KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

zebazdan
100
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 20 lis 2010, 00:19
Krótko o sobie: Pasjonat
Ulubiony Alkohol: własna wódka po barmańsku
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: świecie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: zebazdan »

Witam,
ja do tej pory klarowałem Turbo klarem 24h. Jest niezły ale uważajcie! Kupiłem 10 szt, niestety firma kurierska przewoziła go w temperaturze ujemnej i składnik A uległ krystalizacji. Nie pomogła gorąca woda składnik poprostu był do :dupa: co prawda dodałem go do nastawu ale nie wiele zdziałał. Na obecną chwilę kupiłem bentonit i myślę będzie ok. tylko długo to będzie mogło trwać.
koncentraty wina

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: gotiger »

zebazdan pisze:kupiłem bentonit i myślę będzie ok. tylko długo to będzie mogło trwać.
Tak strasznie długo to nie, ale z pewnością kilka dni. Można przyspieszyć proces schładzając nastaw zaprawiony bentonitem. Dodatkowo można pozlewać nastaw w mniejsze naczynia np. 5L galoniki po wodzie - łatwiej wystawić na parapet/balkon i szybciej się klaruje. Potem tylko rurka do zlewania "czystego nastawu" + grawitacja i czas ;)

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Heh troszkę się wtrącę do tematu :D Od dawna nie kupuję bentonitu a mimo to mam go na przysłowiowe tony !! Wystarczy kupić sobie żwirek dla kota zmielić na proszek co nie jest trudne i używać.Najlepszy jakościowo bentonit jest koloru szarego niemal jak cement trochę gorszy bardziej zanieczyszczony iłami ma barwę szarobrązową im gorszej jakości tym bardziej brązowy.Ten pośledniej jakości czyli szaro-brązowy jest na poziomie skuteczności porównywalnej z klarowinem a ten z droższego żwirku jest wydajniejszy w klarowaniu niż klarowin !! Żwirek dla kota to zwykle czysty bentonit (należy się upewnić czytajac opis na tyle opakowania) w kawałkach wielkości od 2x2 do 4x4mm ja mielę je starym dużym ręcznym młynkiem do kawy ten lepszej jakości bentonit cieżej się mieli bo ze względu na niemal brak domieszki iłowej jest twardszy i bardziej jednolity . Duża paczka żwirku np. 7kg kosztuje góra 9-10zł .

Uwaga ! Czytać opisy na opakowaniach żwirki potrafią być silikonowe lub z dodatkiem silikonu albo z włóknami roślinnymi , bentonitowe żwirki to raczej te tańsze więc szukajcie wśród tańszych produktów czytając opisy na opakowaniu.Ja używam żwirku "Darling" jest dostępny w marketach lidl i kaufland.Sprawdza się znakomicie, po co przepłacać ? Bentonit to bentonit !!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Żwirki dla kotów bardzo często maja dodatki maskujące zapach, trzeba cholernie z nimi uważać!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Wiem o tym, dlatego napisałem jaki żwirek jest sprawdzony. Sprawdzony jest żwirek bentonitowy "Darling" działa tak samo jak bentonit sprzedawany specjalnie do klarowania !!

zebazdan
100
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 20 lis 2010, 00:19
Krótko o sobie: Pasjonat
Ulubiony Alkohol: własna wódka po barmańsku
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: świecie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: zebazdan »

Adamo ale wytłumacz mi po co tyle pisania o 1,5 zł? Niech i będzie Darling "taki sam" ja wolę bentonit i koniec w temacie dla mnie :D A pozostaje jeszcze psychika ludzka. Przychodzą goście na degustację, zachwycają się trunkami, oglądają sprzęt. Jeden pyta a co to? A to Darling, żwirek dla kotków. A po co? A klaruje nastawy i w rury :D Ja bym zakończył degustację bo nie wiadomo co koleś jeszcze dodaje :mrgreen:

