KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy

Post autor: aronia »

To Twoja? Jak dla mnie niepotrzebna strata cm na pionowy skraplacz - lepiej więcej przeznaczyć na wypełnienie a głowicę dać Aabratek lub puszkową. I ten filtr węglowy obok kolumny też zbędny.
P.S. Ogólnie mało widać na tym zdjęciu, więc ciężko coś więcej powiedzieć.
promocja
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: lesgo58 »

Wrzuć większe zdjęcie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

kolumna.jpg
Przedstawiłem zdjęcia kolumny i bufora po waszych sugestiach przerobienia kolumny. Zrobiłem porty termometrów jak zalecaliście. Wypełnienie zmieniłem na sprężynki. W buforze umieściłem pierścienie miedziane wys. 20 cm. Bufor zrobiony z rury ko fi 110 tak , żeby pasowały śruby montażowe.Rura wewnętrzna fi 63,3 wys. 20 cm. z daszkiem. Przestrzeń między daszkiem a właściwą kolumną 5 cm. Latarka wys. 7 cm wypełniona sprężynkami.
Po przerobieniu kolumna pracuje wg. mnie idealnie.Cały czas po stabilizacji utrzymuje temperaturę dnia.
Jeśli mogę , przedstawię cały cykl ostatniego psocenia.
Grzanie - na całą moc 2x2000w, zalanie bufora 23 min, zalanie kolumny 32 min. Rozpoczęcie stabilizacji - bufor 80,2C, 10 półka 77,3C,stabilizacja 77,6C , szczyt 18,6C. Stabilizację prowadziłem poprzez regulator mocy 100% jedną grzałką. Czas stabilizacji 50 minut.Koniec stabilizacji - kocioł 90,5C, bufor 79,2C , 10 półka 77,5C , stabilizacja 77,8C , szczyt 20,7C. Odbiór przedgonów ok. 200ml.
Koniec destylacji - Kocioł 100C , bufor 98,2C , 10 półka 98,1C , stabilizacja 79,0C , szczyt 21,4C. Ciągnąłem jak w innym poście opisywał , chyba Aronia , aż do 100C w kotle, żeby wyciągnąć wszystko z zalewu. Wino czerwone - 3 blg., wg. mnie ok. 20% , 19 litrów otrzymałem ok. 2,7 l alkoholu o mocy 96,5% , + 200 ml. przedgonu. Proszę, o ocenę mojej pracy , co zrobiłem dobrze a co żle. Pozdrawiam.
Kolego Aronia, jak już pisałem kolumna była oparta na projekcie DE 170 Manual . Chłodnica będzie zmieniona na Aabratek w póżniejszym czasie oraz zrobiona chłodnica Lebiega, kolumnę przedłużę o daną wysokość pomieszczenia. Filtr pozostawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

reszta zdjęć mojego projektu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: boxer1981228 »

Z tego co się orientuję to papuga powinna mieć wejście destylatu możliwie jak najniżej żeby wszystko mogło się dokładnie wymieszać inaczej odczyt alkoholomierza może byc błędny.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

Papuga zrobiona na podstawie filmów amerykańskich z kolumny półkowej , odległości dobrane wzrokowo, jak dla mnie wskazania są prawidłowe. Zmiany % reagują po kilkach ml. i sekundach. Wymiar dobrany do wysokości alkohomierza.
Ja to zrobiłem dla siebie , żeby mieć pogląd do wartości otrzymania % . Chciałem dać przykład na zrobienie w jak najprostrzy sposób zrobienia papugi . Użyłem 2 mufy redukcyjne Cu 35/25, oraz 25/15, trójnika 22/15 - 2 szt. ,denka 22,kolana 15-2szt.,kolana przejście 15/1/2cala montowane do podstawki oraz kawałki rur Cu 22,15. Mój się sprawdza.Każdy może zrobić jak mu pasuje. Dałem tylko przykład na zrobienie papugi w prosty sposób i tani. Każdy może zrobić w własnym zakresie. Bo w temacie " Papuga" koszty są ponad 100,00zł. A to parę złoty ok. 15 zł. Ocencie sami ?
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: HomoChemicus »

