Znaleziono 565 wyników

autor: johnex
środa, 5 maja 2021, 10:13
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Prośba o ocenę kolumny
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4170

Re: Prośba o ocenę kolumny

O ile dobrze widzę to zaproponowana kolumna ma zaślepiony króciec na wysokości papugi (czyli ma OVM). Nie zmienia to faktu, że cena za samą kolumnę bez zbiornika, wypełnienia i izolacji to według mnie znacznie za dużo.
autor: johnex
środa, 21 kwie 2021, 09:00
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Najlepszy destylat - z jakiego zboża?
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 21219

Re: Najlepszy destylat - z jakiego zboża?

Co do destylacji/rektyfikacji zacierów zbożowych to mam wrażenie, że ilu operatorów tyle sposobów prowadzenia procesu. Trzeba eksperymentować i samemu dojść jaki destylat nam smakuje. Ja na pocztku zaciery zbożowe gotowałem tylko raz razem z młótem w kociołku z płaszczem - praca tylko na katalizator...
autor: johnex
poniedziałek, 8 mar 2021, 19:42
Forum: Grzanie
Temat: Grzałką 3x2000W w Norwegii
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 6602

Re: Grzałką 3x2000W w Norwegii

Kolego @czytam chyba nie doczytałeś, że sprawa dotyczy Norwegii gdzie napięcie międzyfazowe wynosi 230V a napięcie faza ziemia 115V.
autor: johnex
czwartek, 4 mar 2021, 14:15
Forum: Grzanie
Temat: Zmiana grzalek
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5092

Re: Zmiana grzalek

Do nastawów owocowych najlepsze byłyby grzałki ULWD. A co do grzałek "łączonych" to zależy czy używasz regulatora mocy czy nie. Jak nie to najlepiej daj do jednej mufy grzałkę 1kw+1,5kw+2kw a do drugiej np. 2,5 kw. Wszystkich używasz do szybkiego nagrzania wsadu. Później odpowiednio załącz...
autor: johnex
piątek, 26 lut 2021, 09:59
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Okazje zakupowe
Odpowiedzi: 871
Odsłony: 334694

Re: Okazje zakupowe

W Biedronce do 28.02 na promocji jest skrobia ziemniaczana - 3,49/kg przy zakupie dwóch opakowań (nie zauważyłem informacji o limitach).
autor: johnex
czwartek, 18 lut 2021, 10:29
Forum: Łączenie
Temat: Spawarka TiG dla początkującego
Odpowiedzi: 99
Odsłony: 49703

Re: Spawarka TiG dla początkującego

@japrokx86 chodzi ci pewnie o PARKSIDE PMSG 200 A1 czyli spawanie MMA (elektrodą otuloną), MIG (standardowo drutem samoosłonowym, po dokupieniu butli i reduktora drutem w osłonie gazów) oraz TIG LIFT (po dokupieniu uchwytu TIG z zaworkiem). Z tego co widzę to ta spawarka ma raczej średnie cykle spaw...
autor: johnex
czwartek, 18 lut 2021, 08:19
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: Smród acetonu, prośba o poradę.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 2818

Re: Smród acetonu, prośba o poradę.

Osobiście to omijałbym szerokim łukiem te mieszanki szczególnie od razu ześrutowane - tak naprawdę nie wiesz co tam w środku jest. W większości idzie do nich ziarno, którego w całości nikt by nie kupił. Kiedyś jak kupowałem na targu kukurydzę, handlarz chciał mi koniecznie wcisnąć śrutę zamiast ziar...
autor: johnex
czwartek, 11 lut 2021, 12:16
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Enzymy do zacierania od LeMag2009 ( Centrum Fermentacji )
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3629

Re: Enzymy do zacierania od LeMag2009 ( Centrum Fermentacji )

Zwróć uwagę, że w przypadku enzymów z Centrum Fermentacji dawkowanie jest w gramach a w przypadku tych "powszechnych" jest w mililitrach. Może uda mi się wieczorem sprawdzić ile waży 1 ml enzymów od Starowara.
autor: johnex
wtorek, 9 lut 2021, 15:09
Forum: Problemy i pytania
Temat: Aabratek i wziernik problem
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 11751