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Nie żebym się z Ciebie śmiał czy coś, ale śmieszą mnie ludzie którzy muszą mieć wszystko oryginalne "pro" i w ogóle przeznaczone do czegoś tam konkretnego. Wczoraj wieczorem przetestowałem żwirek "Dante" z kauflandu tak jak "Darling" to czysty bentonit bez żadnych dodatków, podobnej jakości klaruje tak samo jak "Klarowin" nie ma żadnej różnicy !
500G klarowinu kosztuje 16-18zł. Ja już nigdy go nie kupie bo zmieliłem sobie paczkę żwirku z kauflandu. Za 9zł mam nie 250gram bentonitu a 10KG.

Bentonit to bentonit kwestia granulacji i opakowania, toż to minerał po prostu i tyle. Jak chcesz to przepłacaj Twoja sprawa !!

Ps.Znam u siebie miejsca gdzie "dzikie jabłka" rosną takie że wielkością czasem przewyższają sklepowe a jak się zna odp. drzewo i spróbuje to można zebrać takie które smakiem nie ustępują tym "rasowym". No ale wg Ciebie te ze sklepu "lepsiejsze"

Bez obrazy ale wnerwia mnie takie podejście, ludzie klepią kasę że szok pakując
różne pierdoły w "specjalistyczne" opakowania z opisem. Nie zdziwiłbym się jakby niektórzy dystrybutorzy mielili taki grubszy bentonit który jest dostępny za grosze
kupując go z tego samego źródła co producenci żwirków bentonitowych !!! No ale musi być "Pro" i w ogóle !!
Ostatnio zmieniony środa, 2 mar 2011, 16:08 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka (Uważaj gdzie używasz spacji)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Klarowin i bentonit spożywczy to co innego niż bentonit w żwirku dla kota. Pomijam brak atestów i kontrole jakości produkcji i pakowania...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Bentonit to bentonit. Klaruje ?? - Klaruje, nie sądzę by dla tych, co klarują sobie nastaw do przepędzenia potrzebny był jakiś super-hiper czysty bentonit .

Poza tym nie wnosi nic do smaku/zapachu ot minerał i tyle. To tylko kwestia jego czystości, zawartości różnych iłów i granulacji. Niech każdy robi jak chce, ja klaruję bentonitem ze żwirku dla kota i efekt jest taki sam jaki daje mi bentonit zakupiony w ładnym konfekcjonowanym opakowaniu w sklepie winiarskim. Nikogo nie namawiam oczywiście, każdy zastosuje co mu tam się widzi.


Ps. Są osoby co kupują żwirek akwariowy, a wystarczy odpowiednio drobny z budowy dobrze wypłukać, no ale tamten jest w pięknym opakowaniu z rybkami i w ogóle zdezynfekowany i 100% bezpieczny. Dziwne że po zalaniu wodą daje taki sam mleczny syf co ten z budowy i płukać trzeba wrzątkiem :lol: Pewnie podobnie jest z tym bentonitem.
Ostatnio zmieniony środa, 2 mar 2011, 21:47 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

zebazdan
100
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 20 lis 2010, 00:19
Krótko o sobie: Pasjonat
Ulubiony Alkohol: własna wódka po barmańsku
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: świecie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: zebazdan »

Drogi Adamo, ja bentonit kupiłem za 24,5 zł netto 50 kg! A, że kolegę śmieszą pewne zachowania ludzkie, cóż...

alkoholik
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 2 lut 2011, 02:17
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: alkoholik »

Zamierzam sklarować jednokrotnie około 100L nastawu w beczce 150L i do tego celu chce wykorzystać środek o nazwie Klarmedel 24h. Moje pytanie ile paczek wsypać do nastawu? Według instrukcji na opakowaniu należy użyć paczkę na 25L czyli 4 sztuki na 100L. Czy taka ilość będzie odpowiednia a może wsypać 3 lub 5 sztuk? Czy dobrze chce zrobić czyniąc to na "jeden strzał" (4 sztuki na 100L) czy nie lepiej robić to pojedyńczo (sztuka na 25L).

