Ile kwasku cytrynowego do zacieru z żytniej mąki?

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
StruśPędziwiatr
30
Posty: 32
Rejestracja: środa, 9 wrz 2009, 19:59
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: StruśPędziwiatr »

Witam serdecznie całe forum. Oto moja historia:
Jako, że w cukrówkach mam już spory staż - postanowiłem w końcu spróbować wyprodukować żytniówkę.
Zacier z mąki zrobiłem wg. przepisu z forum z użyciem enzymów płynnych.
Rozrzedzanie i scukrzanie przebiegło prawidłowo.
Problem pojawił się dopiero w momencie gdy chciałem obniżyć pH zacieru, a mianowicie dodałem 40 g kwasku do zacieru składającego się z 40 l wody i 12 kg mąki - papierek lakmusowy w ogóle nie zmienił barwy. Boję się żeby nie przesadzić z ilością kwasku bo do cukrówki dawałem zawsze 50 g/140 l nastawu.
Czy ktoś bardziej doświadczony może podać jakieś orientacyjne proporcje ilości kwasku, np. na 5 l zacieru aby pH opadło do wartości ok 4,5?
Pędzę chociaż nigdzie się nie spieszę
koncentraty wina

popcorner
Re: Ile kwasku cytrynowego do zacieru z żytniej mąki?

Post autor: popcorner »

Ja w ogóle nie zakwaszałem zacieru z mąki żytniej. Na wodzie jaką tu mam pH roztworu było około 4,7-4,8.
Robiąc jeden ze swoich pierwszych fermentatorów nadgorliwie postanowiłem obniżyć pH do idealnego dla enzymów. Dodałem (wydawało mi się śladową ilość) jakieś 10g na fermentator 33l i zdecydowanie przegiąłem w drugą stronę. Było coś około 3,2-3,5.
Smak też się zdecydowanie zmienił. Zamiast pięknie zacier pachnieć makaronem / mąką żytnią jakoś tak kwaśnie zaczął pachnieć. Od tamtej pory nie zakwaszam.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Ile kwasku cytrynowego do zacieru z żytniej mąki?

Post autor: Skir »

Zawsze szybko schładzałem zamrożonymi petami, a kolejne zaciery robiłem na dundrze, więc odpowiednia kwasowośc już była. Nie bawię się w papierki lakmusowe, bo ... mnie wqrwiają. Ale dziś awaria zamrażarki, a dwie beczki 80l i ponad 40kg śruty żytniej :scratch:
No to podjechałem po kwasek do sklepu. Przyjmując, że 5g na 10l zacieru, dałem dwie paczki po 20g na beczkę. Zobaczymy co będzie. Jeżeli "dzikusy" czy "mlekusy" wejdą przed drożdżami pójdzie to jako rekty, a jak nie to destylat żytni.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Ile kwasku cytrynowego do zacieru z żytniej mąki?

Post autor: Doody »

Kiedyś bawiłem się w mierzenie, teraz dodaję 6 łyżek stołowych kwasku na około 100l zacieru. Można dać spokojnie 8.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”