Jaki ekspres do kawy kupić ?

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy

Post autor: Wojtek5 »

@chprzemo
To tak na wypasie :) kawę z całą pewnością zrobi dobrą o ile dobra zostanie wsypana. Czy posłuży, pewnie tak. W firmie mieliśmy tej marki i jak na ekspres domowy robił ok 100 kaw dziennie jak ktoś wyliczył. Po trzech latach padł, ale przebieg miał ładny.

@łoles jak będziesz miał kiedyś okazję to spróbuj mieszanki kaw arabika z robustą. Polecam Lavazza Crema E Aroma 40% arabiki i 60% robusty. Cena w sklepie to ok 100 zł na allegro ok 40-45 zł za 1kg. Z cukrem będzie miała posmak czekolady. Druga to Kimbo Kimbo Extra Cream Crema Dolce cena na Allegro ok 55-60zł też mieszanka Arabiki z Robustą. Zawartość różnie tu podają, ale jest porównywalna z pierwszą, nieco mocniejsza. Obie mają dużą zawartość kofeiny, zarazem z mlekiem są łagodne. Super wychodzą, robi się ładna pianka. Piłem Dalmayr wcześniej i wiele innych za nim doszedłem do tych dwóch. Przepaść ogromna. Dalmayr jak większość kaw niemieckich w tym Jakobs ma większą kwasowatość od włoskich. Spróbuj, jak będziesz miał okazję, nie będziesz zawiedziony.

Dodam jeszcze jedno. Mieszanka Arabiki z Robustą z rana szybko działa na jelita, więc szybki kibelek murowany, przynajmniej zanim przyzwyczai się żołądek - dla mnie to pozytyw. Szybko stawia na nogi i nic w dupce później nie przeszkadza ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 23:26 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: chprzemo »

Będę próbował, jak narazie w szale zakupów nakupiłem marketowych kimbo Espresso i thibo espresso i crema, z czasem poszukam czegoś i popróbuje.

A z tym ekspresem to niezły numer:) biłem się z myślami przy półce co kupić, naczytałem się o tej marce i padł wybór na to, cena 2999. Przyszedł pan sprzedawca, zaproponował dodatkowe ubezpieczenie od uszk. Mechanicznych i kawę, kawa w promocji wiec się skusiłem, wole mieć zapas w szafce, nawet jak wywietrzeje trochę to nic, boje się, ze kiedyś zabraknie i jak zamkną kraj to będzie problem z kupieniem, ale mniejsza o to:) wiec pytam pana jaki koszt wszystkiego razem z pełnym ubezpieczeniem, pan na to 2900 z groszami, mówię mu , ze to pomyłka jakaś a on mi na to, ze zastosował drobny rabat, nie myśląc wiele dobrałem jeszcze worek kawy i wydrukował kwity do opłacenia w kasie- ekspres 2220, ubezpieczenie niecałe 600 i reszta kawy, w kasie zostawiłem 2995 pln. Nie wiem jak I czemu to zrobił, może chciał się pozbyć ostatniej sztuki z półki (wziąłem z wystawy ale bez żadnego śladu użytkowania) lub kierował się innymi pobudkami, chciałem nawet na koniec przy wyjściu podziękować za pomocą papierka NBP ale pan mi gdzieś zniknął z pola widzenia.

Pytałem czy da mi rabat na Jurę ale niestety nie mógł (może tego chciał się pozbyć), jura 3999- jak by tez zjechał 800 zł to bym się zastanowił ;)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Jura to taki dość markowy sprzęt, w pewnym sensie mocno niemal owiany legendą. Co do kawy to nie przejmuj się, że ci zwietrzeje, bo nawet ja ziarna wyschną z wierzchu to po zmieleniu będą miały dalej swoją świeżość. Musiały by być mocno wyschnięte i mocno stare by była lipa. Zanim to nastąpi pewnie będziesz kupował kolejne już :)