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

Wyczytałem na sąsiednim forum że pewien forumowicz klaruje nastaw bentonitem dla kota. W Carrefour jest bentonit dla kota bez zawartości pudrów (jest również i zapachowy ale wiadomo że nam nie jest wskazany). Cena: 20 zł za 3,8 kg... Jest również w większych kryształkach i trzeba go zmielić... Są i oczywiście już zmielone ale nie doczytałem się czy zawiera puder czy nie... A na tym o którym mówię jest również napisane że nie jest chemiczny itp... W nazwie produktu pada słowo sylikonowy ... Czy to dobrze czy źle to nie wiem...

A oto link do tego produktu:

http://animalia.pl/produkt,4103,41,Hilt ... onowy.html

Forumowicz opisując swoją metodę bardzo ją chwali pisząc, że nie wyczuwa efektów ubocznych klarowania owym bentonitem. Postępuje tak samo jak z dedykowanym bentonitem czyli rozpuszcza go w wodzie, moczy jakiś czas i dopiero stosuje...

Co o tym sądzicie ??? Stosował ktoś z was tę metodę ??? Jeśli nie to chyba sam się odważę to przetestować...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 gru 2011, 16:14 przez szeyker89, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Bentonit to bentonit- o ile nie ma żadnych domieszek to można stosować...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

Więc go wypróbuje... Będzie to kolejny krok do zminimalizowania kosztów produkcji... Jeśli sprawdzi się to co mówię to nie tylko mi to pomoże ale i reszcie forumowiczów jeśli oczywiście zechcą z tego sposobu skorzystać...
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Korzystają od dawna- ale bentonit jest- dla mnie- stanowczo za wolny. Klarowin, Turbo-klar, Klarmendel- środki oparte na zolach krzemionkowych działają duuuuużo szybciej i lepiej, zostawiając mniej osadu. Osad z bentonitu jest naprawdę potężny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

walkman86
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: walkman86 »

Ja używam tego:

http://allegro.pl/doskonaly-zwirek-hilt ... 14509.html

Spisuje się znakomicie. Nastaw jest pięknie wyklarowany.
Wystarczy 1 łyżeczkę stołową rozdrobnić i wymieszać w 0,5l wody następnego dnia wlać do nastawu mieszając.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

@walkman86 dzięki za wyjaśnienie tematu... Podany przez Ciebie żwirek jest bardziej odpowiedni od podanego przeze mnie. :respect: dla Ciebie.
Pozdrawiam szeyker89

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: sverige2 »

Tu jest cały temat opisywany przeze mnie.

http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... bentonitem

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

@sverige2 dzięki bardzo. Widocznie umknął mi Twój temat... :respect:
Pozdrawiam szeyker89

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Brzydal »

Zapytam przewrotnie, a po co klarować. Czy zacier zbożowy klarujemy? Nie słyszałem :)
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: we125 »

Ja nigdy nie klaruje ale następnym razem sklaruje nastaw aby mieć porównanie.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

Ja jak klarowałem do tej pory to w ten sposób:

-koniec fermentacji
-zlanie z gąsiora z nad osadu do mniejszych naczyń ,np. jak mam gąsior 5l to zlewam do dwóch plastikowych butelek dwu litrowych
-dzień postoi w chłodnym miejscy aby resztki drożdży pozdychały i opadły na dno
-dodaje białko kurzego rozrobionego z nastawem i dodaje do każdej z butelek
-znowu stoi w chłodnym miejscu aż się ładnie sklaruje i zrobi się przejrzysty (jako pożywki dodaje koncentrat pomidorowy więc jest co klarować)
-dosłownie po dniu widać że nastaw się klaruje a im dłużej stoi tym lepiej

