Ilość przedgonów w przedgonach

Co i kiedy paruje z destylowanego zacieru. Jak oddzielać od siebie poszczególne frakcje tak, aby produkt był najwyższej klasy.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: robert4you »

johnex pisze:Widzę, że stosujesz podwójne standardy. Jak Kali ukraść krowę to dobrze a jak Kalemu ukraść krowę to źle.
Proszę bardzo forumowa wyszukiwarka: search.php?keywords=bolecki+a25&terms=a ... mit=Szukaj
W telefonie czyli przy użyciu tapatalk nie chciała znaleźć.
Przecież napisałem że szukałem termometru o nazwie A25 i nie wnikałem w opisy MSRa.
Gdyby kolega prawidłowo podał model nie było by problemu.
Czego tu nie rozumiesz?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 lut 2020, 16:17 przez robert4you, łącznie zmieniany 1 raz.
************************************************************************
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Autor tematu
nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nemeto »

robert4you pisze:Tak. Ale.....

Rozdzielczość to nie wszystko. Skoki temperatury na 10p są powodowane wieloma czynnikami. Żeby wyciągać takie wnioski jak twoje raczej trzeba analizować zmiany temperatury na wykresach gdyż tu raczej liczą się tendencje i dynamika zmian.
Niestety jest bardzo prawdopodobne że zmiany temperatury które obserwujesz pod koniec procesu spowodowane są spadkiem stężenia par alkoholu na dole kolumny, a nie zmianą składu chemicznego mieszaniny.

Nie wiem czy zauważyłeś że po stabilizacji kolumny kiedy zaczynasz odbiór też zmienia się temperatura na 10p. A przecież skład chemiczny mieszaniny w tym momencie i w tym miejscu możemy przyjąć za niezmienny.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
yyy, nie bardzo rozumiem. Wygląda na pomyłkę tematów.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: robert4you »

Odnoszę się do twoich wpisów o tym że tniesz frakcje obserwując wskazania termometrów.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

Autor tematu
nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nemeto »

To wszystko wiem - jedna osoba przez godzinę tłukła mi do głowy te (wchodząca szpica wysuszająca sprężynki w kolumnę) i inne tematy. A opieram się na 10 półce bo: podczas stabilizacji nie odbieram kropelkowo przedgonów - zrzucam 2x lma i spokój przez cały proces (nawet mimo kontroli nie wyczuwam niechcianych smaków) i mam bufor który bardzo ładnie trzyma ogony. A co do temperatury, widzę na termometrze, że ona cały czas pływa (raz w dół, raz w górę - oczywiście są to setne wartości). Natomiast jeśli w tym płynięciu zaobserwuję ewidentnie tendencję wzrostową to już reaguję odbiorem, aby nie dopuścić niechcianych rzeczy dalej w kolumnę. Zwykle kończę że 100 w zbiorniku i 95 w buforze. Narazie produkt uzyskany w ten sposób z dwóch rektyfikacji pasuje mi i moim znajomym, wręcz moja LP uważa, że lepszy robiłem na szybkowarze (obecność ducha buraka)
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: robert4you »

Chodzi tu o to że "nowi" czytając takie posty usiłują ciąć frakcje przy pomocy termometrów.
A to nie tędy droga i moim zdaniem takie pomysły trzeba ganić.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: RE: Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: johnex »

robert4you pisze:W telefonie czyli przy użyciu tapatalk nie chciała znaleźć.
Ciekawe bo u mnie w telefonie wyszukuje bez problemu.
robert4you pisze:Gdyby kolega prawidłowo podał model nie było by problemu
Widzę, że nie potrafisz przyznać się do błędu a winne są zawsze inne osoby.

