Grzanie pośrednie / płaszcz

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy

Post autor: rastro »

No ja mam całkowicie inny pomysł na, ale to w fazie koncepcji/projektowania. Generalnie keg 50l to już kawał gara, a baniak z płaszczem o tej pojemności boję się pomyśleć. Z jednej strony zostawię sobie tę 50 do gęstego z napędem parowym - pomimo że wnerwia mnie napełnianie i opróżnianie. Do rzadkiego stawiam na niezależność od pojemności kotła - tle że nie wiem co z tego wyjdzie. Tak czy inaczej stawiam na grzanie parą ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: wawaldek11 »

Użytkuję kocioł z płaszczem i tzw. bełkotką kupiony w Starowarze. Ciśnienie podnoszące temp. wrzenia wody w płaszczu jest ustalane przez zwrotny zawór w kierunku przepływu pary. Nie mierzyłem ciśnienia, przy którym "puszcza" zawór, ale temperatura w kotle dochodziła do 103*C. Rozwiązanie z zaworem słabe, bo po kilkunastu gotowaniach zawór zwrotny zaczynał przepuszczać w drugą stronę i wsad wędrował do płaszcza. Odkryłem to przypadkiem, gdy spuszczałem wodę z płaszcza. Stosowałem różne zawory, nawet z KO i na wyższe temperatury.
Rozwiązanie z ponakłuwanym wężem silikonowym wydaje mi się dobrym rozwiązaniem, bo u mnie była rurka lekko sklepana, która szybko się zakleiła i została wycięta. Bełkotka nie spełniała swoich zadań - mieszania i podgrzewania wsadu. W tej chwili zawór zwrotny ma puszczać parę do atmosfery. Ma, bo nie zaobserwowałem tego. Może jest to spowodowane małą mocą grzania - 600 - 900W ze względu na mało wydajny układ chłodzenia - spiralstill. Teraz mam zamknięty obieg wody i Liebiga, to mogą trochę dołożyć watów. Myślałem o dołożeniu drugiego zwrotnego w przeciwnym kierunku, żeby przy stygnięciu ciśnienie w płaszczu wyrównywało się, ale doszedłem do wniosku, że nie ma takiej potrzeby.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

@Kopocz, to rozwiązanie wykorzystania pustego płaszcza przy rektyfikacji jako dodatkowei izolacji podoba mi się :klaszcze:
A co do zasysania ze zbiornika do płaszcza.
Ja mam zbiornik z ciśnieniowym płaszczem wodnym bez bełkotki i nie muszę obawiać się, że coś mi zassie. W trakcie procesu utrzymuje mi się ciśnienie w granicach 1,3 - 1,5 Bar. Po zakończeniu gotowania spuszczam ciśnienie w płaszczu zaworem bezpieczeństwa tak do 0,2 Bar. Gdybym jednak zapomniał to dodatkowo na płaszczu mam zamontowany zawór zwrotny ale uważam, że chyba jest niepotrzebny ponieważ zanim zbiornik ostygnie to spokojnie minie doba.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Bardzo jestem ciekawy rozwiązania, o którym pisali @rastro oraz @Kopocz... Myślę, że gdy temat się rozwinie pojawią się jakieś szkice i nie będę musiał dumać nad tym :mrgreen:
@drgranatt zawór zwrotny w płaszczu jest bardziej potrzebny niż Ci się wydaje, gdyby nie on to cały płaszcz mógłby się zapaść do wewnątrz podczas stygnięcia. To zjawisko to implozja...
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Szlumf »

Ciekawi mnie dlaczego prawie wszyscy od gotowania gęstych wsadów idą w stronę kotłów w płaszczu a nie grzałek ULWD? Nawet przy zakupie dedykowanych grzałek np. robionych na zamówienie dla piwowarów, ULWD są chyba tańsze od kotłów w płaszczu a znacznie prostsze w obsłudze. Przy adaptacji seryjnych grzałek cena jest niewiele wyższa od klasycznego zestawu. Oczywiście mam na myśli prawdziwe ULWD <2W/cm2 a nie te z chwytów marketingowych niektórych producentów sprzętu. Zbóż jeszcze nie gotowałem ale żadne geste owoce czy wręcz pulpy owocowe mi się nie przypaliły. Bez problemów poszły nawet słodkie wytłoki z owoców po nalewkach pół na pół z wodą.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Kòpôcz »