i jeszcze jedno: mleko do kawy
stosowanie mleka zwykłego niezależnie od producenta i zawartości tłuszczu to nie to samo co mleka do kawy np. Gostyńskie, czy Łaciate 7,5%. Każde daje inny smak. Osobiście uważam, że zwykłe mleka dają dupny efekt zarówno smakowy, pod względem konsystencji i wyglądu kawy czyli psują na wstępie efekt WOW!. Mnie gostyńskie nie podchodzi, przyzwyczaiłem się do łaciatego 7,5% w takich małych papierowych opakowaniach po 250ml. Potestuj.
Dlaczego o tym piszę. Ponieważ takie małe pierdółki potrafią dać mega przyjemność lub ją całkowicie odebrać szczególnie przy zakupie nowego sprzętu.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 lis 2020, 23:47 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: chprzemo »

Nie jestem też jakimś mega smakoszem kawy, może do tego dorosnę, ale jak narazie kawa ma mi dać rano kopa żebym zapałek w oczy nie wkładał, potestuje różne kawy ale nie będę się krzywił na „galę fusianke” u mojej mamy bo taką pije już od lat wiec i zwietrzała lekko marketowa kawa mi nie będzie zbytnio przeszkadzała:)

Chyba, ze będzie jak z alko- kiedyś bimber drożdżówka ze wszystkim tym co wylewamy do kibla piłem i się oblizywałem, teraz wypije kieliszek jeśli jest to wymagane dla poprawności politycznej wobec częstującego:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

chprzemo pisze:... wiec i zwietrzała lekko marketowa kawa mi nie będzie zbytnio przeszkadzała:)
Będzie, to tylko kwestia smaku i przyzwyczajenia się do lepszego :)
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

LuarvikLuarvik
150
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek, 22 lip 2019, 21:30
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: LuarvikLuarvik »

Piję kawę na litry, więc pozwolę sobie się wypowiedzieć w temacie.
Każdy chwali ekspres jaki ma i pewnie trochę racji w tym jest, ale to tak, jak z samochodami - miałem i Ople, i Fordy, więc wiem, o czym mówię. Obecnie mam w domu 2 ekspresy i 1 w firmie. Dwa z nich to automaty za ok. 3.000 złotych każdy (pochodzą oryginalnie z Włoch i Niemiec) i jeden w pracowni to kolbowiec za około 3 stówy. I powiem jedno, wygodniej jest z automatami, ponieważ wciskasz guzik i za 20 sekund masz to, co chciałeś, ale jeśli jesteś w stanie poświęcić 60 sekund to bierz kolbowca z niskiej półki, bo naprawdę daje radę (ja mam jakąś szwedzką masówkę). Przy 2-3 kawach dziennie nie ma w ogóle tematu. A co do mleka to ja akurat lubię takie prosto z kartonu i niezbyt wiele, lecz zawsze można sobie je wcześniej podgrzać, np. w mikrofali. Spienione to nie mój klimat, ale wiadomo, co kto lubi.
A jeśli chodzi o rodzaj lub markę kawy to odnoszę wrażenie, że z automatu wszystkie smakują tak samo, ale to subiektywna opinia. Najlepsza kawa zawsze jest z kolbowca, lecz tutaj mam na myśli takie profesjonalne, które rzadko trafiają się w domach. Te najtańsze jednak, o dziwo, bardzo dają radę.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: JanOkowita »

@LuarvikLuarvik - Co potwierdza, że ręczna skrzynia biegów zawsze dokładniejsza od automatycznej! A wracając do automatyki - w moim poprzednim expresie Krupsa po odwiedzinach w serwisie dowiedziałem się, że ma sprężanie ciśnieniowe oparte na hydraulice tak jak zawieszenie hydropneumatyczne w Citroenach. Naprawa kosztuje 70% ceny nowego sprzętu. Dlatego kupiłem po tym doświadczeniu DeLonghi.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Zaledwie na dwóch stronach postów najwięcej przewinęła się właśnie ta marka, głownie za sprawą dobrego stosunku ceny do jakości.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: drgranatt »

