Znaleziono 37 wyników

autor: ja_tutaj
czwartek, 11 sie 2022, 17:41
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw z samych rodzynek bez cukru
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5348

Re: Nastaw z samych rodzynek bez cukru

Tak, z ogonkami, tak robię od 12 lat i nie widzę w tym nic złego. Pestek też nie wykrawam :D A co mają jabłka do tematu o rodzynkach, to wystarczy przeczytać temat, rozwinął się wątek o grzaniu owocówek bez płaszcza, potem czy pokrojone jabłka dadzą radę i tak dalej poszło. Pokazałem jak wygląda nas...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 8 sie 2022, 16:54
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw z samych rodzynek bez cukru
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5348

Re: Nastaw z samych rodzynek bez cukru

Papierówki których użyłem w tym roku mają wielkość włoskich orzechów :D Później wrzucę fotkę jak to wygląda. Jabłka rozdrabniane mieszadłem, po fermentacji rozłaziły się jeszcze bardziej, więc myślę że przekrojenie wystarczy, resztę załatwi fermentacja. Tak wyglądają jabłka z których jest ten nastaw...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 8 sie 2022, 11:11
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw z samych rodzynek bez cukru
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5348

Re: Nastaw z samych rodzynek bez cukru

Grzałki się nie przypalą, bo grzeję na gazie na kuchence. :D Jechałem tak nastawy na jabłkach, morelicę, nastawy na dżemach/konfiturach. Od kilku lat wina też fermentuję w miazdze i po dekantacji owoce idą do przegonienia. Jeżeli jest to zawiesina większych kawałków owoców to pływają w roztworze prz...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 8 sie 2022, 01:15
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw z samych rodzynek bez cukru
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5348

Re: Nastaw z samych rodzynek bez cukru

No ale to drożdże Turbo Fruit do nastawów owocowych. Przyznam, że nie mam z nimi doświadczenia, zawsze owocówki jechałem na Bayanusach, ale z tego co czytałem to ludzie je chwalą. Jednak wątek napisałem, żeby czegoś konkretnego się dowiedzieć od ludzi mających większe doświadczenie ode mnie, także j...
autor: ja_tutaj
niedziela, 7 sie 2022, 17:07
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Nastaw z samych rodzynek bez cukru
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 5348

Nastaw z samych rodzynek bez cukru

Witam wszystkich. Jako że obecne ceny cukru powalają (u mnie co najmniej 5zł/kg) a ceny rodzynek są niższe (około 3,5 zł/kg z przesyłką na olx) postanowiłem zrobić nastaw na samych rodzynkach bez cukru. Jako fermentatora użyłem standardowe wiaderko Biowinu o pojemności ok. 30l. Wieczorem do przelane...
autor: ja_tutaj
czwartek, 15 wrz 2016, 19:35
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Jarzębina jadalna na nalewkę, mrozić czy nie mrozić?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 10996

Re: Jarzębina jadalna na nalewkę, mrozić czy nie mrozić?

Ja po rozmrożeniu suszyłem w piekarniku z termoobiegiem w 40-50 stopniach, żeby owoce przywiędły i nabrały słodyczy. Taką metodę podawała przedwojenna książka kucharska mojej babci. Jarzębinę zawsze należy przemrozić, inaczej jest gorzka. Przerabiam co roku duże ilości jarzębiny, zazwyczaj na konfit...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 19 mar 2012, 22:11
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy destylat - pytania i problemy z tego wynikające - długi wstęp.
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 12036

Re: Pierwszy destylat - pytania i problemy z tego wynikające - długi wstęp.

