Jaka grzałka do kega 100 l

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Studentkowal88
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Moja mietowka
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz

Post autor: Studentkowal88 »

Witam wszystkich mam pytanie o grzałkę do kega 100 litrowego i kolumny 60.3 o wysokości 120 cm wypełniona sprężynkami ko nie pamiętam producenta. Obecnie rozgrzewam na grzalkach 2kw i 1.7 a odbieram na 2kw. Raz że długo to trwa to gon nie jest takiej jakości do na kegu 50 l na którym miałem ta sama kolumnę. Z wiązku z rozwojem chciałbym prosić kolegów z forum o rade. Może ktoś już testowal. Aaaa głowica to aabratek.
koncentraty wina

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: aakk »

3x3kW, rozgrzewanie 90L w niecałą godzinkę. Po rozgrzewaniu przejście na 1 fazę i regulatorem zjazd do 2700W na rurze 63.5
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 kwie 2020, 15:08 przez aakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: masterpaw2 »

@Studentkowal88, podstawowe pytanie czy masz ocieplony ten większy zbiornik i czy odbierasz z taką samą prędkością jak przy mniejszym kotle?
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: drgranatt »

Studentkowal88 pisze:Witam wszystkich mam pytanie o grzałkę do kega 100 litrowego i kolumny 60.3 ...
Przede wszystkim to masz za mały przekrój rury do pojemności zbiornika. Najlepsza byłaby ø 76 mm. Bez zmiany rury to będziesz miał męczarnię nie przyjemność.
Jak masz siłę to ze względu na skrócenie czasu rozgrzewania zastosowałbym dwie grzałki 3 x 2 kW.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
Studentkowal88
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Moja mietowka
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: Studentkowal88 »

Mam siłę. Sprzęt nie ocieplony stoi w kotłowni. Proces rektyfikacji prowadzę na grzałce 2 kw ale jakoś smak i zapach odbiega od tego co uzyskiwałem z kega 50l na grzałce 1.7 kw (czuć pogon w całym urobku). Jeśli chodzi o prędkość odbioru to odbiór na takim samym poziomie jak na 50 litowym zbiorniku.
drgranatt pisze:
Studentkowal88 pisze:Witam wszystkich mam pytanie o grzałkę do kega 100 litrowego i kolumny 60.3 ...
Przede wszystkim to masz za mały przekrój rury do pojemności zbiornika. Najlepsza byłaby ø 76 mm. Bez zmiany rury to będziesz miał męczarnię nie przyjemność.
Jak masz siłę to ze względu na skrócenie czasu rozgrzewania zastosowałbym dwie grzałki 3 x 2 kW.
Czytałem trochę o twoim regulatorze możesz mi odpowiedni wykonać i ile to będzie kosztowało ?
Ostatnio zmieniony piątek, 10 kwie 2020, 21:27 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: drgranatt »

Studentkowal88 pisze:Mam siłę. Sprzęt nie ocieplony stoi w kotłowni. Proces rektyfikacji prowadzę na grzałce 2 kw ale jakoś smak i zapach odbiega od tego co uzyskiwałem z kega 50l na grzałce 1.7 kw (czuć pogon w całym urobku). Jeśli chodzi o prędkość odbioru to odbiór na takim samym poziomie jak na 50 litowym zbiorniku.
Prędkość odbioru nie zależy od pojemności zbiornika tylko od mocy grzania, która powiązana jest ze średnicą rury. Jeśli wszystko prawidłowo robiłeś to przy mocy 2 kW musisz odbierać max 30 ml/min czyli 1,8 l/h. Poza tym z powodu nieodpowiedniej mocy grzania nie wykorzystujesz w pełni możliwości kolumny.
Zbiornik ociepla się aby nie tracić energii, która przez to ucieka do otoczenia. Rura też musi być ocieplona dla stabilnej pracy kolumny.
Teraz pytanie, gotujesz na raz czy na dwa razy?
Jeśli chodzi o regulator to posyłam PW.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: aakk »