Ja od 1,5 roku mam Krupsa i jak na eazie jestem zadowolony ale jak długo? :bezradny:
A co do kawy. Onegdaj będąc w richtig fajne niemcy znajomi zaszczepili mi kawę Melitta. Ponieważ z żoną nie lubimy zbyt mocno palonej i kwaśnej to ostatnio kupujemy właśnie ją, Bella crema speciale.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: aakk »

O o o to coś podobnie jak u mnie. Muszę ją wypróbować bo wygląda obiecująco.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

LuarvikLuarvik
150
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek, 22 lip 2019, 21:30
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: LuarvikLuarvik »

Ja jeszcze dodam od siebie, że jeśli zamierzacie kupić ekspres na działalność (faktura z NIP) to najpierw przeczytajcie treść gwarancji, ponieważ niektóre marki posiadają takie wyłączenie i w razie awarii trzeba będzie posiłkować się kodeksem cywilnym, co wprawdzie nie jest straszne, ale na pewno nieco bardziej skomplikowane. Przetestowane na żywym organiźmie, ale na szczęście przed zakupem przeczytałem i uniknąłem problemów, ponieważ sprzedawcy i/lub serwisy niekoniecznie rozumieją przepisy wynikające z Kc. Dosłownie w ostatniej chwili zmieniłem, ale teraz już nie pamiętam z czego na co. Jeśli ktoś byłby tym wątkiem zainteresowany to w poniedziałek zerknę z czego piję kawę w biurze ;)

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Ogólnie się zgadzam, bo zakup przez i na przedsiębiorcę a zakup na osobę prywatną ma dwie różne formy reklamowania z tyt. przepisów prawa. Natomiast uprawnienia wynikające z gwarancji nie powinien mieć większego znaczenia w większości przypadków, gdyż gwarancji udziela na ogół albo producent, albo dystrybutor na terenie danego regionu i gwarancja jest tylko zwykłą umową miedzy kupującym a sprzedającym co do warunków i zasad serwisowania urządzenia i nie wyklucza gwarancji przysługującej z tyt. przepisów prawa, za które nie odpowiada gwarant, a sprzedawca. Wg mnie ta druga forma jest zawsze lepsza i skuteczniejsza.

Natomiast trzeba zwrócić uwagę w przypadku kupowania niektórych urządzeń na działalność bo faktycznie mogą mieć pewne wykluczenia wynikające z przeznaczenia danego urządzenia np. Jeśli kupimy model ekspresu do kawy, odkurzacz, lub inne urządzenie które wg producenta jest przeznaczone do użytku domowego to taki zakup na przedsiębiorce może mieć niekorzystny w pewnym sensie dla Nas skutek, ponieważ producent może się bronić, że był nadmiernie eksploatowany (w samym założeniu zakupu na firmę i niezależnie czy był czy nie był) do czego dany model urządzenia nie był przeznaczony, więc użytkowanie było niezgodne z przeznaczeniem. W tym przypadku reklamacja z tyt. przepisów (nie gwarancji) może mieć podobny skutek, gdyż może się opierać o te same założenia.

Wg. mojego zarówno zawodowego doświadczenia jak i prywatnego (dużo rzeczy reklamowałem) w większości wynika iż większość i sprzedawców i firm podchodzi w sposób dość elastyczny i w większości nawet sprzęty o wartości 3-5tyś udawało się skutecznie reklamować bez większej gimnastyki i przepychanek prawnych. Dużą rolę odgrywa na starcie forma reklamacji i nasze roszczenia - jak na starcie się dobrze przemyśli co chcemy uzyskać i w jaki sposób to jest już 3/4 sukcesu.
Ostatnio zmieniony środa, 25 lis 2020, 09:16 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

LuarvikLuarvik
150
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek, 22 lip 2019, 21:30
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: LuarvikLuarvik »

