Znaleziono 79 wyników

autor: japitole
poniedziałek, 17 cze 2019, 22:02
Forum: Oczyszczanie destylatu
Temat: Mętnienie - jakby mleka dolał O.O
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 3795

Re: Mętnienie - jakby mleka dolał O.O

Z mojego doświadczenia wynika że woda która ma tylko 300mg/l minerałów już powoduje osad/mętnienie. Dlatego stosuję wodę demineralizowaną, a woda przegotowana jest niejako demineralizowaną bo minerały tworzą kamień w czajniku. A z mojego krótkiego, ale intensywnego doświadczenia mogę powiedzieć, że...
sobota, 15 cze 2019, 19:50
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Kilka pytań odnośnie ratafii
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 6737

Re: Kilka pytań odnośnie ratafii

Ponoć niewielka ilość cytryny nadaje jej jeszcze lepszego smaku, tak jak niewielka ilość rabarbaru, a na klarowanie mam sposób ;)
sobota, 15 cze 2019, 19:00

Mówisz - masz: Dzięki @Lesgo58, dobrze Cię mieć na forum :poklon; Kolega Czytaj napisał, żeby ratafia wyszła 35% muszę zalewać ją 70% spirytusem 70% Po przeliczeniu wyszło mi, że gdybym zalewał owoce, które zamierzam dodać do ratafii, to jej moc byłaby 44% A żeby miała moc 35% musiałbym ją zalać sp...
sobota, 15 cze 2019, 18:12

Gdybym miał dostęp do materiałów, które mówią ile można uzyskać soku z 1 kilograma danych owoców, to można byłoby to policzyć.
Ponoć w książce Cieślaka czy jakoś tak można znaleźć takie dane.
sobota, 15 cze 2019, 14:12

OK, ale jak to wyliczyć, czy tylko mam liczyć...na doświadczenie kolegów.
sobota, 15 cze 2019, 13:58

Jakiej mocy spirytusu użyć do zalewania, by końcowy produkt ratafii miał moc 35%, jak to wyliczyć?
piątek, 14 cze 2019, 00:52
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: NALEWKA DŁUGOTERMINOWA - proszę o opinie doświadczonych
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 5601

Re: NALEWKA DŁUGOTERMINOWA - proszę o opinie doświadczonych

Tak sobie odkopałem ten temat i zachodzę w głowę :scratch: Jak koledzy ze swoją wiedzą chcieliby zrobić Ratafie? Jak proponują macerować truskawki kilka dni, maliny kilkanaście itp. itd. Bo ich zdaniem te owoce dają gorzki posmak. Według tego co szanowni panowie piszecie, to można wywnioskować, że n...
środa, 12 cze 2019, 13:05
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Do ilu może zejść BLG?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 626

Re: Do ilu może zejść BLG?

Balingomierze mam do -5, gdyby były wyskalowane powyżej tych -5, to by w tej chwili pokazywały -6,5 uwzględniając proporcje naniesionej skali na danym balingomierzu. Myślę, że wszystko jasne.
środa, 12 cze 2019, 09:22

W sumie, to nie tak do końca różne. Zawsze robię nastaw tak, by na końcu miał ok 16% Więc tym razem również dałem: woda - 29l cukier - 9kg BLG powinno być 23,68(balingomierz wskazywał prawie 24) Takie proporcje są spowodowane również ograniczeniami zbiornika fermentacyjnego, więc raczej nigdy nie st...
wtorek, 11 cze 2019, 19:53

Re: RE: Re: Do ilu może zejść BLG?

Przeważnie jadę na alkotec 48 turbo i zchodziłem do - 3,5 - 4 i byłem zadowolony, pomimo że, nigdy nie szedłem poniżej - 4. Teraz postanowiłem użyć drożdże Black Label w dwóch nastawach o innych parametrach i uzyskałem w jednym i drugim takie blg.