Co psociłeś? Wujka? Bo nie napisałeś jednoznacznie czy to ten sam nastaw. Wrażenia smakowo-zapachowe są ważne, ale przy pot-stilu tniesz serce według stężenia alkoholu... Dodatki do głównego gonu według wskazań nosa i doświadczenia. Szybkość kapania regulujesz temperaturą grzania, wypełnienie tu rac...
autor: ja_tutaj
czwartek, 15 mar 2012, 19:21
Forum: Osprzęt
Temat: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu
Odpowiedzi: 312
Odsłony: 169035

Re: Papuga - ciągły pomiar mocy destylatu

Pomijając fakt, że odgrzewamy temat z przed trzech lat, wykonawcy na pewno się znajdą, ale czy to się zwróci... :roll: Zasada działania jest prosta, łatwo sobie coś takiego "ulepić" samemu ze szkła, tu nie ma problemu z temperaturą, można ciąć, szlifować ile wlezie, kleić, zgrzewać... :D R...
autor: ja_tutaj
środa, 14 mar 2012, 09:52
Forum: Materiały
Temat: Szklana kolumna - reflux
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 10175

Re: Szklana kolumna - reflux

A mi się stłukł deflegmator i zrobiłem sobie taki pancerny :D

Myślę, że słoiki zdadzą egzamin, to tylko kwestia wykonania.

Pozdrawiam.
autor: ja_tutaj
środa, 14 mar 2012, 09:24
Forum: Materiały
Temat: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 9860

Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Co do uszczelnienia silikonowego, to jak przy deklu który wciskasz w bańkę chcesz zrobić silokonowe uszczelnienie? A tak jak na zdjęciu poniżej, nanosisz dookoła silikon tworząc uszczelkę, po wciśnięciu dekla płaska powierzchnia dociska ją do rantu bańki. :D Najprostsze rozwiązania zazwyczaj są sku...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 12 mar 2012, 23:24
Forum: Materiały
Temat: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 9860

Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Kolego Szanowny... Na tych zdjęciach widać jednolitą powierzchnię, nie można powiedzieć że to jest ocynk! Co do parnika, to specjalnie się go wytrawia, żeby się pozbyć powłoki. To nie jest tak, że zaczyna rdzewieć i nie jest ok, tylko stalowa, nie pokryta warstwą zabezpieczającą powierzchnia rdzewie...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 12 mar 2012, 20:43
Forum: Materiały
Temat: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 9860

Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

A jak Kolega odróżnił, że to cynk a nie cyna? I tu, żeby była jasność, się nie czepiam, tylko chciałbym się dowiedzieć. Bo ja ocynk na blasze stalowej wizualnie zawsze odróżniałem po widocznych na pierwszy rzut oka śladach nieregularnych, rosnących podczas galwanicznego pokrywania "kryształów&q...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 12 mar 2012, 19:22
Forum: Problemy i pytania
Temat: Przebudowa aparatury POMOCY
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8260

Re: Przebudowa aparatury POMOCY

Stary, to że Ci kana podrdzewiała to nie problem, to normalne zachowanie stalowej kany. Przetrzyj stalowym zmywakiem przed użyciem i będzie dobrze. Jeśli ma już swoje lata to wyżarło jej warstwę cyny i trzeba podczyścić. Ludzie gonią w parnikach, z których specjalnie się usuwa warstwę ocynku i zosta...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 12 mar 2012, 19:08
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy destylat - pytania i problemy z tego wynikające - długi wstęp.
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 12036

Re: Pierwszy destylat - pytania i problemy z tego wynikające - długi wstęp.

Wracając do tematu - wypełnij "kolumnę" zmywakami, otrzymasz porządny deflegmator, wywal odstojniki i podłącz od razu chłodnicę. Przy drugim pędzeniu potnij to na frakcje według wskazań alkoholomierza. Tyle. Proste a będziesz bardzo zadowolony...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 12 mar 2012, 19:00
Forum: Problemy i pytania
Temat: Wiekowy sprzęt - prośba o ocenę
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3748

Re: Wiekowy sprzęt - prośba o ocenę

Może się określ na początek pod jakim kątem byś chciał produkcję uskutecznić - owocówki czy spirytus, to będzie wiadomo jak sprzęt zmodyfikować żeby było dobrze. Na podstawie zdjęć można stwierdzić, że masz fajny kocioł, a to już coś na początek. To co jest montowane na wierzchu chyba jest wkręcane?...
autor: ja_tutaj
poniedziałek, 12 mar 2012, 08:51
Forum: Łączenie
Temat: Jak podłączyć chłodnicę z wejściem "na szlif" do rurki silikonowej
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2374

Re: Jak podłączyć chłodnicę z wejściem "na szlif" do rurki silikonowej

Zależy jaka jest różnica średnic. Daj fotkę. Jakiego kotła będziesz używał? Wejście dla szlifu możesz zrobić np. z poxyliny pokrytej silikonem akwarystycznym. Połączenie kotła z deflegmatorem, jeśli masz szlif na dole deflegmatora, najlepiej zrobić tej szerokości co wlot szlifu, rurka zwęzi przelot ...
autor: ja_tutaj
niedziela, 11 mar 2012, 16:05
Forum: Materiały
Temat: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 9860

Re: Bańka ocynkowana - czy się nadaje??

