Kociołek, woda czy olej?

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.
Awatar użytkownika

kolpaw
100
Posty: 137
Rejestracja: sobota, 19 mar 2011, 23:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: nalewka wiśniowa na własnym spirytusie
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Nowa Zelandia
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy

Post autor: kolpaw »

Gliceryna (ale ma troche wad), solanka, olej silikonowy jak kolega napisał lub taki jak ja w piątek zamówiłem czyli Shell Heat Transfer Oil S2
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Kociołek, woda czy olej?

Post autor: spawacz »

Wedle moich obliczeń czyli 40 x 40 x 10 cm podstawy będzie 16 l, boki 2 x 40 x 30 x 5 = 12 litrów, 2 x 30 x 30 x 5 = 9 litrów. 16+12+9= 37 litrów w płaszczu przy wsadzie 25 litrów. Nie wziąłem tego pod uwagę i chyba przesadziłem. Jeżeli jest ktoś z szanownych kolegów którzy użytkują kociołki z płaszczem, czy mogli by mi powiedzieć ile pojemności powinien mieć płaszcz przy pojemności wsadu 27 litrów. Muszę przeprojektować kociołek.
.....tymczasem w blaszaku :?

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Kociołek, woda czy olej?

Post autor: michal278 »

Zawór bezpieczeństwa odpowietrznik i zawór zwrotny i wtedy jest bezpiecznie. Widziałem z kega plaszcz co powgniatało od implozji.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Kociołek, woda czy olej?

Post autor: łmarko »

spawacz !

Płaszcz , pojemność od 12 - 15 litrów . Powinien być zabudowany do co najmniej 2/3 wysokości właściwego zbiornika. Przerwa między denkami taka, aby grzałki swobodnie weszły i nie dotykały den.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kociołek, woda czy olej?

Post autor: lesgo58 »

spawacz pisze: Jeżeli jest ktoś z szanownych kolegów którzy użytkują kociołki z płaszczem, czy mogli by mi powiedzieć ile pojemności powinien mieć płaszcz przy pojemności wsadu 27 litrów. Muszę przeprojektować kociołek.
Jak najmniejszy. Zaprojektuj płaszcz w taki sposób aby przestrzeń wewnętrzna między ściankami była nie większa jak 12mm. Nie wiem czy mniejsza też zadziała. Może ktoś bardziej praktyczny się wypowie. Ale większa jak 12 mm nie ma sensu bo zwiększa niepotrzebnie pojemność. Pod spodem tylko taka przestrzeń aby swobodnie zmieściły się grzałki. Nie mogą dotykać dna zbiornika wewnętrznego. Dno wewnętrznego zbiornika trochę wyoblone. Ułatwi to konwekcję płynu grzewczego. Nie wiem tylko dlaczego upierasz się przy grzaniu olejowym? No ale to Twój wybór i pewnie masz ważne powody. Moim zdaniem woda jest medium idealnym pod każdym względem. W razie potrzeby jest łatwiej sterować jej temperaturą. Można też użyć płaszcza do szybkiego chłodzenia głównego wsadu. Itp.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Kociołek, woda czy olej?

Post autor: spawacz »

Nie upieram się przy olejowym. Z tego co zdążyłem już się dowiedzieć, woda będzie najlepszym medium. Za na pewno przemawia cena, łatwo dostępność i uniwersalność. Przeciw wysoka rozszerzalność, temperatura wrzenia. Olej na pewno jest równie dobry ale przede wszystkim jako ciecz palna po osiągnięciu odpowiednich wartości traci moje zaufanie 8-) . Co do kociołka i przeprojektowania to zrobię tak:
wymiar miedzy dnami zredukuję z 100 do 40 mm, ściany z 50 do 20 mm. Manometr z termometrem umieszczę mniej więcej w połowie wysokości płaszcza zewnętrznego. Wysokość płaszcza zredukuje z 400 do 350 mm, przypuszczalnie całość wsadu będzie w kąpieli wodnej. A jak to już wszystko poskładam to się pochwalę. Dziękuję za rady i sugestię. Niech wam... dobrze kapie. :odlot:
.....tymczasem w blaszaku :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”