Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Dział dla tych, którym nie wyszedł idealnie klarowny trunek.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy

Post autor: Brzydal »

Dobieranie spirytusu jest dylematem chyba dla wszystkich. Ostatnio miałem okazje zwiedzać Polmos Belvedere w Żyrardowie. Zaprowadzono nas do stacji uzdatniania wody, gdzie najchętniej i najpełniej chciano nam udzielać informacji. W tymże Polmosie woda jest demineralizowana.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
koncentraty wina

bystym
50
Posty: 80
Rejestracja: czwartek, 14 sty 2010, 11:52
Krótko o sobie: Sam robię wina; ulubione aroniowe. Robię też nalewki z działkowych owoców. A do nalewek robię własny spirytus. Zdarza mi się też destylować nastawy owocowe, albo ziołowe: absynt, ouzo.
Ulubiony Alkohol: Każdy, który ma coś w sobie poza samymi procentami. Nie lubimy monopolki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: bystym »

Witam.

Czytając posty w tej sprawie dochodzi się w końcu do konstatacji, że być może często dyskutujemy tu o kompletnie nieporównywalnych sytuacjach. Jak bowiem wytłumaczyć komuś, na czym polega np. opisywana przeze mnie "opalizacja" mieszaniny spirytusu i wody, która nie dawała mi spokoju? Nigdy nie miałem tak, że ten efekt nie był klarowny. Był, ale była też ta minimalna różnica między powstałą mieszaniną, a wcześniejszymi stanami (sprzed zmieszania) i spirytusu i wody. Nawet żadna fotka tego nie uchwyci.

Wszystko zatem zależy, z jednej strony od tego, czego oczekujemy, a z drugiej strony od tej empirycznej "samoświadomości" jakości naszych produktów. No bo gdy smakuje mi cukrówka po pierwszym przepędzeniu na pot-stillu, to jeśli nie porównam jej z efektem po trzykrotnej destylacji na kolumnie, to nadal będę twierdził, że w zupełności wystarczy jeden przepęd.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Wald »

Zapewniam wszystkich że wiem o czym napisałem, oraz wiem o czym ten temat. Przekonany jestem że to co napisał Lukstir, to prawidłowa odpowiedź na mój post. O jakości wody w moim domu, przekonałem się montując filtr. Filtrowałem całą wodę, do wanny i sedesu również. Zamontowany był przy wodomierzu. Producent polecał wymianę wkładu nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Zajrzałem do niego po dwóch latach i tu ogromne zdziwienie, był niemalże nie zmieniony. Gdzie mieszkam nie jest tak istotne. Wystarczy kilka ulic dalej, a filtry wody tylko do spożycia zmieniają co 4 miesiące, bo przestaje lecieć. Wkłady mają brunatne :womit: . Bez filtra smakuje jak woda z kałuży. Sieć wodociągowa jest połączona, a ja dokładnie wiem kiedy ujęcie zasilające nasze osiedle jest nieczynne. Każdy to pozna po smaku wody.
Nie namawiam nikogo do korzystania z kranówki. Nie wszyscy mają takiego farta (przynajmniej do wody).
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

bystym
50
Posty: 80
Rejestracja: czwartek, 14 sty 2010, 11:52
Krótko o sobie: Sam robię wina; ulubione aroniowe. Robię też nalewki z działkowych owoców. A do nalewek robię własny spirytus. Zdarza mi się też destylować nastawy owocowe, albo ziołowe: absynt, ouzo.
Ulubiony Alkohol: Każdy, który ma coś w sobie poza samymi procentami. Nie lubimy monopolki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: bystym »

Witam.

Ten mój powyższy post to efekt takiej ogólnej refleksji na temat. Mam jednak wrażenie, Wald, jakbyś to odbierał do siebie. Nie miałem takiej intencji. Tym bardziej, że po mich doświadczeniach mam nieodparte wrażenie, że jeśli nie jest się chemikiem i nie potrafii się racjonalnie wyjaśnić procesów, które zachodzą w interesującym nas mieszaniu, to tak naprawdę człowiek jest zdany na całkowitą przypadkowość. I po to właśnie opisałem swoją drogę dojścia do oczekiwanego efektu, żeby wśród wielu przypadkowo osiągniętych rezultatów był też ten mój. Może to komuś pomoże.