Ale zastosowanie bentonitu ma na pewno lepsze skutki niż kurze białko...
Pozdrawiam szeyker89

opti1982
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 18 gru 2011, 20:05
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: opti1982 »

Witam serdecznie. Mój pierwszy post i pierwszy nastaw:D. Zakupiłem te drożdże
"Alcotec VodkaStar .TURBO -pure ". Po 6 dniach nastaw przestał chodzić i moje pytanie brzmi: czy tego typu nastaw ( bez żadnych dodatków soków itp.) trzeba tez klarować? Sam nastaw jest biały i mętny jak rozcieńczone mleko. Posiadam kotka więc i mam żwirek "Coshida" zakupiony w lidlu. Żwirek bentonitowy, napisane jest że czysty, beż dodatków chemicznych ani włókien. Wyprodukowany z naturalnych minerałów glinowych. Kolor cementu. Ktoś może używał tego żwirku ? Czy ten nastaw koniecznie trzeba klarować skoro do 25L nastawu dodałem 66 gram mieszanki drożdży i pożywki ?

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: sverige2 »

@opti1982.
Ściągnij nastaw z nad powstałego po fermentacji osadu, i wykonaj klarowanie go
posiadanym przez siebie Bentonitem, dokładnie według podanej wcześniej instrukcji.
Twój koci Bentonit, na pewno spełni doskonale swoje zadanie. Bez obaw.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

szczurek.g
50
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 28 sie 2011, 20:35
Krótko o sobie: Absolwent UP WTD
Ulubiony Alkohol: Bimberek
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szczurek.g »

Przeszukałem cały temat, ale nic mnie zadowalającego nie znalazłem.

Nastaw cukrówki z 50 l wody, 2x paczuszka Spiritferm T3, 12 kg cukru

Czy do wyklarowania tego nastawu (zależy mi na czasie) wystarczy 1 opakowanie Turbo Klar 24 czy użyć dwóch opakowań ?

Jedno opakowanie wystarczało mi na 25 l i bez problemów wyklarowało w 24h. Może ktoś z Was próbował klarować 2x większą ilość i może powiedzieć czy uda się to samo osiągnąć w 24 h ?

Pakulek
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2012, 17:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Pakulek »

Nastaw do którego dodajemy bentonit ma stać w ciepłym czy może stać na balkonie?
Czy jest różnica jego działania przy różnych temperaturach?
Każda prawda przechodzi przez trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem zaprzeczana, a na końcu uważana za oczywistą.
Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Wald »

Im chłodniej, tym lepiej i szybciej klaruje. Wystawiaj na balkon, tylko nie zmąć przy wnoszeniu do ściągania.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Pakulek
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2012, 17:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Pakulek »

Gdzie kupujecie Bontonit?
11 zł za 500gram to trochę dużo patrząc na bentonit dla kota :)
http://allegro.pl/hilton-bentonit-econo ... 20212.html

Gdzieś czytałem, że taki żwirek doskonale nadaje się dla naszych potrzeb.
Chyba tu:
http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... bentonitem
Każda prawda przechodzi przez trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem zaprzeczana, a na końcu uważana za oczywistą.
Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

Pakulek pisze:11 zł za 500gram to trochę dużo patrząc na bentonit dla kota
Dużo :?: :o 5-cio litrowe opakowanie wystarczy ci na dobre kilka lat, a przechowywane w suchym pomieszczeniu może być w nieskończoność.
Sam używam takiego żwirku dla kota i potwierdzam słowa sverige2. Po 24 godz. nastaw jest sklarowany a po 48 to już ma wygląd prawie czystej wody. Tani i skuteczny sposób, no ale jeżeli uważasz, że to drogo to pozostają ci środki chemiczne. Jednorazowe klarowanie za 6-7zł ;)
Polecam jednak ten żwirek
HILTON_BENTONIT_STANDARD_ZBRYLAJACY__5L.jpg
Sprawdzony w "boju" :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: klodek4 »

@Radius
Mógłbyś /jak byś był taki miły/ :mrgreen:, podać skład tego żwirku, może uda mi się tutaj coś takiego namierzyć w sklepach dla zwierzątek.
Zdrówko :punk: :piwo: :ok:
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

@klodek4, specjalnie dla ciebie opis żwirku :mrgreen:
HILTON Żwirek bentonitowy to higieniczna podsypka dla kota wyprodukowana z naturalnej, jasnej glinki, bez dodatków chemicznych.

