Jaki ekspres do kawy kupić ?

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

drgranatt pisze:Kuźwa :o 10 tysi to bym nie dał ale tak do 4 tysi to już bym się zastanowił
Mówisz i masz: https://allegro.pl/oferta/ekspres-do-ka ... 9800588270. Różnice zapewne, to niuanse nie do wychwycenia przez przeciętnego kawosza.

Choć można i tak: https://allegro.pl/oferta/ekspres-cisni ... 8585148580
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: rastro »

kiwitom23 pisze:
lesgo58 pisze:Rozbroiłeś mnie tym porównaniem. I potwierdziłeś, że nie bardzo kumasz o czym pisałem.
Słuchaj, to naprawdę nie była oszukańcza wycieczka emerytów powiązana z zakupami. Prezentacja Jury była nie z inicjatywy firmy, ale z inicjatywy klientów, gdyż oni takich rzeczy normalnie nie robią, bo nie muszą. Ta prezentacja nie była w Polsce, tylko w Szwajcarii, a zaproszony przez nich barista był Włochem. Bardzo trudno było się na nią dostać, bo obowiązywały zaproszenia, ja dostałem od znajomego mieszkającego na stałe w Szwajcarii. Na pokazie byli przede wszystkim właściciele restauracji, hoteli i tym podobni. To tak gwoli wyjaśnienia.
Znaczy że co? Klienci zorganizowali sobie pokaz jaki że taki automat jest zajebisty że zrobi kawę i laskę postawi na koniec? Bez jaj... na kilometr śmierdzi zagrywką marketingową z dobrze określoną grupą docelową. (hotelarze i restauratorzy... po co im tam zwykły Kowalski - on i tak w 99,9% nie będzie zainteresowany zakupem takiej maszyny... bo za droga bo za duża.

We firmie mamy Jurę wcześnie wcześniej było Saeco... Ten pierwszy skończył się leasing no i był już nieco zużyty... cóż w tydzień dostawał bardziej po dupę niż w domu pełnym kawiarzy w rok. Cóż z nowej Jury kawa jak by nieco lepsza ale nie na tyle żeby powiedzieć że Jura a potem długo długo nic i dopiero Saeco.

Generalnie... W poniedziałek jak w zbiorniku podśmierdująca woda z piątku i w rurce do spieniania gnijące mleko... to najpierw mycie dezynfekcja pierwsza kawa w kanał inaczej żadna maszyna nie pomoże. A goście z serwisu jak opowiadają co tam w kanale mlecznym można w takich ekspresach znaleźć to się włos na głowie jeży ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: drgranatt »

Ty mnie tu za 20 tysi nic nie pokazuj bo zawału dostanę :hammer:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: rastro »

https://allegro.pl/oferta/ekspres-do-ka ... 9800588270 - W tym kanał mleczny jest upierdliwy w czyszczeniu... i trzeba czyścić co drugą kawę (no może co czwartą - oczywiście mowa o seryjnej produkcji - nie to że jedna godzinę po drógiej) inaczej ani mleka nie podgrzewa ani go nie spienia... takie tam doświadczenie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: kiwitom23 »

rastro pisze:... takie tam doświadczenie.
Ad 1. To nie był pokaz jednej maszyny, ale kilku. Więcej było tych profi do biur i hoteli. Przy okazji zademonstrowali też 2 modele domowe dla może mniejszych pensjonatów. Znajomy odstępujący mi jedno ze swoich zaproszeń (zaproszenia były z osobą towarzyszącą, a jego żona nie chciała skorzystać) przekazał mi informację, że stali klienci, którzy już wcześniej korzystali z urządzeń tej firmy, poprosili o taką prezentację, gdyż część z nich nosiła się z zamiarem wymiany urządzeń na nowsze. Ciekawe, że w Polsce każdy od razu widzi jakąś teorię spiskową, to dobry temat dla socjologów - to tak na marginesie.

Co do problemów u Ciebie w firmie, to po pierwsze nowe modele z pewnością nie są już tak pancerne jak te starsze (to samo co przy autach, pralkach itp), a po drugie założę się z Tobą, że nikt nie wymieniał filtrów, ani nie wrzucał dedykowanych tabletek do czyszczenia, jak maszyna o to prosiła. To stardard w firmach.