@nemeto przejrzyj wątek dotyczący MSR-a. Był tam poruszany problem skoków temperatury dla sondy A25. Z tego co pamiętam bolecki wrzucił aktualizację softu likwidującą ten problem. Tyle że w tym przypadku były spore wahnięcia. A jeżeli skoki są niewielkie (rzędu setnych stopnia) to mogą wynikać ze słabej izolacji portu termometru.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

Autor tematu
nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nemeto »

robert4you pisze:Chodzi tu o to że "nowi" czytając takie posty usiłują ciąć frakcje przy pomocy termometrów.
A to nie tędy droga i moim zdaniem takie pomysły trzeba ganić.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
rozumiem Cię, najpierw trzeba zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi i co właściwie dzieje się w kolumnie. Jednak nie zmienia to faktu, że dla mnie prowadzący to 10p. A odnośnie przedgonów zadałem pytanie tylko dlatego, że tego jeszcze nie robiłem i chciałem poznać ilości poglądowe do celów weryfikacyjnych. O ogólnikach wiem, a chciałem poznać przybliżone ilości.
Awatar użytkownika

Autor tematu
nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: RE: Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nemeto »

johnex pisze:
@nemeto przejrzyj wątek dotyczący MSR-a. Był tam poruszany problem skoków temperatury dla sondy A25. Z tego co pamiętam bolecki wrzucił aktualizację softu likwidującą ten problem. Tyle że w tym przypadku były spore wahnięcia. A jeżeli skoki są niewielkie (rzędu setnych stopnia) to mogą wynikać ze słabej izolacji portu termometru.
Dzięki poczytam;)

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: johnex »

@nemeto z ciekawości zapytam czy ogarnąłeś już kwestię pływania odczytu temperatury dla sondy A25. Pytam bo przyszedł do mnie wczoraj prezent walentynkowy :D w postaci MSRa (kupiłem bezpośrednio u producenta). Uruchomiłem go "na stole" i przy sofcie 1.07 w temperaturze pokojowej wahnięcia wskazań są w granicach tysięcznych części stopnia.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: lesgo58 »

@johnex
Nie ma szans - w warunkach domowych - ustabilizowania wskazań tej czujki. Jest normalnym, ze będą "pływać" tysięczne. Czasami skoczy setna część. Ale tym się nie przejmuj. Jak już się przyzwyczaisz i zaczniesz wyciągać odpowiednie wnioski ze wskazań tego termometru to zorientujesz się, że nie taki diabeł straszny.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 lut 2020, 14:36 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nemeto »

johnex pisze:@nemeto z ciekawości zapytam czy ogarnąłeś już kwestię pływania odczytu temperatury dla sondy A25. Pytam bo przyszedł do mnie wczoraj prezent walentynkowy :D w postaci MSRa (kupiłem bezpośrednio u producenta). Uruchomiłem go "na stole" i przy sofcie 1.07 w temperaturze pokojowej wahnięcia wskazań są w granicach tysięcznych części stopnia.
Zamierzam zaszczepić ten soft z tematu z postu z września (bolecki). Niestety na razie brak czasu na to bo się okazało, że w pracy mam dużo ... pracy ;). Aczkolwiek w trakcie procesu A25 na 10p pływa mi nieznacznie (setne, tysięczne), ale to chyba jest zrozumiałe (specyfika "klimatu" w kolumnie, zmiana ciśnienia atmosferycznego - ostatnio różnica między początkiem a końcem była rzędu 20 HP).

nuberus
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 25 lip 2020, 17:44
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nuberus »

Witam wszystkich,

Może wrócę do głównego tematu tego wątku...
Czy przedgony z rektyfikowanych przedgonów metodą 1,5 też zbieracie do ponownej "obróbki"?
W rektyfikacji przedgonów tzw. "podpałki" już chyba nie ma?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: lesgo58 »

