KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

rozrywek pisze:Zlanie nastawu z nad osadu jest PODSTAWĄ
No i tutaj moje wewnętrzne "ja" zjeżyło się i kazało mi usiaść do klawiatury.
Ja nigdy nie zlewam nastawu po skończonej fermentacji a zawsze mam go sklarowany do prawie krystalicznej przejrzystości. Pies pogrzebany jest tutaj;
defacto pisze:skuteczność bentonitu w ciepłe, letnie dni nie jest taka oczywista.
Już kiedyś o tym pisałem. Skuteczność środków klarujących zależy w dużej mierze od temperatury klarowanego nastawu.
Bentonit klaruje bardzo dobrze w niskich temperaturach, więc przy takich jakie obecnie panują, nastaw może nigdy nie sklarować się do efektu "czystej wody".
Natomiast wszelkiego rodzaju klarowiny czy turboklary (dwuskładnikowe), klarują nastawy idealnie w temperaturach wyższych, więc gdy za oknem jest "sahara" lepiej takich użyć niż bentonitu.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
alembiki
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: JanOkowita »

Skuteczność środków klarujących zależy w głównej mierze od tego, czy nastaw był dobrze odgazowany. Zlewanie znad osadu pomaga w usunięciu CO2, a jednocześnie drożdże dostają wówczas dodatkową porcję tlenu z powietrza przez co na kilka godzin jeszcze "ożywają".
Należy więc odczekać jeszcze jedną dobę po zlaniu, następnie nastaw porządnie wymieszać i dopiero po tych zabiegach dodać środki klarujące. W innym wypadku środki klarujące zamiast "przyklejać się" do martwych drobnych komórek drożdży "przyklejają się" do pęcherzyków dwutlenku węgla i nastaw nadal jest mętny - gdyż nie są w stanie opaść grawitacyjnie.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

JanOkowita pisze:Skuteczność środków klarujących zależy w głównej mierze od tego, czy nastaw był dobrze odgazowany.
Nie wspomniałem o tym, bo to sprawa tak oczywista i wałkowana wielokrotnie, że chyba każdy kto bierze się za klarowanie, powinien o tym wiedzieć ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: rozrywek »

Dobrze, w takim razie zlanie znad osadu przed klarowaniem jest PODSTAWĄ, przynajmniej dla mnie.
Nikogo oczywiście nie zmuszam do takich działań, ja w każdym razie traktuję nastaw jak wino.
A wino też klarujecie z osadem? Nieważne, na siłę swoich przekonań forsować nie zamierzam.
A jako Potstillowiec to jednak nastaw daje mi pewne wyzwania, to nie kolumna, zrobić cośtam, a kolumna ludzkie niedociągnięcia wyprostuje.
Nie mam możliwości realizacji swojego pomysłu, a mianowicie...............ciekawe czy ktoś wpadnie na to co mam na myśli, podpowiedź: osad.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: arbaletnik »

Będę pierwszym strzelcem. :scratch: Czy chodzi o odciągnięcie osadu z dna bez zlewania? Tak jak robią to piwowarzy w zbiornikach stożkowych?
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: rozrywek »

Arbaletnik jesteś blisko.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam.
Całkiem niedawno usłyszałem opinię, że użycie jednej paczki drożdży na powiększony nastaw np. 45l wody/13kg cukru, spowoduje później o wiele gorsze wyklarowanie grawitacyjne?
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: drgranatt »

Ja zauważyłem jedną prawidłowość. Im niższe Blg po zakończeniu fermentacji tym lepsze klarowanie. Zawsze najlepiej mi wychodzi jak na końcu jest -4. Jak kończy się na -3 lub -2 to też klaruje się ale dłużej trzeba czekać.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

użytkownik usunięty
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam.
Nie jestem pewny, czy była o tym wzmianka, ale czy wypracowany, powiększony, cukrowy nastaw np.50l, będzie lepiej się klarował grawitacyjnie, gdy zlejemy go do dwóch mniejszych pojemników?
Pozdro
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: psotamt »

defacto pisze:będzie lepiej się klarował grawitacyjnie, gdy zlejemy go do dwóch mniejszych pojemników?
Potwierdzam. Mój kolega zlewa czasem z beczki do baniaków 19 litrowych od wody. Tak klaruje się szybciej i lepiej. Przynajmniej on tak twierdzi.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: michal278 »

