Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
irek89
100
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki
Jak mam dobrze przeprowadzić rektyfikacje na mojej kolumnie?

Postautor: irek89 » środa, 7 lis 2018, 17:19

Zbudowałem swoją kolumnę ale popełniłem jeden spory błąd - raczej błąd. Zbudowałem głowicę ufo ale jeziorko wyszło znacznie większe niż zakładałem bo około 390 ml.
Opiszę mój zestaw:
1 Zbiornik 66 L - planuje gotować jednorazowo 50 L. Grzałki elektryczne 2 X 2 KW.
2 Bufor na szerokim wlewie (grzane dno) o pojemności ponad 4 L ze spustem do zbiornika. Wysokość zasypu 230 mm SP od plipka
3 Wypełnienie SP od plipka 120 pod OLM
4 Nad OLM SP 13 cm bo więcej nie mogę.
5 Głowica ufo z jeziorkiem dwustanowym o pojemności około 390 ml.
6 Termometr MSR z regulatorem mocy.

Pytanie brzmi: jak mam przeprowadzić najlepiej waszym zdaniem proces (na razie pierwszy) na mojej kolumnie?
Trochę wytłumaczył mi kolega LESGO ale nie wszystko zapamiętałem.
Opiszcie jak waszym zdaniem powinienem przeprowadzić odpęd. Zaznaczam, że będę go robił skrupulatnie.
Opiszcie co po kolei robić. Jak z buforem, czy spuszczać, kiedy zamknąć itd.
Od razu mówię, że czytałem tematy typu "kolumna a rektyfikacja" jednak przez to jeziorko u mnie kolumna jest specyficzna i proces też taki może być
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lis 2018, 09:43 przez irek89, łącznie zmieniany 1 raz.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

aronia
1450
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki
Re: Jak mam dobrze przeprowadzić rektyfikacje na mojej kolumnie?

Postautor: aronia » środa, 7 lis 2018, 18:03

Pytanie czy masz dostęp do wnętrza głowicy - bo jeśli tak to możesz ją wypełnić szklanymi kulkami przez co zmniejszy się pojemność jeziorka i w ten sposób rozwiąże się Twój problem ze zbyt dużym jeziorkiem.

Autor tematu
irek89
100
Załączniki

Postautor: irek89 » środa, 7 lis 2018, 19:17

Głowicę mam nierozbieralną. Także na razie musi raczej tak zostać. Ewentualnie w przyszłości nawiercę otwór w bocznej ściance obniżając poziom cieczy. Póki co nie chce już ruszać tego zestawu bo dopiero co go skończyłem.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1250
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » środa, 7 lis 2018, 19:28

Może głupio zabrzmi, ale w jaki sposób sprawdzałeś pojemność jeziorka i czym?
Mierząc pojemność swojego wodą na zimnej głowicy wychodziło mi równo 300ml, na alko (końcowy zrzut po procesie) nieco poniżej 250ml.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
irek89
100
Załączniki

Postautor: irek89 » środa, 7 lis 2018, 20:09

Zalałem wodą przed zamontowaniem do kolumny. Później spuszczałem do strzykawki 100 ml. Wynik napewno będzie się różnił na alkoholu bo woda ma duże właściwości higroskopijne i inaczej się zachowuje. No ale mniej niż 300 nie wyjdzie napewno.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1250
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » środa, 7 lis 2018, 21:15

Jeśli na alko wyjdzie w granicach 300ml to tragedii nie ma, na upartego mogłoby zastać.
Dłuższa stabilizacja przed pierwszym zarzutem jeziorka, nie 20 a powiedzmy 40min, w celu lepszego zagęszczenia lekkich frakcji. Kolejne 20min stabilizacji, przepłukanie OLMa, i odbiór serca. Musisz spróbować i wyczuć rakietę.
A pomysł aronii jako doraźne rozwiązanie bardzo dobry, o ile uda Ci się wsypać kulki wewnętrzną rurą głowicy.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
irek89
100
Załączniki

Postautor: irek89 » środa, 7 lis 2018, 21:40

W sumie pomysł aronii wypali. Spust z głowicy mam na kolanie, które ma okolo 18 mm średnicy wewnętrznej. To wystarczy, żeby tam coś wrzucić.
No ale po jutrze gotuje i do tego czasu raczej nic nie uda mi się tam wsadzić.

