KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy

Post autor: mikolaj1234 »

Dzięki za pomoc i odpowiedzi panowie. Zrobię test ze sklarowanym i nie sklarowanym i zobaczę czy jest jakaś różnica. Dam znać jaki wynik. Pozdrawiam
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Lukstir »

Ja osobiście zlewam przed klarowaniem, mieszam akurat z bentonitem, bo taki zakupiłem, i stosuję poradę @Zygmunta, czyli miksuje z wodą na 24 godz przed dodaniem do zlanego nastawu. I działa. Efekty wizualne http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... d=3859&t=1
To po pięciu godzinkach, nie wiem jak po 24 bo nigdy nie doczekałem, ale podejrzewam że z czasem ten osad jeszcze trochę by osiadł i odzysk większy by był. Odciąganie nie sprawia żadnego problemu.
Polecam bentonit bo jest naprawdę tani, nie wiem jak działa reszta ale @Zygmunt chwali inne więc napewno się nie sparzysz bo sprawdzone są. Jak skończę swoje 1kg bentonitu to sięgnę po inne.
Stwierdziłem że smak destylatu się zdecydowanie poprawił, ponieważ nie gotuję już tego co opadło. Polecam klarowanie.
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Marcin.U »

Witam,
Dodam do dyskusji swoje dzisiejsze, niewielkie ale wymowne doświadczenie z klarowaniem.
Nastaw cukrowy w balonie 34L: 8kg cukru, 26l wody, paczka T3
Testowany środek klarujący: Klarmedel 24h, dwuskładnikowy, płynny, cena 8.50 zł z euro-win
Fermentacja skończyła się po 6 dniach. Minimalnie sklarowany nastaw ściągnąłem znad głównego osadu, umyłem balon, wlałem do niego większość nastawu zostawiając ok 0.7l w butelce 'kontrolnej'. Wyszarpałem balon na wszystkie strony by pozbyć się dwutlenku węgla (podobno ułatwia to klarowanie) woda w rurce fermentacyjnej aż kipiała. Nastaw zupełnie mętny barwą przypominał bananowego Kubusia. Dodałem Klarmedel według instrukcji do balonu, butelka pozostała bez żadnego dodatku. Zostawiłem to na trochę ponad godzinę nie spodziewając się szybkiego efektu. Po tejże godzinie doznałem szoku. Efekty na zdjęciach.
Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć zaraz po dodaniu Klarmedelu i co kilka kolejnych minut przez tą pierwszą godzinę. Byłoby jeszcze lepiej widać jak szybko i gwałtowanie zadziałał. Butelka kontrolna ma ok 1cm sklarowanej cieczy, słabo to widać na zdjęciach. Poczekam jeszcze do 24h jak każą w instrukcji ale nie wydaje mi się by zaszła jakaś konkretna zmiana przez ten czas. Jutro przepędzę raz, potem drugi. Mam nadzieję, że będzie to bimbrozja jak się patrzy :D a raczej pije :piwo:

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Jutro wieczorem powinieneś mieć jeszcze lepszy- ogólnie czekaj, aż będzie jak woda. Zdjęcie poglądowe masz na 2giej stronie tego tematu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: drgranatt »

Nie wiem jak koledzy ale ja zauważyłem taką prawidłowość w klarowaniu nastawu TK24.
Im niższe Blg tym szybsze klarowanie.
Raz klarowałem nastaw TK24 przy BLG +4 i na wyklarowanie musiałem czekać 3 dni ale nie byłem z tego za bardzo zadowolony natomiast przy Blg -4 po 24 h można było zlewać czyściutki.
Wniosek taki, im niższe Blg tym lepiej i szybciej.
Pozdrawiam
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mikolaj1234 »

Witajcie. zastosowałem dwuskładnikowy Turbo klar 24h. Zlałem winko ryżowo-rodzynkowe znad osadu do innego balonu i zgodnie z instrukcją wymieszałem dodałam saszetkę A po 1,5 h dodałem B i pomieszałem. Saszetkę B dodałem o godz.18 i przeniosłem balon w chłodniejsze miejsce - 17/18 st. Sprawdzałem nie dawno a efekty marne ;( Coś troszkę niby lepiej ale do przeźroczystości z waszych fotek jest bardzo daleko.Przeniosłem zatem z powrotem do cieplejszego 22 st.miejsca. Jak na 24h to wynik marny. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Wino już oczywiście nie pracowało i odgazowane dobrze było?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mikolaj1234 »

