Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
Shimazu
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2023, 12:08

Post autor: Shimazu »

Witam mam trochę maki pszennej typ 500 będę zacierał na lenia. Ostatnio robiłem ze skrobi ziemniaczanej także na lenia dziś jeden z nich miał - 1 blg więc poszedł w zimne pomieszczenie żeby odstał wyczytałem na forum że po kilku dniach będzie jak cukrówka a resztki skrobi będą na dnie baniek. Jak na razie wszystko wygląda ładnie wyczytałem że z mąki pszennej słabo klaruje i ciężko na grzałkach to puścić robi ktoś z mąki na grzałkach i mógł się wypowiedzieć naczytałem się chyba tego ostatnio za dużo i w sumie sam już nie wiem a mam tej mąki "trochę" :scratch:
koncentraty wina

Dadvido
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 21 kwie 2022, 10:21
Podziękował: 4 razy
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: Dadvido »

Niejednokrotnie przerabiałem mąkę pszenna typ 650 na grzałkach i udawało się bez przypaleń. Rozgrzewane na ok 3kw. Zacier zlany z nad "mułu" odstawiam na 3-4 dni do klarowania i na rury.

Autor tematu
Shimazu
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2023, 12:08
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: Shimazu »

Po rozgrzaniu na jakiej mocy destylowales jeśli mogę zapytać?

Dadvido
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 21 kwie 2022, 10:21
Podziękował: 4 razy
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: Dadvido »

2-2.2kw zależnie od napięcia w sieci

użytkownik usunięty
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć.
Dadvido pisze: Zacier zlany z nad "mułu" odstawiam na 3-4 dni do klarowania i na rury.
Jest w tym jakieś wyjście ale sądzę, że strat nie mało będzie. Niedawno, Black Label 'e sprawdzałem i "dotarłem" 2kg mąki pszennej typ 500 i po upłynnieniu i scukrzeniu, dodałem wychłodzony minizacier do pracującej jeszcze skrobi, która przy końcówce się miała. Cukier podskoczył o kilka kresek i obawy pewne były czy drożdże podejmą pracę i czy się wyklaruje. Ale okazało się, że po zakończoniu fermentacji, wszystko razem, ładnie osiadło na dnie. Skrobiowo - mączno - drożdżowego błota, na 4 palce było ;/. Na szczęście był bardzo zbity i dało się bez przeszkód pozostawić w fermentorze - ciekawy koncentrat wyszedł z tego. Może jest w tym jakaś metoda? Przepraszam za off top :ok:

Autor tematu
Shimazu
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2023, 12:08
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: Shimazu »

Myślisz, że dodanie mąki coś zmieniło? Wczoraj gdzieś tu czytałem, że po pszennej na dnie zostaje właśnie zbity glut na dnie beczki. Widzę, że dowiem się jak zatrę enzymami na lenia. Od wiosny problem zginie bo wejdą koji.
Ostatnio zmieniony środa, 18 sty 2023, 23:23 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć :ok:
Czy coś zmieniło?
Zrobiłem docierkę z kilku powodów. Między innymi...
- Popełniłem drobny błąd i zacierek skrobiowy, nie wyszedł tak mocny, jak oczekiwałem. Dodanie zatartej mąki pszennej, wzmocniło go, na co liczyłem.
-Chęć sprawdzenia efektów klarowania grawitacyjnego takiego mix'u.
Chodzi o to, że skrobia ziemniaczana wg. mnie, ma pewne właściwości i po zakończonej fermentacji, ładnie i stosunkowo szybko osiada na dnie, tworząc dość dobrze zbite "błoto". Wiąże ten osad, pozostawiając klarowny płyn, niczym dobrze odfermentowana cukrówka, zlana znad osadu, po dodaniu turboklaru. Tu zaryzykuję stwierdzenie, że wyglądał czyściej, klarowniej.
- Smak wyrobu końcowego.
Będę ostrożny i napiszę że raczej nic nie zmieniło - łagodny, słodkawy, miękki i gładki w odczuciu. Według mnie, całkiem pijalny wyrób. Chce się wziąć kolejny łyk.
- Reakcja drożdży.
Tu nie było niespodzianek. Po dodaniu kolejnej porcji żarcia, BL zrobiły wszystko i zgodnie z oczekiwaniami, zakończyły poniżej 0°Blg.
-Doświadczenia własne.
Jakkolwiek by nie napisać, mąka pszenna, zagościła u mnie poraz drugi, zatarta tradycyjną metodą i wykorzystana w wyżej opisany sposób. Gdyby ktoś zapytał, czy zamierzam popełniać tego typu mixy? - raczej tak, super sprawa, ciekawe doświadczenie dla bezpłaszczowców :ok: polecam. Niemniej jednak czyste, mączne zaciery, to raczej nie dla mnie.
Przepraszam za off top :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: zask »