Ja mam moją maszynę od prawie 20 lat i nigdy niczego takiego nie doświadczyłem, a mleko mam podłączone non stop z małej lodóweczki, ale ja zawsze wymieniam filtr i wrzucam tabletkę (Jury, nie tańsze zastępniki) i nie miałem do tej pory żadnych problemów.

A co do kanałów mlecznych, owszem jest jeszcze specjalny płyn, który trzeba wlać co powiedzmy 6, 8 kaw z mlekiem. Maszyna sama o to woła, jak czuje że kanały mogą być zanieczyszczone. Mój znajomy powiedział kiedyś, że sprzedaje podobną maszynę, bo on "pije tylko czarną bez dodatków, a maszyna ciągle coś od niego chce" i to jest prawda, ale jak się robi to co maszyna chce, to nie ma się żadnych problemów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 sty 2021, 21:46 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: bociann2 »

Taak, mnie się skończyła kawa "o poranku" ze stonki, a że mam aż 300 m, to nie chce mi się lecieć po nocy. Wiec rano wypiję zwykłą, chamską nescafe rozpuszczalną, z mlekiem oczywiscie.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

JanOkowita pisze:@lesgo58 - zapomniałeś dodać, ile taki dźwigniowy express do kawy kosztuje. Bo niektórzy pomyślą, że 149 zł.
Nic nie musiałem dodawać, bo uważam, że mam tutaj do czynienia z bystrzakami. :poklon;
Swoją drogą - swego czasu była to bardzo popularna kawiarka. Imitująca te z baru. Nigdy nie była tania. Została jednak wypchnięta z rynku przez kawiarki w których zastosowano pompy. A w miarę postępującego wszechobecnego lenistwa doszły do głosu automaty.
Teraz ma taką cenę, bo jest na topie gadżetów typu vintage. Gadżetów ciągle użytecznych. Jednak już bardziej dla koneserów mających umiejętność w korzystaniu z niej. Co nie należy do łatwych czynności.
A w porównaniu do automatów jest niezawodna pod każdym względem. Prosta w użyciu, łatwa w utrzymaniu czystości. No i ma w sobie duszę.
Tak jak alembik. To tak pozostając w orbicie do porównań z naszym sprzętem. :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: rastro »

kiwitom23 pisze: Co do problemów u Ciebie w firmie, to po pierwsze nowe modele z pewnością nie są już tak pancerne jak te starsze (to samo co przy autach, pralkach itp), a po drugie założę się z Tobą, że nikt nie wymieniał filtrów, ani nie wrzucał dedykowanych tabletek do czyszczenia, jak maszyna o to prosiła. To stardard w firmach.
Znaczy tym się zajmuje leasingodawca... taka umowa... jak ekspres krzyczy że trzeba czyścić to się zjawia koleś i czyści bo nam płacą za inną pracę.
kiwitom23 pisze: A co do kanałów mlecznych, owszem jest jeszcze specjalny płyn, który trzeba wlać co powiedzmy 6, 8 kaw z mlekiem. Maszyna sama o to woła, jak czuje że kanały mogą być zanieczyszczone. Mój znajomy powiedział kiedyś, że sprzedaje podobną maszynę, bo on "pije tylko czarną bez dodatków, a maszyna ciągle coś od niego chce" i to jest prawda, ale jak się robi to co maszyna chce, to nie ma się żadnych problemów.
Problem jest z syfem w kanale mlecznym... co jakiś czas maszyna woła o czyszczenie... ale to za mało. Generalnie na dyszy zostaje odrobina gorącego mleka i to zasycha dość szybko. To trzeba czyścić. Maszyna woła tylko o płukanie kanału co jakiś czas tyle że płukanie to za mało... trochę wypłucze, ale to przyschnięte zatyka dysze doprowadzającą powietrze do spieniacza i dupa ze spieniania. Ja sobie umiem to umyć, ale trzecia czy czwarta osoba za mną już psioczy że nie spienia. Generalnie wolał bym żeby to maszyna robiła to co ja chcę a nie na odwrót ;) Nie dość że drogie jak pierun to zaraz okaże się że w eksploatacji tego kawa to najtańszy specyfik ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: kiwitom23 »