Re: Aabratek i wziernik problem

Juj07 pisze:Puste czyli bez tej półki i spreżynek?
Bez półki i sitek. Sprężynki mogą zostać o ile zamiast sitka dasz dedykowane podparcie.
autor: johnex
wtorek, 9 lut 2021, 13:41
Forum: Problemy i pytania
Temat: Aabratek i wziernik problem
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 11751

Re: Aabratek i wziernik problem

Juj07 pisze:Z obu stron jest sitko
Sitka plus ta dziwna półka rzeczywista po środku to chyba są sprawcy zamieszania.

Możesz wrzucić zdjęcia rozmontowanego "wziernika" bo jakoś nie mogę ogarnąć jak to jest skonstruowane.
autor: johnex
niedziela, 7 lut 2021, 16:42
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Uniwersalny termometr W1240
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2707

Re: Uniwersalny termometr W1240

W końcu udało mi się przetestować termometry. Oto moje spostrzeżenia: 1. Odświeżanie odczytów - co 2 s. 2. Kalibracja temperatury co 0,1*C. Termometr posiada pamięć - uruchamia się z zapamiętanymi korektami. 3. Mocowanie przewodów na zaciski śrubowe jak dla mnie wygodne. Problemu ze wspólną masą dla...
autor: johnex
poniedziałek, 1 lut 2021, 08:34
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Uniwersalny termometr W1240
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2707

Re: Uniwersalny termometr W1240

Zauważyłem, że raczej nikt tego rozwiązania nie testował - pewnie dlatego że jest to już swego rodzaju archaizm a większość pragnie mieć podgląd temperatur a najlepiej pełne sterowanie w smartfonie. Mi takie proste rozwiązanie wystarczy więc będę "królikiem doświadczalnym". Potrzebne moduł...
autor: johnex
poniedziałek, 25 sty 2021, 15:51
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Uniwersalny termometr W1240
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2707

Uniwersalny termometr W1240

Witam! Zamierzam zbudować termometr przeznaczony do miedzianego pot-stilla - czyli 2 pomiary (cieczy w kegu i par na szczycie). Z racji, że w lutowaniu płytek elektronicznych nie czuję się pewnie wybór padł właśnie na termometr W1240: https://allegro.pl/oferta/termometr-w1240-0-36-dla-ds18b20-niebie...
autor: johnex
niedziela, 17 sty 2021, 15:38
Forum: Grzanie
Temat: Przerobienie wtyczki 5 pin na 4 piny ?
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 10407

Re: Przerobienie wtyczki 5 pin na 4 piny ?

@Slant po pierwsze musisz dowiedzieć się jaki układ sieciowy posiadasz. Więcej o tym masz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy Informację o tym masz w warunkach przyłączenia z zakładu energetycznego. O tym jaki masz układ dowiesz się również udając się do stacji transformatorowej do...
autor: johnex
środa, 9 gru 2020, 20:31
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Jaka mąka na zacier?
Odpowiedzi: 72
Odsłony: 19524

Re: Jaka mąka na zacier?

Jeżeli celujesz w trunki zbożowe typu whisky, burbon to według mnie tylko śruta. Uważam, że z mąki to można najwyżej zrobić spirytus. Robiłem zaciery i z jednego i drugiego. Już po pierwszym odpędzie alkohol z mąki pszennej jest jak dla mnie "jałowy" - bez jakiegoś wyrazistego smaku. "...
autor: johnex
wtorek, 1 gru 2020, 22:34
Forum: Po Godzinach
Temat: Spawarka inwertorowa
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 3842

Re: Spawarka inwertorowa

Sam przymierzam się do zakupu półautomatu spawalniczego i wybór padł na Ideala. W tym zestawie zaproponowanym wyżej brakuje jeszcze butli z gazem czyli trzeba doliczyć jakieś 250 zł. Co do spawarek inwertorowych MMA to ja mogę polecić spawarki Dedra. Ładnych kilka lat temu kupiłem do domowego/amator...
autor: johnex
wtorek, 17 lis 2020, 20:24
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9845