A u mnie kranówka też jest doskonała i chyba następnym razem spróbuję jej użyć. Ale stosując tę moją, sprawdzoną metodę.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: klodek4 »

Mieszkam w miejscu-miasteczku które mają dwa ujęcia wody, jedno gdziewszyscy piją wodę z kranu od bobasa do dziaduńka bez przegotowywania i smak :ok: , drugie /gdzie ja mieszkam/, sam chlor, zrobiłem sobie raz herbatkę i nie można było wypić, ani łyka :womit: ,
po wodę jeżdżę jakieś 20 km stąd, bo na kupnej bym zbankrutował /może lekko przesadzam/ ale zaoszczędzam parę ewro.
Jak pędzę czy wolno czy szybko nigdy mi się nie zdarzyło aby destylat zmętniał, tej wody źródlanej używamy do wszystkiego, włącznie z piciem!!!!!!!
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Partyzant »

Ostatnio, zamiast wlewać wodę do psoty to zrobiłem na odwrót, psotę do wody i jak na razie jest ok. Nic mętnego.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

glaurung
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 2 lis 2010, 21:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: glaurung »

Witajcież Koledzy
Mam takie pytanie mianowicie nigdzie nie moge znaleść odpowiedzi jak wyglądała by możliwość rozcienczania psoty wodą filtrowaną przez filtr odwróconej osmozy. Woda z osmozy pozbawiona jest 99,8 % wszystkich zanieczyszczeń (jest podobnieś 7-8 razy czystsza niż dobra woda destylowana, prawie jałowa). Najtanszy zestaw do filtracji kosztuje do 200zł i troche wody można z tego naciągnąć wiadomo chodzi o ekonomie przy dużych ilościach.
Mam nadzieje że bardziej doświadczeni się wypowiedzą.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: radius »

Co do odwróconej osmozy, wszystko się zgadza, trzeba tylko wyłączyć z obiegu wody mineralizator. No chyba, że się ma filtr RO bez niego :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

glaurung
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 2 lis 2010, 21:14
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: glaurung »

Mineralizatora oczywiście nie brałem pod uwagę. Tańsze zestawy go nie posiadają.

ahoy
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 24 maja 2011, 17:57
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: ahoy »

Po wielu próbach znalazłem 100% pewność, że woda będzie dobra, a po zmieszaniu produkt kryształowo przeźroczysty. Gdy potrzebuję 5 l wody, wlewam do 12 litrowego garnka 10 litrów wody. Po zagotowaniu na taborecie gazowym gotuję jeszcze przez pół godziny, następnie odstawiam na dobę pod przykryciem. Następnego dnia ostrożnie zlewam moje 5 litrów i bez pudła mieszam. Wlewam powoli spirytus do wody rurką do zlewania wina jednocześnie mieszając. Wcześniej miałem problemy z mętnieniem produktu (wodę mam twardą). Powodzenia.
Ahoy
Awatar użytkownika

orzechopcja
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 21:15
Krótko o sobie: Dziś to więcej niż dwa jutra
Lokalizacja: Berdyczów
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: orzechopcja »

Ja mam filtr RO (odwrócona osmoza) bez żywicy demineralizacyjnej i używam tej wody do rozcieńczania.
Niema żadnych zmętnień czy zawiesin i takich tam :) po mieszaniu, nawet jak pomylę kolejność z rozpędu to niema specjalnie reakcji rozgrzania
Dziś to więcej niż dwa jutra
Awatar użytkownika

franta
100
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 4 kwie 2010, 23:19
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: franta »

ahoy pisze:Po wielu próbach znalazłem 100% pewność, ......... problemy z mętnieniem produktu (wodę mam twardą). Ahoy
Zastanawiam się dlaczego tak kombinujesz , woda mineralna nie wystarczy? .
Przecież to nie majątek :!: .
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Partyzant »