Przy mocy 2kW 30ml to sporawo. Przyjmuje się 12ml na 1kW grzania. Biorąc pod uwagę że w sieci może mieć mniejsze napięcie to grzałka będzie grzać np. 1850W, przy takim dużym odbiorze albo kolumna będzie niestabilne pracować albo szybciutko będzie trzeba robić korektę odbioru.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: drgranatt »

aakk pisze:Przy mocy 2kW 30ml to sporawo. Przyjmuje się 12ml na 1kW grzania...
Dlatego napisałem "max"
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: .Gacek »

W kotle masz dwa razy więcej wsadu więc masz również dwa razy więcej przedgonu do odebrania... Stabilizacja według mnie musiałaby również trwać odpowiednio dłużej aby te najlżejsze frakcje odparowały. Wydaje mi się, że to co czujesz w całym sercu to nie pogon tylko właśnie nieumiejętnie odebrany przedgon.
Przydałby się również OLM, bardzo by Ci pomógł z tym przedgonem...
Ostatnio zmieniony sobota, 11 kwie 2020, 11:31 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Studentkowal88
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Moja mietowka
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: Studentkowal88 »

Dziś rozgryzłem problem a mianowicie 2.5 h rozgrzewania i 45 minut stabilizacji na 2kw bo na 3.7 kw zalewało strasznie aż chłodnica przelatywało. Więc stabilizacja na 2 kw i kropelkowy odbiór około 50 minut. Odkręciłem 2 razy zaworek na maksa na chwilę do wypłukania i zaczepem odbierać serce na poziomie 24 ml na minute. Serce odbierałem 13 h i było 9 litrów oraz około 1 litr pogonu. Zacier zrobiony z 60 kilo cukru z Tesco plus 8x cobra 6. Z tym że wyrobił na jakieś - 2 blg a pracował w 20 stopniowym otoczeniu. Zapach super smak miękki nie palący. Aaaa i jakieś 0.7 przedgonu. Myślę że jak zwiększę grzanie to i muszę rurę bo będzie ja zalewało. Nic tylko inwestować w rurę i spawać. Ma ktoś może wymiary rozrysowane pod rurę 76 ? Aby nie eksperymentować znowu. Będę wdzięczny
Ostatnio zmieniony środa, 15 kwie 2020, 14:07 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: .Gacek »

Wymiary... Hmm. Średnica fi76 to i głowica musi podołać skropleniu tylu par. Wysokość rób taką ile masz miejsca do sufitu, pomyśl o OLM-ie i pamiętaj, że wraz z większą średnicą rury spada jakość urobku przy takiej samej wysokości jak miała poprzednia kolumna. Rozważyłbym również więcej podparć aby wypełnienie się nie zbijało...
50 minut stabilizacji przy tak dużym wsadzie to i tak wg mnie stanowczo za krótko.
Ostatnio zmieniony środa, 15 kwie 2020, 14:41 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Studentkowal88
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Moja mietowka
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: Studentkowal88 »

A wy jak stabilizujecie przy taki zbiorniku. Są różne szkoły kropelkowy odbior od razu albo po jakimś czasie dopiero ... I jaki czas stabilizacji ?

akczak
50
Posty: 66
Rejestracja: piątek, 15 gru 2017, 20:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: akczak »

0.7l przedgonu + 9l serca + 1l pogonu z 60kg cukru? Albo przepuściłeś tylko połowę nastawu albo coś Ci gdzieś uciekło bo powinno wyjść około dwa razy tyle urobku.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Studentkowal88
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 13 gru 2017, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Moja mietowka
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Podziękował: 1 raz
Re: Jaka grzałka do kega 100 l

Post autor: Studentkowal88 »

Nastaw robię z 60 kilo cukru, ale w beczce 200 l. A do kega leje 90 niecałe nawet. Ten urobek to z 90 litrów te 9 serca.
Ostatnio zmieniony środa, 15 kwie 2020, 21:45 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”