kefir do zacieru

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
romcial
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: romcial »

kolega Rosjanin doradził mi żeby do wszystkiego co robię na zbożu, przed zadaniem drożdzy dodaawać kefiru. Nie wiem czy mnie nie wkręca. Próbował ktoś takiego patentu.

kwik44
1250
Posty: 1266
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: kwik44 »

Nie wkręca cię tyko dobrze mówi. Dodajesz tak naprawdę kwasu mlekowego, który z wyższymi alkoholami tworzy estry. Ja zakażam różnymi rzeczami. Finalnie masz bardziej aromatyczny destylat. A i jak by się pojawił kożuszek pleśni na górze, to broń Boże nie wylewaj tego zacieru tylko spokojnie destyluj jak zwykle. Możesz poczytać mój temat sour mash na białym. Tam temat jest „liźnięty”.
Awatar użytkownika

Autor tematu
romcial
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: kefir do zacieru

Post autor: romcial »

Dodam jeszcze, że do rozrabiania spirytusu "na każdy litr spirytu dajesz 1 dużą łyżkę cukru i 1 małą łyżeczkę octu". Na razie nie miałem odwagi ns wypróbowanie tego sposobu. Ocet trochę mnie przeraża.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: seneka »

Szczerze mówiąc to pierwsze słyszę. Ale co by to miało wnosić ? Poprawiać walory smakowe ?
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: kondon »

Estry powstają z połączenia kwasów z alkoholami.
W kefirze są bakterie Lactobacillus i kwas mlekowy, a ocet to kwas octowy (acetic).
Tak więc teoretycznie ma to sens, jednak w jakich ilościach, to nie mam pojęcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
romcial
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: kefir do zacieru

Post autor: romcial »

Twierdzi, że spiryt jest miękki podczas picia (nie bardzo rozumiem co to oznacza) po dodaniu octu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 20 gru 2021, 23:15 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: jakis1234 »

romcial pisze:Twierdzi, że spiryt jest miękki podczas picia (nie bardzo rozumiem co to oznacza) po dodaniu octu.
Chyba warto sprawdzić tę metodę. A miękki alkohol, to ten, który łagodnie wchodzi, bez ostrych smaków.
To trudno wyjaśnić, ale jak trafisz na taki, to poczujesz o co chodzi.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: seneka »

No powiem Wam że jak w końcu coś z cukru zrobię to sprawdzę. Ja się łagodność starałem robić głównie przez miękką wodę.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: rozrywek »

romcial pisze:Dodam jeszcze, że do rozrabiania spirytusu "na każdy litr spirytu dajesz 1 dużą łyżkę cukru i 1 małą łyżeczkę octu". Na razie nie miałem odwagi ns wypróbowanie tego sposobu. Ocet trochę mnie przeraża.
A to ciekawe.
Naprawdę ciekawe.
Kulinarnie patrząc sos słodko- kwaśny nie jest ani słodki, za bardzo, a na pewno nie jest kwaśny.
Jest słodkawy. Odrobinę.

Ale co daje ten ocet?
To jest ciekawe, jak neutralizuje ostry smak spirytusu, co na to wpływa. I co się dzieje tak właściwie.

Myślę że to jest dobry pomysł na wydzielenie osobnego tematu.

To naprawdę warte jest uwagi, małpka spirytu, troszkę cukru i perę kropel octu.

Też sceptycznie na to patrzę, ale ludzka ciekawość ze sceptyką wygrywa.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

kwik44
1250
Posty: 1266
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: kwik44 »

Octu dodaje się do niektórych rumów. Ma wtedy bananowy aromat. Ale nie pamiętam już jaki to ester. Octan etylu ma owocowy aromat. W zacierze/rumie może tak, ale w wódce - nie wiem. Co kto lubi...

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: HeniekStarr »

Na rosyjskich czy też rosyjskojęzycznych forach/stronach, w tematach o rozrabianiu spirytusu, jest sporo propozycji zawierających domieszanie cukru czy glukozy oraz octu lub kwasu/soku cytrynowego.
Najczęściej powtarzającym się uzasadnieniem jest, że tak robi się w przemyśle spirytusowym, w celu usunięcia charakterystycznego zapachu.

Pierwszy z brzegu przepis:

При изготовлении водки в промышленных условиях к спирту добавляется кислота, именно она и убирает специфический запах. Поэтому я делаю так: на стакан спирта добавляю большую ампулу глюкозы (продаётся в аптеке), а затем несколько капель (3-5) уксуса или раведеной лимонной кислоты. А уже на месте, по мере необходимости, разбавляю в равных частях водой.
Отвечаю сразу на замечания: запвх уксуса совершенно не присутствует; напиток несколько крепче водки, но 50 гр. на ночь после холодной пещеры - что надо. Кстати уксус используется в ликёроводочной промышленности.