Wszystkie wody mineralne które są w sklepach przeszły osmozę odwrotną... Mineralizator jest potrzebny do wód w których właśnie brakuje minerałów. Lecz generalnie nie jest potrzebny do naszych eksperymentów.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Marcin.U »

Postanowiłem przetestować wyczytany tu sposób rozcieńczania wrzątkiem i otrzymałem dość ciekawy rezultat, którego nikt jeszcze tu nie opisał.
A więc rozcieńczałem spirytus 96% po podwójnej rektyfikacji na wódkę 40% wodą z kranu lecz niemalże wrzącą. Do butelki z ok 210 ml spirytu wlałem jednorazowo ok 300 ml wody. Sądziłem że butelka pęknie, ale tak się nie stało. Po chwili kiedy bąbelki zniknęły wziąłem roztwór pod światło i niestety zobaczyłem znane mi delikatne zmętnienie. Pomyślałem, że jednak takie czary nie działają i odstawiłem butelkę. Zabrałem się za płukanie, chowanie lejka, miarki itp. co zajęło mi kilka minut. Spojrzałem na butelkę i wydało mi się, że zmętnienie przybrało na intensywności, wziąłem to pod światło i okazało się, że ta opalizacja się delikatnie rozwarstwiła. Taki deseń w panterkę, coś jak nastaw świeżo po dodaniu środka do klarowania. Niewiele myśląc postanowiłem to puścić przez prosty filtr tj. lejek z wepchanymi wacikami w szyjkę. Tak też zrobiłem. Roztwór przepłynął szybko strużką pozostawiając wyraźny jakby jasnożółty osad na pierwszym waciku a otrzymana wódka jest krystaliczna jak woda czy też spirytus przed rozcieńczaniem. Kompletnie zero zmętnienia.
Co prawda nie sprawdzałem roztworu areometrem bo akurat niedawno straciłem menzurkę.. ale chyba % mi przy tym nie uciekły.
Może to akurat mój indywidualny przypadek, ale warto sprawdzić we własnym zakresie jeśli się ma problemy z mętnieniem.

raczysko
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 mar 2011, 09:58
Podziękował: 3 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: raczysko »

Odświerzę temat,

Ostatnio mieszałem calvados 75% z wodą aby osiągnąć 40%. Do mieszania użylem kilka sposobow, o to efekty:

-z gotowaną i ostudzoną kranowką po wymieszaniu otrzymalem lekkie zmęcenie
- z surową kranówka przez chwile bylo ok, po paru mintach zmętnienie
przypomiałem sobie że mamy w mieście ujęcie wody oligoceńskiej po wymieszaniu wszystko ok super krysztal, na drugi dzien lekkie zmętnienie.
W każdym podanym przeze mnie przypadku nie występuje efekt mleka tylko lekkiej nieprzejżystosci.....
Napewno wypróbuje wszystkie metoty podane w tym temacie.

p.s. A może to mętnienie które powstało po jakimś czasie jeszcze opadnie????

pozdrawiam r

raczysko
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 mar 2011, 09:58
Podziękował: 3 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: raczysko »

Znalazłem idealną wodę, po rozcieńczeniu do ok 37% nie ma efektu zmętnienia.
Jest to woda kupiona w Carrefour-e ,,dar z gór" jej mineralizacja to ok 140.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Wald »

Czy ten sam alkohol, z inną wodą mętniał? Żeby powiedzieć o jakości wody, trzeba znać jakość drugiego składnika.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

raczysko
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 mar 2011, 09:58
Podziękował: 3 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: raczysko »

