Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Ryba64
150
Posty: 180
Rejestracja: piątek, 29 lis 2013, 17:25
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 46 razy

Post autor: Ryba64 »

@Spiryt, cytat:

"Jeszcze Ryba: Drożdże oprócz alkoholu i CO2 produkują również ciepło, na każdy kilogram cukru wydzielają tyle ciepła że nastaw podniesie temperaturę o 1*C, 100 kg cukru nie podniesie temperatury nastawu do 100*C bo drożdże zdechną przy 37*C ale łącznie w okresie czasu ze 100 kg cukru wydzielą tyle ciepła że łączny bilans wyniesie 100."

Jak już wpadłeś na "czarne" Forum i chcesz dokształcać "zielonych" to podawaj informacje w sposób poprawny, a nie tak jak poprzednio - kolumna 3 metry jest tego przykładem.
Lubię to co naturalne

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Post autor: aronia »

Chodziło mi o ten fragment i niespójność informacji w nim występujących:
Spiryt pisze:Kolumna to nic innego jak kilka destylatorów prostych jeden nad drugim. Żeby uzyskać spirytus o mocy 96% trzeba byłoby na aparacie prostym przedestylować raz a otrzymany produkt rozcieńczyć i przedestylować drugi raz, otrzymany produkt rozcieńczyć, przedestylować trzeci raz a otrzymany produkt....i tak kilkanaście razy. Za każdym razem mamy straty bo część alkoholu zostaje w kotle a do finiszu możemy stracić wszystko.
Odnośnie zmywaków to jeżeli "zielony" ma chęć szukać to może też trafić na ten opis: http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... ml#p100238
W kwestii ciepła z punktu widzenia chemii i prostych obliczeń: przy przemianie 1 mola(pojęcie chemiczne) heksozy(cukru z 6 atomami węgla) wydziela się 84kJ ciepła - czyli przy przemianie 1kg sacharozy wydziela się około 466 kJ ciepła - ogrzanie 1kg wody o 1 stopień wymaga 4,2 kJ - czyli przy proporcji 1410 mamy wzrost o 24-27 stopni (w zależności czy uwzględnimy ten 1kg cukru jako 0,6l płynu).
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Post autor: Emiel Regis »

Spiryt pisze:A z tym metanolem to już mi się nie chce gadać. Propaganda PRL robi swoje.
Czegokolwiek by nie napisać na ten temat, jest to składnik niepożądany.
Jeśli mam wybór i mogę zminimalizować ilość trucizny (a jak wiadomo, 'schodzi' on razem z innymi ciekawymi substancjami lotnymi) w roztworze- 0.1% trucizny - 96% odtrutki, wtedy staram się to zrobić.
Tu nie chodzi o realne zagrożenie a raczej o dążenie do ideału.
Proporcje się zmieniają w destylatach owocowych, ale o tym już pisałem.

http://inzynieria-aparatura-chemiczna.p ... _41-42.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Post autor: Trener »

Świetna publikacja :ok: W końcu dowiedziałem się dlaczego powstają fuzle i jak w prosty sposób zmniejszyć ich ilość. Dla tych którym nie chce czytać się całości, pozwolę sobie zacytować jej fragmenty, bo to bardzo przydatna wiedza.
Inż. Ap. Chem. 2011, 50, 3, 41-42 pisze: Innymi produktami ubocznymi tworzącymi się podczas produkcji spirytusu są tzw. fuzle (alkohole wyższe). Mogą one powstawać z aminokwasów w wyniku odszczepiania z nich amoniaku przez drożdże, które wykorzystują go do syntezy własnego białka. Stwierdzono, że ilość powstających alkoholi wyższych jest mniejsza, jeżeli nastawy zostały wzbogacone w nieorganiczne pożywki azotowe.

