Znaleziono 55 wyników

autor: JustinBimber
wtorek, 13 paź 2020, 16:31
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Kolego Feti z tym aromatem w skórkach chyba masz rację, powtarza to też, np. ten człowiek z YT: https://www.youtube.com/watch?v=uhSWIeTf92s&t=13s (chociaż w jego autorytet bym raczej nie wierzył). Co do ilości enzymów, to też dawałem duuużo więcej zanim próba jodowa wychodziła ujemna - chociaż n...
autor: JustinBimber
czwartek, 16 kwie 2020, 18:33
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

https://www.youtube.com/watch?v=B99EQmKRlTc wygląda obiecująco, dla porównania używałem zelmera https://www.youtube.com/watch?v=gSLvUD_EaDs - widać ile siły trzeba włożyć w dociśnięcie ziemniaka, jak mi zelmer wyzionie ducha to pewnie kupie tą. Na razie trochę szkoda wywalać 300 pln, tylko na kilka ...
autor: JustinBimber
czwartek, 16 kwie 2020, 17:30
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Jednak rozłożyło więcej skrobii niż ostatnio, uzyski - 200ml przedgonów, 4L 15% oraz 4L 36% (2040ml 100%). Ostatnio wyszło niecałe 800ml, ale trzeba liczyć odbieranie przedgonów w tej samej ilości dla 2x większej ilości ziemniaków. Oprócz tego wydaje mi się, że drobniej zmielone ziemniaki i długi cz...
autor: JustinBimber
środa, 15 kwie 2020, 14:04
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Kolego fajfulaku, wyliczenia poczyń sobie sam. Co do obierania ziemniaków, to życzę powodzenia, mi wystarczą godziny spędzone na szatkowaniu i zacieraniu, ale z chęcią dowiem się, czy smak destylatu znacznie się różni.
autor: JustinBimber
poniedziałek, 13 kwie 2020, 12:41
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Nie rozumiem, po co chcesz mrozić skoro i tak zaraz potraktujesz to enzymami?
autor: JustinBimber
niedziela, 12 kwie 2020, 23:46
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Do ziemniaków się przymierzam, już drugi rok. Mój plan wygląda następująco; Zmielić obrane ziemniaki w ręcznej maszynce a następnie pulpę przemrozić. Później zacieranie enzymami z butelek i fermentacja drożdżami dedykowanymi do zacierów ziemniaczanych. Destylacja kolumnowa-jednokrotna, lub alembiko...
autor: JustinBimber
niedziela, 12 kwie 2020, 23:25
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Po ostatnim uzysku, stwierdziłem, że szkoda czasu na 15kg i spróbowałem podwoić ilość. Przy 30kg kocioł robi się dość mały, paski (bo na to poszatkowała je moja maszynka) zajęły miejsce do samej góry, następnym razem mielenie na papkę, tylko muszę wymyślić na to jakiś sposób, mielenie robotem takiej...
autor: JustinBimber
czwartek, 9 kwie 2020, 16:33
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Kolego Psotomat ty masz wydajność z kg skrobi jak ja z glukozy, W przypadku wódki Chopin ze 100 kg ziemniaka powstaje ok. 10-12 litrów spirytusu. Skąd masz to info? Denar z którego chopin robi młodego ziemniaka, ma 11%, dojrzały, a oni zbierają je dużo wcześniej. No ale liczmy, że ten bardzo młody ...
autor: JustinBimber
czwartek, 9 kwie 2020, 16:23
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Fermentacja skończyła się chyba już we wtorek, dałem zacierowi 2 dodatkowe dni, dzisiaj z kotła nie dochodziły żadne odgłosy, więc poszedł odpęd. Podsumowując ... 15kg ziemniaków Denar o zawartości skrobii około 11% (1.65kg), dało mi 3800ml o mocy 19% (722ml 100%). Wydajność zabija :freak: Następne ...
autor: JustinBimber
sobota, 4 kwie 2020, 19:30
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

To i tak dużo lepiej niż ostatnio :)

