Znaleziono 134 wyniki

autor: grzesiekpioro
sobota, 27 cze 2015, 12:36
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: PRZESTROGA!!!
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 50929

Re: PRZESTROGA!!!

Mistrzu! Czasami sobie nie zdajemy sprawy jakie głupoty wyrabiamy. Dopiero po fajerwerkach człowiek puka się w głowę. Tutaj na poprawienie humoru: http://www.cda.pl/video/9930833
autor: grzesiekpioro
wtorek, 19 maja 2015, 09:33
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: [test] Drożdże Coobra Maga Pack
Odpowiedzi: 70
Odsłony: 33501

Re: [test] Drożdże Coobra Maga Pack

Muszę dorzucić coś od siebie bo zużyłem kilka paczek tych drożdży i chcę sprostować to, co napisałem w poprzednich postach o tych drożdżach. Drożdże rzeczywiście początek mają dobry - przerabiają dwukrotne ilości cukru w krótkim czasie. Końcówka za to jest baardzo słaba. Jak blg zbliża się do zera t...
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 18 maja 2015, 18:50
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Filtrowanie brzeczki piwnej – sposoby
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 23534

Re: Filtrowanie brzeczki piwnej – sposoby

A widzisz. Dzięki wielkie. No właśnie się zastanawiam nad tym FD, szczególnie, że jest teraz na piwo.org akcja, w której można dostać FD za 50zł jeżeli 20 osób będzie zainteresowanych. Moja sytuacja jest taka, że nie wiem nawet jak się montuje te FD w kegu - czy dobrze mieć jakieś nóżki do tego FD, ...
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 18 maja 2015, 18:08
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Filtrowanie brzeczki piwnej – sposoby
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 23534

Re: Filtrowanie brzeczki piwnej – sposoby

Czyli jeżeli mam osobną kadź filtracyjną, w formie fermentatora to lepiej filtrować właśnie w fermentatorze? Chodzi mi o to, żeby po mash-oucie filtrować od razu w garze po ułożeniu się złoża. Myślałem, żeby oplot włożyć do ponacinanej rurki miedzianej w kształcie okręgu.
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 18 maja 2015, 17:45
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Filtrowanie brzeczki piwnej – sposoby
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 23534

Re: Filtrowanie brzeczki piwnej – sposoby

A zdałoby egzamin umieszczenie wężyka z oplotu jeszcze przed zacieraniem w kadzi zaciernej? Czy nie przeszkadzałby w mieszaniu zacieru? Czy łatwo go wtedy uszkodzić?
autor: grzesiekpioro
niedziela, 17 maja 2015, 20:16
Forum: Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...
Temat: Aktualne ceny cukru
Odpowiedzi: 2948
Odsłony: 937493

Re: Aktualne ceny cukru

Ja dzisiaj w jednej z Bydgoskich biedronek widziałem po 1,89 (przecena z 1,99).
autor: grzesiekpioro
sobota, 16 maja 2015, 17:20
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Większy fermentator
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 5617

Re: Większy fermentator

Zygmunt. A dlaczego wyrzucasz? Czym się w takim razie różnią beczki od zwykłych fermentatorów? Materiał raczej ten sam i atest też. Powiem szczerze, że wolałbym kupić raz i mieć spokój.
autor: grzesiekpioro
sobota, 16 maja 2015, 13:40
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Większy fermentator
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 5617

Re: Większy fermentator

Z reguły używane beczki mogą mieć niewielkie rysy wewnątrz. Czy nie ma większego problemu z zakażeniami, jeżeli się dobrze odkazi taką beczkę? Beczki mają też nieregularne kształty, szczególnie na dnie, co utrudnia zbierania gęstwy i mycie, a to przekłada się na komfort użytkowania. Warto i tak brać...
autor: grzesiekpioro
sobota, 16 maja 2015, 13:14
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Większy fermentator
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 5617

