Kocioł z dwoma miskami.

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy

Post autor: alternator11 »

Mam jeszcze jedno techniczne pytanie.
Ile można zalać maksymalnie wsadu, jeśli dno buforu znajduje się u mnie na 76 litrze (kocioł ma max 90L ; 10L/5cm wysokości) - pojemność buforu nieco zmniejszyłem do 8,3L. Całkowita ilość wypełnienia to ok. 10L (henitom) przy zasypie ok. 2,25m.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Dno może być na dowolnej wysokości. Ważna jest górna krawędź. Musi być wystarczająca szpara od góry kotła by pary miały swobodny dostęp do kolumny. Ja mam około 2cm i przy kotle 66l wlewam 55l. Przy burzliwym na początku wrzeniu i pieniącym się wsadzie zdarza się, że trochę nastawu przeleje się do bufora ale w trakcie stabilizacji spływająca flegma wypiera to przelanie z bufora.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Czyli bufor może być zanurzony w surówce? U mnie odstęp krawędzi bufora od pokrywy górnej wynosi ok.1,5cm (czyli dla par jest miejsce 1,5 x pi x fi) czyli jakieś 141cm2 x 0,44kW = 62kW (tyle nie będę miał :) )

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Kolega Alvid umieszczał bufor tuż pod lustrem surówki. Chyba by w pełni wykorzystać pojemność kotła. Gdy pary weszły do kolumny i odebrał trochę przedgonów krawędź bufora wynurzała się i flegma wypierała nastaw. Był zadowolony z efektów. Ja tego nie próbowałem.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Czyli tu wychodzi celowość osłony termicznej. Ja poświęciłem stary blaszany garnek, który nie miał najlepszych parametrów termicznych. Przecięty na pół i druga połowa w środek z małą przekładką powinno dać radę. Test w najbliższym czasie.

alternator11
20
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 25 sie 2011, 20:47
Krótko o sobie: http://hevenrose.wordpress.com/
Podziękował: 13 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: alternator11 »

Poszło... i po wielu modernizacjach stabilność kolumny została zachowana nawet przy odbiorze 70ml/min... no i tak trzymałem, ale bufor stracił "moc" przy 97°C i już dalej szło jak wcześniej. Grzanie było na gazie i nie chciało mi się sprawdzać ilości dla dokładnego sprawdzenia RR. Uzyskałem też trochę mlecznego amylu z dolnego OLM... Jednak chodzi za mną problem jak zwiększyć pojemność jeziorka w Abratku, bo jest nieduża (ok 10ml) a wysokość części pionowej mała (jakieś 8cm) - chyba trzeba będzie kupić super stop (nie potrzebuje kwasu do lutowania) i pobawić się z cienką blachą i rurką... Tu dochodzi jeszcze jeden aspekt - na górze nad rurką refluksu mam port termometru i jednocześnie wlew zalania od góry (1') - trochę ciasno...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 sie 2021, 07:27 przez alternator11, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Zaktualizuję sprzęt.
Zdjąłem ocieplenie ze stalowego gara i całość lepiej pracuje.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Kolejna aktualizacja. Szklany gar niestety rozwaliłem. Zastąpiłem go stalowym i jest nadal dobrze.

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: HeniekStarr »

Zdjęcie warte tysiąca słów. Poproszę.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Wygląda tak samo jak tu https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ml#p251839 tylko zamiast szkła jest stal. Udało mi się przejąć gar do gotowania mleka i jego wewnętrzny garnek jest praktycznie identyczny z poprzednim szklanym. Nawet nic nie zmieniałem w mocowaniach.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kocioł z dwoma miskami.

Post autor: Szlumf »

Kolejna modyfikacja dzięki doświadczeniom kolegi @Pako23. W górnym garnku wywierciłem w dnie otwór fi 8mm. To proste rozwiązanie wymusiło cyrkulację w całym układzie bez "dodatkowej rzeźby w g.....e". @Pako :poklon; .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”