@Szlumf - ja poszedłem w płaszcz, bo obiecujących opinii o grzałkach ULWD nie znalazłem. Jeśliby Ci się udało że zbożem, to byłbym gotów rozważyć rezygnację z płaszcza, bo każde dostępnych na dzień dzisiejszych jego rozwiązań dla mnie jest w jakimś stopniu problematyczne.
@.gacek - żadna tajemnica. Zamieszczam fotki swojego ustrojstwa i przejścia z płaszcza do kega. Przez nypel w kegu wstawiam rurkę, potem śrubunkiem dokręcam to silikonowe koło rozprowadzające.ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rastro »

Szlumf pisze:Ciekawi mnie dlaczego prawie wszyscy od gotowania gęstych wsadów idą w stronę kotłów w płaszczu a nie grzałek ULWD?
Gęsty zacier przy takich grzałkach też może być problematyczny. Nawet gdzies przewineło się że potrafiło się przyjarać na grzałce akwariowej - przy podgrzewaniu w czasie fermentacji. No i dostępność grzałek ULWD jest taka se...

W pewnym momęcie rozważałem nawet własną konstrukcję, w sumie to można by było owinąć banaik drutem oporowym i już... tylko, że odniosłem wrażenie, iż ceramiczne koraliki do izolacji w detalu mają cenę jak z kosmosu... a do opatulenia kega trochę było by ich potrzebnych. No i całość jakoś trzeba by było zewnętyrznie zabezpieczyć przed dostępem wilgoci - a wiadomo jak to w tym hobby jest - chwila nieuwagi i coś tam się rozleje, tak więc temat odpuściłęm ze względu na bezpieczeństwo koszty i niezbędny nakład pracy.

Natomiast mam wrażenie że do amatorskiej zabawy mogło by to być rozwiązanie niemal idealne... można by było podzielić na sekcje wedle uznania i sterować mocą załączając ile potrzeba + powiedzmy jedna lub dwie sekcje 100-500W sterowane jakimś sterownikiem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 25 sty 2022, 08:57 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

Szlumf pisze:Ciekawi mnie dlaczego prawie wszyscy od gotowania gęstych wsadów idą w stronę kotłów w płaszczu a nie grzałek ULWD?
Zapodasz linka do takich grzałek?
Jak długo trwa rogrzewanie kotła 30 czy 50 litrów takimi grzałkami?
Gacek pisze:@drgranatt zawór zwrotny w płaszczu jest bardziej potrzebny niż Ci się wydaje, gdyby nie on to cały płaszcz mógłby się zapaść do wewnątrz podczas stygnięcia. To zjawisko to implozja...
Niby masz rację ale gdybym zapomniał rozprężyć płaszcz to po jakim czasie ciśnienie w nim samoistnie spadnie do 0?
Jeżeli płaszcz podczas rozgrzewania był od samego początku zamknięty to czy po zakończeniu procesu w ogóle istnieje możliwość osiągnięcia w nim podciśnienia? Przy następnym gotowaniu sprawdzę to.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rastro »

drgranatt pisze: Jeżeli płaszcz podczas rozgrzewania był od samego początku zamknięty to czy po zakończeniu procesu w ogóle istnieje możliwość osiągnięcia w nim podciśnienia? Przy następnym gotowaniu sprawdzę to.
Przy założeniu że zawór bezpieczeństawa nie popuścił i to ciśnienie powinno wrócić do tego jakie było przy starcie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

No właśnie, w teorii tak powinno być. W praktyce zapewne będzie trochę inaczej ale nie aż na tyle aby osiągnąć podciśnienie na tyle duże.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Kòpôcz »

@rastro, rozejrzyj się za grzałkami opaskowymi mikantowymi. Kiedyś piwowarzy mieli chwilowy skok na ich stosowanie, na pewno używał takiej koleś z nieistniejącego już kanału "Piwowar biega". To rodzaj kubrak zakładanego na garnek (ściany muszą być płaskie). Plusy rozwiązania był taki, że można go rozpiąć i zdjąć. Nie wiem, czy da się takie skonstruować na tyle mocne, żeby odparowywaly zacier (utrzymywano nim temperaturę zacierania słodu). No i cena samej opaski to raczej cena bliska kosztowi całego kotła.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rastro »

Panie... mam podobną gzrałkę w zamyśle do podgrzewania rury 51mm... ma to z 200W o ile dobrze pamiętam i nie było za tanie... na kega to bym się bał zapytać o cenę ;)