Większy fermentator

Przymierzam się od jakiegoś czasu do stworzenia swojej domowej warzelni. Wybicie z kega 50l więc coś w granicach 40-45 litrów. Zamierzam cały czas robić takiego rozmiaru warki i się zastanawiam nad doborem fermentatora. Wiadomo, że większość fermentatorów ma pojemność 30-33l. Na warkę 40-litrową dob...
autor: grzesiekpioro
wtorek, 5 maja 2015, 15:57
Forum: Grzanie
Temat: Miejsce zabudowy sondy
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5465

Re: Miejsce zabudowy sondy

Witaj. Jeżeli górna część projektu nie została jeszcze przeniesiona na warsztat i stworzona to zaprzestań od razu. Słowa klucze do wpisania w wyszukiwarkę: Aabratek, Bokakob, głowica puszkowa. Wpisz też "odstojnik" to zobaczysz co się wyświetli. Tutaj krytykuje się takie konstrukcje bardzo...
autor: grzesiekpioro
piątek, 17 kwie 2015, 22:41
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Pojemność jeziorka w OVM
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 7056

Re: Pojemność jeziorka w OVM

Dobre, dobre ;)
autor: grzesiekpioro
piątek, 17 kwie 2015, 14:50
Forum: Po Godzinach
Temat: Najlepsze dania powstały z biedy - minifelieton
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 8910

Re: Najlepsze dania powstały z biedy - minifelieton

Jeszcze dorzucę świeżynkę. Jadło się pod koniec oprawiania świni, w trakcie robienia kaszanki :) . Z cebulą, dobrze podsmażone. Ostatnio (chyba w Krakowie) były pokazy żywności, którą Polacy robili podczas wojny. Nikt nie mógł uwierzyć, że z kasztanów lub obierek ziemniaków można zrobić tak pyszne d...
autor: grzesiekpioro
piątek, 17 kwie 2015, 14:18
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 10324

Re: Nagły brak wody bieżącej do chłodzenia - zabezpieczenia

Dodatkowy sterownik to dość duże koszty, no chyba, że akurat jest potrzebny. Najtaniej to zaizolować końcówkę głowicy (najlepiej na jakiś gwint, żeby było dojście do chłodnicy, albo po prostu zaspawać), zrobić odpowietrznik, podłączyć odpowiednio długi wężyk i wsadzić go do wiadra z wodą, tak żeby k...
autor: grzesiekpioro
piątek, 17 kwie 2015, 11:30
Forum: Po Godzinach
Temat: Co paruje w nastawie?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 8434

Re: Co paruje w nastawie?

W takim razie zaryzykuje i podgrzeje. Wyniki opisze. Dzięki.
autor: grzesiekpioro
czwartek, 16 kwie 2015, 21:49
Forum: Po Godzinach
Temat: Co paruje w nastawie?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 8434

Re: Co paruje w nastawie?

A co jeśli nie mam zamiaru uszczelniać garnka i dorabiać skraplacz (bo się nie opłaca)? Ile mogłoby uciec produktu? 100ml, litr? A może prawie wszystko się skropli na pokrywie?
autor: grzesiekpioro
czwartek, 16 kwie 2015, 20:08
Forum: Po Godzinach
Temat: Co paruje w nastawie?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 8434

Re: Co paruje w nastawie?

Czy ma sens podgrzewanie nastawu na przykład w garnku pod przykrywką przed wlaniem do kega? Załóżmy, że mam dodatkowe źródło ciepła, a kolejny proces chciałbym przyspieszyć podgrzewając nastaw bo przecież keg zajęty. Nie doprowadzałbym do wrzenia tylko podgrzał do kilkudziesięciu stopni. Ile wyniosł...
autor: grzesiekpioro
środa, 8 kwie 2015, 23:11
Forum: Galeria destylatorów Reflux
Temat: To i ja sie pochwalę :) kolumna rektyfikacyjna
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 26863

Re: To i ja sie pochwalę :) kolumna rektyfikacyjna

No na pewno sprzedawca by się obraził jak ktoś się chwali jego produktem. Jeszcze nie daj boże, że ktoś by u niego coś jeszcze kupił ;) .
autor: grzesiekpioro
niedziela, 22 mar 2015, 14:55
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Legalna domowa destylacja
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 35859