Był to ten sam alkohol którego mieszanie opisywałem post wyżej.
Widząc jak mętnieje w pierwszych próbach rozcieńczania zostawiłem ok 2l czystej psoty. Pojechałem do Carrefoura i szukałem wody po opisach mineralizacji, ta ma dokładnie 148,00mg/l i nazywa się ,,Górska Natura''. Przepraszam za przekłamanie, coś źle zapamiętałem. Teraz mam ją przed oczami.
A tak na marginesie dodam.
Moja narzeczona miała wczoraj urodziny zabrała do pracy mojego młodego calvadosa. Tego z pierwszych prób mieszania lekko mętnego (najdłużej leżał po wymieszaniu). Dziewczyny wypiły 0,7 L, były zachwycone i podobno prosiły o kolejne drinki tak samo jej dwóch kolegów. Dzięki temu mam zielone światło na pędzenie, świat stanoł dla mnie otworem;)
Calvados jest z przepisu kucyka. Dzięki Kucyk.
Pozdrawiam raczysko.

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: kobuszki »

W ramach tego tematu chciałbym poruszyć problem: używać czy nie do rozcięczania spirytusu wody destylowanej/demineralizowanej. Według mnie woda destylowana jest szkodliwa po spożyciu dla zdrowia, więc nie powinna być również używana do rozcięczania spirytusu. Dopuścił bym ją do robienia testu, aby stwierdzić, czy alkohol zmętnieje (pisze o tym Pokręć), ale tak rozcięczonego alkoholu już bym nie spożywał. Brzydal opisuje, że polmos Belvedere stosuje wodę demineralizowaną do rozcięczania. Ogólnie twierdzę, że woda destylowana wypłukuje z organizmu sole mineralne,co jest szkodliwe,a wydalane są one z moczem. W tropikach ludziom pocącym się ciężko przy pracy podaje się sole mineralne w saszetkach. Wszelkie destylatory, filtry wody zawierają również w sobie mineralizatory, które po oczyszczeniu wody, destylacji uzupełniają sole mineralne w tej że wodzie.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: mtx »

A ile tej destylowanej wody ze spirytusem wypijesz na raz? Szklankę? Dwie szklanki?
Dodatkowo pamiętaj, że popijasz jakimś sokiem (czy czymś tam innym), też często
czymś "zagryzasz" kielicha, więc dostarczasz do organizmu składniki odżywcze...
Ja do dziś używam wody destylowanej i nie widzę żadnych negatywnych wpływów
jej picia. Ogólnie destylka jest szkodliwa, ale nie w takich ilościach jakie spożywamy
z alkoholem i śmiem twierdzić, że prędzej zaszkodzi Ci ilość wypitego alko niż sama woda...

Pozdrawiam :piwo:

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: arkadiuszcz »

raczysko pisze:Znalazłem idealną wodę, po rozcieńczeniu do ok 37% nie ma efektu zmętnienia.
Jest to woda kupiona w Carrefour-e ,,dar z gór" jej mineralizacja to ok 140.
Ja używam najtańszej niegazowanej z biedronki (1,5zł za 5l), opisana jako źródlana, nie mineralna, po rozcieńczeniu do 45% destylat nie mętnieje, mniejszych stężeń nie sprawdzałem, bo lubię mocniejsze produkty. Nie mam jej pod ręką, więc nie wiem ile składników mineralnych zawiera, ale podejrzewam że nie wiele.
Wydaje mi się że mętnienie może zależeć od któregoś konkretnego składnika wody lub destylatu, ten sam destylat rozcieńczony wodą z różnych źródeł, nieraz mętnieje, a inny czym bym go nie rozcieńczał nie zmętnieje. Najczęściej mętnieją mi destylaty owocowe, z cukrówkami jeszcze mi się nie zdarzyło.
Podobno destylat powinno się wlewać do wody, a nie wodę do destylatu, niby zapobiega to mętnieniu, chociaż głowy sobie za to uciąć nie dam :mrgreen:

skrzat
100
Posty: 106
Rejestracja: sobota, 8 sty 2011, 17:35
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: skrzat »

Co do jakości kranówy to napiszę taki przykład. Tam gdzie mieszkałem - Toruń - po JEDNYM zagotowaniu wody w czajniku osadzało się tyle kamienia, że brzęczało w nim przy potrząsaniu. W moim domu rodzinnym na czajniku używanym codziennie przez 4 osoby w przeciągu 2-3 lat nie osadził się nawet milimetr kamienia... Taka mała dygresja pomijająca sam smak...