Tak już od ponad tygodnia nie pracowało a poziom w rurce fermentacyjny był równy, zero gazu. Przelane do innego balonu. Zmieszane i otwarte na 10 min. przed dodaniem TK24 ;( Po przelaniu do klieliszka na sciankach również ani jedngo bąbelka gazu. W balonie okolo 18 litrow wina. Czy jeszcze poczekać za nim dam na rurki?Może lepiej przenieść do chłodniejszego pomieszczenia?
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 sty 2011, 11:33 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kerry
150
Posty: 154
Rejestracja: czwartek, 25 mar 2010, 13:22
Krótko o sobie: Nie do końca poważnie ;)
Ulubiony Alkohol: Łycha :>
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Silesia Inferior
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Kerry »

Tak wtrącę na marginesie, że przy nastawianiu ryżu, zaleca się przepłukać go, aż woda będzie czyściutka, bo ta mączka strasznie zamula nastaw.
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mikolaj1234 »

Racja. Ale teraz dylemat czy czekac jeszcze czy brykać takie jakie jest?

michu1978
50
Posty: 53
Rejestracja: czwartek, 4 lut 2010, 21:53
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: michu1978 »

Witam
Podłącze sie do tematu. Niedawno znów nastawiłem zacier na kompotach z owocami i dżemach. Czy jak już drożdże swoje zrobią to poddać go klarowaniu czy można odrazu go pędzić. Bo ostatnio jak to samo zrobiłem to stał jeszcze spokojne około 4 tygodni zanim poszedł w rury. Mimo że tego wcześniej nie klarowałem to smak i zapach był super

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mikolaj1234 »

Witam ponownie. Muszę się troszkę przeprosić z TurboKlar. To wynik jaki uzyskałem po 48 h. od dodania składnika B.Oceńcie sami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 sty 2011, 19:52 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka
Awatar użytkownika

bogdan.wm
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 1 sie 2010, 17:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: okolice Giżycka
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: bogdan.wm »

Witam, mam pytanie. Kupiłem w Intermarche bentonit do kuwet dla kotów. I mam pytanie czy będzie on dobry? Nie chce zepsuć nastawu. Preparat nazywa się "Canaillou".
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 lut 2011, 17:23 przez Kucyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: we125 »

Koledzy powiedzcie czy klarowanie jest naprawdę konieczne ja nigdy nie klaruje. Raz mi się zdarzyło że nastaw się sam sklarował ale w destylacie nie zauważyłem żadnej różnicy, chyba kupie turbo klar albo bentonit i się dowiem czy jest czym zawracać :dupa:
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Calyx »

we125 pisze:... chyba kupie turbo klar albo bentonit i się dowiem czy jest czym zawracać :dupa:
I to jest jedyna droga aby podjąć osobistą decyzję o klarowaniu lub nie nastawów :)

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)

adam_26
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2010, 12:24
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: adam_26 »

Witam. Panowie, przypadkiem spotkałem się z czymś takim:
http://allegro.pl/sepicat-ultra-15-2-kg ... 25761.html
Ciekaw jestem rezultatu takiego klarownika? :lol: Musze wypróbować... A może ktoś już też miał taki pomysł?

fasolacork
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 26 lut 2011, 20:36
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: fasolacork »

Witam. Robie swój zacier pierwszy raz i mam pytanie odnośnie klarowania. Ze strony kierowałem się proporcjami: 4 litry wody +kilo cukru+kostka drożdży. W moim przypadku zamiast wody użyłem 4 litrów soku śliwkowego + kilo cukru + drożdże. Zacier ładnie pracuje aczkolwiek za jakieś 8-10 dni to pozostanie mi odklarowac i do destylacji.... Mam w domu filtr do wody ( http://myzerowaste.com/2009/05/recycle- ... artridges/ ) i zastanawiam się co by nieprzefiltrowań zacieru w tym. Dla przykładu podam film http://www.youtube.com/watch?v=9zngPn-YVsw gdzie babuszka przefiltrowała piwko i otrzymała klarowność wody. Jak widać na filmie klaruje na 100% ale czy taki przefiltrowany zacier będzie miał swoja moc po destylacji ?
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Maciej_K »

Po destylacji na pewno nie będzie miał mocy :D . Ten filtr może pozbawić zacier śliwkowego charakteru, którego pewnie spodziewasz się w destylacie. Zapewne szybko się zapcha. Możesz spróbować przepuścić przez niego destylat.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: JanOkowita »

Moim zdaniem najbezpieczniej dla smaku będzie, gdy użyjesz filtrów papierowych. Mogą być nawet takie zwykłe do ekspresów przelewowych do kawy.