rastro pisze:Znaczy tym się zajmuje leasingodawca... taka umowa... jak ekspres krzyczy że trzeba czyścić to się zjawia koleś i czyści bo nam płacą za inną pracę.
1. No właśnie, tylko u mnie pija się dziennie powiedzmy 8-10 kaw, a express chce coś średnio do 7-10 dni. A w korpo, jak robi kilkaset kaw dziennie, to serwisant na dobrą sprawę musiałby być cały czas na miejscu. Bo znając życie, zanim ktoś zauważy, zanim poinformuje kogoś kompetentnego, zanim ten zadzwoni do leasingodawcy, zanim ten z kolei przyjedzie, to pewnie automat zrobi z setkę, albo więcej kaw (no chyba, że się blokuje, mój się nie blokuje - woła o czyszczenie, ale kawę możesz robić dalej).
rastro pisze:Generalnie na dyszy zostaje odrobina gorącego mleka i to zasycha dość szybko.
2. Rastro naprawdę uwierz mi, że nigdy nie czyściłem ręcznie dyszy. Nawet jakbym chciał, to nie mam do niej dostępu, bo jest w środku takiej tulejki, no chyba że jakimś bardzo cienkim pędzelkiem. Obserwowałem jak ten płyn czyści i on się na dyszy rozpyla, a odbijając się od tej rurki w której jest dysza trafia z powrotem na nią i wszystko spływa, nawet to zaschnięte. No ale to trzeba robić przy mleku praktycznie natychmiast, co u Was nie było na pewno możliwe (patrz pkt 1)

Zresztą o czym ta dyskusja? Ja mam tą maszynę i jestem zadowolony, @lesgo58 ma manualną i też jest zadowolony, nikt nikogo nie przekona, a wszystko jest kwestią gustu i upodobań, a o tych ponoć nie należy dyskutować.

Pozdrawiam wszystkich moich oponentów bardzo serdecznie :!:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 11 sty 2021, 23:02 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

kiwitom23 pisze: ...Zresztą o czym ta dyskusja?...
"...Jaki ekspres do kawy kupić..." :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: JanOkowita »

I nadal nie wiadomo, ile warto wydać na ekspres ręczny dźwigniowy... A zaintrygowałeś mnie tą manualną obsługą i kształtowaniem smaku. :scratch:
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 sty 2021, 18:58 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: kiwitom23 »

Jak już to La Pavoni, a tu ceny oscylują pomiędzy 3, a 4 tysiące zł do tego potrzebujesz naprawdę dobrej jakości młynek. Kawa z tych ekspressów jest wspaniała, nie przeczę. Natomiast szczerze, to różnica między dobrym automatem, a dźwigniową jest na tyle mała, że dla mnie osobiście wygodniej jest nacisnąć jeden przycisk, niż babrać się w fusach, myć po każdej zrobionej kawie itp. Ja potrafię wypić i 8 kaw dziennie, więc od dźwigniowego bym praktycznie nie odchodził, choć nie przeczę że jest to sprzęt dla koneserów.

https://www.cafesilesia.pl/product-pol- ... a-ELH.html
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 sty 2021, 22:13 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Wybrałem Sage Barista Pro.
Kolbowy z młynkiem żarnowym, stalowym o dużym stopniu regulacji.
Nareszcie nie muszę wychodzić z domu, żeby napić się naprawdę dobrej kawy o kawiarnianym charakterze ale espresso jest jak do tej pory dla mnie nie pijalne. W 28s parzy mi niecale 35ml naparu i cremy ok. 0,6cm. Gorycz zdominowana kwasem. Nie przekonałem się. Natomiast jeżeli zaleje to dwu krotną ilością gorącej wody(americano), z kostką cukru to już jest pycha. Cappuccino rewelacja. Spieniacz spisuje się dobrze. Zimne mleko (3,2tł) w stalowym kubku, spienia na konsystencję niemalże jogurtu. Mamy go dopiero 1,5 miesiąca i zrobilem może ze 150 kaw ale jak do tej pory jest naprawdę wporzo. Prosty w obsłudze ale wymaga pewnej wprawy w przygotowywaniu kawy tj. grubość i czas mielenia kawy, nagrzanie kolby, filiżanki, zaparzacza, ubicie tamperem. Lubię to :ok:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