Możesz tak robić praktycznie w "nieskończoność". Aż rozdzielisz wszystko. Jesli Ci się to uda.
Tylko po co?
Jeśli masz uzbierane "przedgony" to rektyfikuj je metodą z zastosowaniem na proces jak największej liczby stabilizacji i odbioru przedgonów. Przeznacz na to trochę więcej czasu jak przy regularnej rektyfikacji.. I to co będzie odebrane jako przedgon po prostu wyrzuć. Albo wykorzystaj jako rozpałkę.
Reszta tego co odbierzesz jako gon będzie po prostu spirytusem. Będzie tego 60- 80% ilości zgromadzonych tzw. "przedgonów". W zależności od tego jak przykładałeś się do stabilizacji i rektyfikacji w regularnych procesach.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Autor tematu
nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nemeto »

Ja już przestałem gromadzić przedgony - nazbierało mi się tych lepszych coś około 15l. Poszła dwukrotna rekta 2,5 o/z bufor i odzyskałem prawie 2 pełne damy. Ale jakoś tak czułem niepewność jeśli chodzi o zastosowanie urobku do celów spożywczych. Koniec końców po trochu dodawałem do następnych nastawów. W tym momencie troszkę zmieniłem prowadzenie procesu i nie gromadzę już przedgonów chodzi mi i II przedgon z nastawu i I i II z surówki) - dodaję do następnych nastawów. Ogólnie wygląda to tak: przed każdym zalaniem jak 10 ożyje przechodzę w tryb PS (realna moc 500-600) i odbieram 200 ml (które leci do mumina) potem pierwszy zrzut z nastawu (300 ml) też kanał, drugi zrzut już zbieram. Przy surówce wylewam tylko te 200 ml - 2 zrzuty podczas stabilizacji zbieram. To co uzbieram leci do nastawu. Możliwe, że mój odbiór przedgonow przed zalaniem to przerost formy nad treścią, ale spokojniejszy jestem jak nie mam tego syfu w pracującym układzie.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: lesgo58 »

Mając obniżony odbiór - oczywiście, że można nawet dolewać "przedgony" do następnego gotowania. Tylko trzeba mieć świadomość, że te będą się kumulować z tymi z nowego wsadu. Dlatego - gdy ktoś stosuje tę metodę - zawsze ta przysłowiowa pierwsza setka powinna iść na straty. Oczywiście po odpowiednio przeprowadzonej stabilizacji.
Z kolei Twoje stwierdzenie że...
Możliwe, że mój odbiór przedgonow przed zalaniem to przerost formy nad treścią, ale spokojniejszy jestem jak nie mam tego syfu w pracującym układzie.
... może mieć sens w przypadku kolumny bez OO. Mając OO mimo wszelkich obaw możemy być spokojni z racji tego, że wszelkie przedgony i tak gromadzą się nad odbiorem.
Spójrz na proces ciągły.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: rozrywek »

Z tego co ja się zorientowałem z wypowiedzi do te przedgony wcale nie muszą być takie złe bo i tak odciąłeś prawdziwy przedgon wcześniej.
Tutaj masz tylko dwie szkoły:
Albo to dolewać do drugiego procesu. Tu jak leszek wspomniał musisz się liczyć z tym że się trochę skumuluje i będzie tego więcej i odbiór następnych z tego procesu będzie inny, albo ich nazbierać i puścić jako osobny przebieg. Trzeci raz tzw. Wyciągnąć serce z tego a reszta w kibel.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

nuberus
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 25 lip 2020, 17:44
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nuberus »

Ślicznie Panowie dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.
Jestem początkujący i miałem wręcz nadzieję na odpowiedzi w tym właśnie "tonie".
Próbuję zrozumieć pewne procesy, a nie tylko postępować według tzw. instrukcji "krok po kroku".
Wasze sugestie zgodne z moimi przemyśleniami świadczą o tym, że jednak zaczynam coś w końcu z tego rozumieć ;)
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: rozrywek »

Nuberus. Zaskoczę cię.
To działa tak: czym więcej wiesz tym mniej wiesz. Bo nie rozumiesz. I nie jesteś w tym sam bo każdy z nas to przerabiał.
Ogrom info i nowych danych.
Ja sam to przeżyłem taki cytat pewnego filozofa " wiem że nic nie wiem"
To nie wyrywek z piosenki im ciebie więcej tym mniej.
Ja na początku jak uczyłem się i zasięgałem więcej informacji to jeszcze bardziej byłem w dupie. Uczyłem się ale bez zrozumienia. I wreszcie dotarło: zrozum to i idź dalej. To jak matematyka która musi się zazębić.
Poznasz parę wzorów a potem napiszesz swój.