Zalety żwirku Hilton dla kota:
- naturalny - wykonany w 100% z naturalnej gliny
- można go usuwać razem z domowymi odpadami
- nie pylący
- ziarna bentonitu nie pozostają na łapach i sierści kota
- zwierzę nie roznosi żwirku po mieszkaniu - doskonale zbrylający - wilgoć zostaje natychmiast wchłonięta, tworząc twarde grudy
- można je usunąć łopatką, a reszta podściółki pozostaje sucha i higienicznie czysta
- bardzo wydajny
- za każdym razem uzupełniana jest tylko wyjmowana zbrylona część żwirku a nie cała zawartość kuwety
- niezwykle dobrze wiąże zapachy
- naturalny bentonit natychmiast absorbuje nieprzyjemne zapachy
- zapobiega ich rozprzestrzenianiu po mieszkaniu HILTON Żwirek bentonitowy to doskonałe rozwiązanie dla wymagających właścicieli kotów i ich małych podopiecznych.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: klodek4 »

Wielkie dzięki Radius,
nie pozostaje mi jak przechylić kielicha za twoje zdrowie! :ok: :kumple:
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

I za Twoje wypiję imienniku rzymskiego cezara ;P a żeby nikt się nie przyczepił, że off topikujemy to napiszę, że ten żwirek bardzo ładnie się rozpuszcza. Ja po dwóch godzinach od zalania wodą i kilkukrotnym wstrząsaniu leję do nastawu i jest :ok:
Pozdrawiam - Me gustaría que estuvieras aquí :piwo:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

orzechopcja
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 21:15
Krótko o sobie: Dziś to więcej niż dwa jutra
Lokalizacja: Berdyczów
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: orzechopcja »

Witam, no i ugrzęzłem z tym klarowaniem takim produktem są różne przepisy i różnie można je interpretować to jak to w końcu jest?

24H TURBO KLAR
Pełne klarowanie. Klarowanie jest dwuetapowe. Po ściągnięciu płynu znad osadu dodajemy saszetkę A , intensywnie mieszamy przez 3-4 minuty. Komórki drożdży łączą się w zawiesinę po 2-3 godzinach. Następnego dnia dodajemy saszetkę B i bardzo delikatnie mieszamy. Po 24h nastaw
Czyli dopiero dodajemy saszetkę B następnego dnia? i znowu czekamy 24H to razem 48 a nie 24h

i drugi opis produktu?

po zakończeniu fermentacji nastaw zlewamy znad osadu do drugiego pojemnika i solidnie wstrząsamy celem odgazowania;
* dodajemy zawartość saszetki A i intensywnie mieszamy przez kilka minut;
* po 2-3 godzinach dodajemy zawartość saszetki B i ponownie mieszamy;
* proces klarowania rozpocznie się po ok. 10 minutach, całkowite wyklarowanie nastąpi do 24h.