Witam. Temat był wałkowany wiele razy na forum, bańki na mleko są cynowane. Jak najbardziej się nadaje, jeśli pojawia się rdza to umyj druciakiem przed użyciem. Trzeba pamiętać żeby nie zostawiać nastawu po przegonieniu, bo będzie rdzewieć bardziej, tylko jak najszybciej umyć i osuszyć. Uszczelnieni...
autor: ja_tutaj
środa, 22 lut 2012, 16:03
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Bimber z trójniaka? Da się to zrobić?
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6065

Re: Bimber z trójniaka? Da się to zrobić?

Dla mnie destylacja miodu który stoi kilka lat to profanacja... Przy miodach powolna fermentacja to normalne, wysokie stężenie cukru spowalnia pracę drożdży, do tego alkohol... Jeśli już nie pracuje to może warto spróbować zaszczepić nową matką drożdżową i stworzyć lepsze warunki (pożywka, stała tem...
autor: ja_tutaj
środa, 22 lut 2012, 14:41
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: Zacier z wafelków
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3667

Re: Zacier z wafelków

Witam! Przepraszam że taki stary wątek odgrzewam... ale rozwiązanie jest proste jak drut :D Najważniejsze, że jest tam duża zawartość cukru. Jest też tłuszcz i wafle czyli głownie skrobia. Rozciapujemy wafelki w gorącej wodzie, mieszamy i czekamy aż ostygnie. Trzeba by to nawet schłodzić, wtedy tłus...
autor: ja_tutaj
środa, 22 lut 2012, 12:58
Forum: Zaciery i nastawy z różnych rzeczy
Temat: W poszukiwaniu IDEAŁU na wesele kumpeli...
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 7770

Re: W poszukiwaniu IDEAŁU na wesele kumpeli...

Powitać Koleżankę. Miałem okazję próbować ostatnio bimberku z wesela, który to produkował ojciec panny młodej. Więc zakładam że się chłopina starał. Kolor słomkowy, prawdopodobnie cukrówka przegryzana z dodatkami smakowymi (rodzynki?), zawartość alkoholu sprawdziłem alkoholomierzem 38%. Produkt był ...
autor: ja_tutaj
wtorek, 21 lut 2012, 15:04
Forum: Nastawy owocowe
Temat: kalinowe korale
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2637

Re: kalinowe korale

Witam! Odgrzewam temat... Na początku pytanie o jaką kalinę chodzi? Punkt 1. Kalina koralowa (Viburnum opulus L.). W posiadanej literaturze mam co najmniej jeden przepis na nalewkę z tych owoców, nie ma tam informacji o obróbce termicznej, choć ogólnie dostępne źródła sugerują obgotowanie przed użyc...
autor: ja_tutaj
piątek, 8 lip 2011, 17:25
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Likier z zielonych orzechów włoskich
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 6663

Re: Likier z zielonych orzechów włoskich

Witam, mój dziadek to robił. Ja też robię. Orzechy zbiera się na przełomie czerwiec-lipiec, do połowy lipca, później skorupka jest za twarda. Chodzi o to, żeby orzechy w zielonej łupinie dały się pokroić w całości, dopóki ta brązowa w środku jest jeszcze miękka. I jedynym dodatkiem była odrobinka wa...
autor: ja_tutaj
piątek, 8 lip 2011, 17:05
Forum: Nastawy owocowe
Temat: MORELICA
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3882

