Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Tomasz-T54
5
Załączniki
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Postautor: Tomasz-T54 » środa, 23 maja 2018, 21:38

Najpierw bardzo przepraszam Koleżankę Licho, nie spojrzałem na profil. Z reguły nie " podglądam " wszystkich rozmówców :) . Bardzo przepraszam. Kolego dzozef [ sprawdziłem :) ] dziękuję za potwierdzenie. Też to znalazłem tylko chciałem się upewnić. Teraz do przeróbek i dam znać co mi wyszło. Następne psocenie szykuje się w okolicach długiego weekendu więc jak wszystko ogarnę odezwę się. Jestem dobrej myśli , że jednak z mojego sprzętu da się wyciągnąć coś dobrego.
P.s. Jeszcze podpytam ponownie, jest sens przy okazji przeróbki wlotu do kolumienki trochę ją przedłużyć ?

Pozdrawiam.

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

johnex
350
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Jak otrzymać spirytus luksusowy /neutralny na Zimnych Palcach(ZP) / CM -poradnik

Postautor: johnex » czwartek, 24 maja 2018, 07:47

Poczytaj o półkach teoretycznych. W zależności jakie masz wypełnienie masz różną wysokość jednej półki w kolumnie. Szymonli/Plipek1 piszą, że dla ich sprężynek to 2 cm. W testach wypadły jeszcze lepiej. Wiadomo, że im więcej półek tym lepiej. Skoro i tak znajomy będzie przerabiał aparaturę to dospawanie kawałka rury nie powinno być problemem. Niestety przy takiej średnicy kolumny odbiór będzie się ślimaczył. Teoretycznie przy powyższych sprężynkach będziesz mógł odbierać jakieś 7ml/min i to na początku, później będziesz musiał jeszcze zwalniać. No ale będziesz puszczał 1 raz i na pewno nie będzie to trwało dobę.

P.S. Jak dospawasz rurę to będziesz potrzebował więcej sprężynek. Na 1m twojej rury będziesz potrzebował ok. 0,6 l wypełnienia.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Woodworm
100
Załączniki

Postautor: Woodworm » niedziela, 20 sty 2019, 16:54

odświeżę temat
Posiadam, póki co, CM o następującej konfiguracji:
rura 63,5 wypełniona sprężynkami pryzmatycznymi, cześć Cu, reszta KO.
zakończona zaślepką jak na zdjęciu
Obrazek

Do tego keg 30l z grzałkami 1,5kw na regulatorze, 2kw na 0-1.
Całość ocieplona.

Surowiec cukrówka
Po przeprowadzeniu wszystkich czynności z strony 1,
odbieram około 600ml/h, grzejąc około 1kW, zużywając przy tym w sumie około 30-40l na godzinę, dość mało.
Temperatura na 10 półce stabilna była przez około 1,2l odebranego towaru.
Po czym wzrasta dość szybko z 78,2 do 79,4, w kegu 93,6c
Zmniejszam moc do tej z stablizacji, powrót do 78,2c zajmuje 10min.
Jednak po tym kolumna jest stabilna tylko 15min i konieczna jest ponowna stabilizacja.
10min stabilizacji i znowu można 15 min. odbierać.

Coś można zmienić? żeby było szybciej i dłużej trzymała się temperatura na 10 półce.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 sty 2019, 17:03 przez Woodworm, łącznie zmieniany 4 razy.

slasz129
300
Załączniki

Postautor: slasz129 » niedziela, 20 sty 2019, 18:52

Nie za mała moc 1kw?

henik
100
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z resztą jak Wszyscy tutaj.
Ulubiony Alkohol: Nalewka z wiśni Kelleris
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Załączniki

Postautor: henik » niedziela, 20 sty 2019, 18:56

Zmień głowice.

Woodworm
100
Załączniki

Postautor: Woodworm » poniedziałek, 21 sty 2019, 21:57

Co do mocy to musiałbym pierwsze sprawdzić czy dam rade zatrzymać pary tym skraplaczem bo nie jest za duży.
Pomysł z głowicą bez komentarza, nie oto mi chodzi póki co.

johnex
350
Ulubiony Alkohol: Własny
Załączniki

Postautor: johnex » wtorek, 22 sty 2019, 08:48

Tak naprawdę to nie jest, żaden skraplacz. Nie opcji aby dał radę zatrzymać pary w kolumnie - no chyba, że przy bardzo minimalnym grzaniu. Nie możesz utrzymać temperatury na 10 półce bo ten kawałek rurki (wg ciebie skraplacz) nie zapewnia wystarczającego refluksu. Zrób porządną spiralę z powiedzmy metra albo więcej karbowanej rurki to powinno to w miarę działać.
Na chwilę obecną masz pot-stilla z minimalnym refluksem. Twoja kolumna działa w miarę stabilnie kiedy znajduje się w niej alkohol "napompowany" podczas stabilizacji.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Woodworm
100
Załączniki

Postautor: Woodworm » wtorek, 22 sty 2019, 10:35

Dzięki :)
W planie nie było robienia na tym spirytusu ale trafiłem na ten wątek i tak sobie próbuje.
Spróbuje zwiększyć następnym razem moc grzania i przepływ wody.

pako73
20
Załączniki

Postautor: pako73 » niedziela, 10 lut 2019, 12:12

aronia pisze:3. W momencie gdy temperatura na szczycie zaczyna szybko rosnąc zmniejszamy moc grzania do minimum : http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html

Do minimum czyli dokładnie do ilu ?

Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » niedziela, 10 lut 2019, 13:54

Jesli cytujesz to staraj się robić to porządnie. Bo z tego cytatu można się tylko domyślać o co chodzi. Zajrzałem więc do pierwszego postu i wyszło mi że sprawa tyczy się zalewania. Prawdo to?
Tak więc redukujesz moc do minimum. Jesli to robisz przez regulator to skręcasz go właśnie na minimum. Możesz w zastępstwie wyłączyć całkowicie regulator z prądu. Po spłynięciu flegmy włączasz go od nowa. Tym razem z ustawieniami na moc roboczą.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 lut 2019, 13:54 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
700
Krótko o sobie: Roztrzepaniec.z poplątańcem :) Wariat i tyle
Ulubiony Alkohol: Dębiony, własny.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Załączniki

Postautor: .Gacek » niedziela, 10 lut 2019, 21:51

Flegma z wypełnienia może spływać nawet kilka minut. W moim bardzo skromnym doświadczeniu ustawiłem sobie próg 3 minuty. Nie jest to dużo w porównaniu do całego procesu a mam przynajmniej pewność ocieknięcia całego orosienia.
Leszku co do mocy roboczej na zimnych palcach to wydaję mi się, że nie każdy wie jaka ona jest. Ciężko jest ją ustalić osobom początkującym w tym hobby.
Według mnie należy ustawić tak chłodzenie aby przy danej mocy można było skroplić wszystkie opary w kolumnie. To uważam za moc roboczą. Jeżeli przez pewien czas będę skraplał wszystko to ustabilizuję kolumnę, następnie będę mógł korygować przepływ wody aby otrzymywać kropelkowo destylat. Jeżeli po pewnym czasie temperatura dnia będzie rosnąć to wtedy jest znak aby z powrotem zwiększyć przepływ wody na palcach i ustabilizować kolumnę. Nie umiem tego zjawiska inaczej opisać...
Pozdrawiam Gacek.

elgreg2
2
Załączniki

Postautor: elgreg2 » wtorek, 12 lut 2019, 17:32

Mam pytanie czy jest jakiś nieinwazyjny sposób zamontowania termometru na 10 polce. Myślę tu o nie spawaniu. Jaki regulator grzałki polecacie? Mam termostat i widzę że to jest nonsens. Kolejne pytanie jest odnośnie sitka na dole kolumny. Jest opinia pana od dobrych sprężynek że to jest duży błąd. Czy na prawdę trzeba to wycinać? Będę musiał wyciąć odstojnik również. Ze wszystkich błędów z mojej allegrowej przygody cieszę się tylko z tego że mam wziernik przed zimnymi palcami. Zastanawiam się tylko czy jak będę napełniał kolumnę sprężynkami czy dać jeden zmywak powyżej wziernika żeby sprężynki mi się nie przesypywaly wyżej. Rozumiem że wziernik ma być cały zasypany. Dzięki z góry za rady. Nie chcę już popełnić więcej błędów lol

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 lut 2019, 17:54 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
700
Krótko o sobie: Roztrzepaniec.z poplątańcem :) Wariat i tyle
Ulubiony Alkohol: Dębiony, własny.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Załączniki

Postautor: .Gacek » wtorek, 12 lut 2019, 18:41

Termometr możesz założyć wiercąc otwór około 2 mm większej średnicy niż gilza termometru. W otwór kawałek wężyku silikonowego i na wcisk "na ślinę" wsunąć termometr. Proste i skuteczne.
Co do regularora to możesz zobaczyć co ja sobie wyrzeźbiłem:
prosty-regulator-do-pot-stilla-t19561.html
Zmywak według mnie wskazany z jednej i drugiej strony.
Pozdrawiam Gacek.

elgreg2
2
Załączniki

Postautor: elgreg2 » wtorek, 12 lut 2019, 18:46

Rozumiem że termometry w stylu opaski odpadają?
Ktoś używa tego? http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7823883867

Ostatnio zmieniony wtorek, 12 lut 2019, 19:32 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Doody
1750
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Załączniki

Postautor: Doody » wtorek, 12 lut 2019, 20:01

Zobacz też regulator RGN Bolecki. Wielu ludzi z forum używa i sobie chwali.
Pozdrawiam
Darek

elgreg2
2
Załączniki

Postautor: elgreg2 » wtorek, 12 lut 2019, 20:14

Z tego co widzę ten umożliwia regulację do jednego stopnia co jest chyba nie najlepsze w teorii.
Rozdzielczość regulacji mocy: 0,25%. Co to znaczy?

Ostatnio zmieniony wtorek, 12 lut 2019, 22:13 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

elgreg2
2
Załączniki

Postautor: elgreg2 » wtorek, 19 lut 2019, 02:33

Z tego co doczytałem to zamówię regulator Boleckiego. Sprzęt potrzebuje przeróbek. Zastanawia mnie jak rozwiązać problem portów do czujników jego produkcji. Gdzie coś takiego dostac? Z góry dzięki

Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » wtorek, 19 lut 2019, 11:08

michal278
1250
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Kontakt:
Załączniki

Postautor: michal278 » wtorek, 19 lut 2019, 23:02

Robi też takie porty Akas.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”