To jak w końcu jest dać tego samego dnia czy następnego saszetkę B . I który przepis jest poprawny do tego produktu , pierwszy czy drugi ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Dziś to więcej niż dwa jutra
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mtx »

Ja drugą saszetkę daje po max 2godz. od wlania pierwszej, przeważnie robie tak,
że "wieczorem" daje A po 2godz. (czyli u mnie to przeważnie godz.22) dolewam B
lekko mieszam i wynosze do chłodnego pomieszczenia, zostawiam na noc i po sprawie,
rano tak koło 10-11 można gotować. Ale warunkiem tutaj jest kompletne odgazowanie
nastawu, inaczej proces się znacznie wydłuża.

tranzing
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 20:58
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: tranzing »

Hej brać psotnicza.
Mam parę pytań co do bentonitu jeśli można zadać:):
Żwir bentonitowy to to samo co ił bentonitowy?
W jakiej temperaturze polecacie klarować, widziałem że zdania podzielone:
- temperatura pokojowa?
- chłodniejsza?

No i na koniec nie wiem czy dobrze zrobiłem: mianowicie zmieliłem go na proszek :D po czym uwodniłem.
54l klarował jakieś 5-6 dni w temp ok 20C, przy czym efekt nie był szokujący.
Dziś dodałem ten sam bentonit, leżakował sobie w butelce zalany wodą około tygodnia i po 4h od dodania szok, sklarowało się :)
Jak to wyjaśnić?
http://www.youtube.com/watch?v=HffPCDFsK1Q i nie pyskuj bo ci puszcze szczura
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Wald »

W poście http://alkohole-domowe.com/forum/post55658.html#p55658 jest opisane klarowanie i jakie warunki ma spełniać nastaw do tego.
Wystarczy, że nie był dobrze odgazowany i będą własnie takie efekty.
Kiedy to nastawiałeś i kiedy przestało pracować?
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

tranzing
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 20:58
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: tranzing »

Dzięki za odpisanie.
Faktycznie nie było odgazowane.
W twoim poście nie ma odpowiedzi czemu tak szybko się sklarowało (ten 4h)
Mam jeszcze 1 butelkę zalanego bentonitu (ma 1,5 tyg) powtórzę na następnym nastawie który powoli dogorywa.
Według tego co pisałeś bentonit klaruje w tydzień, chodź spotkałem się tu na forum, że przy dobrych wiatrach 2 dni.
W jakim tempie tobie się klaruje przy użyciu żwirku? Jeśli wolno spytać?
http://www.youtube.com/watch?v=HffPCDFsK1Q i nie pyskuj bo ci puszcze szczura
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

To może ja ci odpiszę, bo używam żwirku bentonitowego, a wcześniej klarowałem również Turbo Klarem.
Ale najpierw odpowiedź na twoje pytanie z wcześniejszego postu. Cytuję za rocznikiem Polskiego Towarzystwa Geologicznego:
"Iły zwane bentonitowymi składają sie głównie z illitu oraz zmiennej ilości montrnorylonitu. Bentonity występujące w formie cienkich warstewek
są niemal czystym montmorylonitem żelazo-wapniowym."

Co do szybkości klarowania, to środki chemiczne typu Turbo Klar czy Klarmedel klarują nastawy trochę szybciej niż Bentonit. Środki te lepiej pracują w wyższej temperaturze, natomiast bentonit w chłodzie. Czas klarowania uzależniony jest właśnie od temperatury i stopnia odgazowania nastawu, czego miałeś przykład na sobie :lol:
Również stopień "przerobienia" cukru przez drożdże ma tu wpływ. Zauważyłem na własnych nastawach, że im wyższe Blg (powyżej -4 np. w okolicy 0) tym dłużej trwa klarowanie. Z reguły, gdy cukier jest przerobiony do końca (-4) i nastaw dobrze odgazowany, czas klarowania bentonitem nie przekracza 60 godzin.
A żwirek rozpuszczam w wodzie, co godzinę wstrząsam parę razy i kilku godzinach wlewam do nastawu, chociaż i po kilku dniach zdarzyło mi się wlewać. Nie zauważyłem różnicy w tempie klarowania.
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: wiking »

No to nie wiem o co tu biega, bo ja po dodaniu rozpuszczonego kociego żwirku czyli bentonitu, po 24h zlewam już wszystko idealnie sklarowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”