Zamysł z domową konstrukcją był taki, że dało by się opasać takim wynalzzkiem cały baniak począwszy od dna po boki powiedzmy do 3/4 wysokości - albo po całości - podział na sekcje pozwolił by wyłączyć grzałki poniżej poziomu cieczy w baniaku. To by dało ~4kW mocy na pełny zbiornik przy obciążeniu 1W/cm²
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

rastro pisze:...To by dało ~4kW mocy na pełny zbiornik przy obciążeniu 1W/cm²
Jest jeszcze jeden problem do rozwiązania.
Jak rozwiązać problem izolacji cieplnej takiej mocy aby nie zniszczyć izolacji a i straty były na akceptowalnym poziomie?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rastro »

Wydaje się że odpowiednia była by mata ceramiczna, i na to coś bardziej standardowego i jakaś izolacja zabezpieczająca całość przed wilgocią. Do tego wsadził bym dwie trzy termopary monitorujące teperaturę takiego płąszczyka i po przekroczeniu powiedzmy 120-130C (bo temperatura > 130 jest kłopotliwa) odłaczenie zasilania do czasu spadku temperatury o kilka stopni. Większy problem to zapewnienie odpowiedniej izloacji samej grzałki, odpowieniego kontaktu elementów grzejnych z powierzchnią zbiornika itp. Generalmnie sporo tego jest.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Szlumf »

drgranatt pisze:
................ Zapodasz linka do takich grzałek?
Jak długo trwa rogrzewanie kotła 30 czy 50 litrów takimi grzałkami?
..........................


Sprzedawane jako ULWD zwykle mają ok. 4W/cm2 więc są nie bardzo ULWD. Jak poszperasz na forach piwowarskich to znajdziesz namiary firmy, która robiła im na zamówienie prawdziwe ULWD. Ja w starym kotle osiągałem około 2W/cm2 stosując połączenie szeregowe zwykłych, pojedynczych grzałek. Można też obniżyć moc stosując regulator fazowy. Do nowego kociołka na gęste planowałem albo grzałki do oleju albo długie do gięcia. Myślałem tez o takich na 400V pracujących na 230V. Nie zastosowałem ich jednak bo okazyjnie kupiłem <1W/cm2.
IMGP5568.jpeg
IMGP5572.jpeg
IMGP5570.jpeg
Kociołek ma 33l i jest prototypem. To przerobiony gar gastronomiczny. Ma 5 grzałek 450W i fabrycznie grzane dno 2000W. Ma w zasadzie jedną wadę. Pestki dostają się miedzy ściankę a grzałki i trzeba je wydłubywać ręcznie. W następnym grzałki osłonię siatką.
Czas rozgrzewania zależy od gęstości wsadu. Po próbach pulpy śliwkową i jabłkową grzałem >4000W bez przypaleń. Oczywiście z włączonym mieszadłem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

Takie rozwiązanie z tymi grzałkami to dobre rozwiązanie i o wiele tańsze od zbiornika z płaszczem ale do kega nie zapakuje się ani do innego zbiornika bez zdejmowanego dekla.
Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie grzałek zespolonych, np 3x2 kW a dobór obciążenia powierzchniowego uzyskiwać regulacją napięcia.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Szlumf »

Następny - mam nadzieję, że docelowy - kocioł ULWD planuję zrobić właśnie z kega 50l. Obcięta góra będzie pokrywą. Wiele wskazuje na to, że uda mi się ponownie zdobyć takie grzałki jakie mam w tym 33l. Jeżeli to nie wypali to myślę o 3 grzałkach zespolonych 3x2000W i kombinacji połączeń szeregowo-równoległych wspomaganych regulatorem.
Zimą mam przestój. Chętnie pożyczę komuś z okolic Tarczyna ten kociołek ze zdjęć do przetestowania gotowania zacierów zbożowych.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Kòpôcz »

Szlumf, a próbowałeś bez mieszadła? Też nie przypadało?
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Szlumf »

Tak, próbowałem. Bez mieszadła grzeję tylko grzałkami przy ściankach i dnie ustawionym na ok 750W w sumie ok. 3000W bo boję się przypalenia dna na pełnej mocy. Wolę jednak rozgrzewanie z pełną mocą i mieszadłem bo krócej trwa i wsad ma wyrównaną temperaturę co ułatwia separację frakcji.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