MarcinJ
5
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 12:39
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: MarcinJ »

Witam
Wrzucę swoje 3 grosze. Nigdy nie miałem problemu z mętnieniem gotowego produktu. Po pierwszej destylacji rozcieńczam kranówką i zawsze wychodzi krystalicznie czyste, po drugiej destylacji odkąd destyluję używam Żywiec Zdrój (tak padło, bo cena umiarkowana a i woda całkiem dobra) i po rozcieńczeniu do 40% nadal jest piękne i przejrzyste. Nie wiem czy to kwestia dolewania na raty tej wody, ale tak właśnie robię; dolewam, mieszam, dolewam znowu i tak do uzyskania zadowalającego %.
Zastanawiałem się nad destylacją wody do rozcieńczenia gotowej psoty, ale po przeczytaniu wątku chyba dam sobie spokój.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: herbata666 »

Ja tak samo używam wody z Dziadem(Żywiec Zdrój), lub destylowanej z odwróconej osmozy (można kupić już za 250zł na allegro, starczy na lata).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: wiking »

Woda z Carrefour za całe 1zł 50gr rozlewnia ta sama co Żywiec Zdrój, ale z innego źródła.Obrazek
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: olo 69 »

@wiking
A pisze na niej jaką ma całkowitą ilość składników mineralnych?
W Carrefourze masz super wodę Żywiecki Kryształ. Ja takiej używałem i była super, ale Carrefoura mi w mieście zlikwidowali.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: wiking »

Suma składników mineralnych, to 154/77 mg/l. Przepraszam za wprowadzenie w błąd tą wodę rozlewa ta sama firma co Żywiecki Kryształ, a nie jak napisałem Żywiec Zdrój pierwsza jest pobierana z ujęcia w ,,Borze" nr.1 w Ślemieniu, a druga czyli ta ze zdjęcia w ,,Borze" nr.2 w Ślemieniu, ta którą ja używam ma nawet ciut mniej składników mineralnych niż Żywiecki Kryształ i jest tańsza.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: olo 69 »

Może tą wodę widział ktoś w innym sklepie niż Carrefour? Byłbym wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: wiking »

W takim opakowaniu w innym sklepie nie znajdziesz, ponieważ jest rozlewana tylko dla Carrefour, może inne markety mają tą wodę, ale pod inną nazwą i w innym opakowaniu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 gru 2013, 15:22 przez wiking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: gr000by »

Generalnie sieciówki, markety i dyskonty posiadają wodę źródlaną w 5l butlach PET w cenie poniżej 2zł. Woda niskozmineralizowana, mniej niż 400mg/l, a to wg. mnie jest już i tak mało i nic nie mętnieje.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: herbata666 »

Ostatnio coś mnie pod korciło i dobrałem sobie z wodą Buskowianka Zdrój miner 786/1l. Straszne mleko wyszło dobrze, że tylko 1l.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

makallele
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 7 mar 2014, 03:24
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: makallele »

Witam.
Jako zapalony akwarysta posiadam filtr odwróconej osmozy.
Na ogół rozrabiam spirytus 96% z wodą Żywca. Delikatne zmętnienie widać ale bardzo delikatnie.
Postanowiłem spróbować z wodą z filtra RO i powiem szczerze, że wódka 43% wyszła krystalicznie czysta. Smak i zapach też bez zmian.
Zastanawiam się tylko czy taki mix jest bezpieczny?:D
Dodam jeszcze, że taką z taką wodą (w proporcji 3/4 wody RO i reszta kranówki ) rozrabiam nastaw cukrowy.
Pozdrawiam

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: Ryba64 »

herbata666 pisze:Ostatnio coś mnie pod korciło i dobrałem sobie z wodą Buskowianka Zdrój miner 786/1l. Straszne mleko wyszło dobrze, że tylko 1l.

