w locie, co wtedy się dzieje:

2 > 3 aktualnie używana moc zostaje ustawiona ręcznie i dalej jest dostarczana,

3 > 2 aktualna temperatura w baniaku zapisywana jest jako docelowa i dalej jest utrzymywana pętlą PID,

3 > 1 lub 2 > 1 grzanie wyłączone, wracamy do samego termometru.

W każdym trybie można w dowolnym momencie załączyć logowanie danych na SD.
Od teraz logowana będzie też moc grzania...

Teraz coś na ruszt, a później zajęcia praktyczne w piwnicy ;)

PWL
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 lip 2019, 05:47 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Szlumf »

Regulacja mocy grupowa czy fazowa?

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Na razie losowa - zwykły przekaźnik elektromechaniczny. Przy mocy jaką ja potrzebuje to bez znaczenia...
Ale tak czy owak po niedzieli kupię przekaźnik SSR z przełączaniem "w zerze". Głównie, żeby nie klikał :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: pepe59 »

PierwszyWolnyLogin pisze:cd. dłubania w sterowniku...
2. Stabilizacja temperatury PID (w zbiorniku),

Ad. 2 Do wstępnego rozgrzania wsadu - nie trzeba jeszcze zaczynać gotowania, ale i nie trzeba pilnować,
żeby się samo nie zaczęło ;) Ustawiam na np. 80stC, załączam tryb 2 i nie muszę kontrolować co się dzieje
- baniak zostanie rozgrzany do tych 80stC i nic dalej. Dodatkow - cały czas wyświetlana jest moc grzania...

Można też przy pomocy tego tryby sprawdzić moc jaka jest potrzebna do utrzymywania określonych
temperatur w baniaku. Wystarczy napełnić wodą, ustawić temperaturę i sprawdzić na LCD jaka moc
jest dostarczana.
PWL
Zastosowanie regulatora PID do stabilizacji temperatury w zbiorniku, to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Do wskazanych przez Ciebie funkcji w zupełności wystarczy regulator on/of z histerezą.
Lepszym pomysłem byłoby stabilizowanie ciśnienia w zbiorniku, chociaż i to nie nie ma racjonalnych przesłanek, ponieważ skład par w tym miejscu nieustannie ulega zmianie. Stabilizacja temperatury lub ciśnienia ma uzasadnienie od 10p wzwyż. Przy stabilizacji temperatury sterownik nie pozwoli na przejście do fazy pogonów, dopóki nie zmienimy jego ustawień (wyższa temperatura). Zaś przy stabilizacji ciśnienia uzyskamy pracę kolumny ze stałym refluksem, jednak musimy pilnować zmian temperatury i w odpowiednim momencie ciąć frakcje.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

pepe59 pisze:...
Zastosowanie regulatora PID do stabilizacji temperatury w zbiorniku, to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Do wskazanych przez Ciebie funkcji w zupełności wystarczy regulator on/of z histerezą.
Lepszym pomysłem byłoby stabilizowanie ciśnienia w zbiorniku, chociaż i to nie nie ma racjonalnych przesłanek...
Przyznaj się bez bicia - nie czytałeś tego co napisałem? ;)

PS. Jakby ktoś szukał mocnego przekaźnika elektronicznego przełączającego "w zerze" to tu jest jedna sztuka:
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-el ... 7990012093

Żaden spam, jeden wziąłem dla siebie. 480V / 90A chyba każdemu wystarczy :)

PWL
Ostatnio zmieniony sobota, 6 lip 2019, 20:38 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Powoli w kierunku automatyzacji :)
To zarówno element kolumny jak i sterownika więc niech będzie tu - karuzelka do przełączania butelek...
karuzela.jpg
Jeszcze tylko niech mi ktoś zrobi takie małe lejki szklane i będzie z górki...

PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Szlumf »

Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: .Gacek »

Kolega @Szlumf strzelił w dziesiątkę!
Piękne lejki w idealnym rozmiarze w dodatku w świetnej cenie.
Jakub jeżeli zdecydujesz się na zakup to daj znać, chętnie przygarnę kilka sztuk do obrotowej polewaczki na imprezy ☺
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Szlumf pisze:A może z nierdzewki https://pl.aliexpress.com/item/32965778 ... 2e0eI1uUuU ?
Ładne, ale ciut za duże. Potrzebuje 2.5cm średnicy, żeby całość była kompaktowa.
Mam niedaleko gościa co robi sprzęt laboratoryjny ze szkła, może mi zrobi lejki...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: radius »

@ PierwszyWolnyLogin, to kiedy umawiamy się na te orzechy ;) Termin zbioru na NOCINO powoli mija, łupione lubię świeże, takie gdzie skórkę łatwo oddzielić a na wysuszone nie mam cierpliwości czekać :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

I cały misterny plan... Zapomniałem, że serwo modelarskie, którego mam zamiar użyć jako
napęd karuzeli nie kręci się dookoła, tylko max około 180st. A miało być tak pięknie ;)

W związku z za lejki będą biegać kapy 22mm z wlutowaną rurką 8mm, na to silikonowy wężyk.

Elementy już wydrukowane, ładnie wygląda miedź w czarnym PLA :)
Jutro to polutuje i przetestuje...
lejki1.jpg
PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: arTii »

Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Wiem, wiem, jestem a w zasadzie byłem modelarzem :)
To jest za małe, ja wybrałem Hyperion HP-DH16-GCD. Jak szaleć to szaleć :)

Niestety nie wszystkie serwa dają się mocno "rozciągnąć" - po prostu mają fizyczne ograniczenia.
Zazwyczaj do 180st daje radę większość - wystarczy podać odpowiedni sygnał PWM i działa ;)

Hyperion ma tą zaletę, że jest programowalny - ustawiłem zakres ruchu na 180st i prędkość
na 30%. Nie będę musiał zwalniać z poziomu programu...

Zostało mi po modelarstwie kilka pudeł z częściami, więc wykorzystuje :)
Tak czy owak 160 stopni wystarczy, żeby obsłużyć 6 lejków.

PWL
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 lip 2019, 19:55 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: rastro »

Ale że do tych lejków będą podłączone odbiorniki przy pomocy wężyków? Jakoś inaczej sobie wyobrażałem karuzelę.
radius pisze:@ PierwszyWolnyLogin, to kiedy umawiamy się na te orzechy ;) Termin zbioru na NOCINO powoli mija, łupione lubię świeże, takie gdzie skórkę łatwo oddzielić a na wysuszone nie mam cierpliwości czekać :mrgreen:
Będziesz musiał je dać do ciasta (nie wiem jakiś keks albo makowiec), NOCINO to raczej w przyszłym sezonie ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

rastro pisze:Ale że do tych lejków będą podłączone odbiorniki przy pomocy wężyków? Jakoś inaczej sobie wyobrażałem karuzelę.
Przejdź się do wesołego miasteczka - tam jest wiele rodzajów karuzel, poćwiczysz wyobraźnie :)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Powoli do przodu :)

Dodałem seksowne nóżki do obudowy ;) Dwa guziki - jeden steruje pompą perystaltyczną
w trybie manualnym - prędkość <> 80ml/h do przedgonów i <> 400mm do serca.
Drugi guzik do karuzeli, będzie działać jutro, dzisiaj już mam dość zabawy :)

Pojawił się zewnętrzny zasilacz 19V skanibalizowany ze starego laptopa - musiałem
podnieść napięcie, żeby badziewna pompka perystaltyczna jako-tako się kręciła...

Uroda prototypów w pełnej krasie :) Oglądać z podkładem muzycznym:
IMG_20190723_185215016.jpg
PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 lip 2019, 19:04 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 5 razy.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Właśnie obserwuje proces w pełnej automatyce. Teraz kapie serce, algorytm przeszedł gładko
wszystkie etapy, do końca już prosta sprawa, nie przewiduje błędów... Najważniejsze, że algorytm
rozpoznawania ustabilizowania kolumny sprawdził się tak jak zakładałem...