Także wracam do pytania. Jak przeprowadzić dobrze rektyfikacje? Głównie chodzi mi o obsługę bufora bo co do tego mam najwięcej obaw.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1250
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » środa, 7 lis 2018, 23:35

@irek89, świeżakiem z całą pewnością nie jesteś, więc, i szukać powinieneś umieć stabilizator-bufor-wzmacniajaco-stabilizujacy-do-kolumny-t10343-460.html#p165620
To powinno Ci pomóc.

Awatar użytkownika

prolog1975
100
Załączniki

Postautor: prolog1975 » czwartek, 8 lis 2018, 08:04

Tak czytam opis, zastanawiam się czy 13 cm KO nad OLM spełni swoje zadanie.

Autor tematu
irek89
100
Załączniki

Postautor: irek89 » czwartek, 8 lis 2018, 20:44

Bufor 13 cm napewno spełni swoje zadanie ale z całą pewnością nie tak dobrze jak te wyższe. W temacie o nim byla mowa o minimum 4-5 półkach teoretycznych. U mnie ich będzie około 7 bo to wypełnienie od plipka.

masterpaw2 pisze:@irek89, świeżakiem z całą pewnością nie jesteś, więc, i szukać powinieneś umieć

Powiem szczerzę, że kiedyś czytałem ten temat dwa razy. Jednak dziś po Twoim linku przeczytałem od momentu, który przesłałeś i już co nieco teoretycznie wiem. Widać od ostatniego czytania zapomniałem te informacje.

Mój plan jest taki: Mam około 45 litrów zacieru i litr pogonu z PS.
Wleje to i..?
1 Włączę grzanie z otwartym buforem.
2 Kiedy temperatura na 10 półce się ustabilizuje to odbiorę około 200 ml przedgonu.
3 zamknę bufor i będę stabilizował.
4 po jakimś czasie (i przepłukaniu olm) zacznę odbiór.
5 spróbuje zakończyć proces w odpowiednim momencie.
Kiedy kolumna ostygnie zrzucę całe jeziorko z myślę dobrze skondensowanymi przedgonami i dokladnie zmierzę ile mieści alkoholu.

Co według was może byc w tym opisie nie tak?

Awatar użytkownika

masterpaw2
1250
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » czwartek, 8 lis 2018, 22:52

Ad. 1 ok
Ad. 2 Kiedy kolumna się ustabilizuje, utrzymuj ten stan przez około 40min (przy tak dużym jeziorku), i rób zrzut całości. Jaki nasz zawór na LM? Najlepszy byłby kulowy do szybkiego opróżniania jeziorka.
Ad. 3 ok
AD. 4 Conajmniej dwadzieścia minut od pierwszego zrzutu. Płukanie OLMa robię po dwóch zrzutach (nieco mniejsze jeziorko). Polega ono na tym, że odbieram 0,7/1l "wczesnego serca" które później dodaję do kolejnego procesu na nastawie/prawie nic się nie marnuje.
Tobie proponuję zrobić podobnie, gdyż masz niski bufor nad OLMem, u mnie jest prawie 30cm.
Prędkość odbioru dostosuj do mocy grzania 11/12ml/kW, ale to pewnie wiesz.
Powodzenia.

Autor tematu
irek89
100
Załączniki

Postautor: irek89 » piątek, 9 lis 2018, 15:30

masterpaw2 pisze:rób zrzut całości. Jaki nasz zawór na LM? Najlepszy byłby kulowy do szybkiego opróżniania jeziorka
.

