Kolejne wino gronowe- czwarte

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: gofator »

Dziś miałem nieoczekiwane winobranie. Uzbierałem około 25 kg ciemnego winogrona. Po odszypułkowaniu i wypłukaniu owoców zostało 21 kg rozgniecionych owoców. Wylądowały w wiaderku fermentacyjnym. Blg 16. Nie dodawałem wody. W soku z moszczu rozpuściłem kilogram cukru (BLG 17). Z tabeli BROWINu wychodzi, że powinno wyjść około 9% alkoholu z tego nastawu. Oczywiście zaszczepiłem moszcz szlachetnymi drożdżami. Planuję wytłoczyć i przerobić z tego około 12-14 litrów wina o mocy 15%. Wino wyjdzie czerwone.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Kolejne wino gronowe- czwarte

Post autor: ramzol »

Rozpędziłeś się jak cholera, zaraz balonów na zlewanie zabraknie ;) ( jestem w podobnej sytuacji), jeżeli możesz to ciągnij jeden temat odnośnie owoców tego samego gatunku. Zakładając co chwilę nowy temat rozciągniesz wnioski i zrobi sie bajzel.
Nie myślałeś o pomiarze kwasowości moszczu?
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolejne wino gronowe- czwarte

Post autor: gofator »

Cześć Rarmzol
Wiesz, dziś akurat był spontan. Dowiedziałem się o owocach i po 2 godzinach miałem dwa wiadra. A Ryżowe zrobiłem, bo myślałem, że już nie zdobędę owoców w tym sezonie. Temat zakładam za każdym razem, ponieważ łatwiej znaleźć dane i korygować na bieżąco- nawet za rok. Co do zlewania, miejsce zawsze się znajdzie (garnki, wiaderka). Kwasowości nigdy nie mierzyłem. Zobaczę i ocenię w przyszłym sezonie, co wyszło z tegorocznych nastawów. Aczkolwiek do w/w nastawu dodałem 10g kwasku cytrynowego. W ogóle myślałem, żeby cukru nie dawać i żeby było to gronowe z prawdziwego zdarzenia. Ale przy BLG 16 z samych owoców zrezygnowałem z takiej opcji i dodałem cukier na moc.

Autor tematu
gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolejne wino gronowe- czwarte

Post autor: gofator »

Dziś wytłoczyłem sok z miazgi. Ogólnie w ciągu tych 6 dni fermentacja nie wyglądała na burzliwą. Nie wiem czy jest to spowodowane fermentacją w wiaderku, które ma jakąś elastyczność. Bulgotało raz na 15 sekund, ale za to pojedynczy bulgot był dłuższy (2-3 sekundy), a przez pierwsze dwa dni wcale nie pracowało. Sok jest w balonie szklanym. myślę, ze jest około 12 litrów. Dobry w smaku, alkohol ledwie wyczuwalny. BLG 8

Autor tematu
gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolejne wino gronowe- czwarte

Post autor: gofator »

Wczoraj tj. 09.10.2018 r. Wino przerwało pracę. BLG 0. Dosłodziłem kilogramem cukru rozpuszczonym w winie. BLG 7

Autor tematu
gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolejne wino gronowe- czwarte

Post autor: gofator »

Podczas mojego wyjazdu wino skończyło pracę. Dziś dosłodziłem 0.5 kg cukru mając nadzieję, że podejmie pracę. BLG 2, powinno dać ok. 1.2%. Z obecnych wyliczeń wychodzi, że zawartość % powinna wyjść 13-14%.

Autor tematu
gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Kolejne wino gronowe- czwarte

Post autor: gofator »

Wino skończyło pracę i dosłodziłem do smaku. Niestety moje niedoświadczenie ukazało się w czystej postaci. na 15litrów dodałem 1kg i niestety wyszedł mi dość słodki trunek. Miał być półsłodki. Nie uwzględniłem informacji, że cukromierz może oszukiwać, gdy w nastawie obecny jest alkohol. Wino do tej pory miało wspaniały smak moich ulubionych winogron, ale było wytrawne. Po dosłodzeniu nie wyczuwam już tego aromatu i jest za słodkie (BLG 7- przy . Czy można to uratować? nie chcę rozcieńczać wodą, gdyż straci moc, która i tak jest niewielka (13-14%). Czy mogę wrzucić drożdże z nadzieją, że przerobią nadmiar cukru? czy zostawić do leżakowania i niech będzie jakie będzie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”