Miałem kilka błędów kosmetycznych w gromadzeniu logów, wyświetlaniu etc
Poprawiłem "w locie", jutro puszczę kolejny proces i zamieszczę wykres na którym widać co
się dzieje...

Kap, kap...
IMG_20190729_215115845.jpg
PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: .Gacek »

Muszę przyznać, że było tu na forum kilka ludzi, którzy chcieli tworzyć cuda na kiju a później nic z tego nie wychodziło. Dlatego na początku patrzyłem z przymrużeniem oka na Twoje projekty. Nie chciałeś brać do siebie rad, które były szczere od innych użytkowników. Mimo wszystko bardzo się cieszę, że idziesz swoją ścieżką i budujesz swoje i tylko swoje urządzenie. Szczerze Ci kibicuję i czekam na kolejne posty.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Bry

Puściłem glukozówkę - <> 8l, 15% alkoholu.

Niestety znalazłem jeszcze jeden błąd ;) Grzanie było cały czas mocą 1000W, pomimo wyświetlania innych wartości na LCD.
Po prostu przez pomyłkę pomnożyłem sobie zmienną *100 i nie usunąłem tego :) Przypuszczam, że dlatego termometr 1 szalał
- jest on w wejściu do kolumny więc pewnie był zalewany wrzątkiem co chwile.
Szczęśliwie mam ten sam wsad i puszczę go jutro rano po skorygowaniu błędu więc przy okazji zobaczę różnicę.

Pomijając ten błąd proces od początku do końca przebiegł automatycznie - krótki opis tego co dzieje się w poszczególnych
punktach - pionowe czerwone linie to zaznaczone miejsca gdy algorytm podejmuje decyzję o przejściu do kolejnego etapu:

1 - Koniec rozgrzewania, algorytm uznaje, że kolumna jest stabilna i przechodzi do "wygrzewania" czyli utrzymuje
kolumnę w tym stanie 30min.

Algorytm analizuje dane z trzech górnych termometrów, ale NIE sprawdza temperatur, tylko analizuje zmianę kształtu
krzywych rysowanych przez temperatury w czasie. Dzięki temu nie powinno robić mu różnicy czy wlejemy do zbiornika
wsad 50% czy 5%. Powinien tak samo skutecznie zadziałać. Będę robił takie próby w najbliższych dniach...

2 - Koniec wygrzewania, pobieramy przez 30min przedgony. Wychodzi okolo 60-70ml. Gdy dostanę docelową pompę
będzie można to regulować.

3 - Zaczynamy pobierać serce. Prędkość niecałe 400ml/h (taka pompa). Z docelową pompą będzie można to regulować.

4 - Algorytm wykrywa skok temperatury na drugim od góry termometrze i kończy pobieranie serca.
Pobiera pogony aż do końca.

5- Temperatura w głowicy osiąga 90stC - koniec grzania. Pompa wyciąga jeszcze zawartość jeziorka i kończy pracę.

Będę na pewno jeszcze wprowadzał zmiany. Gdy ... tak docelowa pompa ;) Zrobię regulację prędkości pobierania
na wszystkich etapach. Również automatyczną regulacje refluks-ratio w miarę pobierania urobku. Sprawdzę też,
czy powolne wysysanie końcówki ;) ma sens ekonomiczny. Przypuszczam, że nie...

Jak już przepuszczę wszystkie nastawy kolumnowe jakie mam przygotowane to biorę się za puzona :)

to be continued...
auto002.jpg
PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Kula »

W punkcie 4 powinna być jeszcze powtórna stabilizacja po skoku temperatury i jeśli nie pomaga to dopiero pogony. Mogło zmienić się ciśnienie co mogło spowodować skok.
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 lip 2019, 21:05 przez Kula, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: aakk »

Jak uzyskać taki fajny wykresik? Da się to zrobić przy moim termometrze? Esp8266 i espeasy
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: .Gacek »