defacto pisze:...espresso jest jak do tej pory dla mnie nie pijalne. W 28s parzy mi niecale 35ml naparu i cremy ok. 0,6cm. Gorycz zdominowana kwasem. Nie przekonałem się. ...
Nie każde espresso jest takie jak opisujesz. Zależy to od rodzaju kawy i zmielenia. Musisz uważnie czytać opisy na paczce. Jesli kawa jest dobrego gatunku to powinna posiadać wszelkie potrzebne informacje. Sposób prażenia, intensywność prażenia, stopień kwasowości, i jeszcze kilka innych. Z czasem się nauczysz.
Na początek - to tak aby zobaczyć, że nie wszystkie kawy są kwaśne i "przesadnie" intensywne (zazwyczaj tostatura włoska zazwyczaj posiada nadmierną gorycz). Trzeba to polubić.
Spróbuj tę kawę (nr 7):
costa.JPG
Jest to kawa wyselekcjonowana przez założycieli firmy, którzy są Włochami. A że zrobili to na rynek Europejski to jest to rodzaj kawy zrobiony pod niewyrobionego klienta. jednak to nie oznacza, że jest byle jaka. Jest naprawdę wysokiej jakości. w portfoglio posiadają rodzaje kaw od bardzo łagodnych (raczej nadających się na kawę typu "Americano"). Po typowe dla rynku włoskiego. To ta kawa o nrze 9 bądź 10.
Kup już zmieloną. Jeśli Ci zasmakuje - to będziesz miał wzór. A także porównanie jak grubo zmielić. Oczywiście nie istnieje coś takiego jak mielenie kaw w taki sam sposób. Niektóre kawy im drobniej zmielisz - tym będą kwaśniejsze.
Jeśli masz automat, który Ci ugniata kawę itp, to nie musisz nic robić. Jeśli masz możliwośc regulacji siły ugniatania - to warto ten element też poćwiczyć. Zasyp i ciesz się smakiem. Jeśli musisz sam ugniatać to zrób to z wyczuciem. Przede wszystkim nie za mocno, ale też nie za słabo. W pierwszym wypadku mocne ugniecenie wydobywa kwasowość i gorycz przypalenia. W drugim kawa jest "blada" w smaku. To tak jak z nauką rektyfikacji. Mistrzem zostaje się po wielokrotnych próbach.
Jeszcze jedno - kawę espresso się słodzi. Mała łyżeczka cukru powinna złagodzić intensywność, a także poprawić walory smakowe. Z cukrem też nie należy przesadzać. najlepiej kupić cukier w podłużnych lub małych prostokątnych torebeczkach dedykowanych do słodzenia kawy. Oczywiście można też pić nieosłodzoną, ale to raczej dla hardcore'owców.
cukier 2.JPG
cukier 1.JPG
Jeszcze tak mała podpowiedź jeśli chodzi o zrobienie kawy typu americano. Najpierw do kubka wlewasz czystą gorącą wodę. W ilości podwójnej porcji (jeśli masz automat). Jeśli regulujesz sam to w ilości ok. 2/3 dedykowanego kubka. A dopiero potem dopełniasz kawą. Nigdy na odwrót. Albo co jeszcze gorzej - nie przelewasz kawy tak długo aż Ci się napełni cały kubek.
Idealna powinna wyjść tylko w pierwszym przypadku.
Trochę się rozpisałem, ale jestem pasjonatem espresso i do parzenia kawy podchodzę jak do porządnej destylacji. z czasem nabiera się takiej wprawy, że już w momencie kapania widzisz czy kawa będzie dobra. No i cały czas próbuj różne odmiany. Warto. Dzisiaj na rynku polskim można już dostać znakomite kawy. na początek nie próbuj Lavazzy. Ten gatunek kupiony poza Włochami nie ma nic wspólnego z prawdziwa kawą. Jest to typowa kawa korporacyjna. Dla "uśrednionego", niewyrobionego klienta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 mar 2021, 06:54 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michall_181
50
Posty: 80
Rejestracja: sobota, 31 mar 2018, 21:19
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: michall_181 »

Mądrego dobrze poczytać Obrazek kocham kawę choć czytając twój wpis, to do pasji mam kawałeczek Obrazek co do rodzajów kawy to sam przekonałem się, że niższej z pozoru jakości noname ziarna okazywały się lepsze niż np Lavazza. Mój młynek ma regulację grubości mielenia, jak na przelewówkę to i tak kocur, a teraz parzy hektolitry kawy w pracyObrazek pozdrawiam kawoszy!