Jednym z najważniejszych efektów jakie osiągnięto w tych badaniach był wpływ dodatku azotu w formie amonowej do zacieru żytniego. Spowodował on zmniejszenie ilości alkoholi wyższych z poziomu 6,488 g/dm3 (próba kontrolna)
do wartości 3,243 g/dm3 – w przypadku zastosowania wody amoniakalnej,
do 3,759 g/dm3 – w przypadku siarczanu amonu
oraz do 3,140 g/dm3 – przy zastosowaniu fosforanu dwuamonowego.
Ilość tworzących się alkoholi wyższych jest bardzo istotna przy produkcji bioetanolu, więc jej obniżenie o około 50% ma duże znaczenie.
Do tego informacje o wpływie pH na ilość przedgonów i inne perełki - rewelacja :!:
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Spiryt
250
Posty: 270
Rejestracja: sobota, 4 lip 2009, 11:45
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 79 razy
Re: Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Post autor: Spiryt »

aronia pisze:Chodziło mi o ten fragment i niespójność informacji w nim występujących:
Faktycznie błąd, poprawiłem zgodnie z sugestią.
Kolumna to nic innego jak kilka destylatorów prostych jeden nad drugim. Żeby uzyskać wódkę o czystości porównywalnej z wódką wytworzoną ze spirytusu 96% trzeba byłoby na aparacie prostym przedestylować raz a otrzymany produkt rozcieńczyć i przedestylować drugi raz, otrzymany produkt rozcieńczyć, przedestylować trzeci raz a otrzymany produkt....i tak kilkanaście razy. Za każdym razem mamy straty bo część alkoholu zostaje w kotle a do finiszu możemy stracić wszystko.
Mam nadzieję że teraz będzie dobrze.
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Post autor: inblue »

Spiryt pisze: Kolumna to nic innego jak kilka destylatorów prostych jeden nad drugim. Żeby uzyskać wódkę o czystości porównywalnej z wódką wytworzoną ze spirytusu 96% trzeba byłoby na aparacie prostym przedestylować raz a otrzymany produkt rozcieńczyć i przedestylować drugi raz, otrzymany produkt rozcieńczyć, przedestylować trzeci raz a otrzymany produkt....i tak kilkanaście razy. Za każdym razem mamy straty bo część alkoholu zostaje w kotle a do finiszu możemy stracić wszystko.

Jak zrobić to wszystko za jednym razem i bez strat? Na kolumnie rektyfikacyjnej.
Co mi tam - po prawie 4 latach szpadel w dłoń... Wykopię i... pokopię.

Niestety, nie ma tak lajtowo jak piszesz - po każdej destylacji nie ma rozcieńczania.
Przynajmniej ja się nie spotkałem z kolumną o takiej konstrukcji, gdzie na każdej kolejnej półce byłoby rozcieńczenie do stężenia z półki poprzedniej.
Ofc zapewne wszyscy wiedzą o co chodzi, ale w procesie rektyfikacji rozcieńczania nie ma.

Imho - ciekawe jaka byłaby końcowa jakość spirytusu gdyby na każdej półce było rozcieńczanie :)
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Post autor: michal278 »

Można by było spróbować stworzyć taką kolumnę półkową. Do dzieła

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

boczekok16
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 16 lis 2014, 21:31
Podziękował: 1 raz
Re: Jak zrobić wódkę domowym sposobem wg. Spiryta

Post autor: boczekok16 »

Spiryt pisze: *Wymrażanie to tylko bajka
Czemu uważasz ze wymarzanie to bajka ??:
piwo można wymrażać
Oraz powstał wódka Husaria odznacza się wyjątkową gładkością smaku. Jest produkowana z najwyższej jakości spirytusu zbożowego, a tajemnica jej łagodności leży w unikalnym procesie produkcji. Husaria, podobnie jak wiele innych wysokogatunkowych alkoholi, poddana została technologii wymrażania, dzięki czemu uzyskała wysoką stabilizację płynu oraz krystaliczną czystość.
http://www.portalspozywczy.pl/alkohole- ... 53724.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”