Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
szlaczek1984
30
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 4 paź 2013, 21:17
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: szlaczek1984 »

Mam mały problem i liczę na waszą pomoc.
Posiadam tego typu szybkowar:
szybkowar-15l-hascevher-1.jpg
i tego typu deflegmator ze szlifem:
3553032379.jpeg
szlif 29/32 lub 19/26

Chce to połączyć ze sobą w jakiś fachowy sposób żeby wszystko dobrze działało i było szczelne.
Czy ktoś ma dla mnie jakąś dobrą rade jak to zrobić??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 paź 2013, 21:14 przez Agneskate, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: kosmetyka
promocja
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Trener »

Na tym obrazku, deflegmatora za wyraźnie nie widać. Ani tego czy w tym korku na spodzie jest coś jeszcze, ani tego czy z chłodnicą połączony jest na sztywno.
Generalnie wystarczy wykręcić zaworek bezpieczeństwa i w powstały otwór włożyć wlot deflegmatora uszczelniony kawałkiem silikonowego wężyka. Jeśli deflegmator masz zakorkowany, to pozostaje w korku wywiercić otwór o średnicy tego po zaworku bezpieczeństwa i wstawić rurkę szklaną, miedzianą lub KO. A najwygodniej będzie, jeśli zaopatrzysz się w taki deflegmator jak na zdjęciach poniżej.
deflegmator.jpg
defl2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 paź 2013, 22:51 przez Trener, łącznie zmieniany 1 raz.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Szlumf »

Jeżeli nie chcesz rozwiercać fabrycznych otworów w pokrywce to zastosuj rurkę silikonową o odpowiedniej średnicy (u mnie 12/14mm). W hydraulicznym kup złączki miedziane 1/2". Na jedną naciągnij rurkę i włóż od wnętrza pokrywy - zapobiega przypadkowemu wysunięciu się rurki. Zewnętrzny koniec rurki po przycięciu na odpowiednią długość naciągnij na drugą złączkę. Końcówkę deflegmatora podłącz do złączki miedzianej za pomocą odpowiednio przyciętego smoczka (koniecznie silikonowy). Jeżeli masz dobry stojak do deflegmatora to możesz od środka nie dawać złączki rurka sama się wystarczająco uszczelni jak ją wciśniesz w otwór.

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: alik »

Przy szlifach najprościej będzie tak: http://alkohole-domowe.com/forum/ulepsz ... tml#p82483 (choć osobiscie zrobił bym to inaczej, w przedstawionym temacie opisałem jak)
Trener pisze:A najwygodniej będzie, jeśli zaopatrzysz się w taki deflegmator jak na zdjęciach poniżej
Taki deflegmator bardzo łatwo się zalewa (przewężenie przy pokrywie), każdy deflegmator łączony "na szlif" będzie lepszy, niż to co pokazałeś na zdjęciu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 paź 2013, 03:12 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Trener »

alik pisze:
Trener pisze:A najwygodniej będzie, jeśli zaopatrzysz się w taki deflegmator jak na zdjęciach poniżej
Taki deflegmator bardzo łatwo się zalewa (przewężenie przy pokrywie), każdy deflegmator łączony "na szlif" będzie lepszy, niż to co pokazałeś na zdjęciu.
To interesujące co piszesz, ponieważ używam go od prawie dwóch lat i jakoś nigdy się nie zalał ani nawet tego nie próbował :)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: gr000by »

Deflegmator generalnie ciężej zalać niż kolumnę, bo jest znacznie mniej wracającej cieczy do kotła. No i korzysta się z mniejszych mocy. Rurka o średnicy wewnętrznej 10 mm i więcej wystarcza do spokojnej pracy w większości przypadków. Wystarczy tylko ustawić grzanie i podziwiać krople nektaru kapiące z chłodnicy :D.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: alik »