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika. Nie ma takiej potrzeby.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 mar 2021, 09:12 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Fiflak
450
Posty: 464
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Fiflak »

O kawie, podobnie jak o whisky, mogę opowiadać godzinami. Używam nietypowego sprzętu, bowiem jestem szczęśliwym właścicielem ekspresu kombinowanego.
https://www.delonghi.com/pl-pl/produkty ... e/bco-421s
Dyszę służącą do spieniania mleka łatwo się zdejmuje, więc utrzymanie jej w czystości nie wymaga żadnego nadzwyczajnego wysiłku. Zwykła sumienność w zupełności wystarczy.
Plus maszyn kombinowanych stanowi opcja pt. kawa przelewowa. Tak, wiem, niektórzy w to nie uwierzą, ale istnieją zwolennicy także tego typu zaparzania. Poza tym ekspres jest na tyle prosty w użytkowaniu, iż nawet ja, mogę go samodzielnie obsługiwać. Żadnych bajeranckich ekranów dotykowych, czy innych wodotrysków w stylu sterowanie srajtfonem.
Kolbowiec zasilany może być kawą w saszetkach ese, lub mieloną. Uważam, iż połowa smaku, to świeże mielenie, czyli tuż przed zaparzeniem. Aromat znacznie intensywniejszy od sklepowej mielonki, dosłownie inna liga.
A oto mój młynek żarnowy, który po ślepemu idzie łatwo ustawić.
https://www.swiatekspresow.pl/mlynek-ni ... grano-130/
Lubię różne rodzaje kawy, więc zmielenie odgrywa kluczową rolę. Cafe grano radzi sobie zarówno z przemiałem tureckim, czyt. na puder, jak i ze żwirowym na tzw. cold brew, czyli macerację w zimnej wodzie.
Konsumuję nieprzyzwoite ilości czarnego napitku, ale jestem, z przyczyn zdrowotnych, skazany na kawy nisko drażniące.
Sprawdziłem na sobie kilka rodzajów i z radością stwierdzam, że polskie wyroby prezentują wysoki poziom.
Kupuję w palarni, bo przy większym zamówieniu, wysyłkę mam w końcu darmową.
https://astra.sklep.pl/crema/325-kawa-a ... 10652.html
Albo rzemieślniczo paloną rodem z Kolumbii.
https://singleorigin.pl/produkt/kawa-niskodrazniaca/

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus wszystkim kawofilom i nie tylko :D
@lesgo58 ,dziekuję za wskazówki ale moje kubki smakowe, nie zarejestrowały żadnej różnicy ;)
Mam pytanko.
Jeśli zawartość kolby po zaparzeniu nie chce się z niej usunąć, używając tzw odbijaka, oznacza to- zbyt mocne ubicie i zbyt drobno zmieloną kawę w kolbie?
Jeśli zawartość kolby po zaparzeniu, pozostaje w grupie (powinna pozostać w kolbie) oznacza to wadę ekspresu czy kawa w gumkę gra?
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1843
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: drgranatt »

defacto pisze:...Mam pytanko.
Jeśli zawartość kolby po zaparzeniu nie chce się z niej usunąć, używając tzw odbijaka, oznacza to- zbyt mocne ubicie i zbyt drobno zmieloną kawę w kolbie?
Co to znaczy nie da się usunąć? Ja zawsze ubijałem mocno i usuwając kawę z kolby używałem łyżeczki. Uważałem, że przy mocno ubitej kawie ekspres pracuje na max ciśnieniu i więcej aromatów uwalnia sie z kawy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Żeby zrobić dobre espresso, potrzebujęmy 9bar..Max ciśnienie nie jest nam potrzebne.
Troszkę mnie to irytuje i tyle

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: michal278 »

