Jaki termometr i jak zainstalować?

Deflegmatory, odstojniki, zawory, filtry...

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy

Post autor: wawaldek11 »

Na jakiej wysokości sprawdzałeś temperaturę kega?
W fazie rozgrzewania występuje takie zjawisko gdy pomiar robimy poniżej grzałek - było opisywane na którejś z foremek. Podczas wrzenia nastawu temperatura wyrównuje się w całej objętości.
Zamiast pasty leję do rurki wodę.
Pozdrawiam,
Waldek

Miko
30
Posty: 31
Rejestracja: środa, 29 maja 2013, 23:30
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: Miko »

Żadnej pasty, ani wody do środka rurki nie dawałem, normalnie wpuściłem sondę do środka i tyle.
Temperaturę początkowo mierzyłem przy samym dnie kega, a dopiero później, podniosłem sondę delikatnie powyżej grzałki i wtedy temperatura zaczęła rosnąć.
To co, wystarczy rurkę zalać wodą i będzie git. :?:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: lesgo58 »

Dziwne to zjawisko. Być może jest wytłumaczalne, ale u mnie nie obserwuje takich efektów. Rurkę do której wpuszczam sondę nie mam niczym wypełnioną. Jej średnica to 6mm wewnętrzne a sonda ma tylko 4mm i jej pomiar jeszcze mnie nie zawiódł.
Być może tak jest, bo ja mam płaszcz wodny. I konwekcja wody przebiega inaczej niż w zbiornikach z grzałkami zanurzonymi bezpośrednio w grzanym wsadzie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: radius »

W zbiornikach z płaszczem, podgrzewane jest dno zbiornika, więc termometr zanurzony do samego dna będzie reagował natychmiastowo na zmianę temperatury. W zbiornikach bez płaszcza, z grzałkami zamontowanymi kilka centymetrów nad dnem - a tak przeważnie jest ze względu na krzywiznę ściany kega - wsad rozgrzewany grzałką będzie się unosił do góry (normalne zjawisko fizyczne) i zanim cała objętość wsadu nie osiągnie jednakowej temperatury, wskazania termometru z sondą umieszczoną przy samym dnie, mogą na początku rozgrzewania przekłamywać rzeczywistość :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: klodek4 »


facet08
20
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 2 gru 2013, 22:08
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: facet08 »

Kolego @klodek4 ten termometr, to raczej miernik temperatury, (coś jak multimetr) czyli będzie się pewnie wyłączał po określonym czasie, pomiar tylko 1 temperatury naraz. To wydaje mi się że już lepiej by było zakupić: 2 tablicowe, lub 1 Pamela - który pokazuje 4 temperatury w jednym czasie.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: Emiel Regis »

klodek4 pisze: Czy ten termometr nada się do kolumny :?:
No nie mów, wreszcie ruszyłeś z miejsca ze swoją kolumną??? :D
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: klodek4 »

Ha, ha, tak zaczynam się zabierać za to, naszła mnie ochota na dobra czystą, chyba się wiosna zbliża :mrgreen:
Problem jest ze znalezieniem jakiś dobrych termometrów, tutaj, w odpowiedniej cenie :cry2:

facet08
20
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 2 gru 2013, 22:08
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: facet08 »

Może jakbyś napisał do Pamela, to wysłałby bez problemu i chyba by Cię to nie zrujnowało.

kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: kamilz_2005 »

Witam, podepnę się pod temat gdyż problem mam podobny. Mianowicie razem z aparaturą dostałem termometr tarczowy mocowany tak, jak u kolegi w pierwszym poście, na mufie. Dokładność jego marna, wyskalowany co 2 stopnie. Po zanurzeniu sondy we wrzątku wskazywał 102-104 stopnie. Podczas destylacji trzymał 80* i w początkowej fazie ciągnąłem 95%. Chcąc sobie poprawić dokładność pomiaru, kupiłem prosty elektroniczny termometr z sondą na kablu. Wyskalowany do 110 stopni, woda na nim gotowała się w temp. 94-95 stopni. Sonda była sporo cieńsza od tej z termometru tarczowego, więc owinąłem ją taśmą teflonową i wcisnąłem w mufe. Wcześniej sprawdzałem czy nie przełamuje i woda również gotowała się w 95*. Odświeżanie marne bo co 6 czy 7 sekund. Starałam trzymać się 78 stopni podczas destylacji ale ile było na prawdę, tego nie wiem :-(
Tymczasem wczoraj wpadło mi w ręce takie oto urządzenie http://www.hannainst.in/hi-9241/ Jest to drogi sprzęt i z tego co wyczytałem, dokładny. Woda gotuje się w 99,7-99,8 * odświeżanie co 1 sekundę. Mam jednakże problem z tym, jak zamontować sondę wewnatrz mufy. Chciałbym aby był to proces odwracalny gdyż nie wiem, ile ten termometr będzie w moim posiadaniu :-( Czytałem że można wypełnić mufe silikonem a następnie umieścić tam sondę, ale nie wiadomo jak będzie z wydłubaniem go z wnętrza. Proszę o wskazówki.
I jeszcze jedno pytanie, czy ktoś miał do czynienia z czymś takim http://bioterm.pl/bioterm/termometry-do ... destylacji

kamilz_2005
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 2 paź 2016, 17:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaki termometr i jak zainstalować?

Post autor: kamilz_2005 »

Poradziłem sobie z tematem :-) Tak jak przedtem owinąłem sondę taśmą teflonową i wcisnąłem w mufe. Temperatura podczas odbierania serca bite 78* Stabilizacja wbrew pozorom dosyć łatwa i 78 stopni stoi stabilnie przez cały czas. Minusem tego termometru jest to, że wyłącza się co 10 minut, ale pilnując procesu, nie jest to jakimś strasznym problemem. Z drożdży vodka star alcoteka, 6 kg cukru (14* alkoholu wg. producenta) wyciągnąłem 3,5 l "dobrego" o mocy od 95 do 80* reszta poszła na pogony. Ale nie o tym miałem mówić ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Osprzęt”