Nie zauważyłem różnicy. Kiedyś przelałem jeden zbiornik 100l na 4 karnistry, w tym samym czasie miałem drugą setkę całą Czas klarowania taki sam.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: masterpaw2 »

Z uwagi na dość wysokie ostatnio panujące temperatury, postanowiłem swój nastaw, na cukrze inwertowanym (topic11705-80.html?hilit=Cukier%20inwertowany#p181355), potraktować turboklarem alcoteca na 100l.
Po około 12h od dodania drugiego składnika zajrzałem do beczki, i lekko mi koparka opadła, gdyż nie spodziewałem się zobaczyć niczego innego poza mętną jeszcze cieczą. A tu ciekawostka
20180606_102405-1-903x1383.jpg
Nastaw kryształ, i tylko pływające góry lodowe martwych drożdżaków. Wyławiając gęstym sitem pływające "kry" drożdżowe (niewielka ich część przez nie przeleciała), zmąciłem nieznacznie nastaw, ale myślę, że jeszcze kilka/kilkanaście h i będzie ponownie krystaliczny
Czy to dość wysoka temperatura klarowanego nastawu (około 25°) jest odpowiedzialna za to zjawisko, sam nie wiem :bezradny:, nastaw oczywiście dobrze odgazowany.
Postanowiłem o tym napisać, bo jeszcze się z czymś takim nie spotkałem :scratch:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: JanOkowita »

psotamt pisze:
defacto pisze:będzie lepiej się klarował grawitacyjnie, gdy zlejemy go do dwóch mniejszych pojemników?
Potwierdzam. Mój kolega zlewa czasem z beczki do baniaków 19 litrowych od wody. Tak klaruje się szybciej i lepiej. Przynajmniej on tak twierdzi.
Drożdże w trakcie zlewania dostają dodatkową porcję tlenu dzięki czemu mogą dokończyć na 100% fermentację - a wówczas nastaw sklaruje się szybciej i lepiej.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: inblue »

masterpaw2 pisze:Czy to dość wysoka temperatura klarowanego nastawu (około 25°) jest odpowiedzialna za to zjawisko, sam nie wiem :bezradny:, nastaw oczywiście dobrze odgazowany.
Napisz może jakich użyłeś drożdży.
Ja mam obecnie dwa projekty wina - jeden to tokay, a drugi DR.
W obydwu drożdże zamiast osiąść książkowo na dnie; wylazły sobie na powierzchnię tworząc kożuch. Baniaki z winem zalane rzecz jasna "pod korek".
Problem rozwiązałem wlewając rozcieńczony do 15% spirytus, aż udało się je wyłowić. Co z tego wyjdzie - zobaczymy.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: masterpaw2 »

Napisz może jakich użyłeś drożdży
W poście masz linka do opisu nastawu :ok:
Wcześniej też robiłem na tych drożdżach, ale takie zjawisko po raz pierwszy wystąpiło.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mirek-swirek »

A ja zużyłem 10 opakowań dwuskładnikowego środka do klarowania ze Starowaru i ŻADEN z nastawów się nie sklarował szybciej, niż gdybym je zostawił w spokoju bez środków do klarowania. Nastawy na pewno zakończyły fermentację i były dobrze odgazowane. Szybko się przejaśniały, ale nie klarowały do czystego. Dopiero po 2 tygodniach można było powiedziec, że są klarowne. Czyli, w zasadzie podobnie do klarowania samoistnego.
Wyrzucone pieniądze.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: masterpaw2 »

Zakładam, że stosowałeś się do zaleceń producenta, co do zalecanej ilości nastawu, jak i sposobu aplikacji turboklara : składnik A - dodajemy, mieszamy, po około 2 godzinach składnik B i znowu mieszanie. Jeśli tak to musiałeś trafić na uwaloną partię :bezradny:
Osobiście używam alcoteca i nie mam z mim problemów. Opakowanie na 100l spokojnie ogarnia blisko 200l nastaw.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mirek-swirek »

masterpaw2 pisze:Zakładam, że stosowałeś się do zaleceń producenta, co do zalecanej ilości nastawu, jak i sposobu aplikacji turboklara : składnik A - dodajemy, mieszamy, po około 2 godzinach składnik B i znowu mieszanie.
Tak było. Jestem bardzo pedantyczny w tych kwestiach. Szkoda, bo można było za równowartość tego szmelcu kupić niedawno prawie 40 kg cukru.