MORELICA

Witam wszystkich. Zachęcam gorąco do produkcji morelowej brandy, bo akurat rozpoczął się sezon na te owoce. Robiłem w zeszłym roku, więc już odleżała na tyle żeby stwierdzić - niebo w gębie... Zasady te same co przy produkcji śliwowicy, dojrzałe, najlepiej przejrzałe (ale nie nadpsute!) owoce do bec...
autor: ja_tutaj
piątek, 8 lip 2011, 15:25
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: NALEWKA Z WIŚNI - przepisy
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 202806

Re: NALEWKA Z WIŚNI - przepisy

Przepis z przedwojennej książki kucharskiej, robiłem w zeszłym roku, wyszła super. Drylujemy wiśnie, wrzucamy do słoja przesypując warstwami cukru. Obwiązujemy szmatką i stawiamy na słońcu aż cukier się rozpuści ok. 10 dni, wiśnie lekko zafermentują. Zlewamy winko i wstawiamy do lodówki żeby spowoln...
autor: ja_tutaj
sobota, 7 sie 2010, 18:06
Forum: Oczyszczanie nastawu przed destylacją
Temat: Zapach zgniłych jaj - prosta, skuteczna metoda usuwania.
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 32950

Zapach zgniłych jaj - prosta, skuteczna metoda usuwania.

Witam wszystkich. Podaję prosty sposób usunięcia zapachu siarkowodoru z destylatu: do naczynia z destylatem po pierwszym pędzeniu wrzucamy kawałek czystej miedzi. Czekamy tydzień. Wyjmujemy i destylujemy drugi raz. I już :D Sposób ten wymyśliłem 3 tygodnie temu, bo mi trąciło jajem a nie chciałem pr...
autor: ja_tutaj
środa, 2 cze 2010, 18:49
Forum: Wina Różne
Temat: kwiat czarnego bzu.
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 2474

Re: kwiat czarnego bzu.

Witam. Ten przepis powyżej dotyczy owoców bzu a nie kwiatów. Kwiaty raczej wykorzystuje się świeże, nie suszone. Można z nich zrobić nalewkę - 50 baldachów w pełni rozwiniętych po lekkim opłukaniu układa się w słoju (wyparzonym) na przemian z plasterkami dwóch cytryn, cienko skrojonymi. Zalewa się t...
autor: ja_tutaj
niedziela, 9 maja 2010, 20:03
Forum: Zakąski Domowe
Temat: Winniczki marynowane - ktoś próbował?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 10031

Re: Winniczki marynowane - ktoś próbował?

Witam ponownie. Nie o to chodzi. Ten przepis zakłada, że potrawa będzie spożyta w kilka godzin po przyrządzeniu. Ja poszukuję przepisu na winniczki "konserwowe", takie ładowane do słoika, które mogą być konsumowane po dłuższym czasie jako zakąska. Na googlach znalazłem tylko jedną wzmiankę...
autor: ja_tutaj
niedziela, 9 maja 2010, 15:27
Forum: Zakąski Domowe
Temat: Winniczki marynowane - ktoś próbował?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 10031

Winniczki marynowane - ktoś próbował?

Witam. Trwa sezon na winniczki. Koleżanka rozmawiała kiedyś z gościem który zbierał winniczki w celu zamarynowania jak grzyby, podobno pycha jako zakąska pod coś mocniejszego. Z kolesiem nie ma kontaktu, w internecie tego przepisu nie znalazłem. Chciałem spróbować, pewnie nic trudnego... Czy ktoś z ...
autor: ja_tutaj
niedziela, 4 kwie 2010, 17:30
Forum: Galeria destylatorów Pot-Still
Temat: [kana cynowana] ja_tutaj
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3179

Re: [kana cynowana] ja_tutaj

Fotki z napisem na kanie niestety nie mam, bo kupiłem ją w takim stanie w jakim jest. Ale przy najbliższej okazji spróbuję go odczytać... Statyw kupiłem jakiś rok temu na allegro za 35 zł :D Nówka sztuka, nie śmigana, ze wszystkimi uchwytami, z jakichś starych magazynowych zapasów chyba, bo miał mie...
autor: ja_tutaj
sobota, 3 kwie 2010, 21:54
Forum: Galeria destylatorów Pot-Still
Temat: [kana cynowana] ja_tutaj
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3179