Ja kiedyś dodałem Muszynianki, bo pomyślałem że destylat będzie zdrowszy, no wiadomo - z minerałami :freak:
Potem zacząłem przepuszczać przez papierowy filtr od kawy, stawiałem do lodówki. Wszystko :dupa: W końcu dodałem soku pomarańczowego z cząsteczkami owoców i podawałem jako drinki - kobiety wypiły...

Teraz po prostu kupuję wodę niskozmineralizowaną w baniakach 5-litrowych i problemu nie ma.
Lubię to co naturalne

facet08
20
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek, 2 gru 2013, 22:08
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: facet08 »

Kolego @makallele, woda zdemineralizowana, (przepuszczona przez filtr lub destylowana), dodana do rozcieńczenia produktu, jest jak najbardziej bezpieczna, takiej wody nie wolno używać na co dzień do picia, ponieważ wypłukuje minerały z naszego organizmu, (podobnie zresztą jak alkohol) ;).

Gotując wodę zmiękczasz ją, ale jednocześnie zalewając wrzątkiem tracisz % - nie dużo, ale jednak. Gdybyś dodał lekko ciepłą, uzyskasz ten sam efekt bez straty %.

[MOD - Posty scalone, następnym razem użyj opcji EDYTUJ.]

tvardy_t
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 lip 2013, 13:39
Podziękował: 2 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: tvardy_t »

Pojawił się u mnie też ten problem... otóż rozcieńczałem wodą przegotowaną o umiarkowanej temperaturze i wszystko było OK. Mam tak rozcieńczone 2l do 60% i jest kryształ. Następnie dolałem jeszcze kilka litrów wody trochę cieplejszej bo nie zdążyła się wystudzić i nastąpiło zmętnienie...

Woda pochodzi zawsze z tego samego źródła - studnia głębinowa :)

Zastanawia mnie czy nie ma to zmętnienie związku z temperaturą wody.... czy może zacząć rozcieńczać nie przegotowaną ???

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: aronia »

Zmętnienie jest raczej spowodowane jakością psoty. Ja rozcieńczam nie przegotowaną do 40 i nigdy nie miałem problemu.

mirek109
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 22 wrz 2012, 18:23
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: mirek109 »

aronia pisze:Zmętnienie jest raczej spowodowane jakością psoty. Ja rozcieńczam nie przegotowaną do 40 i nigdy nie miałem problemu.
To nie pierwszy problem z rozcieńczaniem :)
U mnie nie ma kłopotu czy to poniżej 45% czy to wybór wody :)

Robię tylko na alembiku (zrób sam) ala postill http://alkohole-domowe.com/forum/pot-st ... 10364.html już z pewnymi modyfikacjami nie wnoszącymi nic do tematu zmętnienia :)

Czy to gęste czy to grube wszystko krystalicznie czyste :))) i bez śladów przypalenia :))))

Niech moc będzie z wami i czysta psota też ;)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: lesgo58 »

I to jest dowód, że prawidłowo odebrany destylat po rozcieńczeniu nie mętnieje.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

tvardy_t
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 lip 2013, 13:39
Podziękował: 2 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: tvardy_t »

Co znaczy prawidłowo odebrany destylat ??

W moim przypadku gdy rozcieńczyłem do 60% wszystko było ok... tylko gdy rozcieńczyłem do ok 45% trochę cieplejsza wodą pojawiło się zmętnienie
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Jaką wodę stosować do rozcieńczania psot?

Post autor: lesgo58 »

tvardy_t pisze:Co znaczy prawidłowo odebrany destylat ??
To znaczy - prawidłowo odcięte frakcje czyli przedgony i pogony.
Nawet owocówka rozcieńczona do 40% nie zmętnieje. No chyba, że z premedytacją dla uzyskania określonego smaku i aromatu przeciągneliśmy odbiór - wtedy to już rozcieńczanie poniżej 50% może przynieść efekt opalizujący do mętnego.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mętny produkt”