perhydrol
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 08:04
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: perhydrol »

Witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników forum. Jestem nowy w tym hobby i nowy na tym forum.
Do rzeczy:
Zrobiłem mój pierwszy nastaw cukrowy: Alcotec Vodka Star Turbo Yeast 25l 14%; 21 l wody, 6 kg cukru; 12 g kwasku cytrynowego. Po 10 dniach od nastawienia rozpoczął się proces klarowania, 25 dnia od nastawienia zlałem nastaw znad osadu. Cukromierz pokazywał -4 st., a alkoholomierz 9% (kapilarny jeszcze mniej, bo 8%). Nastaw przejrzysty ale nie klarowny więc postanowiłem użyć bentonitu (jaki mógłby to być kryształ przekonałem się wkładając próbkę nastawu do lodówki).
Na 60 l nastawu użyłem 22 g bentonitu uprzednio namoczonego w wodzie. Bez rezultatu. Po kilku dniach i mądrzejszy o wiedzę z kilku postów tego forum wiertarką porządnie odgazowałem nastaw i wlałem do niego 60 g bentonitu uprzednio moczonego i zmiksowanego z nastawem. Po 3 dniach zero efektu. Po niewczasie doczytałem gdzieś na forum, że bentonit dobrze działa tylko w niższych (niskich? - to znaczy jakich?) temperaturach. Trudno, stało się.
Rodzą się jednak pytania jak postępować dalej. Nastaw ma zostać przedestylowany na jakimś aabratku (jeszcze nie kupionym) za ok. półtora miesiąca.
1. Czekać spokojnie, zlać znad osadu tuż przed destylacją i destylować nastaw taki jaki on wtedy będziei?
2. Użyć innego środka klarującego (np. alkotec 24 turbo klar), a jeśli tak to teraz czy przed samą destylacją?
3. Co z zawartością alkoholu? Jeżeli cały cukier w nastawie został przerobiony (-4 Blg), to powinno być 14%, podczas gdy 2 rożne alkoholomierze pokazują 8%.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: arTii »

1. Jeśli masz zamiar puszczać na rurki za 1,5 miesiąca, to żadnego klaru Ci nie było trzeba
2. Nie używaj już niczego
3. Mi też zawsze alkoholomierze pokazują głupoty w nastawie - zwłaszcza jeśli coś jeszcze pływa w nim :D
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: masterpaw2 »

Zostawić w spokoju, niech czeka na sprzęt.
Alkoholomierzem nie sprawdzisz zawartości alko w nastawie, jedynie w wodnym roztworze czystego etanolu, stąd przekłamania (nastaw ma większą gęstość).
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

perhydrol
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 08:04
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: perhydrol »

Dzięki, tego będę się trzymał:)

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: dooomino »

Nakupiłem trochę turbo clarowników i mam pytanie czy poradzi on sobie z nastawem który nie będzie zlany znad osadu? Zrobiłem nastaw w beczce 150l i niestety nie posiadam drugiej do której mógłbym zlać to wszystko :/
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: masterpaw2 »

Poradzi sobie, tylko dobrze odgazuj nastaw.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

fisha3
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 paź 2014, 11:03
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: fisha3 »

Panowie próbowałem bentonitu z biowinu, rozpuściłem 50 gram(ów) w 200ml wody stało prawie dwie doby lecz nie zrobiła się z tego galareta jak wszyscy piszą tylko cały czas 5 minut po każdym wymieszaniu wszystko osiadało na dnie, czy to dobrze? Dolałem do wina śliwkowego 50 litrów (wcześniej wino było zlane znad osadu) wymieszałam dobrze wiertarką i na drugi dzień cały bentonit osiadł na dnie a wino dalej mętne. Zlałem to jeszcze raz, osad który pozostał był koloru jaskrawo różowego tak jak by bentonit związał w sobie barwnik z wina, czy coś zrobiłem nie tak? Wystawiłem w sobotę na dwór niech się samo klaruje. Dziwna sprawa, może już ktoś się spotkał z czymś takim (bentonit był jasno szary)
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 paź 2018, 07:34 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.