Szlumf pisze:Jeżeli to nie wypali to myślę o 3 grzałkach zespolonych 3x2000W i kombinacji połączeń szeregowo-równoległych wspomaganych regulatorem.
Myślę, że lepszym, prostszym i tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie grzałek na 400V podłączonych pod 230V. Da nam to wzrort mocy wyjściowej o około 30%.
Przykład:
Z 4 grzałek zespolonych 3x2kW na 230V przy połączeniach szeregowo-równoległych uzyskamy moc na poziomie 3000W natomiast z dwóch grzałek 3x2kW na 400V podłączonych pod 230V ta moc wyniesie około 4000W. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i najpierw trzeba przeliczyć jaką obciążalność powierzchniową w W/cm² otrzymamy w poszczególnych przypadkach.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Dzieńdobry Panowie.
A więc dzięki uprzejmości i "cynie" kolegi @Szlumf zakupiłem na próby cztery grzałki o mocy 1450 wat. Grzałka o średnicy 11mm i długości niemalże 2 metry. Zakończona z dwóch stron plecionką nierdzewną o długości 20 cm.
W planie jest owinięcie grzałkami Kega w dolnej jego części, to jest do pierwszego przetłoczenia.
Nie mam jeszcze planu stu procentowego, zapewne część niuansów wyjdzie w praniu.
Na chwilę obecną chcę przyłapać w kilku miejscach kawałki szpilki nierdzewnej i za pomocą szerokiej podkładki i nakrętki "chwytać" do zbiornika. Zastanawiam się czym zaizolować zbiornik w miejscach gdzie założona będzie grzałka/grzałki. Myślałem o kocu gaśniczym ewentualnie bandażu do owijania kolektorów wydechowych. Prawdopodobnie grzałki osiągają temperaturę maksymalną 110 stopni C.
Pierwsze próby w następny weekend.
Konstruktywne uwagi mile widziane.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rozrywek »

Łapaj to na gorąco. Elastyczniejsze będzie.
A co do izolacji, to musi to oddawać, czyli odbijać ciepło w stronę zbiornika.
Pasowałby taki ekran termiczny zrobić..jak koc ratunkowy.
Nic na zewnątrz, a zawraca do środka.

Daj znać co wymyśliłeś, burza mózgów to ważna rzecz.
7 razy pomyśl, raz zaizoluj.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: czytam »

Ja kupiłem grzałki 2kW, 1750mm, 8,5mm https://allegro.pl/oferta/grzalka-prost ... 5996203813
Remontuję automatyczny kocioł warzelny, w którym przepaliła się jedna grzałka. Zamiast niej wstawię dwie j.w. Każda połączona przez szeregową diodę, więc łączna moc będzie wynosiła 2kW z dwóch grzałek. Grzałki zwinięte spiralnie w wklejone w dno za pomocą mieszaniny kitu do naprawy kominków i proszku aluminiowego.
https://www.modelarnia24.pl/wypelniacze ... -05kg.html
https://allegro.pl/oferta/uszczelniacz- ... 5EEALw_wcB
Na razie schnie a próby w końcu tygodnia.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rastro »

Do izolacji na grzałki dał bym jakąś folię aluminiową a na to coś takiego: https://allegro.pl/oferta/mata-ceramicz ... 0758957465

To jest bardzo dobra izolacja, tyko trzeba dobrze pomyśleć jak to dobrze zaizolować przeciw wilgoci z wierzchu.

Edit: I dał bym tam jakąś termoparę, w okolicy grzałki, celem zabezpieczenia termicznego.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 mar 2022, 18:12 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