Aromat śliwek zostanie, a osad zostanie już tylko na bibule.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: gotiger »

ZdroweNalewki.pl pisze:Mogą być nawet takie zwykłe do ekspresów przelewowych do kawy.
Ciężko będzie, bo momentalnie się w/w filtry zapychają (przynajmniej ja mam z nimi takowe doświadczenia).
Filtrację "kłaczastego" nastawu lub nalewki najlepiej robić etapowo:
1. zlanie znad osadu (osad można jeszcze znać do wysokiego naczynia, aby dodatkowo ciut odzyskać o sklarowaniu)
2. drobne sito - przelać powoli, często oczyszczając (powiedzmu co 0,5-1L, chyba że przelewamy duuuże ilości to żadziej)
3. filtr w postaci worka filtracyjnego lub tetrowej pieluchy (najlepiej złożyć, aby uzyskać min 2 warstwy)
4. dotyczy głównie nalewek - płatki kosmetyczne lub sączki laboratoryjne do zawiesin drobnych.
Czasem zostaje b. drobny osad, ale po zlaniu z naczynie i lekkim schłodzeniu, szybko się stabilizuje i klaruje grawitacyjnie.

Mam nadzieję, że w miarę jasno udało mi się opisać (są to m.in. moje doświadczenia i spostrzeżenia)

Pozdrawiam

zebazdan
100
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 20 lis 2010, 00:19
Krótko o sobie: Pasjonat
Ulubiony Alkohol: własna wódka po barmańsku
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: świecie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: zebazdan »

Witam,
ja do tej pory klarowałem Turbo klarem 24h. Jest niezły ale uważajcie! Kupiłem 10 szt, niestety firma kurierska przewoziła go w temperaturze ujemnej i składnik A uległ krystalizacji. Nie pomogła gorąca woda składnik poprostu był do :dupa: co prawda dodałem go do nastawu ale nie wiele zdziałał. Na obecną chwilę kupiłem bentonit i myślę będzie ok. tylko długo to będzie mogło trwać.

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: gotiger »

zebazdan pisze:kupiłem bentonit i myślę będzie ok. tylko długo to będzie mogło trwać.
Tak strasznie długo to nie, ale z pewnością kilka dni. Można przyspieszyć proces schładzając nastaw zaprawiony bentonitem. Dodatkowo można pozlewać nastaw w mniejsze naczynia np. 5L galoniki po wodzie - łatwiej wystawić na parapet/balkon i szybciej się klaruje. Potem tylko rurka do zlewania "czystego nastawu" + grawitacja i czas ;)

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Heh troszkę się wtrącę do tematu :D Od dawna nie kupuję bentonitu a mimo to mam go na przysłowiowe tony !! Wystarczy kupić sobie żwirek dla kota zmielić na proszek co nie jest trudne i używać.Najlepszy jakościowo bentonit jest koloru szarego niemal jak cement trochę gorszy bardziej zanieczyszczony iłami ma barwę szarobrązową im gorszej jakości tym bardziej brązowy.Ten pośledniej jakości czyli szaro-brązowy jest na poziomie skuteczności porównywalnej z klarowinem a ten z droższego żwirku jest wydajniejszy w klarowaniu niż klarowin !! Żwirek dla kota to zwykle czysty bentonit (należy się upewnić czytajac opis na tyle opakowania) w kawałkach wielkości od 2x2 do 4x4mm ja mielę je starym dużym ręcznym młynkiem do kawy ten lepszej jakości bentonit cieżej się mieli bo ze względu na niemal brak domieszki iłowej jest twardszy i bardziej jednolity . Duża paczka żwirku np. 7kg kosztuje góra 9-10zł .