Re: Problem z BLG

Kolego @cu-user chcesz wiedzieć skąd ten błędny odczyt. Według mnie to: 1. Temperatura odczytu przy 26 stopniach - 0.3blg 2. Dałeś 0,5 l wody więcej (może w wiadrze fermentacyjnym się skala źle nadrukowała)- 0.4blg 3. Błąd cukromierza (to że oba cukromierze pokazują to samo nie znaczy, że wskazują p...
autor: johnex
wtorek, 17 lis 2020, 19:46
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Zimny refluks a zamknięty obieg wody
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3703

Re: Zimny refluks a zamknięty obieg wody

+pompka do instalacji wodnej w campingach, ok 1200l/min, zanurzeniowa+ Niezłą masz wydajność tej pompki. Tyle to osiągają motopompy pożarnicze :D No a tak poważnie to pewnie chodziło ci o 12l/min. Według mnie to i tak za dużo. Ja korzystam z wody bieżącej tyle że ją magazynuję w mauzerze do podlewa...
autor: johnex
środa, 14 paź 2020, 10:56
Forum: Poczekalnia Pytań
Temat: posiadany aabratek a produkcja smakówek
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 9070

Re: posiadany aabratek a produkcja smakówek

Zależy jak gęsty będzie wsad i jak mocno będziesz go grzał. Jeżeli będzie przefiltrowany to nic nie powinno się stać. Jeżeli będziesz próbował destylował owocówki razem z pulpą albo zbożówki z młótem to raczej się przypali. Można w tym przypadku zaryzykować rozgrzewanie na minimalnej mocy ale i to n...
autor: johnex
środa, 7 paź 2020, 11:49
Forum: Destylacja i Rektyfikacja
Temat: Kolumna- zalewa się- DM
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2601

Re: Kolumna- zalewa się- DM

Tak jak poprzednicy obstawiam problem z wypełnieniem. Miałem podobnie po przesypaniu. Mimo, że sprężynek weszło tyle ile było wcześniej zaczęło zalewać kolumnę (fi wewnętrzne 57) przy grzaniu poniżej 2kW. Problemem był sposób w jaki wsypywałem wypełnienie. Najpierw wrzucałem do lejka wypełnienie &qu...
autor: johnex
piątek, 4 wrz 2020, 17:05
Forum: Bufory stabilizująco-wzmacniające
Temat: bufor do nietypowego zbiornika
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 5364

Re: bufor do nietypowego zbiornika

Mocowanie zbiornik-bufor zrób za pomocą wywijki o średnicy wewnętrznej odpowiadającej średnicy bufora. Będziesz miał podgrzewane dno a po rozkręceniu śrub będziesz miał dostęp od wypełnienia od dołu.
autor: johnex
czwartek, 27 sie 2020, 09:01
Forum: Po Godzinach
Temat: Brak jednej fazy.
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4732

Re: Brak jednej fazy.

Mostkowanie nic nie da bo i tak na uzwojeniach silnika będzie brakować jednej fazy i nie będzie wymaganego przesunięcia faz. Taki zabieg sprawdza się w przypadku oświetlenia i urządzeń jednofazowych ale trzeba uważać bo w w przypadku powrotu zasilania i nieodłączeniu mostkowanej fazy od sieci elektr...
autor: johnex
wtorek, 25 sie 2020, 15:13
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: JAKI TERMOMETR WYBRAĆ DO KOTŁA
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2400

Re: JAKI TERMOMETR WYBRAĆ DO KOTŁA

Ja za 33 zł kupiłem sondę ds18b20 o długości 30cm (według mnie w sam raz do kega 50l). Czujnik podpiąłem do msr-a ale można niewielkim kosztem zrobić własny odczyt pod ds-a z części dostępnych na allegro.
Tarczowy termometr bimetaliczny do mięs sobie daruj.
autor: johnex
niedziela, 23 sie 2020, 14:14
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Sprężynki miedziane Henitom - opinia
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 6481