Wojtek, właśnie to napisałem w swoim poście. Korzystanie z ustawy konsumenckiej jest bardzo proste, ale w drugiej kolejności tego kryterium idzie gwarancja i warto na jej treść zwrócić uwagę, chociaż nie powinna być determinantą wyboru, lecz języczkiem u wagi zdecydowanie tak.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Nie do końca to samo, choć w obu przypadkach o to samo chodzi. Po prostu bardziej uściśliłem Twoją wypowiedź, a czy jest to skomplikowane, to raczej nie pod warunkiem, że ktoś rozróżnia aspekty wynikające z gwarancji i gwarancji w rozumieniu uprawnień wynikających z przepisów obowiązującego prawa. To są zupełnie dwie inne drogi postępowania.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: nemeto »

Ja tylko chciałbym doprecyzować, bo dłuższy okres stałem po 2 stronie (rozpatrywałem reklamacje), odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego to rękojmia nie gwarancja (troszkę inne przepisy i terminy). Chodzi o to że konsument dzwonił na infolinię federacji pytał o gwarancję, przychodził dla nas na pewniaka, a tu psikus bo mieliśmy tylko rękojmię. Oczywiście czasami kończyło się nerwowo włącznie z udostępnieniem klientowi odpowiedniego działu KC (zawsze miałem to wydrukowane) ;)

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Dokładnie jest jak piszesz. Dużo osób myli te dwie kwestie. W odniesieniu do skutecznej reklamacji dochodzą jeszcze kwestie nie poruszane całkowicie w przepisach prawa i zapisach gwarancyjnych jak czynnik ludzki, polityka danej firmy, przełożenie problemu między firmami i sama forma i treść kierowanej reklamacji - tu byłbym w stanie się naprawdę dużo rozpisać jak przemyślane pismo reklamacyjne nawet w beznadziejnej usterce może mieć kluczowe znaczenie do uznanej reklamacji.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

LuarvikLuarvik
150
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek, 22 lip 2019, 21:30
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: LuarvikLuarvik »

Dokładnie wszyscy podobnie to przedstawiamy, ale choć dla mnie to oczywiste, jednak faktycznie nie było doprecyzowane, że w przypadku ustawy konsumenckiej mówimy wyłącznie o rękojmi i dotyczy ona wyłącznie osób, które zakupu dokonały NIE w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nawet gdyby ten ekspres kupiła księgowa, która pracuje jednoosobowo we własnym domu i nie przyjmuje na miejscu interesantów, a już na pewno nie proponuje im kawy;)
Awatar użytkownika

andras
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 16 lip 2012, 09:38
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 99 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: andras »

Też polecam Delonghi, co do Saeco to drogie naprawy.
Ostatnio zmieniony środa, 11 lis 2020, 12:59 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: JanOkowita »

drgranatt pisze:Ja od 1,5 roku mam Krupsa i jak na eazie jestem zadowolony ale jak długo? :bezradny:
A co do kawy. Onegdaj będąc w richtig fajne niemcy znajomi zaszczepili mi kawę Melitta. Ponieważ z żoną nie lubimy zbyt mocno palonej i kwaśnej to ostatnio kupujemy właśnie ją, Bella crema speciale.
Kupiłem tę kawę zachęcony opinią Kolegi, ale przyznam że kawa cienka, słaba, supermarketowa - piana jest i nic poza tym. Kolejny raz przekonałem się, że tanie produkty zazwyczaj są słabe.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: aakk »

Polecisz Janie coś innego? Delikatna kawa, nie kwaśna.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: JanOkowita »

Kupuję tę od dawna, a w opcji 2 szt jest fajny gratis. Kawa pyszna:
https://www.konesso.pl/product-pol-764- ... RATIS.html
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Kupowałem w tej firmie dość długo, choć inną markę kawy. Kawy zawsze były świeże i mega szybkie przesyłki. Dostałem kilka razy próbkę tych kaw (różne odmiany Bazzara). Mnie one nie podeszły. Niektóre miały zbyt duży odczyn kwaśny coś jak Jacobs, inne zbyt mocno palone - Taki dziwny smak. Generalnie uznałem, że nic szczególnego jak na tą cenę.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: drgranatt »