użytkownik usunięty
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: użytkownik usunięty »

Bentonit dobrze się sprawdza, gdy jest zimno. Natomiast mam dwa pytania.
Czy nastaw był wcześniej odgazowany?
Czy sprawdzaleś końcowe blg?

fisha3
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 paź 2014, 11:03
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: fisha3 »

Blg końcowe było między 8 a 10, było trochę za dużo cukru to fakt. Było odgazowane po zlaniu znad osadu (wlane do balonu z kranika od fermentora nie po ściance tylko centralnie na dno), bentonit dodany po dwóch dniach od odgazowania i dobrze zamieszane mieszadłem na wkrętarce, trzykrotnie mieszane do pojawienia się piany i odstawione w garażu w temp. około 17st.C. Nie wiem czy to ważne, ale drożdże nie były zabijane pirosiarczanem, BLG od jakiś dwóch tygodni się nie zmieniało, powiedzmy, że raz na minutę bulgotało w rurkę. Mnie zastanawia konsystencja bentonitu po wymieszaniu w słoiku, zawsze w ciągu 5min od wymieszania cały bentonit opadał na dno, tak ma być ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 paź 2018, 23:29 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: użytkownik usunięty »

Moim zdaniem, odgazowanie nastawu, polega na energicznym, kilkukrotnym, kilkunastosekundowym zamieszaniu tegoż nastawu, żeby uwolnić zalegający w nim CO2. Zlanie znad osadu, całkowicie go nie usunie. Poza tym uważam, że przyczyną Twojego problemu może być zbyt wysokie, końcowe Blg i to właśnie nie przerobiony cukier może mieć wpływ na szybkość i jakość klarowania.
fisha3 pisze: BLG od jakiś dwóch tygodni się nie zmieniało, powiedzmy, że raz na minutę bulgotało w rurkę.
Jeżeli tak, to według mnie, trwała jeszcze fermentacja burzliwa i nie potrzebnie ją przerwałeś. Pyt:
Jakie było początkowe Blg?
fisha3 pisze: Mnie zastanawia konsystencja bentonitu po wymieszaniu w słoiku, zawsze w ciągu 5min od wymieszania cały bentonit opadał na dno, tak ma być ?
Nie jestem fanem bentonitu. Dla celów "eksperymentalnych", użyłem kilka razy- sprawdził się w niskich temperaturach, klarował aż miło było patrzeć i według mnie zachowanie się bentonitu rozrobionego w wodzie, jest jak najbardziej prawidłowe.
Pozdro

fisha3
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 paź 2014, 11:03
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: fisha3 »

Defacto, chyba jest tak jak piszesz, czysta fizyka ciężki nastaw to i ciężkie farfocle maja trudniej opaść na dno. Spróbowałem jeszcze turbo klaru i też nic nie pomógł. Poszło w rury bez klarowania i nawet powiem że całkiem niezłe wyszło.
Proporcje były takie, śliwka bez pestek 38kg, cukier 13 i wody tez około 13litrów.
Śliwki w tym nie czuje, lekko tylko w pierwszych partiach zaraz po przedgonie, pewno za dużo wody i cukru. Uczę się dalej :D

użytkownik usunięty
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: użytkownik usunięty »

Stosunek cukru do wody 1:1? :shock: No to pojechałeś po bandzie.
Wielki podziw dla drożdży, że w ogóle ruszyły. Moim zdaniem szkoda cukru, bo lepiej byłoby zrobić dwa nastawy cukrowe z dodatkiem owocow- zdecydowanie mniejsze zło. Ale skoro Tobie smakuje to :ok:
Awatar użytkownika

land75
100
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 6 wrz 2018, 14:03
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i chyba zostanę taki jaki jestem
Ulubiony Alkohol: domowy trunek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: land75 »