Mnie za to zaintrygowała Twoja pompka ze zdjęcia. Coś więcej o niej? Bo wygląda na dość delikatną ale widzę w tym plusy bo zbliżając się do mułu pewnie Ci go nie zaciągnie.

zwirek
50
Posty: 64
Rejestracja: środa, 27 lip 2022, 21:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: wielkopolska/lubuskie
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: zwirek »

Hej co do pompki to mam podobną i według sprzedającego przeznaczona niby jest do paliwa.

Autor tematu
Shimazu
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 8 sty 2023, 12:08
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: Shimazu »

I o takie odpowiedzi mi chodziło. Jestem po destylacji zwoich pierwszych zacierow ze skrobi wkradło się parę niejasności w wcześniej wyczytanych poradach takich jak nie odgazowanie zacieru nie zlanie z nad osadu. Na szczęście udało się je "uratowac" chociaż z pierwszej 50 na rury poszło tylko 33l z powodu mojej niecierpliwość w drugim po wyciągnięciu wniosków udało się dziś zalać 45, 5L a więc mułu zostało 4,5 wydaje mi się że wynik dobry. Kolejne pytanie bo już rozważam modernizację lub nawet nabycie nowego lepszego sprzętu a najlepiej widzi mi się zrobienie samemu chodzi o to że naczytałem się i sam już nie wiem jak to jest. Podobno resztki tego "błota" negatywnie wpływaja na produkt końcowy jak wiadomo w zbiorniku z płaszczem gotują gęste zacier zbożowe, owocowe bez zlewania z nad osadu w celu minimalizowania produktu. Pytanie następujące czy posiadając taki zbiornik mógł bym teoretycznie wlewać razem z tym mułem? Czy wpłynęło by to negatywnie na smak i jakoś destylatu?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2921
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Odkąd mam kociołek z płaszczem ładuję wszystko do niego.
Różnice zauważyłem na + :D
Więcej aromatów i więcej alkoholu mam.
Polecam :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: zask »

Mając zbiornik z plaszczem (opcjonalnie z mieszadłem) wlewać możesz wszystko ponieważ powierzchnia grzania jest bardzo duża (cały płaszcz) dlatego nic się nie przypala. Inaczej jest w zbiorniku z grzałką gdzie elementem oddającym ciepło jest tylko ta grzałka na której może łatwo przypalić się zanieczyszczenie.
Jeszcze jedne plus płaszcza. Wlewasz od razu nastaw/zacier po zakończonej fermentacji nie czekając na klarowanie.

Pierino
50
Posty: 60
Rejestracja: sobota, 20 gru 2014, 11:32
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Klarownie zacieru z mąki pszennej typ 500

Post autor: Pierino »

Postanowiłem zacier z mąki klarować workiem filtracyjnym. Klarowanie mętnej, wstępnie wyklarowanej zawiesiny spowodowało, że worek szybko się zapychał drobnymi cząsteczkami zacieru i wymagał płukania. Ponadto efekt takiego klarowania był niezauważalny. Potraktowałem więc tę zawiesinę bentonitem i tu już efekt był widoczny.
Natomiast worek filtracyjny znakomicie sprawdził się do filtracji pozostałego na dnie beczki młóta. Dzięki temu odpad z fermentacji miał całkowicie stałą konsystencję.
P_20230304_084022.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 4 mar 2023, 09:25 przez Pierino, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”