@JanOkowita,to zależy kto co lubi. Ja lubię delikatną i nie kwaśną i taka ona jest i nie ważne jaka cena. Co mi po kawie po 100 zł. za 1kg jak nie będzie mi smakować :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: lesgo58 »

Z kawą to jak z dobrym alkoholem albo jeszcze lepiej z dobrym winem.
Musisz ćwiczyć smak i szukać tej kawy w/g Ciebie najlepszej.
Dobrej jakości kawa powinna mieć przede wszystkim mnóstwo oznaczeń. Intensywność, kwasowość, intensywność palenia. Ideałem jest oznaczenie pochodzenie kawy. Do tego dochodzi sposób mielenia i gradacja zmielonej kawy. Bo dzięki temu masz możliwość porównania. Już na etapie zakupu.
Jesli chodzi o kwasowość to dużą rolę w uwypukleniu kwasowości ma stopień zmielenia kawy jak jej ugniecenia. Kawy Afrykańskie są bardziej cytrusowe i delikatne. Od kaw np. Amerykańskich, które sa bardziej czekoladowe, orzechowe. A z kolei azjatyckie są najmniej kwasowe, ale bardziej ziemiste. Sprawiają wrażenie, że są mało aromatyczne. Kwestia przyzwyczajenia. Ja piję mieszanki z Ameryki. Nie podaję specjalnie gatunków i firm, bo tak jak wspomniałem kieruj się swoim smakiem, kupując próbki.
Na początek musisz zadać sobie pytanie jaka kawę chcesz pić.

Espresso?
Jeśli espresso - to kawy mocniej palone. Głównie Amerykańskie. Włosi są specjalistami w mieszankach tych kaw. Musisz szukać wśród produktów Włoskich. Ale najlepiej wśród produktów nie marketowych. Np. w Warszawie jest mała sieć sklepów Piccola Italia. Tam mają rewelacyjne kawy. Podobnie w Krakowie. Nie wiem czy w Gdańsku na coś podobnego można trafić. Nie podaję gatunków, bo jest ich multum, a ja osobiście piję takie których na naszym rynku trudno znaleźć. Można też trafić na dobry produkt robiony przez Niemców. Ale i w Polsce robią niezłą kawę. Taką firmą odkrytą 3 lata temu przeze mnie jest Praska. Robią chyba 3 gatunki. Warte spróbowania. A 2 tygodnie temu zacząłem próbować też kawy firmy Costa. Tak, tak, tej co ma sieć w całej Europie, a u nas na stacjach benzynowych i w marketach. Jest to firma Włoska. Tak więc właściciele znają się na rzeczy.
Niebagatelną sprawą jest ekspres do kawy. Można oczywiście robić w automacie, ale to co najlepsze wyciąga z kawy tylko ekspres kolbowy. Tutaj duże znaczenie ma sposób mielenia, ugniecenia kawy w kolbie, jak i temperatura wody. O ciśnieniu atmosferycznym nie wspomnę, bo uznacie mnie za wariata.
Americano?
Jesli tak - to niezłe mieszanki do tej kawy robią Niemcy. Dallmayer, Jacobs, Tchibo. Ale można też robić na mieszankach robionych przez Włochów. I znowuż tutaj dochodzi do głosu gust. Bez wielu prób się nie obędzie. Do robienia takiej kawy wystarczy ekspres automatyczny, a nawet przelewowy.
Co do marki ekspresów. To popieram wybór firmy DeLonghi. We wszystkich przedziałach cenowych podstawą czyli układ zaparzający, ugniatający i mielący jest ten sam. Różnią się tylko ilością dodatków poddających kawę automatycznemu robieniu. Typu, ilość kawy, rodzaju mleka. Mieszaniu kawy z mlekiem itp. Tak więc obojętnie jaką maszynkę się kupi to czyste espresso czy czarne americano wyjdzie takie samo.
Przy wyborze rodzaju ekspresu trzeba też się kierować zdrową zasadą. Im mniej elektroniki tym lepiej dla właściciela. Mam na myśli awaryjność całego układu.
Ja posiadam DeLonghi kolbową Dedica Style, Delonghi Mgnifica S Ecam, którą kupiłem skuszony młynkiem i automatem. Niestety nie spełniła moich oczekiwań. Korzystają z niej inni domownicy robiąc sobie inne kawy niż espresso. Ja używam kolbową.
Jak zwykle trochę się rozpisałem,. Ale o kawach można ( tak jak o winach) godzinami dyskutować.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres kupić ?