Uwaga ! Czytać opisy na opakowaniach żwirki potrafią być silikonowe lub z dodatkiem silikonu albo z włóknami roślinnymi , bentonitowe żwirki to raczej te tańsze więc szukajcie wśród tańszych produktów czytając opisy na opakowaniu.Ja używam żwirku "Darling" jest dostępny w marketach lidl i kaufland.Sprawdza się znakomicie, po co przepłacać ? Bentonit to bentonit !!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Żwirki dla kotów bardzo często maja dodatki maskujące zapach, trzeba cholernie z nimi uważać!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Wiem o tym, dlatego napisałem jaki żwirek jest sprawdzony. Sprawdzony jest żwirek bentonitowy "Darling" działa tak samo jak bentonit sprzedawany specjalnie do klarowania !!

zebazdan
100
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 20 lis 2010, 00:19
Krótko o sobie: Pasjonat
Ulubiony Alkohol: własna wódka po barmańsku
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: świecie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: zebazdan »

Adamo ale wytłumacz mi po co tyle pisania o 1,5 zł? Niech i będzie Darling "taki sam" ja wolę bentonit i koniec w temacie dla mnie :D A pozostaje jeszcze psychika ludzka. Przychodzą goście na degustację, zachwycają się trunkami, oglądają sprzęt. Jeden pyta a co to? A to Darling, żwirek dla kotków. A po co? A klaruje nastawy i w rury :D Ja bym zakończył degustację bo nie wiadomo co koleś jeszcze dodaje :mrgreen:

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Nie żebym się z Ciebie śmiał czy coś, ale śmieszą mnie ludzie którzy muszą mieć wszystko oryginalne "pro" i w ogóle przeznaczone do czegoś tam konkretnego. Wczoraj wieczorem przetestowałem żwirek "Dante" z kauflandu tak jak "Darling" to czysty bentonit bez żadnych dodatków, podobnej jakości klaruje tak samo jak "Klarowin" nie ma żadnej różnicy !
500G klarowinu kosztuje 16-18zł. Ja już nigdy go nie kupie bo zmieliłem sobie paczkę żwirku z kauflandu. Za 9zł mam nie 250gram bentonitu a 10KG.

Bentonit to bentonit kwestia granulacji i opakowania, toż to minerał po prostu i tyle. Jak chcesz to przepłacaj Twoja sprawa !!

Ps.Znam u siebie miejsca gdzie "dzikie jabłka" rosną takie że wielkością czasem przewyższają sklepowe a jak się zna odp. drzewo i spróbuje to można zebrać takie które smakiem nie ustępują tym "rasowym". No ale wg Ciebie te ze sklepu "lepsiejsze"

Bez obrazy ale wnerwia mnie takie podejście, ludzie klepią kasę że szok pakując
różne pierdoły w "specjalistyczne" opakowania z opisem. Nie zdziwiłbym się jakby niektórzy dystrybutorzy mielili taki grubszy bentonit który jest dostępny za grosze
kupując go z tego samego źródła co producenci żwirków bentonitowych !!! No ale musi być "Pro" i w ogóle !!
Ostatnio zmieniony środa, 2 mar 2011, 16:08 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka (Uważaj gdzie używasz spacji)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Klarowin i bentonit spożywczy to co innego niż bentonit w żwirku dla kota. Pomijam brak atestów i kontrole jakości produkcji i pakowania...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Adamo
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 28 lut 2011, 20:05
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Adamo »

Bentonit to bentonit. Klaruje ?? - Klaruje, nie sądzę by dla tych, co klarują sobie nastaw do przepędzenia potrzebny był jakiś super-hiper czysty bentonit .

Poza tym nie wnosi nic do smaku/zapachu ot minerał i tyle. To tylko kwestia jego czystości, zawartości różnych iłów i granulacji. Niech każdy robi jak chce, ja klaruję bentonitem ze żwirku dla kota i efekt jest taki sam jaki daje mi bentonit zakupiony w ładnym konfekcjonowanym opakowaniu w sklepie winiarskim. Nikogo nie namawiam oczywiście, każdy zastosuje co mu tam się widzi.