Re: Sprężynki miedziane Henitom - opinia

Może źle się wyraziłem, ale chodziło mi o to że temperatura na tzw. 10 półce była stabilna do 98 stopni w kegu. Przed wymianą pierwszy skok był przy ok. 96 stopniach. Sam przebieg procesu bez zmian. Czyli według mnie poniżej termometru na "10 półce" jest teraz więcej półek niż było wcześni...
autor: johnex
niedziela, 23 sie 2020, 12:39
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Sprężynki miedziane Henitom - opinia
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 6481

Re: Sprężynki miedziane Henitom - opinia

Jeżeli można to rozwiń swoją myśl.
autor: johnex
niedziela, 23 sie 2020, 11:10
Forum: Wypełnienie kolumny
Temat: Sprężynki miedziane Henitom - opinia
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 6481

Sprężynki miedziane Henitom - opinia

Ze względu na degradację wypełnienia miedzianego zdecydowałem się na jego wymianę. Po lekturze forum zakupiłem sprężynki firmy Henitom. Po przeprowadzeniu kilku procesów mogę podzielić się opinią o tym wypełnieniu. Na początek troszeczkę o sprzęcie: katalizator miedziany 22 cm, pomiar na 10 półce na...
autor: johnex
piątek, 31 lip 2020, 09:37
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 8661

Re: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .

No ale jak ktoś pracuje tuż poniżej mocy zalania to taki sposób prowadzenia procesu się nie sprawdzi. Dodasz trochę mocy i kolumna zacznie się powoli zalewać. Do tego dochodzą wahania napięcia w sieci. Zakład Energetyczny dostarcza prąd o napięciu 230 +/- 10%. No ale co kto lubi. Ty wolisz zwiększać...
autor: johnex
sobota, 25 lip 2020, 22:05
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Podkręcenie barwy whisky starzonej w szkle
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 5680

Re: Podkręcenie barwy whisky starzonej w szkle

Uważam, że na kolor trunku z dodatkiem dębu największy wpływ ma stopień opiekania płatków. Jak robiłem "burbona" i "szkocką" postanowiłem do kilku słojów dać różne płatki i później ewentualnie kupażować. Zaskoczeniem było to, że mimo dodania do trunku płatków amerykańskich mocno ...
autor: johnex
środa, 22 lip 2020, 08:01
Forum: Aparatury kompletne
Temat: Zlecenie na kolumnę 76mm
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 5910

Re: Zlecenie na kolumnę 76mm

Sama rura miedziana 76 będzie kosztowała majątek nie mówiąc o jakiś kształtkach. Dlaczego nie bierzesz pod uwagę nierdzewki z ewentualnym katalizatorem miedzianym?
autor: johnex
środa, 22 lip 2020, 06:21
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Zamarzanie alkoholu
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 32258

Re: Zamarzanie alkoholu.

Mój "swojak" nie zamarza bo nie wkładam go do zamrażarki. Dobry alkohol ma smakować gdy ma temperaturę pokojową. Mrożenie to tylko maskowanie niedoskonałości.
autor: johnex
wtorek, 14 lip 2020, 09:20
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 8661

Re: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .

calisto pisze:na który termometr prowadzić cały proces? 10-ta czy w głowicy?
Termometr prowadzący to ten na 10 półce. Ten w głowicy jest do smakówek.
autor: johnex
niedziela, 12 lip 2020, 22:32
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 8661

Re: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .

Calisto czytam twój opis "jazdy Mercedesem" i ogólnie coś mi bardzo nie pasuje. Tak jak już wcześniej pisałem mam podobnego "manuala" (z katalizatorem zamiast bufora) i próbuję porónać twój i mój przebieg procesu: Grzałka 100% - 3.5kW stabilizacja Według mnie przy rurze fi 60,3 (...
autor: johnex
niedziela, 12 lip 2020, 10:38
Forum: Problemy destylacyjne
Temat: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 8661

Re: Mam Mercedesa w automacie i nie potrafię nim jeździć .