Post autor: drgranatt »

Ostatnimi czasy zasmakowała mi ta kawa. Warto spróbować :ok:
Lavazza.jpg
Lavazza1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

To jak zasmakowała Ci ta to polecam te:
Kawa.jpg
Obie mieszane, po lewej łagodniejsza w smaku, po prawej nieco mocniejsza. Obie z ekspresu smakują wyśmienicie. Obie mają dużą zawartość kofeiny. Koszt to ok. 40-50 zł /1kg na Allegro
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 sty 2021, 21:29 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: kiwitom23 »

Najlepsza Lavazza, nie jest tania, ale rewelacyjna. Niestety w Polsce jej nie uświadczysz, dlatego ściągam ją z Włoch
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Jest na Allegro za ok 45 zł 1/kg. Nieco zmieniona szata tzn. inaczej rozłożona grafika, ale jest.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: JanOkowita »

Daj Wojtek5 jeszcze jakąś kawę za 35 zł, może przebije tę za 45 jakościowo. Przecież to kpina, nie da się kupić dobrej jakości za marną kwotę.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 sty 2021, 21:50 przez JanOkowita, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: drgranatt »

"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: kiwitom23 »

Chyba to samo, miałem na myśli, że w sklepach stacjonarnych jest niedostępna. To pewnie prywatny import, jak mój.
I do tego ile ocen i jakie, to już o czymś świadczy
Ostatnio zmieniony piątek, 8 sty 2021, 22:01 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 2 razy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: RE: Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: aakk »

JanOkowita pisze:Daj Wojtek5 jeszcze jakąś kawę za 35 zł, może przebije tę za 45 jakościowo. Przecież to kpina, nie da się kupić dobrej jakości za marną kwotę.
A ile powinna kosztować dobra kawa?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: Wojtek5 »

Może zanim zaczniecie szydzić zadajmy sobie pytanie co to jest dobra kawa?
Czy dobrą kawę mierzymy ceną czy jakością. Czy Lavazza jest dobrą kawą? Tego nie wiem, jest wiele innych marek, bardziej niszowych i pewnie dla koneserów lepszych. Dla mnie firma generalnie firmując swój produkt swoim logo poświadcza jakość produktu/kawy. Czy kupując kawę za 40-50zł na Allegro, czy tą samą kawę nieco zleżałą bo nikt jej nie kupuje w markecie za 100 zł czyni ją bardziej dobrą?
Wiele kaw Lavazza ma dwie szaty graficzne (bardzo podobne) - nigdy nie udało mi się ustalić czy jedne są z rynku wewnętrznego, a inne na export, czy po prostu jedne mają starszą odsłonę opakowania a inne nowszą. Tak czy siak kupowałem różne i nie zauważyłem jakiejś różnicy, nie zależnie od ceny i miejsca zakupu.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 sty 2021, 00:05 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 2 razy.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Mam ekspres za ok 2.5k PLN. Dużo niedużo. Mało ważne. Przez okres jego użytkowania nauczyłem się jednego - min 80% efektu to sama kawa. Jak kupisz byle gnw, to będziesz pić gnw z ekspresu za 10k. Dlatego po trzech różnych kawach wróciłem do pierwszej jaką polecał mi sąsiad
I tak właśnie mi smakuje.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: kiwitom23 »