Nie stety mam precyzyjny. Powiedz mi jeszcze czy po spuszczeniu jeziorka mam zostawić zawór powrotu zamknięty? Tak aby nadal zbierało się jeziorko? Czy mam go otworzyć aby jeziorka nie było?
Jeśli zamknąć to kiedy później go opróżnić? Planowałem po procesie jak napisałem wczesniej w piątym punkcie
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lis 2018, 15:31 przez irek89, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1250
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » piątek, 9 lis 2018, 20:51

Koszt kulowego z KO nie jest duży, 1/4 cala to około 20pln i najlepiej od razu kupić dwuczęściowy z pełnym przelotem (u siebie też muszę na taki wymienić). Chodzi o jak najszybsze spuszczenie skondensowanych przedgonów, by nie mieszały się że świeżo skroplonym czystrzym alko.
Zaworek powrotu zamknięty, czyli pełne jeziorko.

Autor tematu
irek89
100
Załączniki

Postautor: irek89 » piątek, 9 lis 2018, 21:37

Już myślałem o kupnie zaworka wczoraj tylko nie chciało mi się mufy przespawać na większą. Moim zdaniem kulowy ma zawsze pełny przelot. Przynajmniej innego nie widziałem.

To pełne jeziorko spuścić po procesie i ewentualnie dodać do następnego gotowania?

Szlumf
1300
Załączniki

Postautor: Szlumf » piątek, 9 lis 2018, 22:44

Jak masz rozwiązany zerowy stan jeziorka? Jeżeli stosujesz wężyk silikonowy to możesz go tymczasowo wykorzystać do szybkiego zrzutu. Wystarczy przeciąć i zastosować 2 zaciski.

Awatar użytkownika

masterpaw2
1250
Załączniki

Postautor: masterpaw2 » piątek, 9 lis 2018, 23:44

irek89 pisze:Moim zdaniem kulowy ma zawsze pełny przelot.

Niestety nie masz racji, dwuczęściowy ze względu na swoją konstrukcję daje możliwość zastosowania kulki o większej średnicy przelotu, tzw pełny przelot. Jednoczęściowy jest pod tym względem znacznie uboższy.
Co do przedgonów zgromadzonych w jeziorku po procesie, to raczej do kolejnego gotowania się one nie nadają, raczej jako techniczny. Jakiś czas temu koledzy opisywali odzysk spirytusu z przedgonów (nie mylić z "podpałką), nawet z dobrymi efektami. Musisz sobie poszukać.

Autor tematu
irek89
100
Załączniki

Postautor: irek89 » sobota, 10 lis 2018, 14:02

Szlumf mam wężyk a przed nim zawór kulowy próbkowy. Także użyje jego do zrzutu. Na fotce widać ten zawór. Tylko wtedy nie było węża jeszcze założonego. Co do odzysku przedgonów to dam je osobno i będę szukał tematu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 10 lis 2018, 17:44 przez irek89, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

prolog1975
100
Załączniki

Postautor: prolog1975 » sobota, 10 lis 2018, 22:14

Słuchaj się kolegi wyżej. Mam oba zawory kulowe 1/4 i różnią się przelotem i to bardzo. Co do przedgonów zbieraj osobno jak się uzbierają na keg można z nich uzyskać spiryt długie gotowanie długi przedgon i odzyskujesz spiryt w normie z Katowic. Ja zbieram bez pierwszych 80 - 100 ml.

Awatar użytkownika

lesgo58
3500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » niedziela, 11 lis 2018, 11:08

@irek89
Pozwolisz, że po przeczytaniu całego tematu też napiszę od siebie kilka przemyśleń.
Po obejrzeniu zdjęcia muszę stwierdzić jedno - masz problem.
Krojąc tę głowicę na pewno miałeś dobre intencje. Jednak wyszło jak wyszło.
Drugim problemem jest moduł OLM. A w nim za krótki bufor.
Te dwie rzeczy połączone w całość raczej przysporzą Ci więcej kłopotu niż pożytku. Jednym słowem stworzyłeś bubla.
Bez obrazy - to nic osobistego.
Wszystko można naprawić.
Na początku skupię się jednak na tym w jaki sposób wykorzystać to co zrobiłeś abyś mógł w miarę poprawnie rektyfikować. Przy okazji będziesz miał okazję przekonać się jakim problemem będzie pozbycie się przedgonów.

