Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy

Post autor: Góral bagienny »

kucio1 pisze:Płyta
Jak to obejść? Ewentualnie jaką płytę polecacie?
Musisz obejść termostat czyli podpinasz kable od regulatora bezpośrednio do modułu grzewczego w płycie.
Takiego ustrojstwa jeszcze nie rozbierałem :D ale zwykłe kuchenki tak podpinałem i działało :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
koncentraty wina

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: kucio1 »

Dziękuję za radę :)
Awatar użytkownika

Egon777
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 13 kwie 2019, 21:12
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: cudzy :-)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Egon777 »

rozrywek pisze:Nie indukcyjną, taką polecamy.
Ja właśnie będę musiał przesiąść sie na płytę indukcyjną po remoncie kuchni. Szukałem właśnie informacji o różnych płytach. Przymierzam sie do takiej: https://allegro.pl/oferta/plyta-kuchenk ... 4438c2074a
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: rozrywek »

A dlaczego właśnie indukcja?
Dlaczego musisz?
Przecież wcale nie musisz.
Wypisz sobie wszystkie za i przeciw i wtedy zdecyduj.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Egon777
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 13 kwie 2019, 21:12
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: cudzy :-)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Egon777 »

No pewnie ze nie muszę, a jednak muszę. Mieszkam w bloku, nie kupię przecież kega z grzałkami, gdzie mam to trzymać. Tym bardziej odpada przenośne grzanie gazem. Indukcja nie jest duża i jak widzę czasami na filmikach na YT to na nich grzeją, wiec to mi tylko pozostaje. Normalna kuchenka elektryczna odpada przez długie nagrzewanie i stygnięcie.

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: kucio1 »

Miałem indukcję i po przetestowaniu musiałem się przeprosić z kuchenką elektryczną..Nie idź w indukcję. Też się nie słuchałem i to był błąd.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: rastro »

Egon777 pisze:No pewnie ze nie muszę, a jednak muszę. Mieszkam w bloku, nie kupię przecież kega z grzałkami...
Nikt nie sugeruje, że masz kuopić kega z grzałkami. Na moje oko to była sugestia rozwania zakuopu zwykłej "kuchenki" elektrycznej zbudowanej na baZIe grzałki.

Z indukcją będziesz mioał problem regulacnij mocy - tak wiem że one mają ją wbuidowaną, ale to raczej nie będzie dobrze działąć w naszych zastosowaniach. Do najprostrzej kuchenki elektrycznej podłączysz jakikolwiek regulator mocy i będzie dziać.

Za ułąmek ceny tej indukcji masz np: to https://allegro.pl/oferta/kuchenka-elek ... 1530949631 - coś rozpoznawalnej marki znajdziesz za niewiele więcej niż stówkę. Akurat ta ma tylko 1kW poszukał bym takiej z 1,5 do 2kW. pewnie bliżej stówki alke i tak mniej niz połowa indukcji, która najpewniej się nie sprawdzi.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 maja 2022, 10:12 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: rozrywek »

@egon777
Szczerze, to sobie nie wyobrażam pracy na indukcyjnej.
Zwykła, regulator, postawisz na podłodze.

Przecież nie destylujesz codziennie.

I nikt czyli małżonka nie bedzie ci gitary zawracać że przeszkadzasz, ani że coś uszkodzisz.

Uderz do kolegi @drgrantt, na pw, pomoże.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Doody »

A sprawdziłeś czy twój kocioł nadaje się na indukcję? Ja po zakupie indykcji połowę garów wydałem bo nie działały ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Saziru »

Podpinam się pod kolegów, sam na początku miałem indukcje , w prostym potstilli i prostej destylacji to jeszcze to dawało jakoś radę ale jak zrobilem refluks zewnetrzny i zacząłem robic spiryt to już nie dało rady działać na indukcji. Kupiłem zdwykla elektryczna , prosty regulator i przerobiłem i zadowolony jestem :)
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
Awatar użytkownika

Egon777
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 13 kwie 2019, 21:12
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: cudzy :-)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Egon777 »

No dobrze. Nie destyluje każdego dnia i nie upieram sie przy indukcji. Nie chciałem aby używać gorący pogrzewacz który jest bezwładny względem stygnęcia. Ile czasu na przykładowej grzałce podgrzeje 15 litrów aby kapało. Na gazie zaczynało kapać po 30 minutach i mogłem dynamicznie zmniejszyć gaz aby zmniejszyc grzanie. Mam prostego potstilla. Doody, mam turecki garnek i i na opakowaniu jest zaznaczone ze jest do indukcji.

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: kucio1 »

15 l przy grzałce 1500W około 60minut

witas
30
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2021, 14:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: witas »

@Egon777, piszesz, że masz remont kuchni. Jakie będziesz miał tam główne źródło grzania? Kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna czteropalnikowa? Ten twój kociołek pot still to jaką ma pojemność (tzn. ile litrów wsadu będziesz gotował)?


