Znaleziono 19 wyników

autor: KeriX
czwartek, 26 paź 2023, 19:40
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Marek 529
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 553

Re: Marek 529

Cześć!
Witaj na pokładzie ;)
autor: KeriX
czwartek, 26 paź 2023, 16:43
Forum: Miody Pitne
Temat: Klarowanie, ciężki przypadek, trójniak na miodzie lipowym
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1210

Re: Klarowanie, ciężki przypadek, trójniak na miodzie lipowym

Trójniaki 2-3 lata. Zlewaj co jakiś czas znad osadu (osad potrafi dodawać goryczkę do miodu i niezbyt przyjemny zapach, ale po zlaniu znika). To też kwestia drożdży, miodu, dodatków i warunków, w których przebiegała fermentacja i dojrzewanie. Mój poprzedni trójniak po roku od nastawienia był już cz...
autor: KeriX
czwartek, 26 paź 2023, 11:01
Forum: Wędliny Domowe
Temat: Wędzarnia KeriX'a
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 820

Re: Wędzarnia KeriX'a

Jest klimat :klaszcze: Moje marzenie :) Zazdraszczam ;) Dzięki ;) Nie mogę się doczekać efektu końcowego. Niestety sam raczej zbiję jakąś drewnianą konstrukcję. Drewniane mają swój urok, zwłaszcza zaimpregnowane naturalnym pokostem. Różnic większych między murowanymi, a drewnianymi nie ma, poza tym...
autor: KeriX
środa, 25 paź 2023, 23:36
Forum: Wędliny Domowe
Temat: Wędzarnia KeriX'a
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 820

Wędzarnia KeriX'a

Oto moja staaara już wędzarnia, która aktualnie jest w trakcie "renowacji". :D Cegła i kamień na dniach zostaną wyczyszczone, w końcu wymienimy drzwiczki do komory na nowe, z olchy impregnowanej olejem lnianym, a nad całością aktualnie powstaje daszek, który pozwoli na stałe składowanie dr...
autor: KeriX
środa, 25 paź 2023, 22:03
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Dodatki do trójniaka - pytania
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 844

Re: Dodatki do trójniaka - pytania

HeniekStarr pisze: środa, 25 paź 2023, 21:12 Pomysł nie mój, ja go tylko wdrożyłem w życie, to i mogę polecić.
http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/mi ... e-kowieski
Kurde, fajny przepis. Nastawię w przyszłym roku wg podanych proporcji, ale raczej zamiast wielokwiatu użyję lipy. :D
autor: KeriX
środa, 25 paź 2023, 20:39
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Dodatki do trójniaka - pytania
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 844

Re: Dodatki do trójniaka - pytania

Ja bym się bał, że zepsuję kilka litrów miodu. Pomysł Heńka jest fajny, ale jeżeli się okaże, że tak zaprawiony miód Ci nie smakuje, to już nic nie zrobisz. [...] Dodawanie przypraw na koniec jest bezpieczniejsze. Miody korzenne lubię, a proporcje dodatków mam już dobrane - będzie dość symbolicznie...
autor: KeriX
środa, 25 paź 2023, 20:01
Forum: Przechowywanie i dojrzewanie wina
Temat: Przechowywanie balonów
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3465

Re: Przechowywanie balonów

Hej, Czy są jakieś przeciwwskazania do trzymania pustych balonów na strychu, na którym w lato temp może dochodzić do 40, może nawet 50 stopni w ciągu dnia? U mnie dziadek i ojciec całe życie tak przechowywali puste butle i wszystko było ok. Staraj się tylko zamiast korkować, włożyć w szyjkę luźny c...
autor: KeriX
środa, 25 paź 2023, 19:20
Forum: Wędliny Domowe
Temat: Pleśń w wędzarni ogrodowej
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3757

Re: Pleśń w wędzarni ogrodowej

Na przyszłość kup worek żwirku silikonowego dla kota i wysyp na jakąś blachę w wędzarni. Super pochłania wilgoć. Nie jest już to konieczne. Na dniach postawimy drewniane zadaszenie i nie będzie zacinać do niej deszcz, a drzwiczki są non stop uchylone, gdy akurat nie wędzimy, więc problem stojącego,...
autor: KeriX
środa, 25 paź 2023, 18:39
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Dodatki do trójniaka - pytania
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 844

Re: Dodatki do trójniaka - pytania

Pamiętaj, by ilość wody zużytej na wywar uwzględnić w obliczeniach trójniaka. Problem w tym, że nie przewidziałem na samym początku, że będę chciał zaprawić ten miodek wanilią i przyprawami korzennymi. Już jest kilka tygodni od startu, więc zastanawiam się, czy nie zrobić wywaru z tych przypraw w s...
autor: KeriX
środa, 25 paź 2023, 12:26
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Dodatki do trójniaka - pytania
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 844

Dodatki do trójniaka - pytania

Dzień dobry :D 6.10 nastawiłem kolejnego już w życiu trójniaka, skromnie, bo tylko na 8l brzeczki, niesycony z miodu z pasieki znajomych. Korzystając z Waszego doświadczenia, chciałbym się upewnić: 1. Czy wszystko przebiega prawidłowo? (Niżej zamieściłem rozpiskę czynności) 2. Czy fakt, że po zlaniu...
autor: KeriX
czwartek, 22 wrz 2022, 23:20
Forum: Ogrodnictwo
Temat: Winorośl w ogrodzie - czy nadaje się na wino
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3984