To nie papuga. To filtr węglowy. :lol: :smiech: :hahaha:
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: Lootzek »

Myślę że koledze chodziło o pierwsze zdjęcie, ten miedziany "dynks" z fikuśną nóżką ;)
P.S.
@boxer1981228 - a nie byłoby raczej tak że alkohol o mniejszym stężeniu jako cięższy i tak będzie opadał w dół? :)

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: boxer1981228 »

Dokładnie chodziło mi o to pierwsze zdjęcie miedziany dynks :)
@Lootzek moja pierwsza papuga też była z wejściem po środku ale bardziej doświadczony kolega z forum doradził aby wejście było na dole aby wszystko sie mieszało taką poradę dostałem i przekazuję ja dalej :) Nie mam pojęcia czy alkohol o mniejszym stężeniu będzie opadał.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: irek89 »

Witam. Jestem tu nowy. Nie chce zakładać nowego tematu bo to raczej bez sensu.

Proszę was bardzo o pomoc i korektę moich założeń ponieważ chcę zrobić sprzęt działający możliwie jak najlepiej czyli uzyskać 96% bez posmaku przy odpowiednim wysiłku lub 95% z mniejszym wysiłkiem.

Projekt robię w większości z materiałów jakie sam zgromadziłem. Byłem monterem rurociągów, teraz jestem spawaczem więc wszelkie przeróbki kolumny itp. nie są dla mnie problemem. Wymiary podaje w milimetrach bo tak jestem w pracy nauczony i tak powinno być na rysunkach.
Chce zrobić kolumnę w układzie pionowym (z tego co wyczytałem głowica NS) z rury nierdzewnej 48,3 (wymiar zewnętrzny, ścianka 1,6) bo mam ograniczoną wysokość aparatury. Wysokość od posadzki do sufitu 2200 mm.

Moje założenia to:
-wypełnienie zmywakami
-być może miedzią (mogę mieć rurki miedziane od fi 6 do fi 12 bo moja firma robi też klimy)
- kolumna rozłączna między każdym elementem konstrukcyjnym.
-długość rury z wypełnieniem około 850
-wysokość wziernika 92
-system zbierający myślę, że mniej niż 100
-chłodnica 215

Mam wykonane teraz: chłodnica (nie zespawana na gotowo jeszcze) z rury inox 8mm zwykłej. Mam obawy, że jest zbyt niska i nie poradzi sobie z ochłodzeniem par więc zastanawiam się czy może nie nałożyć jeszcze rury na zewnątrz i dodatkowo zrobić płaszcz wodny.
Zasilanie chłodnicy chcę zrobić w obiegu zamkniętym a zasilanie będzie ze starej pompki wody z pralki automatycznej.
Oprócz tego tzw. latarkę czyli wziernik. Nie kupowałem trójnika bo dla mnie to bezsensowny wydatek. Zrobiłem sobie bez problemu wpałkę szlifierką na rurę 42 i przyspawałem kołnierz w który wstawię pleksę.

Do zrobienia mam system zbierający i będzie on oparty o załącznik jaki znalazłem na forum czyli dwie półki pod kątem 60 stopni.

Pierwsze pytania:
Czy długość wypełnienia do średnicy wystarczy? i czy tylko zmywaki czy też miedź?
Czy powrót destylatu na wypełnienie może być rurą fi 8? czy odbiór taką samą??
Jeśli chciałbym w przyszłości rozbudować kolumnę o system odbioru samych par jaki nypel lub mufę musze wspawać, żeby było optymalnie?

EDIT:

Dodaje zdjęcia tego co już mam zrobione oprócz systemu półek zbierających bo dałem wczoraj do wywiercenia.
Mam pytanie, czy termometr widoczny na zdjęciu jest odpowiedni do kolumny??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

Opiekacz do szczapek dębu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”