Co wy tak na te kuchenki indukcyjne narzekacie? Każdy pisze negatywne opinie ale brakuje mi konkretnych argumentów. Zaczęło się od tego postu:
Góral bagienny pisze:Płyta indukcyjna nie nadaje się do naszych celów ;)
Posiada termostat który będzie ją wyłączał gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, i destylat nie będzie leciał wcale albo za szybko ;)
Być może ktoś kiedyś kupił jakąś kuchenkę ze sterowaniem temperaturowym - i to rzeczywiście może kiepsko działać, bo termostat będzie wyłączać grzanie na jakiś czas i wtedy będzie mniejsza produkcja par. Teraz kuchenki mają też sterowanie poziomiem mocy i to już jest dla nas dobre.
kucio1 pisze:Miałem indukcję i po przetestowaniu musiałem się przeprosić z kuchenką elektryczną..Nie idź w indukcję. Też się nie słuchałem i to był błąd.
@kucio1, podaj proszę konkretnie, co tam było nie tak z Twoja indukcją.
rozrywek pisze:A dlaczego właśnie indukcja?
Wypisz sobie wszystkie za i przeciw i wtedy zdecyduj.
@rozrywek, poproszę o liste tych "przeciw", bo kolega @Egon777 swoje "za" już prawdopodobnie znalazł a nieświadomy jest wad kuchenki indukcyjnej.
rastro pisze: Z indukcją będziesz mioał problem regulacnij mocy - tak wiem że one mają ją wbuidowaną, ale to raczej nie będzie dobrze działąć w naszych zastosowaniach.
...
pewnie bliżej stówki alke i tak mniej niz połowa indukcji, która najpewniej się nie sprawdzi.
Tu już mamy wskazówkę, że w kuchenkach indykcyjnych problematyczne jest sterowanie mocą. @rastro, testowałeś kiedyś jakąś kuchenkę induckyjną czy tylko powielasz ogólnie panującą w tym temacie opinię? Używasz stwierdzeń typu: "raczej nie będzie dobrze działać" lub "najpewniej się nie sprawdzi".
rozrywek pisze:@egon777
Szczerze, to sobie nie wyobrażam pracy na indukcyjnej.
Domyślam się, że to z powodu tych argumentów "przeciw", o listę których poprosiłem powyżej.
Saziru pisze:Podpinam się pod kolegów, sam na początku miałem indukcje , w prostym potstilli i prostej destylacji to jeszcze to dawało jakoś radę ale jak zrobilem refluks zewnetrzny i zacząłem robic spiryt to już nie dało rady działać na indukcji.
Co w procesie rektyfikacji przestawało działać poprawnie, że musiałeś pożegnać się kuchenką indukcyjną?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: rozrywek »

@witas
Opisz proszę swoje za, my przedstawimy przeciw.

Swoje przeciw przedstawię, proszę:

Dobra, stabilna praca, o to głównie chodzi, jeśli już parę osób zrezygnowało z indukcyjnej, to jakiś powód mieli.

Jak posiadasz, używasz, opisz.
Ja gotowałem jedzenie na takiej, działa, nie działa, ja jednak wolę, aby grzanie było pewne oraz stabilne, przez cały proces.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Doody »

Ja mam kuchenkę indukcyjną Boscha. Na każdym palniku mam 17 stopni regulacji mocą oraz tzw. Buster do szybkiego gotowania i smażenia. Oczywiście nie mam najmniejszego zamiaru stosować jej do naszych celów.
Niemniej jednak uważam, że gdybym miał mały szybkowar, z idealnie płaskim dnem, potrafiłbym na tej kuchence coś wyprodukować, a 17 stopni mocy chyba wystarczyłoby do w miarę precyzyjnej regulacji. Nigdy nie zauważyłem wahań mocy, które powodowałyby mocniejsze lub słabsze gotowanie, a spędzam trochę czasu przy garach.
Bardzo dużo zależy od garnka. Ale w dobrym garze dobrze się warzy ;)
Ale jeszcze raz powtarzam, nie próbowałem.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Saziru
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 20 paź 2020, 19:31
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Saziru »

Jeśli chodzi o mnie to tak jak pisali poprzednicy , zrezygnowałem z indukcji że względu na termostat , który nie daje ciągłej pracy grzania :) a przy spirytusie a zwłaszcza przy stabilizacji kolumny termostat nie daje rady tego ogarną bo grzeje , wyłącza, grzeje i tak w kółko:)
Vino pellite curas – winem odpędźcie troski :pije:
Awatar użytkownika