@Trener - jakbyś przejrzał tematy na forum o szklanych deflegmatorach z tzw. "wąskim gardłem" to wiedziałbyś, że są one dużo bardziej podatne na zalania niż deflegmatory łączone na szlif. Inaczej po co było by stawiać na kotłach miedziane/ nierdzewne deflegmatory całym przekrojem rury jak można by było połączyć to kawałkiem rurki fi10mm? Wystarczy, że lekko przedobrzysz z mocą grzałek i już taki deflegmator się będzie zalewał, podobnie jest z różnymi rodzajami wypełnienień.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Trener »

alik pisze: Inaczej po co było by stawiać na kotłach miedziane/ nierdzewne deflegmatory
Właśnie sam sobie odpowiedziałeś. Na kotłach bądź kegach. A ten temat jest o podłączeniu do małego szybkowaru podgrzewanego gazem. Poza tym nie muszę czytać forum na tematy które doskonale sprawdzają mi się w codziennym użytkowaniu. Może gdyby napchać ten deflegmator sprężynkami od góry do dołu i dać spore grzanie to wtedy by się zalał. Ale jeśli się przyjrzysz, to do połowy wypełniony jest szklanymi rurkami co wręcz jego zalanie uniemożliwia. I z takim wypełnieniem jest domyślnie sprzedawany.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: alik »

Dobra masz rację deflegmatory z wąskim gardłem są najlepsze, tak samo jak domyślne wypełnienie ze szklanych rurek. Polecajmy dalej takie rozwiązania :ok:
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Pretender »

Piszesz z doświadczenia czy tak przeczytałeś? Przedstawiłeś swoją wersję, Trener swoją. Jeśli autor nie chce powiększać otworu to jest to dobre wyjście. Przy uważnej pracy, nie spiesząc się spokojnie dojedzie do celu, z dobrym wynikiem. A o to wszystkim przecież chodzi.
W tym przypadku bez stojaka raczej się nie obejdzie. Wg mnie musisz pokombinować z korkiem do balonu, wężykiem silikonowym i kawałkiem rurki (KO najlepiej). Korek nałożyć na szlif deflegmatora, na rurkę z jednej strony kawałek wężyka a drugi w korek. Problemem będzie powstały mały odstojnik w korku (wystająca rurka) i stabilny stojak. Reszta w Twoich rękach.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Trener »

alik pisze:Dobra masz rację deflegmatory z wąskim gardłem są najlepsze, tak samo jak domyślne wypełnienie ze szklanych rurek. Polecajmy dalej takie rozwiązania :ok:
Nie. Lepiej pochwalmy się swoją nowo nabytą, teoretyczną wiedzą wyniesioną z forum.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Emiel Regis »

Problemy z zalewaniem szklanych deflegmatorów z wąskim gardłem dotyczyły popularnych zestawów deflegmator- odstojnik, kiedy ustawiano je w pozycji dwóch deflegmatorów, jeden nad drugim, bądź też ustawiano długie połączenie z chłodnicą, w którym zachodziło dodatkowe skraplanie oparów.

Duże grzanie nie spowoduje zalania, za to zmniejszy mini-refluks, jaki zachodzi na szklanych ściankach, czyli dojdzie do sytuacji wręcz odwrotnej.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
szlaczek1984
30
Posty: 42
Rejestracja: piątek, 4 paź 2013, 21:17
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: szlaczek1984 »

Udało się zrobić.
Moją aparaturke możecie zobaczyć tutaj. Wszystko udało się zrobić tak jak planowałem i dzieki za rady :)
http://alkohole-domowe.com/forum/moja-n ... t9760.html
Awatar użytkownika

komar3
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 3 paź 2013, 12:16
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: komar3 »

Drugi bezpiecznik można rozkręcić i zamontować w nim na teflonie lub silikonie termometr. Jest jeszcze trzeci bezpiecznik w postaci silikonowej czerwonej zaślepki pod pałąkiem zamykającym, na pewno zadziała w razie nagłego wzrostu ciśnienia.

elegands
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 21 paź 2013, 20:17
Podziękował: 5 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: elegands »

Odświeżam i podpinam się. Pytanie najbardziej skierowane do Trenera: czy nie ma potrzeby podtrzymania/usztywnienia deflegmatora w szybkowarze, czy wystarczy jedynie wciśnięcie przez kawałek węża silikonowego?
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Jak połączyć szybkowar z deflegmatorem?

Post autor: Trener »

W przypadku deflegmatora z wąską szyjką, nie ma potrzeby usztywniania. Stoi sam po wciśnięciu w otwór po zaworku, w uszczelnieniu z wężyka silikonowego. Do tego od góry połączony jest z chłodnicą drugim, grubym wężykiem silikonowym, co dodatkowo podnosi stabilność deflegmatora. Należy tylko co parę procesów wymieniać uszczelkę na nową, bo potrafi przecierać się na ostrych krawędziach otworu.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”