Kolba stożkowa 5l

Coś dla fanów szkła laboratoryjnego.

Autor tematu
glon
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 22 sty 2011, 13:16

Post autor: glon »

Witam, chciałbym zaprezentować mój pierwszy sprzęt do destylacji.
Chciałbym upewnić się, czy wszystko dobrze poskładane.
Grzeję płytą elektryczną 1600W. Dziś pierwszy raz destylowałem wodę i niestety śmierdziała i smakowała gumą. Wężyk niby silikonowy z Eurowinu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: radius »

Sprzęt podstawowy i poskładany jak najbardziej prawidłowo. Jeżeli woda śmierdzi gumą, musisz wymienić wężyk. Tu masz dobre wężyki http://www.bimberhobby.pl/category.php?id_category=17
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: Kucyk »

Wężyki są dobre - silikonowe, zaś smród gumy obserwowany był nie raz przy uruchomieniach aparatur na wodzie, lecz po zalaniu kotła nastawem, destylat nie miał innego zapachu niż aromat bimberku. Nie przejmuj się, nastawiaj towar!

Autor tematu
glon
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 22 sty 2011, 13:16
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: glon »

Dzięki za odpowiedzi.
Może rzeczywiście nie będzie czuć gumy przy bimberku, ale jednak zredukuję ilość używanego węża o 80% wstawiając kolanko miedziane(odstojnik-chłodnica) i inaczej to montując.
Mam jeszcze kilka pytań:
Skąd mogę zdobyć odpowiedni korek do tej kolby? W hurtowni chemicznej i na całym allegro nie ma, naturalny jest nieodpowiedni bo się rozmięka.
Czy warto ocieplić odstojnik i wężyk(bo o ile wiem deflegmatora nie powinno się izolować?)?
Oraz czy mogę ogrzewać tego typu kolbę bezpośrednio na kuchence elektrycznej?

Nastaw nastawiony, cukrówka z T3(nie uwierzyłbym że drożdże mogą tak szybko pracować gdybym tego nie zobaczył, wcześniej używałem jedynie piekarniczych, ale interesował mnie drugi produkt reakcji- CO2 do akwarium)
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: Kucyk »

Skracanie węży nie ma większego sensu - wszak są silikonowe, ale nic nie zaszkodzi to zrobić skoro masz ochotę. Ociepl koniecznie odstojnik, a najlepiej pozbądź się go - wszak masz deflegmator. Grzej bezpośrednio na kuchence elektrycznej - wszak podkładki są stosowane przy grzaniu gazem. Korek, w może taki do balonu z BioWinu - wszak inni Koledzy korkują nimi kolby.

Powodzenia w produkcji życzę!

Autor tematu
glon
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 22 sty 2011, 13:16
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: glon »

Jestem po pierwszej destylacji.
Z 5l zacieru przez 3 godziny uzyskałem litr alkoholu 60%(destylacja nie zaszła do końca, bo nie miałem czasu pilnować, ale zacieru nie do końca przedestylowanego nie wylałem-zostawiłem w kolbie i zatkałem- mam nadzieje, że będę mógł to jeszcze potem przepędzić do końca?)
Zapach i smak na początku był wybitnie odrażający. Mniejszy smród był z prostej metody garnkowej pokazanej przez kolegę forowicza w tym wątku: http://alkohole-domowe.com/forum/bo-prostota-jest-najlepsza-t2256.html
Po rozcieńczeniu do 40% i przepłynięciu przez 1,50 metra węgla Cobra zapach stał się całkiem znośny(ja nie wyczuwam drożdży, po prostu wali zwykłą wódą ze sklepu), smak pozostał trochę ostrzejszy niż przy sklepowej wódce.
Mam 1l bimbru 40%(część została w filtrze bo podobno nie można zostawiać węgla suchego- stąd ten ubytek) oraz sporo zacieru. Jak przedestyluję cały zacier, i wszystko przepłynie przez węgiel, przepuszczę ten już oczyszczony, 40% destylat jeszcze raz przez chłodnicę. Mam nadzieję, że jakość się poprawi.
Później zamierzam użyć płatków dębowych: http://www.eurowin.pl/pl/p/Platki-debowe-8-MT-10g/213 Czy dawki na litr podane w opisie są prawidłowe? Oraz czy można dosłodzić i zabarwić taki trunek karmelem?(nie mogłem znaleźć na forum)
Pozdrawiam Glon

madrawski
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 24 mar 2013, 22:01
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: madrawski »

Kucyk pisze:wszak podkładki są stosowane przy grzaniu gazem.

Witam, mam pytanie co do grzania kolby 5l.
Zamierzam kupić na pierwszy raz taką kolbę i grzać bezpośrednio na palniku gazowym.
Czy to złe podejście, coś się może stać czy coś?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony środa, 24 kwie 2013, 18:39 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: Wald »

Może się stać, ale nie musi. Grzanie na płytce (podkładce) w zasadzie gwarantuje, że szkło nie pęknie. Bezpośredni kontakt z płomieniem daje taką możliwość, ale jest z nami kilku kolegów, którzy pozytywnie sprawdzili wytrzymałość kolby na takie warunki. Zmiennych, od których to zależy jest wiele. Sam musisz podjąć decyzję czy chcesz zaryzykować.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: wiking »

W zamierzchłych czasach moja kolba po kilku razach grzania gazem pękła, więc nie ryzykowałbym.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1412
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Kolba stożkowa 5l

Post autor: mtx »

Nielepiej było by Ci wstawić kolbę do gara z wodą i w ten sposób to ogrzewać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów szklanych”