iSpindel

Ocena stopnia przefermentowania zacieru. Balling, Brix, areometry itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: kokornik »

bielok pisze:Znalazłem takie zdjęcia.
gdzie kupowałeś obudowę i te gniazdka?

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: iSpindel

Post autor: mirek-swirek »

Do nastawow cukrowych iSpindel to kompletnie zbedna rzecz. Potrzebna jak umarłemu kurtka zimowa. Sprawdza sie w winiarstwie i piwowarstwie, gdzie trzeba przestrzegać reżimów temperaturowych fermentacji. W gorzelnictwie amatorskim ,gdzie - za przeproszeniem - liczy się głównie procent, przy odrobinie wprawy nie potrzebny jest nawet balingomierz, a co dopiero takie zaawansowane urządzenie.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: iSpindel

Post autor: pepe59 »

Redukując swój cel jedynie do wytworzenia %, bez baczenia na jakość i rodzaj, to masz całkowitą rację.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: iSpindel

Post autor: mirek-swirek »

A co mozna z cukru jeszcze uzyskać, dynamicznie sterując temperaturą fermentacji?
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 mar 2020, 10:20 przez mirek-swirek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: iSpindel

Post autor: .Gacek »

Czy pełna i czysta fermentacja nastawu to zbyt błahy powód?
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 mar 2020, 11:20 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: iSpindel

Post autor: mirek-swirek »

Nie jest. Tylko, ze do tego, aby poprowadzic fermentacje cukrowki w optymalnie niskiej temperaturze wystarczy miec termometr w pomieszczeniu. Ani nikt z tutaj obecnych nie fermentuje 200l nastawów w klimatyzowanych komorach (lodowkach), gdzie reaguje sie temperaturą otoczenia na dany etap fermentacji. Ani potem nikt nie butelkuje takiego nastawu, zeby stal tygodniami i nie byl narażony na infekcje, które wysadzaja butelki.
Tak jak pisałem, to urządzenie sprawdza sie przede wszystkim w piwowarstwie, gdzie "nie zaglądanie do fermentora", a wiec nie zaciagniecie tam jakiejkolwiek infekcji, jest jedną z kluczowych skladowych sukcesu, a drugą kluczową jest temperatura fermentacji z dokładnością do 1 stopnia. W gorzelnictwie takie problemy są stosunkowo marginalne.
Oczywiście, nikt nikomu nie broni złożyć sobie tego urządzenia, zeby uzywac i po kilku nastawach dojść do tego samego, o czym tu piszę.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: iSpindel

Post autor: .Gacek »

Nie mam zamiaru się z nikim przepychać czy urządzenie jest potrzebne czy nie... Tak samo nie mam zamiaru komentować czy ballingomierz jest potrzebny w naszym hobby.
Wrzucę tylko link odnośnie kontroli temperatury przy nastawach cukrowych. Dla tych ciekawych tematu:
post218281.html#p218281
Zawsze uważałem, że jak woda jest ciepła, nastaw napowietrzony a drożdże dobre to prędzej czy później nastaw zostanie przerobiony. Gdy znalazłem post kolegi @japitole byłem dość sceptycznie nastawiony ale spróbowałem.
Rzeczywiście nastaw był przerobiony szybciej i blg zeszło jeszcze niżej (mierzyłem tym niepotrzebnym ballingomierzem). Jakie było moje zdziwienie gdy dwa identyczne nastawy, w sumie ten sam nastaw bo rozlany do dwóch różnych fermentatorów miały inny kolor oraz grubość kożucha na dnie po wyklarowaniu. :scratch:
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: iSpindel

Post autor: mirek-swirek »

I ja sie nie chce przepychać. Po prostu próbuję oszczędzić niektorym osobom niepotrzebnych kosztów.
To co podajesz, nie zaprzecza temu co napisałem. ISpindel służy do "ciągłego" monitorowania stanu odfermentowania po to, żeby móc dynamicznie regulować temperaturę fermentacji, bez narażania nastawu na infekcję. Ma to na celu uzyskanie odpowiedniego profilu smakowego, przefermentowanego napoju - przede wszystkim piwa i w drugiej kolejnosci wina.
To o czym pisze, w podanym przez ciebie linku, kolega japitole, odnosi sie do temperatury początkowej fermentacji, czyli momentu, kiedy drożdże się głównie namnażają. To co się dzieje później, nie ma już tak wielkiego znaczenia. Oczywiście, np przy Black Label Turbo odpowiednie podniesienie temperatury pod koniec fermentacji, pozwoli ja szybciej zakończyć. Bo drodżdze te potrafią się strasznie guzdrać na koniec, właśnie. Ale to nie znaczy, że uzyskany alkohol bedzie czystszy, ani że będzie go wyraźnie więcej.
No nic. Ja, jako trochę doświadczony destyler, i trochę doświadczony piwowar, i winiarz, uważam, że to urządzenie w produkcji spirytusu jest jak armata w polowaniu na wiewiórki. Ale jak ktoś chce wydać 150-200 pln, żeby to mieć, to nikt nie broni. :)
Peace!
Awatar użytkownika

kamilpl82
350
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 19:28
Ulubiony Alkohol: Przede wszystkim własny
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Wielkopolska okolice Leszna
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Kontakt:
Re: iSpindel

Post autor: kamilpl82 »

Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
https://www.alkoholeforum.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czy zacier/nastaw jest już gotowy?”