Nie po to parę godzin męczyłem te ziemniaki, żeby teraz dodać tam skrobie.
autor: JustinBimber
sobota, 4 kwie 2020, 16:54
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Zacieranie zakończone, z płaczem i mieszadłem sprawa jest banalnie prosta i czysta. Poszło 15kg ziemniaków, niestety nie wiem ile wody, ale zbiornik 50l jest w dużej części napełniony, więc zakładam końcową objętość na poziomie 45 litrów. Ziemniaki tym razem ciąłem robotem na plasterki ... duuuużo l...
autor: JustinBimber
sobota, 4 kwie 2020, 13:22
Forum: Galerie destylatorów
Temat: Zbiornik od Spawacza
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6411

Re: Zbiornik od Spawacza

Sprawdziłem pirometrem temperaturę tego węża i przy 98 w kegu, pirometr pokazuje 65, więc spokojnie wystarczy, nie ma co bić piany.
autor: JustinBimber
środa, 1 kwie 2020, 13:37
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33727

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Tak, było 15cm miedzi, na krótkiej mam ją zawsze.

Niestety destylat pójdzie na spirytus techniczny, śmierdzi tak bardzo, że po otwarciu pojemnika muszę umyć ręce, wątpię, że druga destylacja go uratuje.
autor: JustinBimber
środa, 1 kwie 2020, 13:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Czyli po prostu je ugotować w zbiorniku, a później blendować? Nie mam parownika, ani 50l garnka... Chociaż już prostsze wydaje się rozgotowanie płatków, tak jak pisałem wcześniej
autor: JustinBimber
środa, 1 kwie 2020, 13:31
Forum: Galerie destylatorów
Temat: Zbiornik od Spawacza
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6411

Re: Zbiornik od Spawacza

Widocznie nie uzyskiwało temperatury, przy której ma śmierdzieć, bo nic nie czułem. Pewnie kiedyś przy zakupach wymienię dla świętego spokoju, ale na ten moment nie widzę potrzeby.
autor: JustinBimber
wtorek, 31 mar 2020, 09:00
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

bociann2 bardzo dziękuję za merytoryczne rady

Krzysztof63 możesz podesłać źródło? Z tego co piszesz wynikałoby, że skrobia ziemniaczana nie ma długich łańcuchów skrobiowych, które a-amylaza miałaby pociąć na mniejsze
autor: JustinBimber
wtorek, 31 mar 2020, 08:55
Forum: Galerie destylatorów
Temat: Zbiornik od Spawacza
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6411

Re: Zbiornik od Spawacza

Wąż jest wskaźnikiem poziomu wody w płaszczu. Sprawdzę go pirometrem przy najbliższym grzaniu, ale jak do tej pory nie wskazywał na problemy z temperaturą.
autor: JustinBimber
poniedziałek, 30 mar 2020, 18:40
Forum: Galerie destylatorów
Temat: Zbiornik od Spawacza
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6411

Zbiornik od Spawacza

Hej, Kilka osób na czacie pytało mnie o sprzęt który nabyłem od kolegi Spawacza. Żeby się nie powtarzać wrzucę tutaj parę zdjęć. Modyfikacje: - Kółka z blokadą (aby zejść jak najniższej z wysokością i łatwo go przemieszczać) - Mieszadło z silnikiem od wycieraczek z paseratti - Obniżenie kega (całość...
autor: JustinBimber
poniedziałek, 30 mar 2020, 16:19
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

No to zabieram się za drugą partię. Jak pisałem wcześniej zamówiłem płaszcz z mieszadłem, bez tego raczej bym nie powtórzył ;) Plan działania - bardzo proszę o wyprowadzenie z błędu, jeżeli coś robię nie tak: 1. Ścieranie ziemniaków na płatki maszynką 2. Doprowadzenie do 100 stopni i zostawienie tak...
autor: JustinBimber
niedziela, 22 mar 2020, 20:54
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z mąki ziemniaczanej
Odpowiedzi: 154
Odsłony: 50231