Duże ciśnienie to daje po pompie. Szybciej się zużywa.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

defacto pisze:...
Jeśli zawartość kolby po zaparzeniu nie chce się z niej usunąć, używając tzw odbijaka, oznacza to- zbyt mocne ubicie i zbyt drobno zmieloną kawę w kolbie?...
Może oznaczać jedno i drugie albo obydwie rzecz na raz. Jednak to - samo w sobie - nie jest negatywne. To tylko jeden ze sposobów na parzenie kawy.
Pisząc o sposobie ubicia - chciałem tylko zaznaczyć, ze czasami zbyt ubicie kawy może powodować nadmierna kwasowość albo "sparzenie " kawy.
Jeśli zawartość kolby po zaparzeniu, pozostaje w grupie (powinna pozostać w kolbie)
Tego nie rozumiem. Ale myślę, ze masz na myśli kształt tego co wyleci. To normalne, ze zostaje w kolbie. I trzeba tak naprawdę uderzyć aby wyleciała z niej zawartość wykorzystanej kawy. jak mocno siedzi to zależy od stopnie ubicia.
...moje kubki smakowe, nie zarejestrowały żadnej różnicy...
Pozostaje zmienić kawę...
Żeby zrobić dobre espresso, potrzebujęmy 9bar..Max ciśnienie nie jest nam potrzebne.
Troszkę mnie to irytuje i tyle
9bar jest optymalne.
Nie rozumiem, co Ciebie irytuje? Jeśli maszyna była ustawiona fabrycznie to tak zostaw.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 mar 2021, 17:19 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Niestety nie jestem koneserem jak większość w temacie, tylko zwykłym, cóż lubię Lavazze więc chyba korpoludkiem z nie wyrobionym smakiem. Kawa ma być smaczna, a po kawiarce wiem, że takie (moje) zapędy w stronę baristy szybko ustępują codziennej wygodzie. Dlatego więc zawsze będę polecał ekspres automatyczny, który zaparzy mi kawę lepszą niż bym zrobił sobie sam z nakładem minimalnej obsługi z mojej strony - takie włączenie i naciśnięcie robienia kawy. Gdyby ktoś w przysżłości szukał, to osobiście do codziennego użytku polecam ekspresy automatyczne.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

@lesgo58
Chodzi mi o to, że czasem zbite fusy, pozostają z zaparzaczu. Po zaparzeniu, wyjmuję czystą kolbę :D
Poza tym mam pośredni wpływ na ciśnienie zaparzania.
Im drobniejszy sort w kolbie tym pompka musi wykonać odpowiednio większa pracę żeby móc przepchać gorącą wodę przez drobno zmieloną kawę w stku.. Im drobniejszy sort tym ciśnienie wody rośnie. Najwidoczniej jestem na etapie poszukiwania odpowiedniej kawy i kwestii jej odpowiedniego zmielenia. Zmieniam tylko sitka :mrgreen:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

defacto pisze:@lesgo58
Chodzi mi o to, że czasem zbite fusy, pozostają z zaparzaczu. Po zaparzeniu, wyjmuję czystą kolbę :D

Za dużo kawy. Na jedno pojedyncze Espresso powinno być 7g. Na Americano - podobnie. To jest standard. Ty oczywiście możesz poćwiczyć. Prawdopodobnie masz obok automatycznego dozowania ilości kawy też ustawianie ręczne. Skorzystaj.

Ubijak zintegrowany z maszynką to poroniony pomysł. Z mojego punktu widzenia (może to kwestia przyzwyczajenia) ale ubijak ręczny jest bardziej poręczny, bo kolbę możesz swobodnie oprzeć na stole i ubijać drugą ręką. Jest lepsze i powtarzalne wyczucie siły.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