[kana cynowana] ja_tutaj

Witam szanownych kolegów. Zestawik złożony, czeka na test. Kilka dni poczeka, bo święta... Ale powinien, myślę, śmigać jak trzeba. Bańka 20l, deflegmator, chłodnica, z założenia do owocówek. Proszę o ewentualne wskazówki dla początkującego... Wesołych Świąt !!! ap1.JPG ap2.JPG ap3.JPG pozdrawiam...
autor: ja_tutaj
niedziela, 28 mar 2010, 11:51
Forum: Wina Różne
Temat: Wino brzozowe
Odpowiedzi: 424
Odsłony: 148452

Re: Wino brzozowe

Witam Kolegów. Odnośnie sugestii do przepisu, poniżej wrzucam skan przedwojennego przepisu na wino brzozowe. Miałem je robić rok temu, ale zagapiłem się i oskoła już nie ciekła pod koniec kwietnia.
wino brzozowe.JPG
Pozdrawiam!
autor: ja_tutaj
niedziela, 28 mar 2010, 11:35
Forum: Ocet Domowy
Temat: Ocet owocowy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 26480

Re: Ocet owocowy

Witam. Widzę że powstał nowy dział, dorzucę więc trochę informacji. Poniżej zapodaje dwa skany, pierwszy ze wspomnianej wyżej przedwojennej książki kucharskiej, drugi z książki "Apteka natury". ocet 1928 przepis.JPG ocet apteka natury.JPG A tak to wygląda w praktyce: ocet.JPG Ten po lewej ...
autor: ja_tutaj
sobota, 27 mar 2010, 16:19
Forum: Przywitaj Się!
Temat: ja_tutaj
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1736

Re: ja_tutaj

Ech rydzyki... Tu w moich rejonach nie spotkałem rydzów, gołąbki są ale ich nie jadłem. Nie jadłem gołąbków nigdy, nie znam ich ale chętnie bym je poznał :D Za to rydzyki w Tatrach, latem, mnóstwo niewyzbieranych rydzyków (rezerwat), ekologicznie czyściutkie (rezerwat), oczywiście ich nie wolno zbie...
autor: ja_tutaj
sobota, 27 mar 2010, 15:52
Forum: Przywitaj Się!
Temat: ja_tutaj
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1736

Re: ja_tutaj

:D Opieńkę zbieraną na liściastym czy iglastym drewnie?

Co do czernidłaka - kołpakowaty jest pyyyszny i bezpieczny, pospolity blokuje rozkład alkoholu, nie da się ich pomylić.

Smardze miałem kiedyś dwa w ogródku, też ich nie zjadłem... Gratuluję, u mnie już nie rosną...
autor: ja_tutaj
sobota, 27 mar 2010, 15:35
Forum: Przywitaj Się!
Temat: ja_tutaj
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1736

Re: ja_tutaj

Szmaciaka nie jadłem, pomimo spędzania od kilku lat prawie każdej wolnej niedzieli w lesie, nie udało mi się na niego trafić. Niestety... A szukałem! Za to niesamowity okazał się czernidłak kołpakowaty, popularny i często spotykany, jest wspaniały podsmażony na masełku i posypany bułeczką... Natomia...
autor: ja_tutaj
sobota, 27 mar 2010, 14:58
Forum: Ocet Domowy
Temat: Ocet owocowy
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 26480

Ocet owocowy

Witam. Mam nadzieję że odpowiedni dział. Nie spotkałem tego tematu na tym forum a sądzę że może zainteresować ogół użytkowników... Domowa produkcja octu. Czasem alkohol się zoctuje, wino kwaśnieje... Albo zostają jakieś odpady, które zamiast wyrzucać można wykorzystać produkując naturalny owocowy oc...
autor: ja_tutaj
sobota, 27 mar 2010, 14:03
Forum: Przywitaj Się!
Temat: ja_tutaj
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1736

ja_tutaj

Witam! Nazywam się "ja_tutaj", jestem na tym forum nowym użytkownikiem, więc pragnę się ze wszystkimi gorąco przywitać. Na początek kilka słów o sobie: Mam 33 latka (dopiero), lubię roślinki (biolog środowiska), lubię spędzać wolny czas na łonie natury (las z piszczałką - i nie chodzi tu w...

Wyszukiwanie zaawansowane