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Enzym upłynniający to alfa amylaza, która rozkłada skrobię na cukry niefermentowalne i działa w temp 80+, więc to na pewno bym sobie darował. Zdecydowanie nie! Jak to mawiał mój prof z technologii: Tak na chłopski rozum to jest tak , najpierw musisz potraktować enzymem upłynniającym, co by potem mi...
autor: JustinBimber
niedziela, 22 mar 2020, 20:43
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33727

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

No to poszło na rurki, smród niesamowity do momentu spuszczenia pozostałości w kiblu. Wietrzenie domu obowiązkowe. Destylat po odpędzie ma zapach przypominający mi chleb żytni. W tym "bukiecie" rzygowin który czułem w czasie fermentacji też wyraźnie obecny, więc może fermentacja nie była t...
autor: JustinBimber
wtorek, 17 mar 2020, 17:53
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33727

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Dzień po dodaniu kwasku i węgla capi znacznie mniej, chociaż wydaje mi się, że sama fermentacja też znacznie zwolniła, mam nadzieję, że nie popsułem nic tym dodawaniem i mieszaniem.
autor: JustinBimber
poniedziałek, 16 mar 2020, 15:02
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33727

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

pH po 20g kwasku mniej niż 5, więcej niż 4 (mam tylko papierki) :)

Można coś z tym smrodem jeszcze zrobić? Węgiel w płynie?
autor: JustinBimber
poniedziałek, 16 mar 2020, 11:41
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33727

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Zrobiłem żytni zacier i zaczyna lekko zalatywać wspomnianymi rzygowinami, ile dawać tego kwasku na 25l zacieru? (6kg słodu + 20l wody)
autor: JustinBimber
niedziela, 15 mar 2020, 00:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z mąki ziemniaczanej
Odpowiedzi: 154
Odsłony: 50231

Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Enzym upłynniający to alfa amylaza, która rozkłada skrobię na cukry niefermentowalne i działa w temp 80+, więc to na pewno bym sobie darował.
autor: JustinBimber
niedziela, 15 mar 2020, 00:25
Forum: Śmietnik
Temat: Keg 50l + regulator + bufor (również osobno)
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3465

Re: Keg 50l + regulator + bufor (również osobno)

Keg prawie w cenie złomu :P
autor: JustinBimber
niedziela, 16 lut 2020, 21:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1626
Odsłony: 373976

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Po 60h nadal było bardzo spokojnie https://i.postimg.cc/XYBk0f9t/20200215-044404.jpg Niestety na górze pojawiła się pleśń, po 72 było jej na tyle dużo, że zdecydowałem się to wylać. Co do ilości, to tak jak pisałem dałem 1.6g na średniego ziemniaka. Wydaje mi się, że ziemniaki mimo wszystko powinny ...
autor: JustinBimber
sobota, 15 lut 2020, 19:20
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Udało się! W międzyczasie zamówiłem keg z płaszczem :bardzo_zly: Ręczne filtrowanie tej brei wydaje się niemożliwe. Potrzebne będą 3 elementy: - duża miska - worek filtracyjny (np. https://allegro.pl/oferta/worek-filtracyjny-do-prasy-wina-lub-zacieru-6822484494 ) - kobieta Breję wlewamy do worka, sk...
autor: JustinBimber
sobota, 15 lut 2020, 17:22
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

Utknąłem na filtrowaniu, rozgotowana breja zatyka mi worek filtracyjny (200 mikronów) nie idzie z tym za bardzo nic zrobić, szczerze mówiąc zaczynam wątpić czy da się to przefiltrować.
autor: JustinBimber
piątek, 14 lut 2020, 17:17
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1626
Odsłony: 373976

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Cześć ziemniaczane świry!

Obrazek

48h i nadal brak aktywności, ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego amylaza z pleśni działa na skrobię ze zboża a tą z ziemniaka gardzi?
autor: JustinBimber
czwartek, 13 lut 2020, 08:53
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1626
Odsłony: 373976

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Eksperyment z ziemniakami, 1 średni ziemniak, trochę wody i 1.6g koji 2h: https://i.postimg.cc/N0KqCmtK/20200212-221149.jpg 12h: https://i.ibb.co/R4VK0S3/20200213-075131.jpg Temperatura startowa: 30 stopni Temperatura otoczenia: 22 stopnie Dzisiaj nagrzałem piekarnik do 35 i wstawiłem pojemnik tam, ...
autor: JustinBimber
środa, 12 lut 2020, 14:12
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Poprawiony zacier z ziemniaków.
Odpowiedzi: 98
Odsłony: 133361

Re: Poprawiony zacier z ziemniaków.