Przeanalizujmy to finansowo.
Żeby uzyskać 4,5kW trzeba kupić 3 grzałki za kwotę 171 zł. Ale to nie wszystko. Należy wykombinować odpowiednie mocowanie i izolację aby zniwelować straty ciepła. W tej chwili nie widzę tego ale kibicuję aby udało się :ok:
Ja jednak wolałbym grzałki zanurzeniowe ze względu prostotę, łatwość montażu i połączeń elektrycznych.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Finansowo to jedna grzałka kosztuje 15 zł dlatego, że kobieta likwiduje warsztat po śmierci męża. Jedyne "udogodnienie" to jadę po sympatyczną panią pod dom, jedziemy na magazyn, miernikiem wybieram sobie grzałkę jaką potrzebuję i tyle. A i jeszcze odwieźć mi wypada :mrgreen: ale to i tak taniej niż Paczkomat.
Co do prostoty to wydaje mi się wręcz, że łatwiej myć zbiornik, który jest wewnątrz gładki.
Dodatkowo nie robię żadnych dodatkowych otworów w zbiorniku.
Grzałki ułożę równolegle do siebie z odstępem około 2 cm. Każdy z przewodów wyprowadzę oddzielnie abym mógł je łączyć szeregowo lub równolegle. W zależności od potrzeb będę mógł grzać mocniej czyste nastawy, lub słabiej geste wsady. W sumie to chyba nawet mógłbym zrezygnować z regulatora...
Jedyny ból w nowym zbiorniku to szeroki wlew oraz spust. Tutaj trzeba będzie spawać.
No i kwestia bezwładności płaszcza tutaj odpada.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: jakis1234 »

Gacek, opisuj jak to się sprawuje. Fajny pomysł i jak wypali, to może być niezłe zastępstwo płaszcza.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

No na to liczę, ale gdyby to działało to pewnie już dawno ktoś by to zrobił... I się pochwalił...
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Szlumf »

.Gacek.
Z czego robisz nowy kocioł? Ja planuję z kega 50l. Grzałki owinięte na kegu z wykorzystaniem ich sprężystości i "doklejone" do kega jakąś żywicą termoprzewodzącą. Jak koledze Czytam wyjdzie patent z proszkiem aluminiowym to może wykorzystam jego rozwiązanie albo dodatkowo dosypię proszku do żywicy. Następnie planuję owinięcie całości grubą folią aluminiową dodatkowo dociśniętą drutem do ściany kega. Na to izolacja termiczna z aerożelu (drogo) lub matę ceramiczną. Jak to się sprawdzi to pewnie jeszcze osłonię całość warstwą pianki montażowej.
Dużego wlewu i spustu nie robię. Chcę odciąć wierzch kega i potraktować go jako pokrywę. W nim otwór ok. 50mm na ujście par i centralne mieszadło. Opróżnianie albo przechyłowe albo czerpakiem. W końcu to tylko 4 wiadra gęstwy a spust, który by przepuścił pestki brzoskwiń plus pompa do tego to już spore wyzwanie.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: jakis1234 »

.Gacek pisze:No na to liczę, ale gdyby to działało to pewnie już dawno ktoś by to zrobił... I się pochwalił...
E tam, to samo mógł pomyśleć wynalazca koła ;)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: Doody »

Kibicuje Wam :ok:
Nierdzewka trochę słabiej przewodzi ciepło. Myślę, że na miedzianym zbiorniku byłoby łatwiej. Teoretycznie używając dobrej masy przewodzącej ciepło, odpornej na wysoką temp.( Takie grzałki mogą się nieźle grzać w tej masie), i co najważniejsze dobrej izolacji zewnętrznej ma szanse się udać.
Największy problem, moim zdaniem to skuteczność przekazywania ciepła do wewnątrz zbiornika. Jak to się uda to będzie dobrze :ok:
Jak przekazywanie będzie niewystarczające, a izolacja termiczna zewnętrzna dobra, to może być trochę dymu i ognia :? Ale trzeba być dobrej myśli ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Docelowo myślę o kotle 100 litrów, ale próby będę robił na kegu 50 litrów bo taki mam luźny do wykorzystania. Na razie nie myślę o żadnych pastach termoprzewodzących ani żywicach. Muszę najpierw owinąć keg grzałką i zobaczyć czy zagotuje mi wodę i w jakim czasie. Owa grzałka rozgrzewa się tylko do 110*C obawiam się czy to niezbyt mało. Z drugiej strony gdyby na ściankach Kega od wewnątrz udałoby się nagrzać chociaż 102 stopnie to byłoby super.
Mata ceramiczna rzeczywiście byłaby niezła, zapewne w tym kierunku pójdę. Grzałek też nie chcę zaklejać na amen bo gdy się okaże, że trzeba będzie wymienić to będzie ból...
Pomiędzy grzałkami a matą ceramiczną chciałem położyć pas folii aluminiowej spożywczej z kilku grubych warstw aby rozproszyć ciepło na odcinek jakiś 15-20 cm od dna do pierwszego przetłoczenia. Przewody wyprowadzić na wierzch w rurkach żaroodpornych i dopiero po pełnej izolacji założyć puszkę montażową.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: MalyJack »

