Kocioł gazowy C. O. do instalacji grawitacyjnej

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy

Post autor: pepe59 »

Piec gazowy można zainstalować wszędzie, obecnie na rynek dopuszczone są tylko te z zamkniętą komorą spalania (tlen do spalania pobierany jest z zewnątrz budynku a spaliny wydalane na zewnątrz) Najczęściej odbywa się to poprzez dwuprzewodowy komin tzw. rura w rurze, gdzie zewnętrzną zasysane jest powietrze, a wewnętrzną wydalane spaliny. Nie potrzeba żadnego tradycyjnego komina, taka rura może być wypuszczona bezpośrednio przez ścianę, na zewnątrz i wystawać kilkadziesiąt cm od niej, niczego nie trzeba prowadzić w górę i powyżej dachu. Problem taki, że po 2050r. gaz będzie uznawany za paliwo nieekologiczne. Do tego czasu zmienisz przynajmniej ze dwa kotły gazowe, bo ich żywotność to góra 15 lat. Przyszłość leży w wodorze, ale ten ucieka przez rury jak przez sito, więc technologia odległa.
Może jednak warto pomyśleć o PV i pompie ciepła oraz o magazynie energii ?
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Kocioł gazowy C. O. do instalacji grawitacyjnej

Post autor: Adam1070 »

pepe59 pisze:Może jednak warto pomyśleć o PV i pompie ciepła oraz o magazynie energii ?
PV już nie opłacalne. Zmiany w przepisach o prosumentach od 2022 roku zabiją fotowoltaikę. PC to droga inwestycja i bez PV nie opłacalna. Magazyny energii bardzo drogie i totalnie nieopłacalne.

Jeśli chodzi o instalację CO w moim remontowanym domu to chyba zdecyduję się na ogrzewanie podłogowe zasilane 1000L buforem grzanym prądem w taryfie nocnej. Jest to ładnie pokazane w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=v96qdJcDreY i dalszych jego częściach. Praktycznie bezobsługowy system. CWU bojler 130L+ też grzany prądem, a latem PV https://www.youtube.com/watch?v=cWrZQRF6WnA. W miarę tania inwestycja i bezobsługowość systemu.
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Kocioł gazowy C. O. do instalacji grawitacyjnej

Post autor: rozrywek »

scalak pisze:Rozważam też wymianę grzejników żeliwnych na aluminiowe. Koszt około 6 tysięcy, czy to ma sens?
Ja bym tego nie robił.
Z tego względu że jak dobrze przeczytałem to tam masz mury 45cm czy jakośtak.
A taki dom nagrzewa się wolniej to fakt ale i wolniej stygnie.
W zimie musisz zacząć wcześniej grzać ale za to w lecie rewelacja.
Przyjemnie chłodno.
Aluminium szybko bierze ciepło ale też i szybko je oddaje.
Ja miałem w pewnym domu ponad 80cm muru.
Zagrzanie tego to tydzień palenia w piecu. Ale potem to już pikuś. Lekko przepalić wystarczyło.

Weź to pod uwagę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kocioł gazowy C. O. do instalacji grawitacyjnej

Post autor: pepe59 »

Energia elektryczna odkupywana od zakładu energetycznego to koszt ok. 65 gr/kWh II taryfa trochę taniej, ale korzystanie tylko z niej wprowadza dyskomfort dyspozycyjny. Ta sama kWh, uzyskana z gazu ziemnego kosztuje ok. 3x taniej, więc dla mnie nie istnieje alternatywa pomiędzy prądem elektrycznym a gazem. Prąd, jak zapowiadają, będzie drożał więc jeśli ogrzewanie prądem, to z OZE. Odchodzenie od prosumenta znacznie komplikuje wykorzystanie wyprodukowanej przez nas energii, bo najwięcej produkuje się jej latem, a najwięcej wykorzystuje zimą. Nowy system, rozliczania wyprodukowanej przez nas i zużytej "narodowej" energii to system złodziejski, bo jaką kartę przetargową może mieć drobny wytwórca w stosunku do koncernu energetycznego.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Kocioł gazowy C. O. do instalacji grawitacyjnej

Post autor: arTii »

tylko 1kWh mocy grzewczej gazu = 1kWh mocy grzewczej PC, ale energia elektryczna dla PC to około 0,3kWh
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Kocioł gazowy C. O. do instalacji grawitacyjnej

Post autor: pepe59 »

Pompa ciepła (PC) z 1kWh dostarczonej do niej, energii elektrycznej, odda ok. 4kWh energii cieplnej. Przekładając to wprost na energię, oznacza, że ogrzewanie za pomocą PC jest korzystniejsze niż spalanie gazu. Jednak trzeba brać pod uwagę także koszt jej zakupu i instalacji. Dokładając do tego PV (fotowoltaikę) zyski energetyczne są jeszcze większe, ale koszty zakupu i instalacji rosną jeszcze bardziej. Wniosek, bogatemu wolno, biedny musi pozostać przy marzeniach.
Ostatnio zmieniony środa, 16 cze 2021, 22:05 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”