Kula pisze:...powtórna stabilizacja po skoku temperatury i jeśli nie pomaga to dopiero przedgony...
Literówka... pogony ☺
Oraz korekta odbioru urobku na 50%...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

adamkli pisze:Jak uzyskać taki fajny wykresik? Da się to zrobić przy moim termometrze? Esp8266 i espeasy
Na każdym się da. Podłącz kartę SD i zapisuj logi. Instrukcje znajdziesz łatwo w sieci.
.Gacek pisze:
Kula pisze:....
Oraz korekta odbioru urobku na 50%...
Jak będzie docelowa pompa, z tą szkoda czasu.
Kula pisze:W punkcie 4 powinna być jeszcze powtórna stabilizacja po skoku temperatury i jeśli nie pomaga to dopiero pogony. Mogło zmienić się ciśnienie co mogło spowodować skok.
Ciśnienie (otoczenia) monitoruje, tyle że na razie tego nie wykorzystuje. Może się przyda.
Końcówką będę się jeszcze bawił (kurcze jakie teksty :)), może coś dopiszę...
Na pewno można na końcu jeszcze trochę wykapać, pytanie czy opłaca się w tym celu grzać i czekać...
Tak czy owak będę z pewnością bawił się w dopieszczanie całości...

Ps. Ten "skok temperatury" to tylko tak opisowo - znowu chodzi o zmianę krzywej w czasie.
Nawet gdyby ciśnienie w międzyczasie się zmieniło to algorytm nie zgłupieje...

PWL
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 lip 2019, 21:38 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 2 razy.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: arTii »

adamkli pisze:Jak uzyskać taki fajny wykresik? Da się to zrobić przy moim termometrze? Esp8266 i espeasy
Ożeń espeasy z domoticzem bądź nettempem (ja mam obydwa)
http://www.domoticz.com
http://nettemp.tk
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

aakk
1150
Posty: 1164
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: aakk »

Z domoticem próbowałem ale ma mało dokładne wykresy ( chyba co 5minut zapis ). Spróbuję jeszcze tego drugiego rozwiązania
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Dzisiejsze kapanie. Resztki nastawu z cukru i glukozy <> pół na pół.
W kolejce kartofelki :)

Dodam logowanie ciśnienia otoczenia - wydaje mi się, że dzisiaj szalało, burze krążą wkoło...
auto004.jpg
PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 31 lip 2019, 21:39 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Dzisiaj z ciekawości puściłem drugi raz alkohol pozyskany z mąki ziemniaczanej.
Ponieważ jestem w trakcie wymiany pompy odbiór ustawiałem ręcznie zaworkiem -
około 80ml/h przedgony i około 450ml/h serce. Zmiany butelek, mocy, zakończenie
odbyło się automatycznie. Nową pompkę już mam ale muszę wymienić wężyk na szerszy
bo oryginalny dałby zbyt mały przepływ. Silnik krokowy zamówiony, pewnie w przyszłym
tygodniu zmontuje wszystko. Planuje zrobić płynną zmianę prędkości odbioru proporcjonalną
do zawartości alkoholu w kotle. Czyli w zasadzie stały refluks-ratio. Zobaczę czy to ma sens...
pyry_2.jpg
PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Dzisiaj puściłem testowy nastaw z 2kg mąki pszennej "tortowej" - chciałem zobaczyć jaka będzie różnica w smaku...
Niestety w zacieraniu jest spora - ziemniaczana zaciera się znacznie łatwiej. Pszennej zostaje sporo "nierozpuszczonej"
i bałem się czy mi się w szybkowarze nie ugotuje jedna wielka kluska podczas podgrzewania :) Dlatego początkowo
grzałem ustawiając ręcznie niską moc, żeby zawartość gara wolno się rozgrzewała przy około 80stC w zbiorniku
przełączyłem na automat. Na szczęście nie było żadnych ekscesów - proces przebiegł raczej typowo...
Tak czy owak to pierwszy i ostatni raz z pszenicą - jak już robić bałagan w kuchni to wole ziemniaczaną :)
ekran_011.jpg
Proces jak zawsze kontrolowany i rejestrowany sterownikiem, który nie istnieje.

PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: Szlumf »

Dla wygody czytelników mógłbyś na wykresie podać nie numerki tylko wysokość położenia termometrów nad kotłem. I głowicy też bo już trochę stron ma temat i poszukiwanie tych danych jest upierdliwe.
Napisz też coś o urobku. Jaki %? Jakie wrażenia smakowe?

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

W załączeniu rysunek kolumny. Wykonana jest z rury miedzianej 42mm.
Wymiary na rysunku. Kolumna i zbiornik są ocieplone - kolumna do wysokości
kilka cm poniżej głowicy (ujęcia).
rura.jpg
Moc urobku zawsze wynosi okolo 96% - z całej sesji, w sumie nie może być inaczej przy
rektyfikacji jeśli kolumna działa poprawnie... Zmierzyłem teraz to co mam w butlach z cukrówką,
ziemniaczanym i pszenicznym spirytusem - wszędzie <> 96%. Mam w sumie chyba pięć spławików
o zakresie 70-100% - jeden wskazuje o <> 0.5st% mniej niż reszta która jest dość zgodna.

PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 sie 2019, 19:44 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 2 razy.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

geoorge
50
Posty: 62
Rejestracja: niedziela, 21 mar 2010, 11:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: geoorge »

PierwszyWolnyLogin jest szansa że udostępnisz kod?
Jak dla mnie to jest najbardziej ciekawe. Wspomniełeś też coś o stabilizacji mocy (pomiar prądu, napięcia).

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Cześć

Nie kod, raczej nie. Może udostępnię projekt w inny sposób - np. dedykowana płytka + HEX do wgrania...
Ale to najpierw jak projekt okrzepnie - mam jeszcze sporo pomysłów, które będę próbował wdrożyć.
Myślę np. żeby zrobić wersję bez żadnych fizycznych przełączników, wyświetlaczy etc tylko wszystko
przekierować na Androida. W końcu każdy ma jakiś telefon czy tablet z Androidem...
Alternatywą jest większa obudowa z przełącznikami, wskaźnikami etc a to raz kosztuje, dwa komplikuje...
W sytuacji gdy chcieć dodać kolejny "przełącznik" łatwiej dodać go wirtualnie na Virtuino niż wiercić
dziurę w obudowie, ciągnąć przewody etc...

Co sądzicie o pomyśle żeby cała kontrola procesu - wyświetlanie wszystkich informacji oraz ich zmiana
odbywała się na telefonie / tablecie?

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

geoorge
50
Posty: 62
Rejestracja: niedziela, 21 mar 2010, 11:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: geoorge »

PierwszyWolnyLogin pisze: ...
Co sądzicie o pomyśle żeby cała kontrola procesu - wyświetlanie wszystkich informacji oraz ich zmiana
odbywała się na telefonie / tablecie?

PWL
Taki projekt istnieje i ma tą przewagę że kod jest udostępniony.
A może udostępnisz np. fragment odpowiedzialny za regulację mocy PWM ?
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 sie 2019, 22:42 przez geoorge, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: .Gacek »

PierwszyWolnyLogin pisze: Co sądzicie o pomyśle żeby cała kontrola procesu - wyświetlanie wszystkich informacji oraz ich zmiana
odbywała się na telefonie / tablecie?

PWL
Ja jestem zwolennikiem dużej puszki z mnóstwem guzików, gałek i pokręteł...

Szczerze to mam już dość tych wszędobylskich telefonów i tabletów, nawet tego, z którego właśnie piszę.

Na projekt płytki i wsad się chętnie piszę.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kolejny sterownik / termometr...

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

geoorge pisze: A może udostępnisz np. fragment odpowiedzialny za regulację mocy PWM ?
Przecież to banał - masz od cholery przykładów w sieci... np:
https://forum.arduino.cc/index.php?topic=461978.0

PWL
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 sie 2019, 08:17 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”