Wojtek5 pisze:Niestety nie jestem koneserem...zapędy w stronę baristy szybko ustępują codziennej wygodzie. Dlatego więc zawsze będę polecał ekspres automatyczny, ...
Gdy się ma taka możliwość - to czasami warto skorzystać z opcji nie odzywania się.
Pewnie Ci umknęło uwadze, że dyskusja między kol. defacto a mną nie jest o typie kawiarki, a o sposobie wykorzystania tej którą posiada. A posiada bardzo dobrą kawiarkę - prawie w pełni automatyczną. Jedną z zalet tego automatu jest to, że siłę ubicia (bardzo ważny element) można dopasować sobie indywidualnie.
Jest w tym automacie też wiele możliwości indywidualnych ustawień. W zależności od preferencji smakowych jak i typu kawy. Warto - dla poprawienia jakości - z nich skorzystać. Na tym automacie - jak na każdym sprzęcie - aby się nauczyć z niego korzystać to trzeba trochę poćwiczyć. Jak już się znajdzie swój typ kawy i dopasuje grubość mielenia i ilość kawy - reszta za każdym razem dzieje się sama. Niestety jest jeden minus. Trzeba samemu włączyć kawiarkę... ;)
Aha - nie wspomniałem wcześniej. :) Bardzo ważnym elementem jest jakość wody. Kranówa zazwyczaj zabija kawę.
Aha - jeszcze jedno. :D Następnym ważnym elementem jest wpływ ciśnienia atmosferycznego. Kilka stopni różnicy w temperaturze wody miedzy niskim a wysokim ciśnieniem robi ( dla już wyrobionych kawoszy) dużą różnicę. Ten sam typ kawy potrafi różnić się w smaku.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Nie umknęło, ale też nie wiedziałem, że zrobił się temat z ogólnego tylko indywidualny.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: JanOkowita »

lesgo58 pisze:
Wojtek5 pisze:Niestety nie jestem koneserem...zapędy w stronę baristy szybko ustępują codziennej wygodzie. Dlatego więc zawsze będę polecał ekspres automatyczny, ...
Gdy się ma taka możliwość - to czasami warto skorzystać z opcji nie odzywania się.
.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Mówią, żeby po procesie parzenia espresso, po wyciągnięciu kolby z zaparzacza (zaparzacz=grupa w moim rozumieniu), póścić go na "sucho", żeby się z fusów otrząsnąć. Hmmm?
Jest w tym inny sens?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

Oczywiście, że można. Zwłaszcza jak się robi jedną kawę co jakiś czas (co kilka godzin). Jeśli robi się jedną kawę za drugą, albo w krótkim czasie - nie trzeba za każdym razem puszczać - jak ty to nazwałeś - "na sucho". Wszystko zależy od zdroworozsądkowego podejścia do użytkowania kawiarki. Jest to jedna z form odroczenia obowiązku "dogłębnego" czyszczenia układu. Do korpusu jest przykręcone sitko i osadzający się kamień potrafi skutecznie zapchać układ. Należy też od czasu do czasu wykręcić to sitko i wyczyścić mechanicznie (np. szczotką, druciakiem itp). To samo tyczy się sitka w kolbie. Tutaj istnieje ryzyko zapchania - oprócz kamienia - też zaschniętymi drobinami kawy zatykającymi otwory.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Domin_Kielon
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2019, 23:36
Podziękował: 4 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Domin_Kielon »

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz :)

Ja chciałem ekspres gdzie podchodzę, klikam przycisk i mam kawę. Nie jestem smakoszem czarnej kawy, więc spieniacz do mleka był jako "must have".
Ostatecznie po rozmowach ze znajomymi, opiniami w internecie kupiłem Siemensa EQ3 - najważniejsze że ma rurkę do mleka a nie pojemnik w którym stoi mleko na zewnątrz i kiśnie :)

Także ja w swojej opinii polecam to urządzenie. Koniec końców wszystko zależy od dobrej jakości kawy i mleka.

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Przepraszam, że oddalę się troszeczkę od głównego wątku.
Czy tzw. "Fusy" można do czegokolwiek jeszcze wykorzystać?
Może jako nawóz?
Ps
Kiedyś fusy z kawy uratowały naszą przynętę- rosówki od "zanęcenia" łowiska. Tzn wyglądały b.nieatrakcyjnie :mrgreen: Po dodaniu fusów z 2kaw, po 15m, robale ożyły :hahaha:
Poszły na hak :hmm:
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: JanOkowita »