Ps. Są osoby co kupują żwirek akwariowy, a wystarczy odpowiednio drobny z budowy dobrze wypłukać, no ale tamten jest w pięknym opakowaniu z rybkami i w ogóle zdezynfekowany i 100% bezpieczny. Dziwne że po zalaniu wodą daje taki sam mleczny syf co ten z budowy i płukać trzeba wrzątkiem :lol: Pewnie podobnie jest z tym bentonitem.
Ostatnio zmieniony środa, 2 mar 2011, 21:47 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

zebazdan
100
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 20 lis 2010, 00:19
Krótko o sobie: Pasjonat
Ulubiony Alkohol: własna wódka po barmańsku
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: świecie
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: zebazdan »

Drogi Adamo, ja bentonit kupiłem za 24,5 zł netto 50 kg! A, że kolegę śmieszą pewne zachowania ludzkie, cóż...

alkoholik
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 2 lut 2011, 02:17
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: alkoholik »

Zamierzam sklarować jednokrotnie około 100L nastawu w beczce 150L i do tego celu chce wykorzystać środek o nazwie Klarmedel 24h. Moje pytanie ile paczek wsypać do nastawu? Według instrukcji na opakowaniu należy użyć paczkę na 25L czyli 4 sztuki na 100L. Czy taka ilość będzie odpowiednia a może wsypać 3 lub 5 sztuk? Czy dobrze chce zrobić czyniąc to na "jeden strzał" (4 sztuki na 100L) czy nie lepiej robić to pojedyńczo (sztuka na 25L).

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

Wyczytałem na sąsiednim forum że pewien forumowicz klaruje nastaw bentonitem dla kota. W Carrefour jest bentonit dla kota bez zawartości pudrów (jest również i zapachowy ale wiadomo że nam nie jest wskazany). Cena: 20 zł za 3,8 kg... Jest również w większych kryształkach i trzeba go zmielić... Są i oczywiście już zmielone ale nie doczytałem się czy zawiera puder czy nie... A na tym o którym mówię jest również napisane że nie jest chemiczny itp... W nazwie produktu pada słowo sylikonowy ... Czy to dobrze czy źle to nie wiem...

A oto link do tego produktu:

http://animalia.pl/produkt,4103,41,Hilt ... onowy.html

Forumowicz opisując swoją metodę bardzo ją chwali pisząc, że nie wyczuwa efektów ubocznych klarowania owym bentonitem. Postępuje tak samo jak z dedykowanym bentonitem czyli rozpuszcza go w wodzie, moczy jakiś czas i dopiero stosuje...

Co o tym sądzicie ??? Stosował ktoś z was tę metodę ??? Jeśli nie to chyba sam się odważę to przetestować...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 gru 2011, 16:14 przez szeyker89, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Bentonit to bentonit- o ile nie ma żadnych domieszek to można stosować...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

Więc go wypróbuje... Będzie to kolejny krok do zminimalizowania kosztów produkcji... Jeśli sprawdzi się to co mówię to nie tylko mi to pomoże ale i reszcie forumowiczów jeśli oczywiście zechcą z tego sposobu skorzystać...
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Korzystają od dawna- ale bentonit jest- dla mnie- stanowczo za wolny. Klarowin, Turbo-klar, Klarmendel- środki oparte na zolach krzemionkowych działają duuuuużo szybciej i lepiej, zostawiając mniej osadu. Osad z bentonitu jest naprawdę potężny.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

walkman86
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: walkman86 »

Ja używam tego:

http://allegro.pl/doskonaly-zwirek-hilt ... 14509.html

Spisuje się znakomicie. Nastaw jest pięknie wyklarowany.
Wystarczy 1 łyżeczkę stołową rozdrobnić i wymieszać w 0,5l wody następnego dnia wlać do nastawu mieszając.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

@walkman86 dzięki za wyjaśnienie tematu... Podany przez Ciebie żwirek jest bardziej odpowiedni od podanego przeze mnie. :respect: dla Ciebie.
Pozdrawiam szeyker89

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: sverige2 »

Tu jest cały temat opisywany przeze mnie.

http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... bentonitem

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: szeyker89 »

@sverige2 dzięki bardzo. Widocznie umknął mi Twój temat... :respect:
Pozdrawiam szeyker89

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Brzydal »

Zapytam przewrotnie, a po co klarować. Czy zacier zbożowy klarujemy? Nie słyszałem :)
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”