Wiadomość z poza układu słonecznego.
wtorek, 11 cze 2019, 17:23

Dlatego pisałem balingomierze, bo było sprawdzane na kilku, kilku/trzech :D , a nastawów już kilkanaście zrobiłem i nigdy się nie myliły.
wtorek, 11 cze 2019, 14:58

Do ilu może zejść BLG?

Do ilu może zejść BLG w nastawie cukrowym? Mam ciekawą sytuację, nigdy wcześniej taka sytuacja mi się nie przytrafiła, a mianowicie BLG zeszło poza limit skali (balingomierze do -5) i uwzględniając proporcje skali, to mój nastaw ma -6,5 mierzone w 20*C.
sobota, 8 cze 2019, 02:07

Przypadkiem z tą fermentacją Ratafii co u niektórych nie jest tak, że za szybko dodają owoce do następnych owoców. W przepisie Ratafii jest jasno napisane, by dodawać owoce w miarę ich dojrzewania.
piątek, 7 cze 2019, 14:28
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwsze destylacje na Aabratku
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 2104

Re: Pierwsze destylacje na Aabratku

Nooo...bo zbyt zimny refluks destabilizuje kolumnę, a to wydłuża czas rektyfikacji.
Natomiast przy zbyt gorącym refluksie również nie jest wskazane prowadzenie procesu, gdyż mogą wydostawać się opary głowicą, a nawet destylat.
środa, 5 cze 2019, 00:34
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: WÓDKA ŻUBRÓWKA - przepisy
Odpowiedzi: 77
Odsłony: 26630

Re: WÓDKA ŻUBRÓWKA - przepisy

Jestem chętny posiąść jak to poetycko nazwał @ wawaldek11 trawkę żubrówkę.
sobota, 1 cze 2019, 16:49
Temat: Destylacja bez miedzi.
Odsłony: 16852

Re: Destylacja bez miedzi.

Być może i lepszy, ale aż tak wysublimowanych kubków smakowych nie posiadam. Nastaw niestety robię w beczkach plastikowych, jednak sterylność wszystkich narzędzi jest na wysokim poziomie. Temperatura jest zawsze odpowiednia, gdyż posiadam sterownik do tego celu. https://images90.fotosik.pl/192/aaba7...
sobota, 1 cze 2019, 16:24
Temat: Zbiornik do filtracji
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 791

Re: Zbiornik do filtracji

Gorszym gó_nem jest robienie nastawu w zwykłym plastiku, tam dopiero przechodzą różne reakcje chemiczne i to wszystko w tym gó_nianym plastiku pracuje i wszyscy to praktykują...Natomiast w moim przypadku jest to jakby krótko terminowe przetrzymanie w tymże plastiku alkoholu 40%
sobota, 1 cze 2019, 16:08
Temat: Destylacja bez miedzi.
Odsłony: 16852

Re: Destylacja bez miedzi.

Natomiast rektyfikuję bez problemu. Również nie mam z tym problemu, bo jak pisałem spirytus zapachem i smakiem niczym się nie różni od tego sklepowego. Pisałem o tym, że jak dla mnie lepszy spirytus wychodzi z użyciem miedzi, jest łagodniejszy i wręcz bezzapachowy. Nie wiem, czy @Góral bagienny do ...
sobota, 1 cze 2019, 15:58
Temat: Zbiornik do filtracji
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 791

Re: Zbiornik do filtracji

Zrobiłeś odpowietrzenie? Tak zrobiłem mała dziurkę 4mm Zbiornik jest po wodzie destylowanej i nie jest to typowy plastik tylko tworzywo hdpe w którym można trzymać alkohol, co nie znaczy, że pochwalam takie postępowanie. Zamierzałem kupić taką kanę 5l na alledrogo, ale na zadane pytanie sprzedające...
sobota, 1 cze 2019, 13:17
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Jak działa Rotametr?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 576

Re: Jak działa Rotametr?

Czyli rotametr to taki kwiatek do kożucha, a mi właśnie chodzi o coś takiego jak w podanym przez Ciebie linku. Już myślałem, że wpadłem na coś genialnego, a tu proszę ktoś dużo wcześniej na to wpadł.

Wyszukiwanie zaawansowane