Re: Legalna domowa destylacja

@grzesiekpióro: a w Korei Północnej mają jeszcze gorzej... Przestańmy się porównywać do krajów najbiedniejszych [...] Oczywiście masz rację, zgadzam się. Też mi się nóż otwiera jak słyszę, że gdzieś tam zbudowali pół kilometra autostrady, 7 razy drożej, pięć lat za późno, dziurawą i jeszcze trzeba ...
autor: grzesiekpioro
niedziela, 22 mar 2015, 10:49
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Legalna domowa destylacja
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 35859

Re: Legalna domowa destylacja

Może i tak. Chodziło mi o to wszystko poza destylacją i spożywaniem.
autor: grzesiekpioro
niedziela, 22 mar 2015, 10:13
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Legalna domowa destylacja
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 35859

Re: Legalna domowa destylacja

Trzeba też pamiętać, że mamy lepiej niż nasi koledzy zza wschodniej granicy, czy z Afryki, o Azji już nie wspominając. W ostateczności chociaż swoich praw możemy się domagać. Ja staram się nie narzekać chociażby przez to, że siedzę sobie w ciepełku, piszę sobie w internecie o czym chcę, i robię sobi...
autor: grzesiekpioro
niedziela, 22 mar 2015, 09:28
Forum: Prawo a Produkcja Alkoholi
Temat: Legalna domowa destylacja
Odpowiedzi: 69
Odsłony: 35859

Re: Legalna domowa destylacja

Najgorsze nie jest to, czy rządzi jedno ugrupowanie czy drugie. Najgorsze jest to, że jeżeli dojdzie do władzy inne ugrupowanie, to szanse na to że nastąpi rozwój (ogólnie rzecz ujmując) są nikłe :( .
autor: grzesiekpioro
czwartek, 19 mar 2015, 09:07
Forum: Galerie destylatorów
Temat: Ewolucja Psotnika - Nowy sprzęt Zbyszka
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 8365

Re: Ewolucja Psotnika - Nowy sprzęt Zbyszka

Wlew do kega 1''? Jeżeli tak to trochę szkoda bo niewygodny. Większe lejki nie pasują.
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 16 mar 2015, 21:41
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Pomoc w zakupie
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 5082

Re: Pomoc w zakupie

Znajdź na forum zaufanych producentów, napisz, zapytaj, a na pewno otrzymasz interesującą Cię odpowiedź. Każdy z nich zrobi Ci poprawnie wykonany aparat. Chodzi mi głównie o to, żebyś nie pakował się w spawanie samemu, tzn. kupowanie elementów i bieganie po spawaczach. Chyba, że masz na to czas i DO...
autor: grzesiekpioro
piątek, 13 mar 2015, 20:15
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Chłodnica z rurki karbowanej do chłodzenia brzeczki piwnej.
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 8965

Re: Chłodnica

A jak byście oszacowali stosunek ceny to wydajności chłodzenia jednej i drugiej? Albo jaka długość karbowanej odpowiada gładkiej przy tej samej wymianie ciepła? Wolę też trochę dołożyć i szybko wychłodzić niż czekać i martwić się o infekcję. Jeżeli nie będę stawiał skrzynek z piwem na chłodnicy z ru...
autor: grzesiekpioro
czwartek, 12 mar 2015, 13:43
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Chłodnica z rurki karbowanej do chłodzenia brzeczki piwnej.
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 8965

Chłodnica z rurki karbowanej do chłodzenia brzeczki piwnej.