Panowie za 4 dni zamierzam puścić cukrówkę na rury lecz nastaw nie sklarował się użyłem turbo klar Cobra i zlałem znad osadu. Myślę że słabo odgazowałem nastaw bo nie użyłem mieszadła tylko pomieszałem ręcznie drewnianą łyżką.Co mam teraz zrobić zamieszać dobrze mieszadłem jeszcze raz czy nie ruszać.Dodam że nastaw cały czas stoi na tarasie także temperatura w nocy 4stopnie zaś w dzień 11stopni.

yacequ
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 14 maja 2018, 11:37
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: yacequ »

Kup w Lidlu żwirek Hilton Economy - ok. 11 zł/kg - ODGAZUJ mieszadłem na wiertarce - 1/3 słoika bentonitu po dżemie rozpuść w litrze wody, po godzinie wymieszaj dobrze blenderem - wlej do nastawu - dobrze wymieszaj ! Już po kilku minutach ujrzysz owoc swej roboty - odczekaj noc - i ściągaj piękny klar.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: radius »

Kiedyś już o tym pisałem, ale przypomnę po raz kolejny.
Turbo Klary najlepiej pracują w temperaturze pokojowej, powyżej 20°C, bentonit w niskich temperaturach, kilkustopniowych.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

land75
100
Posty: 137
Rejestracja: czwartek, 6 wrz 2018, 14:03
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i chyba zostanę taki jaki jestem
Ulubiony Alkohol: domowy trunek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: land75 »

Dziękuję za podpowiedź.
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 lis 2018, 17:35 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: irek89 »

W wtorek moje blg wynosiło minus 3,5. Nastaw ponad 100 litrów, 30 kg cukru 4 paczki drożdży turbo. Więc wkrętarką zamieszałem mocno przynajmniej kilka razy co pewien czas. W środę przelałem połowę do drugiej beczki. I obie beczki wystawiłem na pole. Wiadomo mamy temperaturę 0-3 stopnie. Wczoraj (czwartek) jedna jakby zaczęła się od góry klarować. Dziś zaglądam i efektów klarowania nie widać. Spodziewałem się, że dziś (mamy piątek) już częściowo nastaw będzie klarowny. Planowałem w poniedziałek i wtorek przepuścić te nastawy ale pewnie plan zrealizuje bliżej końca następnego tygodnia. Dodam, że jedna beczka jest zlana znad osadu a druga nie.

użytkownik usunięty
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: użytkownik usunięty »

Cierpliwości.
Za 10 dni będą dobre.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: irek89 »

Napisałem ten post bo jednak nawet w takiej temperaturze jaka teraz panuje klarowanie nie musi wcale być szybkie jak się okazuje. Tata nastawił 25 litrów na tych samych drożdżach i zostawił bez zlewania. Jedynie mu odgazowałem ale beka stoi w kotłowni w temperaturze około 18 stopni. Jego nastaw z tego co widzę szybciej się zaczął klarować.
Wczoraj wieczorem do jednej z moich beczek włożyłem rurkę do spuszczania, żeby pozniej nie bełtać już beczki i osad na dnie jest bo się wzbił do góry. Jednak kolor całości jest jeszcze mleczny, mocno mętny.

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: prolog1975 »

Teraz jest czas dobrego klarowania bentonitem- działa i dziadek mróz też działa. A działając razem dają dobre szybkie efekty. Wiec na zimę jak pisze kolega radius może warto bentonit zastosować. Ja stosuje w niskich temperaturach bentonit taki dla wędkarzy i jest ok.
Ostatnio zmieniony sobota, 24 lis 2018, 21:14 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: irek89 »

No myślałem nad bentonitem. Jednak stwierdziłem, że nie muszę mieć "na już" jak czasem to bywa. Dlatego zostawiłem to dla sił grawitacji. Tylko zdziwiło mnie wolne klarowanie w tak niskiej temperaturze. W poniedziałek do tego zaglądnę i napisze jak to wygląda. Poza tym wyczytałem (cały ten temat przeczytałem), że bentonit robi dodatkową galaretowatą warstwę osadu. A ja tam nie lubię marnotrawienia. Lubię dużo odzyskiwać i mało wyrzucać

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: prolog1975 »

Nie ma ciśnienia każdy robi jak lubi kiedyś nie klarowałem teraz klaruje, ile zmarnujesz, 3 litry nastawu zmieszanego z bentonitem max 0.5l spirytu =1 kg cukru max 1.99zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”