MASaKrA_Domingo pisze:Mam ekspres za ok 2.5k PLN.
Ja mam chyba już ze 20 lat ten sam ekspress i nie zamierzam zmieniać, bo przez te 20 lat nigdy mnie nie zawiódł, a robi rewelacyjną kawę. Kupując go wtedy zapłaciłem jak za samochód małolitrażowy, ale jednak zasada "co jest drogie, to jest tanie" w tamtych czasach się sprawdzała. Kiedyś były tylko 2 znaczące firmy ekspresów do kawy, to przede wszystkim szwajcarska Jura i włoskie Saeco (choć wieść gminna niesie, że Saeco założyli byli pracownicy Jury). Jaki to ekspress, ano Jura S9.

I jak ostatnio odsyłałem go do Warszawy na przeczyszczenie i serwis (zasłużył sobie po 20 latach nieprzerwanej pracy), to sami pracownicy Jury powiedzieli, żeby go nie wymieniać na nowy model, bo to już nie jest to co kiedyś.... smutne to, ale prawdziwe.

MaSaKrA, ja jednak bym powiedział, że kawa to 60-70%, reszta to sprzęt. Piłem tą samą kawę, którą zareklamowałem powyżej z Krupsa i Longi i muszę stwierdzić, że to nie było jednak to.
Ostatnio zmieniony sobota, 9 sty 2021, 01:54 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 2 razy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: drgranatt »

Zgadza się. Co najmniej 50% dobrej kawy to dobry ekspres. Na drugim miejscu kawa a na trzecim jakość wody.
Oczywiście nie są to twarde reguły i jak do wszystkiego należy do tego podchodzić z pewną rozwagą.
@JanOkowita, a co powiesz o Kopi Luwak? Jej kg kosztuje okolo $1000. Czy ta będzie dobra?
Miałem okazję ją pić i muszę szczerze przyznać, że nie patrząc na cenę jest to kawa wyłącznie dla koneserów. Jest tak aromatyczna, że nie da się jej pić na codzień. Bardzo dobre efekty daje 10% domieszka do innych kaw. :ok:
Podobne sytuacje mamy z "szampanami". Te oryginalne, francuskie, drogie nie każdemu smakują a te zwykłe wina musujące zwane szampanami mają już wielu zwolenników (zwolenniczek ;) )
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1845
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: drgranatt »

defacto pisze:O take kawę chodziło?
Tak, to ta kawa. Widzę, że ceny zdecydowanie spadły. Mam nieświeże - stare dane ;)
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

użytkownik usunięty
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Ceny spadły, ponieważ zwierzątka które jedzą te kawowe ziarna, hodowane są w klatkach i niema potrzeby chodzić po lesie i szukać łaskunowej kupy. Poza tym, sporo jest artykułów, które mówią, że nic nadzwyczajnego nie ma w tej kawie, poza ceną, która faktycznie powala. Jak jest naprawdę, ciężko wyczuć.
https://www.coffeedesk.pl/blog/kopi-luw ... zsza-kawa/
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Jaki ekspres do kawy kupić ?

Post autor: manowar »

Ja się dziwię, że wrzucacie i polecacie kawy marketowe. Od kiedy na początku zeszłego roku zacząłem kupować świeżo palone kawy z palarni to był to kolejny krok w stronę edukacji kawowej. Całkiem przyzwoitą kawę "na codzień" można dostać zupełnie w marketowej cenie. Podrzucę linka https://allegro.pl/oferta/swieza-kawa-z ... J2dttfiTeg
Pewnie nie jest to jakość kawy którą Janek pije... ale na początek w zupełności starczy.
Od razu powiem, że nie mam ekspresu - tą kawę robiłem z przelewu i aeropressa - z aero dużo lepsza
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”