Planuję zrobić chłodnicę z rurki karbowanej do chłodzenia brzeczki.
Jaka będzie optymalna średnica i długość rurki, żeby sprawnie wychłodzić ok 30l brzeczki?
Są także różnice pomiędzy grubością ścianki rurki (0,2mm i 0,3mm). Jaki to ma wpływ na formowanie chłodnicy i którą grubość wybrać?
autor: grzesiekpioro
środa, 11 mar 2015, 09:09
Forum: Zdrowie i Bezpieczeństwo
Temat: Garnek aluminiowy do zacierania
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 9333

Re: Garnek aluminiowy do zacierania

Tak w ogóle enzymy prawie zawsze są inne. Można powiedzieć, że każdy enzym katalizuje jeden rodzaj reakcji. To jest tzw. specyficzność enzymów (jak jeden kluczyk do zamka) ;) .
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 9 mar 2015, 16:39
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Śrutownik/gniotownik.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6508

Re: Śrutownik/gniotownik.

Czyli miesiąc lub dwa nie zaszkodzą nawet po otwarciu worka? Tak w ogóle to te worki są szczelne? Policzyłem sobie, że w przeciągu następnych 20 lat zapłacę mniej więcej 2000zł na śrutowanie sklepowe. Otrzymuje gotową śrutę, nie babram się, sprzęt nie zawala i nie muszę się martwić o to jak jest słó...
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 9 mar 2015, 12:17
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Śrutownik/gniotownik.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6508

Re: Śrutownik/gniotownik.

W związku z tym, że na razie nie będę kupował śrutownika to zapytam ile może leżeć ześrutowany słód? Będę kupował raczej od razu większe ilości, żeby dodatkowo nie marnować kasy na przesyłki.
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 9 mar 2015, 09:55
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Śrutownik/gniotownik.
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 6508

Śrutownik/gniotownik.

Przymierzam się do rozpoczęcia przygody z warzeniem piwa w domu. Nie wiem, czy pogrążę się w wir tego hobby, więc zastanawiam się nad kupnem śrutownika. Jakby kupić ten za 250zł, który jest jednym z tańszych to zwróciłby się po przemieleniu 300kg, czyli po wypiciu 1200 litrów piwa. I teraz pytanie j...
autor: grzesiekpioro
niedziela, 8 mar 2015, 19:46
Forum: Po Godzinach
Temat: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 6036

Re: Zmiana właściwości fizykochemicznych wody - pytanie ogólne.

Mieszkasz w bloku czy może masz własny domek? Jeżeli domek to przeprowadź kontrolę instalacji wodnej. Pewnego razu rozwinęły mi się bakterie Legionella w bojlerze (dosyć groźne dla zdrowia). U Ciebie prawdopodobnie to coś innego bo woda nie ma przykrego zapachu.
autor: grzesiekpioro
niedziela, 8 mar 2015, 19:22
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Dobór sprzętu do warzenia piwa.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7773

Re: Dobór sprzętu.

Dzięki Panowie za podpowiedzi. Uważam, że moim przypadku najlepiej się sprawdzi garnek emaliowany 50l. Po pierwsze nie chcę inwestować w kadź zacierno-filtracyjną. Po drugie spustu z kega nie wykorzystam bo młóto po zacieraniu i tak musiałbym wyciągać górą (jeżeli oczywiście kupiłbym kega). Keg jest...
autor: grzesiekpioro
niedziela, 8 mar 2015, 18:12
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Dobór sprzętu do warzenia piwa.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7773

Re: Dobór sprzętu.

Na pewno zależy to od rodzaju piwa, ale tak mniej więcej ile bezpiecznie można wlać piwa do fermentatora 30l, żeby piana nie wychodziła górą? Z tym młótem to chodziło mi o pozbywanie się go z gara po zacieraniu, jeżeli mamy inne naczynie do wysładzania. [Może to mój błąd w nazewnictwie.]
autor: grzesiekpioro
niedziela, 8 mar 2015, 16:47
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Dobór sprzętu do warzenia piwa.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7773

Re: Dobór sprzętu.

Powiedzcie mi jeszcze czy młóto też wylewa się spustem czy i tak od góry się wyciąga? Czy uszkodzić emalię łatwo jest normalnie przy pracy z drewnianą łychą czy tylko podczas przeróbki?
autor: grzesiekpioro
sobota, 7 mar 2015, 22:34
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Dobór sprzętu do warzenia piwa.
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 7773

Dobór sprzętu do warzenia piwa.

