Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:

Post autor: michal278 »

Sprężynki phipka mają 115w /cm kwadrat maksymalnej mocy. Policz sobie.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
promocja
Awatar użytkownika

Slawek2000
10
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 27 mar 2021, 09:39
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: Slawek2000 »

A ja mam takie pytania:
1 czy w kolumnie z ZP dać wypełnienie do samej góry? Czy np zmywak z KO ma dotykać zimnych palców?
2 czy można np dać na sam dół około 40 cm sprężynek z KO w róże fi50 i kolejną część (100cm) wypełnić zmywakami?
3 Czy między to łączenie zostawić pusta przestrzeń?
4 czy jak ma się fiting z takim dziurkowanym kołnierzem pod gwintem to ten kołnierz wywalić? Pytam bo koledze kazałem to wyciąć, ale tego nie zrobił (ten kołnierz wygląda jak chłodnica lufy :hahaha:

Wszystko łączone jest fitingami od kega.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 kwie 2021, 09:11 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

imaniak
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 23 lis 2021, 14:38
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: imaniak »

Witam szanowne grono....mam zimne palce wraz z chłodnicą , podłączenie na osobnych przepływach. Pytanie moje dotyczy samego procesu stabilizacji kolumny i samego procesu. Mam dwie grzałki 2 kw i 1,5 kw grzeje zacier...kiedy temperatura na kolumnie szybko rośnie wyłączam grzałkę 2 kw pozostawiając tylko 1,5 i włączam zimne palce...lecz tu już mi kapie z chłodnicy uniemożliwiając mi stabilizacje kolumny...zgodnie z opisem z pierwszego posta powinienem ustawić na początek optymalne warunki pracy kolumny czyli albo temperatura maksymalna albo maksymalny przepływ wody...czyli jak dobrze rozumiem nie powinienem przełączać na grzałkę 1,5 kw tylko zwiększyć dopływ wody tak żeby z chłodnicy nic nie leciało i wtedy stabilizować kolumnę? po ustabilizowaniu kolumny dalej zostawić tą większa grzałkę i zmniejszyć dopływ wody w zimnych palcach?
Ostatnio zmieniony środa, 24 lis 2021, 09:15 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: radius »

imaniak pisze:jak dobrze rozumiem nie powinienem przełączać na grzałkę 1,5 kw...
To zależy jakiej średnicy masz kolumnę. Jeśli tylko ok. 50 mm, to 1,5 kW będzie mocą optymalną.
imaniak pisze:kiedy temperatura na kolumnie szybko rośnie wyłączam grzałkę 2 kw pozostawiając tylko 1,5 i włączam zimne palce...lecz tu już mi kapie z chłodnicy uniemożliwiając mi stabilizacje kolumny...
Zwiększ przepływ wody przez ZP do maksimum a jeśli to nie zatrzyma par alkoholu, to ratuje się tylko regulator napięcia.
Zmniejsz wtedy moc grzałki tak, aby przestał wypływać z chłodnicy destylat, ustabilizuj kolumnę a później to już tylko reguluj przepływem wody przez ZP.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: rastro »

Czemu przepływem wody? Ja bym podkręcił moc tak z 15-20% sterowanie wodą jest koszmarnie upierdliwe.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

imaniak
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 23 lis 2021, 14:38
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: imaniak »

Tylko nie mam regulatora niestety, więc pozostaje albo zwiększyć moc z tej 1,5 kw na 2 kw lub nie zwiększając mocy na grzałkach zwiększyć przepływ na zimnych palcach. A czy podczas stabilizacji ba być również puszczony obieg na chłodnicę?
Ostatnio zmieniony środa, 24 lis 2021, 13:50 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: radius »

@rastro, jak widzisz, kolega nie ma regulatora, więc pozostaje mu tylko regulacja przepływem wody. Mając w miarę precyzyjny zaworek, wcale nie jest to takie "koszmarnie" upierdliwe ;)
Lub zakup regulatora :ok:
imaniak pisze: czy podczas stabilizacji ba być również puszczony obieg na chłodnicę?
Raczej tak, bo jak inaczej zobaczysz czy czasem ZP nie przepuszczają par alkoholu?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: rastro »

No ja mam do regulacji wody taki chiński lub z typu teklanu... żaden szału nie robi chociaż ten pneumatyczny chyba lepszy. Tak czy inaczej wolę pokręcić regulatorem, aczkolwiek mam sąsiada a fotowoltaiką i regulacja grzania też wątpliwa sprawa...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

imaniak
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 23 lis 2021, 14:38
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: imaniak »

W moim sprzęcie tuż za chłodnicą koło zaworu odbioru znajduje się jeszcze dodatkowy zawór połączony rurką z kolumną na (jak mi powiedział sprzedający) jakiś dodatkowy przelew. Nie zapytałem niestety do czego taki dodatkowy (chyba refluks) ma służyć i kiedy go używać. Spotkaliście się z czymś takim? jak np bym zamknął zawór odbioru i otworzył ten przelew to całość urobku wraca z powrotem do zbiornika. Doradzić możecie cos..?

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Post autor: michal278 »

Zrób zdjęcie inaczej trudno powiedzieć

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”