W końcu będę miał czas żeby powalczyć z ziemniakami, wybór padł na ziemniaki użyte do produkcji wódki młody ziemniak - Denar. Zawartość skrobi dla tej odmiany to 11%, dla porównania w mące jest to około ~65% Aby uzyskać zadowalającą ilość, czyli z polecanych na forum 6kg mąki, muszę dać do zacieru n...
autor: JustinBimber
sobota, 1 lut 2020, 17:30
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1626
Odsłony: 373976

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

No to chciałem się serdecznie z drożdżami koji przeprosić ... Dzisiaj zrobiłem pełny proces po odpędzie i wyniki są bardzo zadowalające. Po drugiej destylacji nieprzyjemne zapachy zniknęły całkowicie, a alkohol nabrał aromatu podobnego do tego ze słodu, chociaż nieco lżejszego. Można wyczuć tą "...
autor: JustinBimber
czwartek, 30 sty 2020, 18:09
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1626
Odsłony: 373976

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Nie wiem czy coś źle zrozumiałem, ale czytając ten wątek miałem wrażenie, że zacieranie mąki da produkt podobny do tego co uzyskuje się ze słodu. Właśnie idzie to na rurkach i szybciej porównałbym to do cukru niż do słodu. W smaku dość nijakie, ciężko wyczuć cokolwiek, chyba, że zaraz ktoś da silną ...
autor: JustinBimber
poniedziałek, 27 sty 2020, 10:22
Forum: Przechowywanie destylatu
Temat: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu
Odpowiedzi: 1441
Odsłony: 529933

Re: Beczka dębowa - przechowywanie destylatu

Czytam ten wątek i przyznam, że już zgłupiałem. Myślałem o zakupie beczki 10 litrowej, ale biorąc pod uwagę fakt, że dopóki oddaje swoje smaki to nie mogę jej zalać na długo to się za bardzo nie nadaje (nie chce kombinować z wcześniejszym zalewaniem winem). Zostaje mi dama i płatki, ale tutaj jest p...
autor: JustinBimber
niedziela, 26 sty 2020, 19:18
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: KOJI - czyli zacieranie na zimno
Odpowiedzi: 1626
Odsłony: 373976

Re: KOJI - czyli zacieranie na zimno

Ja dałem 4 espumisany i piany (przy 6kg mąki i 25l objętości) było na 2cm. Dodawane przy 35 stopniach.
autor: JustinBimber
piątek, 17 sty 2020, 13:27
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255953

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Te drożdże do rumu różnią się czymś od tych do whisky? Mam kilka paczek do whisky właśnie i wolałbym nie zamawiać paczki tylko z drożdżami do rumu
autor: JustinBimber
sobota, 11 sty 2020, 13:31
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Mistrzownik
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2071

Re: Mistrzownik

Co się wszyscy tego słowa uczepili? Psocenie w moim rozumieniu to właśnie destylacja/rektyfikacja. Tak jak się potocznie przyjęło, że adidasy to typ obuwia...
autor: JustinBimber
sobota, 11 sty 2020, 13:29
Forum: Przywitaj Się!
Temat: mario12022
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 1425

Re: mario12022

Witamy na pokładzie!
autor: JustinBimber
sobota, 11 sty 2020, 13:09
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy zacier
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5446

Re: Pierwszy zacier

Słód zszedł po 4 dniach do 0 blg, po 6 dniach zlałem i sklarowałem. Poszło na rurki, proces wyglądał tak: https://i.postimg.cc/mDchy02S/proces-whisky.png Kolumna 60cm, 18cm sprężynek miedzianych, 15cm sprężynek stalowych. Rzeczy które mnie zastanawiają 1. Bardzo wysoka temperatura startowa, patrząc ...

Wyszukiwanie zaawansowane