Re: Winorośl w ogrodzie - czy nadaje się na wino

Przedwczoraj nastawiłem winko z 12kg przebranych, obranych z gałązek i umytych winogron. Blg soku wyniosło 17, więc całkiem całkiem. Drożdże szlachetne 13%, więc będzie trzeba lekko dosłodzić. Winko powstaje bez dodatku wody. Pozostałych 8kg poszło do mamy na soki z sokownika. A na krzewach wisi jes...
autor: KeriX
sobota, 17 wrz 2022, 03:13
Forum: Wędliny Domowe
Temat: Pleśń w wędzarni ogrodowej
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3757

Re: Pleśń w wędzarni ogrodowej

Dzisiaj postanowiliśmy wyszorować i mocno przepalić wędzarnię - przez prawie 4 godziny panowała w niej temperatura ponad 130 stopni. Szkoda trochę drewna, ale mięso jest droższe, a zdrowie najważniejsze. Na dniach wymienimy też wysłużone drzwiczki na nowe dębowe - tym razem zaimpregnujemy je olejem ...
autor: KeriX
piątek, 16 wrz 2022, 00:58
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Jak myć balony szklane?
Odpowiedzi: 66
Odsłony: 59766

Re: Jak myć balony szklane?

Ja balony szklane (używam 15,10 i 5 litrowych) po każdym użyciu myję w następujący sposób: 1. Zalewam pod korek ostrożnie ciepłą wodą, żeby możliwie odmokły osady i inne cięższe zabrudzenia 2. Dokładnie szoruję wnętrze szczotką do balonów (taka łukowato wygięta) z dodatkiem płynu do naczyń. Z zewnąt...
autor: KeriX
czwartek, 15 wrz 2022, 19:15
Forum: Ogrodnictwo
Temat: Winorośl w ogrodzie - czy nadaje się na wino
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3984

Winorośl w ogrodzie - czy nadaje się na wino

Witam W moim ogrodzie od dawna rośnie winorośl, której owoce przybierają finalnie ciemno czerwony kolor, jest to raczej odmiana typowo deserowa, pestkowa. Często ją przycinamy, ale rośnie i owocuje jak szalona, przez co mam w tym roku bardzo dużo kiści, które chciałbym przerobić na trunek. Niestety ...
autor: KeriX
czwartek, 15 wrz 2022, 01:33
Forum: Wędliny Domowe
Temat: Pleśń w wędzarni ogrodowej
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3757

Re: Pleśń w wędzarni ogrodowej

Nie wiem jak wędzisz i w jakich temperaturach, ale murowaną trudniej jest rozgrzać, aby stała się prawie sterylna. I może chroniczna wilgoć? Między dymieniami popryskałbym przedgonami i przed wędzeniem też. Wędzimy w temperaturach w granicach 70-90 stopni. Może faktycznie jak ją dobrze wyszoruję i ...
autor: KeriX
wtorek, 13 wrz 2022, 22:13
Forum: Wędliny Domowe
Temat: Pleśń w wędzarni ogrodowej
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3757

Pleśń w wędzarni ogrodowej

Dzień dobry, W listopadzie ubiegłego roku zaobserwowałem w mojej murowanej wędzarni (kamień + cegła szamotowa i dębowe drzwi) zieloną pleśń na ścianach komory wędzarniczej. Po zasięgnięciu kilku rad wyszorowałem całą wędzarnię drucianą szczotką i spryskałem roztworem octu w wodzie po czym zostawiłem...
autor: KeriX
czwartek, 16 wrz 2021, 21:54
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: Dyskusja o ziołach
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 14554

Re: Dyskusja o ziołach

Temat bardzo istotny i warty poświęcenia chwilki na jego zgłębienie. O ile sam nigdy nie miałem (na szczęście) poważniejszych problemów zdrowotnych, które miałbym w jakiś sposób leczyć ziołami, to wierzę, że stosowanie ziół jest najlepszym możliwym sposobem na profilaktykę i leczenie drobniejszych u...
autor: KeriX
czwartek, 16 wrz 2021, 16:08
Forum: Przywitaj Się!
Temat: KeriX
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1257

KeriX

Cześć! Nazywam się Kuba, mieszkam na Dolnym Śląsku i od jakiegoś czasu zgłębiam tajniki domowej produkcji alkoholi. Obecnie jestem na etapie winiarstwa i miodosytnictwa (choć zdecydowanie preferuję miody niesycone :D ), ale nie wykluczam, że kiedyś sam pobawię się w coś mocniejszego. Oprócz tego z r...
autor: KeriX
czwartek, 16 wrz 2021, 15:45
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak - szybka fermentacja?
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 2989

Trójniak - szybka fermentacja?

Cześć! Piszę by zasięgnąć rady dot. mojego drugiego już miodku, który bardzo szybko fermentuje oraz w celu zadania kilku pytań. Jest to miód trójniak, niesycony, bez dodatków - 4,5l. Użyłem: - wody przegotowanej, wystudzonej (3 litry) - miodu lipowego ((1,5 litra) z pasieki znajomych. Patoka, bardzo...

Wyszukiwanie zaawansowane