Fusów po kawie latem używam do hodowli boczniaka. Należy je wymieszać z grzybnią, lekko ugnieść i włożyć do rulonu np. ze starego tshirta, zrobić co 5-10 cm otwory i położyć w ciepłym miejscu z niewielką ilością światła.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: lesgo58 »

defacto pisze: Czy tzw. "Fusy" można do czegokolwiek jeszcze wykorzystać?
Może jako nawóz?
Jak najbardziej... i nie tylko... Np. jako środek przeciwko ślimakom, mszycom. O zastosowaniach domowych nie wspomnę.
W necie jest mnóstwo o tym. Np. tu - https://swiezowypalana.pl/blog-o-kawie/ ... uzyta-kawe
Ostatnio zmieniony sobota, 13 mar 2021, 14:39 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: kiwitom23 »

defacto pisze:Czy tzw. "Fusy" można do czegokolwiek jeszcze wykorzystać?
U mnie żona wykorzystuje do nawożenia grządek. bardzo dobrze zakwaszają glebę, niektóre rośliny wymagają kwaśnej gleby np wrzosy. Cała reszta ląduje w kompostowniku.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: michal278 »

Janie możesz dokładniej opisać sprawę fusów.
Nie jestem kawoszem, kawy nie lubię, ale właśnie z żoną się przymierzamy do zakupu ekspresu. Akurat mój kuzyn ma duży serwis agd i doradza mi.
Z jego rozmów to: najtańszy koszt naprawy jury w serwisie to koszt 1000zl!!!! Uszczelki kosztują powyzej 100zl!!! Więc ja odpadam. Poleca saeco. Bojlery i mlynki niemal w każdym modelu są takie same. Dostęp do części jest niemal od ręki. Obecnie dużo firm z gastromi bankrutuje więc można kupić fajny ekspres z drugiej ręki. Siemens miałem i w naprawie już tanio nie wychodzi.
Przy zakupie ekspresu warto pamiętać o kosztach serwisu. Leszku nie każdy ma takie kubki smakowe jak Ty.


Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Nie pakuj się w ekspresy używane szczególnie z firm, kafejek, te z dużymi przebiegami. Naprawdę nie warto. Przerabiałem to na własnej skórze i jest ogromna różnica. Niby serwisowane, niby sprawne, ale coś nie gra. Dwa razy wymieniałem u gościa. W jednym był problem z temperaturą bo nie zaparzał kawy, w drugim z ciśnieniem i w obu breja w zasobniku na fusy. Jak nie chcesz ładować się w koszta kup nawet najtańszy, nowy i markowy. Osobiście polecam Delonghi - są bezproblemowe. Z używanymi zawsze będziesz miał ruletkę, chyba że odkupisz od znajomego jakiś domowy, to co innego.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: michal278 »

Ten ekspres przejdzie cały serwis. To tak jak samochód używany. Po zakupie robimy pełen serwis, trzeba to wliczyć w koszt zakupu. No i kwestia marki jak pisałem. Jako ciekawostka na południu Europy snakuje mi zawsze cappuccino. W Polsce już nie. Może ktoś ma pomysł dlaczego?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

A zastanawiałeś się co oznacza pełen serwis? Grzałki, pompki, zaparzacza nikt nie wymieni, bo to najdroższe podzespoły. Jak chcesz iść tą droga to powodzenia. Nie pisałem, tego by se klepnąć kolejnego posta, tylko dlatego, że sam się na ty przejechałem i też tak myślałem, bo były po pełnym serwisie - a jednak
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: rastro »

michal278 pisze:Jako ciekawostka na południu Europy snakuje mi zawsze cappuccino. W Polsce już nie. Może ktoś ma pomysł dlaczego?
Na moje oko inne mleko, lokalne krowy mają inną dietę a to może czynić sporą różnicę.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 mar 2021, 08:52 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
lesgo58 pisze:.
Spróbuj tę kawę (nr 7):

costa.JPG.
Zamówiłem ziarnistą, właśnie dopijam Americano.
Kawa b. dobra ale nie do końca w moim guście.
Być może, przy nieco innym ustawieniu młynka i czasu mielenia, zdołam inny nieco profil uzyskać.
Napar zaczął wylatywać z kolby po 6s więc uważam, że jest ok.
Póki co, lidlowski deluxe i kawy Brazil Ventura i Costa Rica Tarrazu.
Są równie b. dobre ale tańsze. Polecam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”