Tutaj nie ma czegoś takiego jak pała z matmy.
Jest tylko tłumaczenie tego prostego wzoru a potem już tylko z górki. :ok:
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lip 2020, 20:45 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: wkg_1 »

nemeto pisze:Panowie ja że sprawą. Zebrało mi się 10l przedgonów. Ogólnie z każdego procesu (keg 50 l) rektyfikacyjnego czy to był nastaw czy surówka (pierwsze 250ml szło na spryskiwacz do szyb) zbierałem przedgony, 250ml - drugi zrzut lma, 100 ml przepłukanie olma i to co było w jeziorkach lm i Olm po zakończeniu procesu.
1) Ten płyn do spryskiwacza nie rozpuszcza Ci niczego w aucie ? :D
2) Czyli 500ml. Rada - zresztą odgapiona od Leszka: Pod koniec procesu (gdy zamkniesz zawór odbioru) nie wyłączając grzałek spuść zawartość bufora do kotła, zamknij bufor, wyłącz grzanie - po chwili do bufora spłynie zawartość kolumny - około 1 litra. I to jest prawie czysty etanol : ) W ten sposób z jednego procesu uzyskasz znacznie więcej alkoholu.

Pytanie: z naszymi UFO-jeziorkami jak oceany i odbiorem w metodzie 2,5 zrzucasz jeziorko 2 razy w stężeniu 55% i 2 razy w stężeniu 20 % ?
Awatar użytkownika

Autor tematu
nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: nemeto »

;) niczego nie rozpuszcza. Twoja rada w punkcie drugim jest w użytku u mnie od zeszłego roku (zresztą podczas wymiany PW właśnie Leszek mi ją podsunął).
A co do zrzutów to odpowiedź na pytanie o ilość jest twierdząca. Robię 2 zrzuty podczas każdej stabilizacji (co ile - zależy od wsadu, nastaw stabilizuje 60-70 min, surówkę 90) o/z bufor - surówkę oczywiście stabilizuję 2 razy na wyższym i niższym stężeniu. Kiedyś zbierałem te zrzuty do oddzielnego doczyszczania. Teraz gdy odbieram również przedgon przed zalaniem (na Twoją prośbę zlinkowalem Ci posty w innym temacie jak to wygląda), drugi zrzut z nastawu i każdy zrzut z surówki plus urobek w przedziale 84-95 w buforze (oczywiście 10 stabilna) i to co spłynie z rury do bufora po wyłączeniu grzania dodaję do nastawu.
Do Mumina leci tylko pierwszy zrzut z nastawu i każde 200 ml odebrane przed zalaniem w chwilowym trybie PS.
Ostatnio zmieniony wtorek, 27 paź 2020, 00:38 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Ilość przedgonów w przedgonach

Post autor: wkg_1 »

nemeto pisze:;) Kiedyś zbierałem te zrzuty do oddzielnego doczyszczania.
Dalej tak robię. 3 rektyfikacje i jest swietnie. Po drugiej już jest nieźle ale po 3 świetnie ; )
nemeto pisze: Do Mumina leci tylko pierwszy zrzut z nastawu
Tez tak mam.
nemeto pisze: (na Twoją prośbę zlinkowalem Ci posty w innym temacie jak to wygląda)
Dzieki, stamtąd tu trafiłem : )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzielenie frakcji podczas destylacji”