Zrobiłem jedną warkę, wszystko smacznie i super. Użyłem starego garnka 20-litrowego, którego miałem. Oczywiście nabrałem apetytu i chcę zakupić sprzęt większego kalibru. Myślę po prostu o większym garnku, który posłuży mi parę dobrych lat. I teraz nie wiem czy kupić 30l czy 50l, emaliowany czy może ...
autor: grzesiekpioro
czwartek, 5 mar 2015, 13:10
Forum: Składniki zacierów
Temat: Koncentrat pomidorowy
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 62341

Re: Koncentrat pomidorowy

Ewan. Wyobraź sobie beczkę z wodą. Dobrze wiesz, że woda napiera na ściany beczki, bo jakbyś zrobił dziurę to zaraz by tryskało bo układ dąży do wyrównania ciśnień (utraty energii). Przy ciśnieniu osmotycznym nie chodzi tylko o wodę a o substancje w niej rozpuszczone. Jeżeli do tej beczki dosypiesz ...
autor: grzesiekpioro
piątek, 27 lut 2015, 17:45
Forum: Po Godzinach
Temat: List zwykły na Allegro, czyli akcja nie daj się wydy*ać
Odpowiedzi: 53
Odsłony: 17812

Re: List zwykły na Allegro, czyli akcja nie daj się wydy*ać

Co do wysyłek Pocztą Polską to przydarzyła mi się bardzo ciekawa sytuacja. Rodzice wysłali mi paczkę na poczcie. Przyjechał do mnie kurier, ja paczkę odebrałem, złożyłem podpis na jego karcie i siadam na kanapę. Po chwili biorę paczkę do ręki w celu otwarcia, a na paczce napisany jest inny adresat. ...
autor: grzesiekpioro
czwartek, 19 lut 2015, 23:00
Forum: Sprzęt Piwowarski
Temat: Kapslownica - jaka do jakich butelek?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 10619

Re: Kapslownica - jaka do jakich butelek?

Kupiłem i użyłem kapslownicę Grifo. Nie tą HD tylko zwykłą. Sprzedawca w sklepie bez zająknięcia polecił właśnie Grifo, odradzając Gretę, którą miał też na stanie. Nie chodzi o to, że Grifo jest lepsza od innych z tej półki. Po prostu nie odczuwa się, że kapslowanie stanowi jakiś problem. Jeżeli kto...
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 9 lut 2015, 14:18
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Produkcja piwa domowego dla początkujących
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 15402

Re: Produkcja piwa domowego dla początkujących

O to mi chodziło. Wydaje się, że jest to bardziej optymalny sposób (ten z późniejszym przelewaniem), więc może warto przeredagować kilka zdań z pierwszego postu dotyczących tej kwestii bo jest to dość istotne, szczególnie dla adresatów tego tematu.
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 9 lut 2015, 13:40
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Produkcja piwa domowego dla początkujących
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 15402

Re: Produkcja piwa domowego dla początkujących

Dzięki za podpowiedź, ale nie chodziło mi o sposób przelewania i przechowywania tylko o samo wytwarzanie. Co lepiej zrobić? Po skończonej fermentacji brzeczki przelać do fermentatora, szczelnie zamknąć i po jakimś czasie przelać do butelek? Czy może po skończonej fermentacji od razu przelać do butel...
autor: grzesiekpioro
poniedziałek, 9 lut 2015, 11:33
Forum: Przepisy na Piwo Domowe
Temat: Produkcja piwa domowego dla początkujących
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 15402

Re: Produkcja piwa domowego dla początkujących

Jak to jest z tą fermentacją cichą?
Po jednym tygodniu fermentacji mamy już tzw „zielone” piwo i można je przelać do butelek.
Wszędzie piszą, że najpierw przelewamy do fermentatora na cichą a później do butelek. Czym się różni ten sposób od przelewania od razu do butelek?

Wyszukiwanie zaawansowane