Doody, rzeczywiście miedziany zbiornik byłby lepszy do testów. A do tego byłoby łatwiej spiralnie wyfelcować korytka pod grzałki. Tym samym więcej oddawałyby ciepła do wewnątrz.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Do testów jak najbardziej, ale generalnie chodzi o to aby zrobić taki model, który mógłby sobie zrobić każdy z nas. Model jak najbardziej uniwersalny ze standardowego jak dla nas Kega 30 lub 50 litrów. Grzałki teraz mamy na mufach 5/4 więc w każdej chwili można zrobić podmianę, tutaj też musi być taka alternatywa bo przecież grzałki nie są wieczne. Z żywicy i pyłu aluminium można by było zrobić korytko o jakim mowa, ale nie zaklejać całej grzałki.
Mi na myśl jeszcze przyszło aby po montażu grzałki puste / niedocisnięte miejsca a nawet całą grzałkę "pomalować" sprayem miedzianym. Używam go zamiast pasty termoprzewodzącej do wklejania przekazników SSR do radiatora aluminiowego.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: drgranatt »

@Gacek, podłącz najpierw samą grzałkę i sprawdź jak nagrzewa się i do jakiej temperatury. To są grzałki powietrzne więc jeśli będą osłonięte największym problemem może okazać się odprowadzenie z nich ciepła.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Tak zrobię :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rozrywek »

Gacku, a dlaczego tylko grzalki owinięte wokół kega?
Z jakich powodów pomijasz umieszczenie grzalki pod dnem?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: .Gacek »

Pod dnem już ktoś próbował tutaj na czarnym forum, spaliło na panewce... Ale z tego co pamiętam to były to grzałki rozgrzane do czerwoności, chyba z piekarnika. Kupa dymu z tego wyszła i poprzepalało folię izolacyjną.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: rozrywek »

No tak próbował, ale jak sam piszesz z innymi grzałkami, a te masz kompletnie inne.
Ja bym instalować od dołu zaczął. Zwinął pod dnem spiralę, albo dwie, na ile to elastyczne jest nie wiem.
I dopiero resztę instalował na ściankach.

Tak mi się wydaje. Jeśli te grzałki dają faktycznie tylko tyle stopni ile podajesz, to od razu je pod dnem, i konkretna izolacja.

Medium w płaszczach też nie ma zbyt wysokich temperatur, tylko powierzchnia styku z kotłem jest bardzo duża, nie wiadomo jak to zadziała, czy samo rozgrzewanie nie będzie trwało wieki.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

spawaczTIG
100
Posty: 120
Rejestracja: poniedziałek, 20 kwie 2020, 11:46
Krótko o sobie: nie mogę, noga mnie boli !!!
Lokalizacja: śląsk
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Grzanie pośrednie / płaszcz

Post autor: spawaczTIG »

Patrzę, oglądam trochę sie różnych zbiorników na robiłem ale głownie 1000 - 2000 litrów albo jeszcze większe, jak stosowało sie płacz to była to technologia Pillow Plate tudzież podobna ale robiona ręcznie.
lub tez tradycyjnie płaszcz na płaszcz i gotowe ale ...
dostałem dokumentacje i tam wszystkie wymiary zawsze były np. tak płaszcz formowany woda ma około 5 mm max grubości i za przepływ medium chłodzącego lub grzejnego odpowiadają pompy w naszym zastawaniu pomp brak.

A teraz do brzegu, wiele tych zbiorników widziałem a i sporo zrobiłem, i u nas każdy stosuje bardzo duże przestrzenie na ciecz grzejna, a przez to ogromna ilość cieczy sie grzeje, tu chyba wyczytałem ze ktoś miał 15 litrów gliceryny grzeje na 50litrowym zbiorniku. Dlaczego aż tak dużo czemu nie mniej, czemu nie ciaśniej ? Mniej płynu to mniejsza bezwładność układu a i mniejsze straty energii. Pochwalcie sie ile macie grubości płaszcza na glicerynę. Zastanawiam sie bo skoro zapytanie przyszło o wykonanie to należy sie nad zbiornikiem dwupłaszczowym zastanowić wykonach szkice a moze od razu dostosować go pod mieszadło od razu ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 mar 2022, 00:31 przez spawaczTIG, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”