Egon777
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 13 kwie 2019, 21:12
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: cudzy :-)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Egon777 »

witas pisze:@Egon777, piszesz, że masz remont kuchni. Jakie będziesz miał tam główne źródło grzania? Kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna czteropalnikowa? Ten twój kociołek pot still to jaką ma pojemność (tzn. ile litrów wsadu będziesz gotował)?
Jestem po remoncie i o to biega ze kuchenkę mam zabudowaną i mam nad nią okap i sprzęt mi nie wejdzie. gdyby nie to to nie pytał bym o indukcję, Kuchenka elektryczna nie reaguje tak na zmiany temperatury jak gazowa. Garnek turecki 17 litrów i pot still prosty od Zygmunta.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: rastro »

witas pisze:
rastro pisze: Z indukcją będziesz mioał problem regulacnij mocy - tak wiem że one mają ją wbuidowaną, ale to raczej nie będzie dobrze działąć w naszych zastosowaniach.
...
pewnie bliżej stówki alke i tak mniej niz połowa indukcji, która najpewniej się nie sprawdzi.
Tu już mamy wskazówkę, że w kuchenkach indykcyjnych problematyczne jest sterowanie mocą. @rastro, testowałeś kiedyś jakąś kuchenkę induckyjną czy tylko powielasz ogólnie panującą w tym temacie opinię? Używasz stwierdzeń typu: "raczej nie będzie dobrze działać" lub "najpewniej się nie sprawdzi".
Na dwie przenośne kuchenki indukcyjne jakie miałem w rękach obie miały sterowanie mocą bardziej zbliżone do do tego, które jest stosowane w kuchenkach mikrofalowych... takie sterowanie grupowe tyko interwał włącz-wyłącz zdecydowanie zbyt duży. Kolega pisze o markowej płycie Bosch, że ma 17 stopni regulacji i gotowanie działa perfekt - pewnie to jest prawdą, natomiast moje skromne doświadczenie podpowiada mi że tanie jedno/dwu "palnikowe" przenośne płyty mają znacząco mniej wyrafinowane sterowniki.

Natomiast bezwładnością cieplną kuchenki elektrycznej bym się nie przejmował - przy 10-13l wsadu, który w trakcie wrzenia sprawnie odbiera ciepło jest ona pomijalna.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Kòpôcz »

Rozumiem Twoje dylematy, nie będę na siłę szukał argumentów przeciw.
Za Bugiem, w kraju, w którym Jelcyn "uwolnił" domowe gorzelnictwo z powodzeniem stosują "indukcjonki" także do rektyfikacji. Używają głównie takich ze sterowaniem płynnym, gdzie klawisze +/- pozwalają ustawić oczekiwaną wartość mocy. Niestety nie podpowiem co z polskiego rynku wybrać, sowieckiego linkował nie będę, co by im zachodnich zasięgów nie robić ;)
Jeśli tego szybkowara używasz tylko do destylacji, to proponuję rozważyć montaż w nim grzałki na gwintach (np. M14x1,5). Łatwo sam przerobisz szybkowar, dokupując jakiś prosty regulator uzyskasz możliwość precyzyjnego sterowania mocą.
No i... Masz 17 litrów, ale tureckich, czyli tylko ok. 13 naszych.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Egon777
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 13 kwie 2019, 21:12
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: cudzy :-)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Egon777 »

Właśnie wcześniej oglądałem ruskich i u nich często widziałem indukcje. Obecnie od 24 lutego żadnego ich kanału nie oglądam. Nie mierzyłem dokładnie turka czy ma 17 litrów, ja wlewam między 14 a 15 l i jeszcze trochę miejsca zostaje. I przy kuchence elektrycznej ten czas. Kolega kucio1 napisał ze 15l grzeje około 60 minut, u mnie na gazie pierwsze krople pojawiały sie miedzy 30 a 35 minut.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: pepe59 »

Moim zdaniem, problem z wykorzystaniem indukcji w naszym hobby, polega na fakcie, iż kuchnie indukcyjne wykorzystują do regulacji mocy tzw. sterowanie grupowe polegające na naprzemiennych, odpowiednio krótkich, czasach załączenia grzania i jego wyłączania. Przy odpowiednich garach, z grubym dnem, nie zauważa się znaczących zmian intensywności gotowania, więc przyrządzanie posiłków, jest na takich kuchniach OK. Jednakże te interwały, załączenia i wyłączenia kuchenki, w procesie rektyfikacji, będą miały zauważalny wpływ na stabilność pracy aparatury, co może być nieco, a nawet bardzo kłopotliwe, w dążeniu do wysokiej jakości produktu końcowego. Nie oznacza to, że proces jest niemożliwy do realizacji.
Osobiście stosuję regulator PID do sterowania grzałkami elektrycznymi, w którym cykl załącz wyłącz trwa ok 1s (to znacznie mniej niż w kuchniach indukcyjnych) i uważam, że jest on zbyt długi dla precyzyjnego zadania mocy. Dodam więcej, precyzja regulacji mocy z dokładnością 1% jest w takim procesie niewystarczająca.
Awatar użytkownika

Egon777
50
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 13 kwie 2019, 21:12
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: cudzy :-)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Egon777 »

rozrywek pisze:@egon777


Uderz do kolegi @drgrantt, na pw, pomoże.
Coś jest nie tak, pisałem na priw i pokazało mi ze taki użytkownik nie istnieje.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Jaka przenośna płyta indukcyjna pod szybkowar?

Post autor: Góral bagienny »

Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”