Swoją drogą, dość ciekawy ten Aa. Czy producent "szyje" na miarę? W 2018 r. zamówiłem aabratka od Rafała. Całość można było dowolnie konfigurować. No i czas realizacji zamówienia od wysłania prośby o wycenę projektu do dostarczenia przez kuriera do mnie gotowego zestawu wynosił 5 dni a ni...
autor: johnex
środa, 8 lip 2020, 14:03
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Używane petainery 10, 30 litrów szukam chętnych
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5116

Re: Używane petainery 10, 30 litrów szukam chętnych

Czyli cena z kartonem dla zwykłego śmiertelnika:
30l - 45,51 zł
11l - 34,81 zł
autor: johnex
środa, 8 lip 2020, 08:27
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Używane petainery 10, 30 litrów szukam chętnych
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5116

Re: Używane petainery 10, 30 litrów szukam chętnych

Podanej ceny nówki nie skomentuję nawet. Nie to żebym bronił "kuzyna właściciela browaru" ale z tego co znalazłem na czeskiej stronie to cena nowego przy zamówieniu całej palety wynosi ok. 53 zł/szt https://eshop.czechminibreweries.com/pl/product/48xpeta-30clsb/ Co do ceny używanych to os...
autor: johnex
środa, 1 lip 2020, 12:46
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Bulgotanie w kegu
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3547

Re: Bulgotanie w kegu

U mnie różne "efekty dźwiękowe" przy rozgrzewaniu występują - szczególnie podczas metody 2,5 kiedy ostatni raz rozcieńczam ciepły wsad do powiedzmy 18%. Mimo wlania gorącej wody na początku rozgrzewania słychać głośne bulgotania czy nawet "strzały i trzaski" jakby się miała grzał...
autor: johnex
czwartek, 25 cze 2020, 12:02
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sterownik Pamel PRD2U do aabratka.
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 6754

Re: Sterownik Pamel PRD2U do aabratka.

Po pierwsze to napisz jaką aparaturą posiadasz i gdzie masz zamontowane sondy odpowiedzialne za T1 (T) i T2(Ta). Po drugie to tak jak było wyżej to żaden sterownik tylko regulator temperatury z funkcją termostatu. Po trzecie dodatkowo namieszałeś w ustawieniach kalibracji. Fabryczne kal B wynosi 1,2...
autor: johnex
niedziela, 21 cze 2020, 18:28
Forum: Problemy i pytania
Temat: Czyszczenie kolumny miedzianej i sprężynek nierdzewnych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 11381

Re: Czyszczenie kolumny miedzianej i sprężynek nierdzewnych

Sodę kustyczną kupisz w każdym markecie budowlanym. Ostatnio widziałem w PSB Mrówka 0,5kg za coś koło 8 zł.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
autor: johnex
niedziela, 21 cze 2020, 11:07
Forum: Problemy i pytania
Temat: Czyszczenie kolumny miedzianej i sprężynek nierdzewnych
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 11381

Re: Czyszczenie kolumny miedzianej i sprężynek nierdzewnych

Przypuszczam, że sprężynki które jutro będziesz mył to sprężynki nierdzewne. Według mnie sam ludwik nie wystarczy. Swoje gotowałam z dodatkiem płynu do naczyń i z tabletkami do zmywarki. Później moczyłem w gorącym ługu sodowym. Później mycie parowe czyli praca bez chłodzenia. Na koniec przedestylowa...
autor: johnex
piątek, 19 cze 2020, 11:23
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335705

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Osobiście używam 350w z tym, ze pracuje na nim 6 wentylatorów od PC, 3 pompki i 3 moduły Peltiera wraz z chłodzeniem oraz termometry. No i w razie potrzeby załączam samochodowy na regulatorze, bo nie zawsze potrzeba pełnej mocy obrotowej. Wydaje mi się, że podłączając to wszystko pracujesz prawie n...

Wyszukiwanie zaawansowane