Na szklankę spirytusu duża ampułka glukozy(zapewne takiej do zastrzyków, bo piszą, że z apteki) i 3-5 kropli octu lub rozpuszczonego kwasku cytrynowego. Zapachu octu nie czuć.
Potem rozcieńczają pół na pół z wodą.

Edyta
Znalazłem też informację, którą podaje na labspirt.com pan podający się za pracownika gorzelni, że powstający po reakcji kwasu octowego z etanolem ester octan etylu ma jak kij-dwa końce. Usunie owszem palący efekt alkoholu,ale zapewni kaca dnia następnego.
Nie zaleca chlania spirytusu rozrabianego z wodą,ale wykorzystanie tego półproduktu do nalewów na zioła,jagody czy owoce, których to składniki równie skutecznie pozbawią alkohol palącego smaku.
Ostatnio zmieniony piątek, 24 gru 2021, 05:58 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 2 razy.

kwik44
1250
Posty: 1266
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: kwik44 »

Mówimy o wódce czy destylacie do beczki? Dobry spirytus + dobra woda + czas = dobra wódka. Destylat do beczki jest z zasady "brudny". Estry dodatkowo zmieniają jego smak, ale całość pięknie wyrównuje się w beczce. Można inaczej kombinować, to już Leszek pisał dawno, robimy dobry spirytus i dobry destylat z dużą zawartością estrów. I kupażujemy.
IMHO nie wydziwiajcie z dodatkami. Takie alkohole to w każdym sklepie kupisz za 20 zł flaszka, to po co w ogóle się zabierać za destylację/rektyfikację?
Ostatnio zmieniony piątek, 24 gru 2021, 12:39 przez kwik44, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
romcial
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: kefir do zacieru

Post autor: romcial »

Witam,
Wracając do tematu. W dniu dzisiejszym do zacieru dodałem 0,5l kefiru. Ciekaw jestem co z tego wyjdzie. O efekcie końcowym poinformuję.
Zacier:
- pszenica śrutowana 15l (tyle było na podziałce w wiadrze),
- słód jęczmienny wędzony torfem ok. 3kg,
- alfa i beta amylaza,
- drożdże Black Bull 1op. 90 gram
- woda 45l,
- zawartość cukru przed wlaniem kefiru i dodaniem drożdży 22blg,
Drożdże powoli zaczynają pracować.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 kwie 2022, 08:32 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: patrzal »

I jak, jakieś ciekawe wyniki?
Awatar użytkownika

Autor tematu
romcial
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: kefir do zacieru

Post autor: romcial »

patrzal pisze:I jak, jakieś ciekawe wyniki?
Tak. Na chwilę obecną dwukrotnie przepuściłem 25litrów zacieru (sobota i niedziela) otrzymałem 3l 78 proc. alkohoul. Smak i zapach ok poczekam aż trochę przejdzie. W sobotę będzie dalsza destylacja oraz mała degustacja.
1 litr przepaliłem 5 łyżkami cukru i rozrobiłem do mocy ok 43% dodałem łyżkę mocno opiekanych płatków dębowych amerykańskich.
ok 1,5 litrem dzisiaj zalałem słój z mięta ogrodową troszkę ponad 0,5 l będzie na sobotę do grilla
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 maja 2022, 09:40 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

przemeq.polak
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2016, 19:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Podziękował: 1 raz
Re: RE: Re: kefir do zacieru

Post autor: przemeq.polak »

Patrząc po dacie, grill był 2 tygodnie temu. Jak wyniki organoleptyczne eksperymentu?

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 cze 2022, 19:59 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

szybkiS4
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 31 sie 2019, 11:49
Podziękował: 2 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: szybkiS4 »

Czy ktoś dodawał kwasu mlekowego i w jakiej ilości do zacieru?

kwik44
1250
Posty: 1266
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: kefir do zacieru

Post autor: kwik44 »

Miałem w planach ale zrezygnowałem. Jeśli już dodaję to siarkowy, 98% w ilości nakrętka na 70l zacieru, więc pewnie z 15ml. Daj tyle, żeby obniżyć pH do 5.5-5. Na forum Homedistillers był jeden co dawał, i nie tylko mlekowy, ale estry były "o zbyt chemicznym posmaku", więc finalnie nie rekomendował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”