Mając taki sprzęt wykorzystałbym go w następujący sposób:

Wersja pierwsza - przy założeniu, ze można zmienić stan jeziorka z pełnego na zerowy w trakcie procesu. Jeśli tak to zrobiłbym odbiór przedgonów w następujący sposób.
- po zalaniu kolumny stabilizowałbym przez minimum 30 minut. Nawet 40 nie byłoby dużo.
- wyregulowałbym przepływ wody na skraplaczu w taki sposób aby refluks był jak najgorętszy,
- i zmiana pojemności jeziorka na zerowy.
- kropelkowy odbiór przedgonów przez ok 30 minut
- zwiększenie pojemności jeziorka i w dalszym ciągu stabilizacja przez ok 30 minut.
- w międzyczasie opłukałbym OLM,
- rozpoczęcie odbioru gonu. Odbieraj do małych buteleczek celem późniejszej weryfikacji. Ocenisz od którego momentu będzie lecieć to co najlepsze i w najlepszej jakości. Będzie Ci to pomocne do wprowadzenia poprawek przy następnych procesach.
- sprawę bufora zostawiłbym na później. Czyli bufor cały czas zamknięty. Teraz skup się bardziej na górze kolumny.

Wersja druga - przy założeniu, że - niestety - ale nie można zmienić pojemności jeziorka w trakcie procesu.
- po zalaniu stabilizujesz 40 minut,
- wyregulowałbym przepływ wody na skraplaczu w taki sposób aby refluks był jak najgorętszy,
- gwałtowny zrzut jeziorka (ok. 400ml)
- ponowna stabilizacja 40 minut
- ponowny zrzut jeziorka
- ponowna stabilizacja
- w międzyczasie opłukałbym OLM,
- rozpoczęcie odbioru gonu. Odbieraj do małych buteleczek celem późniejszej weryfikacji. Ocenisz od którego momentu będzie lecieć to co najlepsze i w najlepszej jakości. Będzie Ci to pomocne do wprowadzenia poprawek przy następnych procesach.
- sprawę bufora zostawiłbym na później. Czyli bufor cały czas zamknięty. Teraz skup się bardziej na górze kolumny.

Jak pewnie zauważyłeś - w obydwu przypadkach - ilość przedgonów jest bardzo duża. Część tych przedgonów można odzyskać bo jest to tylko zanieczyszczony spirytus wykorzystywany do przepłukanie i wyczyszczenia głowicy.
Oczywiście są to tylko podstawowe założenia. Ty po próbach możesz obydwie te wersje doprowadzić do jak najbardziej efektywnego działania. Ale do tego potrzeba cierpliwości i czasu.
Dlatego mam dla Ciebie następującą propozycję.

Wersja trzecia. Moim zdaniem najbardziej efektywna.
Przerobienie głowicy i zmniejszenie fizyczne jeziorka do maks. 150ml. W wariancie najlepszym przerobienie głowicy w taki sposób aby stworzyć jeziorko regulowane. Ale nie w taki sposób jak masz teraz.

Jeśli jeszcze jest możliwość i masz dojście do spawacza to skróciłbym też kolumnę o 20cm dodając tę długość do bufora nad OLM. Ta wersja będzie bardziej korzystna od wersji z dłuższą kolumną a krótszym buforem.
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 lis 2018, 11:12 przez lesgo58, łącznie zmieniany 3 razy.

Szlumf
1300
Załączniki

Postautor: Szlumf » niedziela, 11 lis 2018, 11:57

Regulowane jeziorko zrobisz bardzo łatwo. Popatrz na to:
t1z.jpeg

Tylko pamiętaj o odpowietrzeniu (to wężyk pośrodku wężyka spływu) i syfonie przed spływem do kolumny.
Do tego co Leszek napisał mogę dodać jeszcze jeden sposób - odbiór przedgonów z odpowietrzenia głowicy. Warunek to posiadanie szczelnej głowicy, regulatora mocy, stabilnego ciśnienia wody chłodzącej i byle jakiej chłodniczki do podłączenia do odpowietrzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Problemy destylacyjne”